کشف یک سیارک دوتایی که از نزدیکی زمین گذر کرد

به گزارش مهسان بلاگ، اخترشناسان به تازگی با یاری رصدخانه رادیویی آرسیبو (Arecibo Observatory) پیروز به کشف یک سیارک نزدیک به زمین شدند که قمری نیز پیرامون آن قرار گرفته است.

کشف یک سیارک دوتایی که از نزدیکی زمین گذر کرد

رصدخانه آرسیبو یکی از ابزارهای اصلی اخترشناسان برای رصد سیارک هایی است که از نزدیکی زمین گذر می نمایند. این رصدخانه که در پورتو ریکو قرار گرفته است حدود یک ماه به دلیل مسائل پیش آمده پس از زلزله ای که در این کشور رخ داد تعطیل بود. با آغار به کار مجدد این رصدخانه اما خیلی سریع گذر سیارکی از نزدیکی زمین که یک قمر نیز پیرامون آن قرار داشت توجه دانشمندان را به خود جلب کرد.

اخترشناسان این سیارک را 27 ژانویه و با استفاده از یک تلسکوپ در هاوایی کشف کردند. سیارکی که 2020BX12 نام گرفت. این سیارک در جهت حرکت خود به دور خورشید از فاصله 4/3 میلیون کیلومتری زمین گذر نموده بود. فاصله ای که در مقیاس نجومی فاصله ای نسبتا نزدیک محسوب می گردد.

پس از رصدهای اولیه اخترشناسان با محاسبه مدار این سیارک تمام دیدار های نسبتا نزدیک این سیارک با زمین را در طول یک قرن آینده محاسبه کردند.

عبور این سنگ فضایی از نزدیکی زمین خطری برای حیات سیاره ما ایجاد نمی کرد. اما از سوی دیگر فرصتی عالی برای اخترشناسان پدید آورد تا به آنالیز دقیق این سیارک بپردازند. رصدخانه آرسیبو نیز 4 و 5 فوریه این سیارک را رصد کرد. با یاری داده های دقیق این تلسکوپ رادیویی اخترشناسان متوجه شدند که یک سنگ فضایی کوچک تر نیز به دور این سیارک وجود دارد و به عبارتی 2020BX12 یک سیارک دوتایی است.

قطر سنگ بزرگ تر حداقل 165 متر است و همدم کوچک تر آن قطری در حدود 70 متر دارد. رصدهای رصدخانه آرسیبو در روز 5 فوریه نشان می داد که فاصله این دو سنگ فضایی از یک دیگر حدود 360 متر است.

اخترشناسان فرصت کافی برای جمع آوری تمام داده های مورد احتیاج برای مشخص دقیق مدار این دو سیارک (حرکت آن ها به دور یک دیگر) را نداشتند. اما با یاری داده های موجود به نظر می رسد این دو سیارک هر 45 تا 50 ساعت یک بار به دور مرکز جرم مشترک می گردند.

رصد سیارک های نزدیک به زمین برای آماده شدن در برابر خطر برخورد احتمالی امری لازم است. سازمان های فضایی مختلف در پروژه هایی به دقت سیارک های نزدیک به زمین را زیر نظر می گیرند و با محاسبه ویژگی های مدار این سیارک ها احتمال برخورد آن ها با زمین را محاسبه می نمایند. اما جدا از این مسئله رصد سیارک ها از نظر علمی نیز اهمیت زیادی دارد. سیارک ها بازمانده هایی از دوران ابتدایی شکل گیری منظومه شمسی هستند که می توانند اطلاعاتی ارزشمند را درباره فرآیند شکل گیری و تحول منظومه شمسی در اختیار دانشمندان قرار دهند.

عکس کاور: تصویر راداری از سیارک 2020BX12.

Credit: Arecibo Observatory/NASA/NSF

cicagraphic.ir: مجله گرافیک | همه چیز درباره طراحی بصری و گرافیکی

cruisero.ir: کشتی کروز، نمایندگی کشتی کروز ایران، MSC، تور نوروز، بهار، تابستان، پاییز، زمستان کشتی کروز

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 2 آذر 1400 بروزرسانی: 2 آذر 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 34998

به "کشف یک سیارک دوتایی که از نزدیکی زمین گذر کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف یک سیارک دوتایی که از نزدیکی زمین گذر کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید