کسب وکار از شما، جذب سرمایه از دونگی

به گزارش مهسان بلاگ، سرمایه گذاری جمعی (Crowd Funding) از شیوه های نوین تأمین مالی در سال های اخیر است که به تازگی در کشور ما هم شکل رسمی به خود گرفته است.

کسب وکار از شما، جذب سرمایه از دونگی

در این شیوه سرمایه های خُرد اشخاص حقیقی یا حقوقی، به جای ورود به بازارهای کاذب و هیجانی طلا، ارز، خودرو و... می تواند به نام سرمایه ای پویا در شریان های تولیدی و خدماتی کشور تزریق شود. شرکت دانش بنیان سامانه نگار آتنا از اولین مجموعه هایی است که با مجوز رسمی از سوی شرکت فرابورس ایران، در حال ارائه خدمات سرمایه گذاری جمعی در کشور است.

به گفته جعفر محمدی، مدیرعامل این شرکت دانش بنیان، از طریق پلتفرم سرمایه گذاری جمعی دونگی می توان سرمایه خود را وارد کسب وکارهای مختلفی کرد که به صورت روزانه در جامعه با آنها سر و کار داریم تا از این طریق، در رشد آنها سهیم باشیم.

شرکت سامانه نگار آتنا از سال 92 و با هدف راه اندازی سازوکار سرمایه گذاری جمعی در کشور فعالیت خود را آغاز کرده است.

این مجموعه پس از ثبت رسمی در سال 95 فعالیت خود را در دو حوزه جمع آوری کمک های مردمی با هدف انجام امور خیریه و تأمین سرمایه برای کارآفرینان و کسب وکارهای کوچک و میانه دنبال کرده است.

مدیرعامل شرکت سامانه نگار آتنا، در مورد اهمیت شکل گیری فرهنگ سرمایه گذاری جمعی در کشور به جام جم می گوید: شرایط، ضوابط و فرآیندهای هیچ کدام از بازارها و ابزارهای مختلف بورسی برای تأمین مالی کسب وکارهای کوچک و میانه مناسب نیست. تأمین مالی جمعی، در پاسخ به این نیاز اساسی شکل گرفته است. سرمایه گذاری جمعی از روش های نوین تأمین سرمایه در سال های اخیر به تعداد می رود که در آن فرد صاحب کسب وکار با ارائه مستندات لازم در مورد برنامه توسعه ای که برای کسب وکارش دارد، از مردم درخواست می کند در این کار با او مشارکت کنند. در این روش سرمایه مورد نیاز کسب وکار از تجمیع سرمایه های خُرد افراد جامعه تأمین خواهد شد و در ازای آن، سهام شرکت یا سود مشارکت به سرمایه گذاران تعلق خواهد گرفت.

جمع آوری کمک های خیریه در بستری شفاف

سامانه نگار آتنا در ابتدای شکل گیری و به منظور فرهنگ سازی سرمایه گذاری جمعی در جامعه و همچنین ایجاد سازوکاری شفاف برای تأمین مالی امور مختلف خیریه در کشور، سامانه ای را با نام مهربانه در راستای تجمیع هدفمند کمک های مردمی، راه اندازی کرده است.

موسس این شرکت دانش بنیان، در مورد فعالیت های وبگاه مهربانه، به جام جم می گوید: تفاوت این سامانه با خیریه های سنتی که در آن افراد کمک های مالی خود را در اختیار خیریه ها قرار می دهند و اطلاعاتی در مورد نحوه صرف این کمک ها دریافت نمی کنند، این است که پیش از جمع آوری کمک، هدف از جمع آوری آن مشخص می شود.

او می افزاید: برای مثال در این سامانه، بانی خیری اعلام می کند می خواهد در یک روستا آب شرب برای مدرسه ای لوله کشی شود؛ در این حالت پیش فاکتورهای کاری که قرار است با کمک های مردمی انجام شود، از قبل ارائه شده و مطابق پیش فاکتورها، کمک های مردمی جمع آوری می شود. تمامی افرادی که در تامین هزینه ها مشارکت کرده اند مشخص است. بعد از هر حمایت، بلافاصله مبلغ مربوطه به وجوه جمع آوری شده اضافه می شود. پس از آن هم فاکتورها و مستندات کارهایی که اجرا شده است، در قالب گزارش کار شفاف، در اختیار خیرین قرار داده می شود. در حال حاضر بسکمک از خیریه های کشور از این روش شفاف سازی استقبال کرده اند و بر همین اساس به خیرین خود مستندات مورد نیاز درخصوص فعالیت های اجرا شده را ارائه می دهند.

پلتفرم رسمی سرمایه گذاری جمعی

محمدی در مورد چگونگی شکل گیری پلتفرم سرمایه گذاری جمعی دونگی به جام جم می گوید: تهیه پیش نویس سازوکار قانونی برای تامین مالی کسب وکارها با مشارکت بخش خصوصی و بیش از 10 وزارتخانه و نهاد رسمی بیش از دو سال زمان برد. این پیش نویس پس از طی مسیری پر پیچ وخم، درنهایت حدود دو سال پیش از سوی شورای عالی بورس اوراق بهادار، به نام ابزاری رسمی در بازار بورس کشور پذیرفته شد. پس از نگارش آئین نامه اجرایی در کارگروهی تخصصی و همچنین فراهم سازی زیرساخت های مورد نیاز در فرابورس ایران، این امکان فراهم شد که متقاضیان عاملیت پلتفرم های سرمایه گذاری جمعی برای اخذ مجوز ثبت نام کنند. ما در کنار سه پلتفرم دیگر از اولین مجموعه هایی بودیم که حدود یک سال پیش توانستیم مجوز رسمی ارائه خدمات سرمایه گذاری جمعی را از شرکت فرابورس ایران دریافت کنیم و در این حوزه به صورت رسمی فعالیت خود را آغاز کردیم. البته نه ماه اول به آماده سازی زیرساخت های فنی و مالی و حقوقی گذشت و سرویس دهی به کسب وکارها عملا از زمستان گذشته آغاز شد.

روش های سرمایه گذاری در دونگی

دستورالعمل تصویب شده برای تامین مالی جمعی دو روش جذب سرمایه را پیش بینی کرده است. در روش اول که سهام داری نام دارد، افراد در ازای سرمایه ای که در اختیار کسب وکار متقاضی قرار می دهند، درصدی از سهام شرکت را دریافت می کنند.

این روش به ویژه در مورد کسب وکارهای نوپا که هنوز امید بالایی به پیروزیت ندارند، ولی در صورت پیروزیت با رشد شدیدی روبه رو خواهند بود، کارایی بیشتری خواهد داشت. روش دوم که مضاربه نام دارد، معمولا در مورد کسب وکارهای بالغ تر اجرا می شود، پرداخت سود حاصل از فعالیت در ازای سرمایه است.

کسب وکارهایی که تجربه بیشتری در حوزه فعالیت شان دارند، بر اساس مستندات سوابق پیشین خود، میزان سرمایه مورد نیاز برای برنامه توسعه ای که می خواهند انجام بدهند را اعلام می کنند و بر اساس آن پیش بینی قابل قبولی از درصد و زمان پرداخت سود را هم به سرمایه گذاران اعلام می کنند. در این روش، سرمایه گذاران در سود و زیان شریک هستند و ممکن است پس از اجرای فعالیت سود کمتر یا بیشتری به نسبت سود اعلامی اولیه نصیبشان شود.

محمدی با تأکید بر نقطه قوت سرمایه گذاری جمعی نسبت به راهکارهای سنتی شراکت، می افزاید: امکان بررسی و نظارت دقیق از سوی پلتفرم سرمایه گذاری دونگی در مورد ادعای شرکت سرمایه پذیر، از مهم ترین مزایای سرمایه گذاری جمعی است. ما با بررسی مواردی همچون سوابق مالی و اعتباری شرکت، نداشتن سوء پیشینه در میان اعضای هیأت مدیره شرکت، پیگیری گزارش های دوره ای شرکت در زمان های مقرر، دریافت سود دوره ای و همچنین تقسیم آن در میان سرمایه گذاران، خیال افراد را از بابت قابل اعتماد بودن شرکت ها برای سرمایه گذاری راحت می کنیم.

وی در ادامه تصریح می کند: از سوی دیگر پلتفرم دونگی، این امکان را برای افراد مهیا می کند که با تقسیم کردن سرمایه مورد نظرشان در طرح های مختلف، احتمال خطرپذیری را در مورد سرمایه خود کاهش دهند. همچنین هر فرد بیش از 5درصد سرمایه مورد نیاز هر پروژه را نمی تواند تأمین کند تا به این ترتیب خرد جمعی از تصمیمات هیجانی افراد جلوگیری کند و حداقل مشارکت 20 نفر برای پیروزیت یک تامین مالی لازم است.

دنبال سرمایه اید؟ کار را به دونگی بسپارید!

هر شخص حقوقی برای توسعه کسب وکارش می تواند از طریق دونگی تأمین سرمایه کند. این کسب وکار می تواند سنتی، فناورانه، دانش بنیان، استارت آپ و... بوده و در هر حوزه ای (تولید، خرید و فروش، هنری، صنعتی یا ...) فعالیت داشته باشد. اگر در پی جذب سرمایه بین 200 میلیون تا 10 میلیارد تومان برای کسب وکارتان هستید، سایت دونگی و طرح های پیروز گذشته در آن را بررسی و شرایط سرمایه پذیری را مطالعه کرده و از امکانات مشاوره ای دونگی برای آماده سازی طرح خود بهره مند شوید. برای ثبت درخواست لازم است اسناد رسمی و طرح توجیهی خود را آماده کرده و فرم های مربوطه را در بخش درخواست سرمایه تکمیل کنید. فراموش نکنید فقط متقاضیان با شخصیت حقوقی امکان تأمین مالی برای طرح های توسعه کسب وکار خود را از طریق دونگی دارند.

سرمایه گذاران دونگی

اشخاص حقیقی و حقوقی با شرط دارا بودن کد سجام می توانند در پلتفرم دونگی اقدام به سرمایه گذاری در طرح های مورد نظرشان کنند. بر این اساس، اشخاص حقوقی از حداقل پنج میلیون تومان تا حداکثر تمام سرمایه مورد نیاز طرح، می توانند در طرح های سرمایه پذیر دونگی اقدام به سرمایه گذاری کنند. میزان سرمایه گذاری در مورد اشخاص حقیقی از حداقل 500هزار تومان تا حداکثر 5درصد هر طرح متغیر است.

چرا دونگی؟

شاید این سوال برایتان ایجاد شده باشد که چه نظارت هایی بر نحوه عملکرد پلتفرم دونگی وجود دارد و چطور می توان به این ساز و کار تازه سرمایه گذاری اعتماد کرد؟

مدیرعامل شرکت سامانه نگار آتنا، در پاسخ به این سوال می گوید: دونگی مجوز فعالیت خود را از فرابورس ایران دریافت کرده است. برای دریافت این مجوز، سابقه فعالیت شرکت، سهامداران و مدیران آن، برنامه های دونگی برای جذب سرمایه گذار و شیوه اجرای فعالیت های آن به دقت بررسی و تائید شده اند. همچنین پلتفرم ارائه شده از سوی دونگی، از جهت تطابق با فرآیندهای ارائه شده در دستورالعمل تامین مالی جمعی و تطابق با استانداردهای اعلامی امنیت اطلاعات مورد تائید قرار گرفته است. علاوه بر این یک نهاد مالی تأیید شده از طرف فرابورس ایران (شرکت معتبر و خوش نام سبدگردان الگوریتم) بر فعالیت های دونگی، نحوه بررسی طرح ها، عقد قراردادها و سایر فعالیت های دونگی نظارت دارد.

راه های ارتباط با سامانه نگار آتنا

وبسایت: dongi.ir

ایمیل: info@dongi.ir

اینستاگرام:dongi.ir

تعداده تماس: 02191011091 داخلی 130

آدرس: تهران، خیابان حبیب زادگان، بن بست فاطمی، پلاک 1 (مجتمع شرکت های دانش بنیان دانشگاه شریف) واحد 15

فراز سهیلی آزاد - نشان ایرانی 2 / روزنامه خبرنگاران

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 91483

به "کسب وکار از شما، جذب سرمایه از دونگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کسب وکار از شما، جذب سرمایه از دونگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید