6 راهکار و فوت و فن نگهداری آسان از گل ها

به گزارش مهسان بلاگ، در گزارش زیر به شش راه چاره نگهداری آسان از گل ها پرداخته ایم، راه چاره هایی که به گفته کارشناسان برای داشتن دستی سبز به کار می آیند.

6 راهکار و فوت و فن نگهداری آسان از گل ها

به گزارش ، خیلی ها گل و گیاه را دوست دارند، اما فقط از راه دور، چون ترسی در دل شان هست از این که هر گلی را بخرند یا بکارند، اما گل خراب می شود. به احتمال زیاد این افراد تجربه های ناموفقی هم داشته اند، مثلا گل شفلرای آن ها آفت زده یا پتوس شان گندیده است.

این ها ترس بی دلیلی هم نیست، چراکه چند تجربه ناموفق بعضی را وادار می کند تا دیگر به فکر نگهداری از گل ها نباشند. اگر از آن گروه افرادی هستید که به گل و گیاه علاقه ندارند، می توانید دور این ماجرا خط بکشید، اما اگر دوستدار پرورش گل و گیاه هستید باید دل به دریا بزنید و البته پای سختی های این راه نیز بمانید.

در گام اول باید دید اشتباه تان کجاست و راه های غلبه برآن را یاد بگیرید، گام مهمی که با تمرین مدام به دست می آید. در این گزارش به شش راهکار پرداخته ایم، راهکار هایی که به گفته کارشناسان برای داشتن دستی سبز به کار می آیند.

بیشتر افراد گل و گیاهان را بر اساس دوست داشتن خودشان که معمولا به دلیل شکل ظاهری و زیبایی گل است یا دکوراسیون خانه و حتی طبق مد می خرند. من نمی خواهم این ها را رد کنم. به هر حال اصل لذت بصری را نمی توان نادیده گرفت. اما عادلانه این است نیاز های گل را پیش از خواست خودمان در نظر بگیریم. جان گیاه به نور بسته است.

اگر نور مناسبی برای حمایت از گل نداشته باشید و گل نتواند شاداب باشد دریافت آن چه فایده ای دارد؟

پس موقع خرید باید اولین اصل برای شما داشتن نقطه ای با نور کافی در خانه باشد که می خواهید گیاه را در آن قرار دهید. نور دارای دو ویژگی کمی و کیفی است. کمیت یا همان اندازه نور بستگی به ورودی نور به خانه دارد که به طور معمول، پنجره جنوبی بیشترین نور را به شما می دهد و پنجره شمالی، کمترین نور را.

کیفیت نور هم در طول فصول مختلف تغییر می کند. چون زاویه تابش خورشید متفاوت است.

اگر شما در خانه تان سه پنجره جنوبی داشته باشید در زمستان نور خوبی از آن ها دریافت می کنید، اما در تابستان، چون زاویه تابش خورشید بیشتر است شما ناچارید نور را فیلتر کنید.

وقتی کیفیت و کمیت نور خانه تان را فهمیدید آن وقت می توانید گیاه مناسب را برای رشد در آن فضا انتخاب کنید؛ چرا که اگر نتوانید نور مورد نیازش را تأمین کنید فقط گیاه را به رنج و سختی انداخته اید.

قاعده اش این است وقتی گلی را می خریم همراه گل یک بروشور یا کاتالوگ کوچک بدهند دست مان و بگویند این راهنمای نگهداری اش که دست کم باید اطلاعاتی مثل نور، آب، دما، رطوبت و توصیه های تغذیه ای برای گیاه در آن آمده باشد.

بهتر است بدانیم گل مدنظرمان نور دوست است یا سایه دوست، نیاز به آبپاشی روی برگ دارد یا نه، ساعات مناسب رطوبت پاشی چه زمانی است، جای خنک را می پسندد یا محیط گرم را، بهترین وقت کود دهی چه زمانی است، چند وقت یک بار کود بدهیم، بهترین روش کوددهی چه جوری است، باید ها و نباید های آبکمک اش را به ما بگویند.

چند روز یک بار آب می خواهد، کیفیت آب آبکمک چطوری باشد، روش تکثیرش را یاد بدهند. این که هرس می خواهد یا نه. راه های مبارزه با آفات و بیماری هایش هم خیلی مهم است. هر گل به چه خاکی نیاز دارد؟ زمان تعویض گلدان ها کی است و چه گلدان هایی از همه مناسب ترند.

اما متأسفانه چنین کاری صورت نمی گیرد. پس بهتر است خودتان دست به کار شوید و اطلاعات تکمیلی را در مورد مراقبت از گیاهان کسب کنید. مثلا به ما گفته می شود بعضی گیاهان در نور کم زنده می مانند؛ این به آن معنی نیست که صرفا در نور کم زندگی کنند چه بسا نور متوسط یا خوب هم موجب رشد و شادابی بیشترشان شود. اما قدرت سازگاری با نور کم را هم دارند.

پس شما باید در جست وجویتان دنبال این باشید که دقیقا چه چیز هایی برای رشد و نمو گل و گیاه مدنظرتان نیاز است. اگر می خواهید از آن هایی باشید که می گویند گل به دست شان می آید پس از تحقیق کردن ناامید نشوید. تحقیق هم به تن هایی خواندن کتاب یا جست وجو در اینترنت نیست.

از آدم های با تجربه غافل نشوید. آن ها دارای گنجینه ارزشمندی از اطلاعاتی هستند که شاید در هیچ کتابی نیامده باشد. تجربیات شان را بشنوید و بعد با شرایط خودتان تطبیقش دهید.

بهتر است از گل های آسان رشد، مقاوم و ارزان شروع کنید.

به لطف اینستاگرام نگهداری گلدان های بزرگ در خانه رونق بیشتری گرفته. اما یادتان باشد گلی را انتخاب کنید که اندازه اش با فضای داخلی خانه شما متناسب باشد و این را هم در نظر بگیرید که گیاهان رشد می کنند و اندازه شان دو یا چند برابر بزرگ تر می شود.

پس چشم انداز آینده گل را حتما در نظر بگیرید. لابد با خودتان می گویید این چه ربطی به سبز بودن دست آدم دارد؟ معلوم است خب وقتی شما گلدانی داشته باشید که نتوانید حداقل مکان را برای گل تأمین کنید گل در کسب نیازهایش دچار مشکل خواهد شد. حتی جا به جایی و تکثیر گلدان های بزرگ کمی سخت است و ممکن است از عهده هرکسی برنیاید. آن وقت به شما القا می شود لابد من بلد نیستم گل پرورش بدهم.

خب دانستید که قبل از هر چیز، بسته به شرایط محل زندگی تان، گل های مورد علاقه تان را انتخاب کنید بعد با عشق آن ها را پرورش دهید.

لازم نیست بلافاصله بعد از ورود گل به خانه برای خیرمقدم، گلدانش را عوض کنید. رعایت همین یک نکته گیاه را از استرس در امان می دارد. گل هم یک موجود زنده است مثل ما. چند هفته صبر کنید محیط جدیدش را بشناسد و فرصت آشنایی با آن را پیدا کند. بعد که سازگار شد اگر نیاز بود گلدانش را تعویض کنید.

اگر این کار برایتان سخت است یا تجربه بدی از آن دارید برای این که خودتان را به بد دستی متهم نکنید تعویض گلدان ها و تکثیر گل ها را به افراد کاربلد خانواده واگذار کنید.

مثلا یک روز قرار یک دورهمی را بگذارید و از آن ها بخواهید در این کار کمک تان کنند. این طوری می توانید هم از نزدیک آموزش عملی ببینید و هم بر این حس بد غلبه کنید.

معمولا گیاهان در محیط جدید دچار استرس می شوند که نشانه های آن شامل پژمردگی، ریزش برگ یا گل، رشد علفی و قد کشیدن زیاد، قهوه ای شدن نوک برگ ها یا زرد شدنشان است. البته این علائم در همه گل ها یکسان نیست و در هر گل و هر شرایطی ممکن است یک جور خودش را نشان دهد.

مطالعات نشان می دهد افرادی که وقت خود را صرف پرورش گیاه می کنند، استرس کمتری در زندگی دارند. چون گل و گیاهان به فضا رنگ و تازگی می بخشند و برای شما شادابی به ارمغان می آورند. گل ها قرار است به شما آرامش بدهند نه این که آرامش را از شما بگیرند. پس پیش از خرید هر گلی این نکته را به خودتان یادآوری کنید. هر وقت توانستید به اطلاعات کافی درباره گل و گیاهان برسید و شرایط نگهداری شان را داشتید آن وقت برای خریدشان پا پیش بگذارید.

دل به دل گل ها که بدهید آن ها هم پاداش کارتان را با سبزانگشتی بودن به شما می دهند.

آبیار که 2 تا شد گل یا خشک می شود یا می پوسد!

اجازه بدهید اول تکلیف این مساله را روشن کنیم. باید یک نفر مسؤول آبکمک گل و گیاهان خانه باشد. البته اگر می توانید با هم هماهنگ باشید چند نفری هم می شود به گل ها رسیدگی کرد. همچنین یکی از اشتباهاتی که برای آبکمک گل و گیاهان صورت می گیرد پیچیدن نسخه یکسان برای همه آنهاست.

مثلا این که می گویند تابستان یک روز در میان گل هایت را آب بده و زمستان هفته ای دو بار. آیا نباید پرسید چه گلی و در چه شرایطی؟ نوع گیاه، دما، نور و رطوبت عوامل مؤثر در معین تشنگی گیاه هستند. نیاز آبی را همیشه نمی شود چشمی تشخیص داد و به خشک بودن سطح خاک اکتفا کرد. ساده ترین کار این است که انگشت خود را در خاک فرو کنید. اگر خاک خیس بود یعنی هنوز آب نمی خواهد.

عزیزان می دانید یکی از ضرر هایی که ما نابلدانه به گل و گیاهان مان وارد می کنیم این است که هربار آب در پارچ یا کتری می ماند برای صرفه جویی آن را پای گلدان ها خالی می کنیم. آیا ما دوست داریم وقتی تشنه نیستیم کسی به زور آب اضافی توی حلق مان بریزد؟

منبع:روزنامه جام جم

دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

mahsanblog.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای مهسان بلاگ

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 28 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1401 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 83234

به "6 راهکار و فوت و فن نگهداری آسان از گل ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 راهکار و فوت و فن نگهداری آسان از گل ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید