گذری که برای شهروندان دردسرساز شد

به گزارش مهسان بلاگ، ماه گذشته بود که احمد مسجدجامعی در صحن علنی شورای شهر تهران درباره اجرای گذرصنایع دستی هشدار داده و گفته بود اجرای این طرح باید با مطالعات و آنالیز های کارشناسی همراه باشد تا مبادا تجربه خیابان 17 شهریور در این جهت تکرار گردد.

گذری که برای شهروندان دردسرساز شد

به گزارش خبرنگاران، خیابان شهید نجات الهی(ویلا) از روز دوشنبه یکطرفه شد تا طرح گذر صنایع دستی یک قدم به اجرایی شدن نزدیک تر گردد. اجرای طرح هرچند به صورت آزمایشی اما با واکنش های بسیاری از سوی کسبه و سکنه ویلا روبرو شد و شاید به جرات بتوان گفت که مهمترین انتقاد شهروندان این بود که چرا در اجرای این طرح کسی سراغی از آنها نگرفت.

طرح ها با هدف منفعت اکثریت شهروندان باید اجرایی گردد تا شعار شهردار فعلی تهران یعنی تهران شهری برای همه محقق گردد.

بی تردید اجرای طرح های فرهنگی و ترافیکی از حساسیت های بالایی در کلانشهری مانند تهران برخوردار است بر همین اساس علاوه بر مطالعات دقیق فنی و کارشناسی نیازمند نظرسنجی از شهروندان محدوده اجرای طرح است که در اکثر مواقع بهترین نظر را باتوجه به شناخت از منطقه ارائه می نمایند تا دیگر شاهد تکرار تجریه تلخ طرح پیاده راه 17 شهریور نباشیم، طرحی که در دوره مدیریت شهری گذشته پس از کش و قوس زیاد به تصویب رسید و حتی اجرا شد اما پس از حواشی و کش و قوسهای فراوان نهایتا همه به این نتیجه رسیدند که از هر حیث بازگشت به حالت اولیه به نفع شهر است.

گذر صنایع دستی از حافظ تا ویلا

سال گذشته بود که برای اولین بار موضوع ایجاد گذر صنایع دستی توسط محمدجواد حق شناس رییس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران مطرح شد و به این ترتیب شهرداری منطقه 6 بر آن شد در محدوده خیابان نجات الهی (ویلا) نسبت به ایجاد گذر صنایع دستی به دلیل قرارگرفتن مرکز فروش صنایع دستی در تهران در این خیابان و اطراف آن اقدام کند.

پس از آن بدون فوت وقت شهرداری منطقه نسبت به ایجاد این گذر اقدام کرد و همین خردادماه امسال بود که با حضور حناچی شهردار تهران نامگذاری نمادین این گذر انجام شد؛ یعنی تنها به صورت نمادین این راسته به شکل راسته ای فرهنگی با نام گذر صنایع دستی ایجاد شد و تغییر نامی در خیابان نجات الهی داده نشد.

قطعاً هیچیک از شهروندان با ایجاد چنین گذری با هدف رونق کسب و کار و صنایع دستی مخالفتی ندارد، اما این طرح به همین شکل نمادین باقی نخواهد ماند و ظاهراً شهرداری منطقه در نظر دارد بخشی از این جهت را به پیاده را تبدیل کند؛ اقدامی که نیازمند مطالعه و آنالیز بسیار بیشتر است و نیاید به هر قیمتی برای اجرای یک ایده مردم را به زحمت انداخت. دقیقاً ماه گذشته بود که احمد مسجدجامعی در صحن علنی شورای شهر تهران درباره اجرای گذرصنایع دستی هشدار داد و گفت اجرای این طرح باید با مطالعات و آنالیز های کارشناسی همراه باشد تا مبادا تجربه خیابان 17 شهریور در این جهت تکرار گردد.

درباره جزییات این طرح به سراغ ولی مسگر نجاتی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری منطقه 6 تهران رفتیم و او در گفت وگو با خبرنگاران می گوید: خیابان شهید نجات الهی از خیابان سمیه تا کریمخان همچون بخش جنوبی خیابان، یکطرفه می گردد و خودروها از محور جنوب به شمال خیابان امکان تردد دارند. یک طرفه شدن خیابان شهید نجات الهی (ویلا) در پی مطالعات فنی و کارشناسی و به منظور عریض شدن پیاده روها و با توجه به تعریف گذر صنایع دستی برای این معبر اجرایی می گردد تا شهروندان امکان تردد راحت تر و بهره مندی بهتر از فضای گذر را داشته باشند.اگر قرار باشد خیابان ویلا یکطرفه گردد، از آنجا که خیابان سپهبدقرنی می تواند بار جنوب به شمال را به دوش بکشد، بهتر است خیابان ویلا از شمال به جنوب یکطرفه گردد؛ زیرا جهت جایگزین شمال به جنوب تنها خیابان حافظ است که آن هم فاصله زیادی از خیابان ویلا دارد و خیابان شهید عضدی یا آبان هم یک خیابان بسیار کوتاه است که تا طالقانی هم حتی ادامه ندارد.

به گفته معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری منطقه 6، خیابان های حافظ و عضدی جنوبی به عنوان جهت جایگزین تعریف شده تا بار ترافیکی ایجاد نگردد.

مسگرنجاتی همچنین می گوید که کمیته اجتماعی شورای شهر تهران در جریان اجرای این طرح هستند، موضوعی که سخنگوی شورای شهر تهران به صورت تلویحی آن را تایید نکرد و گفته بود که یکطرفه شدن این خیابان را از رسانه ها متوجه شدیم.

علاوه بر آن رییس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران هم از روند اجرای این طرح انتقاد دارد و بر لزوم توقف آن تاکید می نماید و می گوید: ایجاد گذر صنایع دستی در خیابان استاد نجات اللهی(ویلا) و تبدیل شدن به پیاده راه مصوب شورا نیست و باید هرگونه اقدام در این محدوده متوقف گردد. بدون مصوبه شورا، بدون توجیه و تقاضای اجتماعی محلی، بدون برگزاری جلسات آنالیز نظر اصناف، ساکنان ، و ذیحقان و ذی نفعان چنین مداخله شهری در این مقیاس نباید انجام گردد و توجیه پذیر نیست.

وی با بیان اینکه حتی همه موارد مصوب در بند 3 ماده 78 برنامه سوم شهر تهران هم باید پیش از اقدام پیوست مطالعات اجتماعی و محیط زیستی داشته باشد می افزاید: هیچ طرحی بدون پیوست های مطالعاتی لازم قابل انجام نخواهد بود. خواست، رای و نظر و پذیرش اجتماعی به ویژه جامعه محلی شرط لازم برای هرگونه تغییر و دستکاری در قالب گذر پهنه فرهنگی و هنری است. به ویژه که سرزندگی و حفظ هویت محله ای این خیابان دستاورد بافت اجتماعی، کسبه و ساکنان خیابان ویلا است و توجیهی برای مداخله وجود ندارد.

سخنگوی شورای شهر هم تقربیا هم نظر با فخاری است و می گوید: البته اگر قرار است اقداماتی پیرامون کسبه و اهالی مردم انجام گردد که زندگی آنها تحت تأثیر قرار دهد باید نظرسنجی انجام و پیوست های اجتماعی به صورت جدی پیگیری می شد.

ساکنان خیابان نجات الهی هم در این باره نظراتی دارند، آنها گلایه دارند که از مردم ساکن در این خیابان درباره این طرح نظرخواهی نشده است، خانم محمدی ساکن این خیابان می گوید: ما فقط می دانیم از چنمد سال قبل گفته بودند قرار است این خیابان گذر صنایع دستی و محدوده طالقانی تا کریمخان سنگفرش گردد که البته فی نفسه کار بدی نیست؛ اما اگر قرار باشد از رهگذر این اقدام، برای ساکنان و تعداد بسیار زیاد کارکنان وزارتخانه ها، شرکتهای خصوصی و مراکز دولتی و غیردولتی که در این خیابان مستقر هستند، مزاحمت و دردسر برای رفت و آمد ایجاد گردد، باید در این تصمیم بازنگری گردد و آن را بعد از رسیدن به یک راهکار مناسب اجرایی نمایند.

او اضافه می نماید: گفته شده از این به بعد امکان تردد ماشین ها از شمال به جنوب خیابان ویلا یعنی از پل کریمخان تا خیابان طالقانی حذف می گردد و فقط از جنوب به شمال امکان تردد وجود دارد. این در حالیست که اگر کمی دقت گردد خیابان سپهبد قرنی که به موازات شرقی خیابان ویلا قرار گرفته است هم از جنوب به شمال است. بنابراین اگر قرار باشد خیابان ویلا یکطرفه گردد، از آنجا که خیابان سپهبد قرنی می تواند بار جنوب به شمال را به دوش بکشد، بهتر است خیابان ویلا از شمال به جنوب یکطرفه گردد؛ زیرا جهت جایگزین شمال به جنوب تنها خیابان حافظ است که آن هم با فاصله از خیابان ویلا قرار گرفته است و خیابان شهید عضدی یا آبان هم یک خیابان بسیار کوتاه است که تا طالقانی هم حتی ادامه ندارد. غیر از اینها اگر بخواهند حتی از شمال به جنوب هم یکطرفه نمایند و خیابان سپهبد قرنی بار جنوب به شمال را به دوش بکشد، باید تکلیف رفت و آمد در کوچه های بین دو خیابان ویلا و قرنی هم معین گردد و تغییر کند؛ چون برخی از انها از یک طرف ورود ممنوع هستند.

یک راننده تاکسی خط کریمخان - ویلا هم می گوید: طرح را یکشبه اجرا کردند در حالی تکلیف ما تاکسی های این خط تعیین نیست.!

او می گوید: حتی اگر بخواهند در این خیابان دکه های صنایع دستی و یا خوراکی مانند خیابان 30 تیر راه بیندازند پیاده راه های ویلا به اندازه کافی پهن هستند. دیگر اینکه ما اینجا کلی مسافر داریم که کارمندان وزارتخانه ها و شرکت های دولتی و خصوصی زیادی هستند که در این خیابان مستقر هستند. خلاصه نباید بخاطر یک گذر صنایع دستی برای ما و مردم دردسر درست گردد.

روز سه شنبه بعد از اجرای طرح، شهرداری منطقه شماری از اهالی منطقه را دعوت کرد تا درباره طرح، نظرات آنها را بشنود، یکی از افراد خطاب به مدیران شهری می گوید: 40 سال است در این محل ساکن هستم و محله را به خوبی میشناسم؛ این طرح اجرا می گردد و شما مسئولین شهرداری راس انتها ساعت اداری به خانه های خود می روید و مسائل برای ما می ماند .

چه میزان صنایع دستی به مسکونی در خیابان نجات الهی غلبه دارد که شما تصمیم به تغییر جهت مردم گرفتید؟ چرا بخاطر طرح شما، مردم برای رفتن به جنوب خیابان باید به زحمت و دردسر بیفتند.

دهداری پور شهردار منطقه 6 در پاسخ به این نقدها گفت و گو با خبرنگاران، می گوید: مطالعات این طرح حدود 11 ماه به طول انجامیده و هم زمان با آن مطالعات ترافیکی نیز انجام و این مشاوره ها در کمیته شبکه معابر شهر تهران مطرح شده است. در حال حاضر با همکاری و هماهنگی پلیس راهور پس از انجام مطالعات ، یکطرفه شدن خیابان نجات الهی اجرای شده و این طرح حدود سه هفته با نظر پلیس راهور به صورت آزمایشی اجرا خواهد شد.

وی می افزاید:پس از این مرحله ، بازخوردهای ترافیکی توسط پلیس اخذ می گردد و اگر معضل ترافیکی خاصی نداشته باشیم این امکان است که نسبت به مرحله بعدی طرح یعنی تعریف پیاده راه اقدام کنیم. در مجموع بیشترین چیزی که در این پروژه مدنظر است این است که فضاهای عمومی شهری در اختیار مردم قرار گیرد.

شهردار منطقه 6 در باره انتقاد شهروندان از مسافت زیاد خیابان های جایگزین برای تردد از شمال به جنوب نیز می گوید: قطعاً جهتهای فرعی خیابان نجات الهی که به خیابان های مجاور برای تردد جایگزین از شمال به جنوب معین شده است مناسب سازی خواهد شد تا تردد اهالی منطقه تسهیل گردد. قطعاً مجموعه پلیس راهور نیز در معین بهترین جهت برای تردد شهروندان در دستور کار خود دارند.

دهداری پور در سرانجام درباره برآورد هزینه اجرای این پروژه نیز بدون ذکر رقمی می گوید: برآورد عمرانی باید به صورت دقیق انجام گردد و پس از آن حتماً هزینه اجرای پروژه اعلام خواهد شد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 شهریور 1400 بروزرسانی: 21 شهریور 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 12562

به "گذری که برای شهروندان دردسرساز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گذری که برای شهروندان دردسرساز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید