75 فیلم ابرقهرمانی برتر تاریخ سینما بر اساس نظر منتقدان

به گزارش مهسان بلاگ، در این مقاله به آنالیز بهترین فیلم های ابرقهرمانی تاریخ سینما می پردازیم. برای رسیدن به یک فهرست کامل، 75 فیلم برتر ابرقهرمانی را طبق نظر منتقدان رتبه بندی نموده ایم.

75 فیلم ابرقهرمانی برتر تاریخ سینما بر اساس نظر منتقدان

گرچه قدمت ساخت آثار ابرقهرمانی در تاریخ سینما به چندین و چند دهه قبل بازمی گردد اما این آثار در یک دهه گذشته به محبوبیت خیره نماینده ای دست پیدا نموده اند و به اصلی ترین موتور محرک صنعت سینما تبدیل شده اند.

ظرف چند سال گذشته یک اثر ابرقهرمانی (انتقام جویان: انتها بازی) توانست رکورد پرفروش ترین فیلم تاریخ سینما را بشکند و مجموعه های عظیم با موضوع ابرقهرمان ها از جهان های ابرقهرمانی مختلف از جمله مارول و دی سی میلیون ها نفر را در سراسر جهان مجذوب خود نموده اند.

البته با وجود پیروزیت ها، نقدها نسبت به این آثار هم هم پای گسترش محبوبیت و نفوذ شان افزایش یافته است و گاهی چهره های برجسته یا نشریات سینمایی نافذ به انتقاد از این آثار و تأثیرشان بر سلیقه مخاطبان پرداخته اند. عموما جان مایه این نقدها بیان می نموده که دیدگاه حاکم بر آثار ابرقهرمانی باعث نزول سلیقه مخاطب و تهدید کیفیت فیلم ها در بلندمدت می شوند.

 • فیلم های ابرقهرمانی سال 2020 از بدترین تا بهترین

با وجود این نقدها ابدا نمی توان منکر تأثیرگذاری عمیق فیلم های ابرقهرمانی در جهان امروز شد. شاید به همین دلیل مهم باشد که این فیلم ها را از نگاه حرفه ای تر متخصصان آنالیز کنیم. آثار ابرقهرمانی از نگاه منتقدان سینما چطور ارزیابی شده اند؟ در واقع اگر قصد رتبه بندی این آثار بر اساس رضایت منتقدان را داشته باشیم به چه نتیجه ای می رسیم؟

در این نوشته 75 فیلم برتر ابرقهرمانی تاریخ سینما را بر اساس نظر منتقدان (جمع آوری شده در وب سایت راتن تومیتوز) معرفی نموده ایم. در ادامه با خبرنگاران مگ برای آنالیز بهترین فیلم های ابرقهرمانی تاریخ از نگاه منتقدان همراه باشید.

1. مرد عنکبوتی: به درون جهانی عنکبوتی (Spider-Man: Into the Spider-Verse )

 • کارگردان: Bob Persichetti, Peter Ramsey, Rodney Rothman
 • بازیگران: Shameik Moore, Jake Johnson, Hailee Steinfeld, Mahershala Ali
 • تاریخ اکران: 2018
 • امتیاز راتن تومیتوز: 97

فیلم سینمایی مرد عنکبوتی: به درون جهانی عنکبوتی از عظیمترین شگفتی های دهه اخیر فیلم های ابرقهرمانی در نظر گرفته می گردد. یک دستاورد خلاقانه و البته جسورانه از مجموعه مرد عنکبوتی که به سرعت در میان برترین انیمیشن های ابرقهرمانی سال های گذشته مطرح شد.

نکته مهم درباره مرد عنکبوتی: به درون جهانی عنکبوتی این بود که داستان فیلم را تنها می شد به وسیله انیمیشن روایت کرد و به همین دلیل هم به درون جهانی عنکبوتی به شکلی ساخته شد که مخاطب احساس کند در حال تورق صفحات یک کتاب کمیک است.

در این اثر سینمایی مایلز مورالز، تیم پیتر پارکر (شامل خوک عنکبوتی، مرد عنکبوتی نوآر، زن عنکبوتی و پنی پارکر) را دیدار می نماید و پس از آن یک سفر پرماجرا شکل می گیرد که در آن مایلز به دنبال کشف هویت خود پیش می رود. به شکل کلی بسکمک از فیلم های ابرقهرمانی با این پیغام درونی که هر کس می تواند نقاب به چهره بزند ساخته شده اند اما فیلم به درون جهانی عنکبوتی همین مضمون مرکزی را به قانع نماینده ترین شکل ممکن در معرض توجه مخاطبانش قرار می دهد.

به درون جهانی عنکبوتی اثری است با ارجاعات مختلف، شوخ طبعی های بصری جذاب و شیرین کاری های دیدنی که طرفداران آثار ابرقهرمانی به ویژه فیلم های جهان مرد عنکبوتی قطعا از دیدن آن و حتی از تماشای دوباره و جستجوی جزئیات بیشترش لذت می برند. رابطه مایلز و پیتر یکی از تأثیرگذارترین رابطه ها میان قهرمان/مربی است که در سال های اخیر روی پرده رفته چرا که هر دو شخصیت در قالب تعادلی شگفت انگیز به اندازه ای مساوی از یکدیگر می آموزند و تحت تأثیر قرار می گیرند.

وسعت فیلم مرد عنکبوتی: به درون جهانی عنکبوتی هم اندازه جهان کتاب های کمیک است. فیلم پیروز شده ماهیت داستان اصلی کمیک بوکی اش را حفظ کند و از ریشه های خود دور نگردد. به درون جهانی عنکبوتی به شکلی پیروزت آمیز دل مخاطبان و منتقدان را به دست آورد و در حالی که چندین برابر هزینه فراوریش فروخت، در مراسم اسکار هم جایزه بهترین انیمیشن سال را به دست آورد. تقریبا اغلب منتقدان انگلیسی زبان از این انیمیشن ابرقهرمانی رضایت داشتند و در هر فهرستی که از مجموعه آثار ابرقهرمانی ساخته شده نام این فیلم را در میان برترین های تاریخ این ژانر می بینیم.

2. شگفت انگیزان (The Incredibles)

 • کارگردان: Brad Bird
 • بازیگران: Craig T. Nelson, Holly Hunter, Samuel L. Jackson, Jason Lee
 • تاریخ اکران: 2004
 • امتیاز راتن تومیتوز: 97

شگفت انگیزان از آن دست آثاری است که تا حد زیادی به نامش شباهت دارد. اثری که حجم زیادی شوخ طبعی را با لحنی بسیار سرگرم نماینده وارد انیمیشن های ابرقهرمانی می نماید.

این انیمیشن استودیوی پیکسار داستان خانواده پار را دنبال می نماید؛ خانواده ای از ابرقهرمان ها که به دلیل قوانین و محدودیت های دولتی قدرت های ویژه اشان را پنهان می نمایند و کوشش دارند تا یک زندگی شهری معمولی و بی دردسر را سپری نمایند. اما در نهایت علاقه باب پار یا آقای شگفت انگیز برای کمک به انسان ها، پای کل خانواده را به یک ماجرای پیچیده و رویارویی با دشمنی بسیار انتقام جو باز می نماید.

فیلم که الهام گرفته از کمیک بوک های دهه شصت و آثار ژانر جاسوسی است با تکنولوژی جدیدی ساخته شد تا کل اعضای خانواده شگفت انگیزان را در تناسبی کامل با آناتومی بدن انسان پویانمایی کند و به نوعی واقع گرایی خاص دست یابد.

در نهایت شگفت انگیزان به پیروزیت گسترده ای رسید؛ فیلم دو جایزه اسکار (بهترین تدوین صدا و بهترین فیلم پویانمایی) را گرفت و تقریبا بیش از 6 برابر بودجه اولیه فراوریش در گیشه فروخت.

3. پلنگ سیاه (Black Panther)

 • کارگردان: Ryan Coogler
 • بازیگران: Chadwick Boseman, Michael B. Jordan, Lupita Nyongo, Danai Gurira
 • تاریخ اکران: 2018
 • امتیاز راتن تومیتوز: 96

فیلم سینمایی پلنگ سیاه هنگام اکران در سال 2018 توانست لقب پرفروش ترین فیلم سینماهای آمریکا و دومین فیلم پرفروش جهان را تصاحب کند؛ فیلمی ابرقهرمانی که در عین پیروزیت تجاری نظر منتقدان را هم به خود جلب کرد؛ اتفاقی که درباره فیلم های این چنینی عموما به سختی ممکن است رخ دهد.

فیلم ابرقهرمانی پلنگ سیاه بر اساس کاراکتری از مجموعه کاراکترهای کتاب های کمیک مارول به همین نام ساخته شده است. در این اثر سینمایی تچالا پادشاه واکاندا در نقش پلنگ سیاه باید برای تصاحب پادشاهی با دشمنانی سرسخت روبرو گردد.

پلنگ سیاه به شکل بی سابقه ای میان منتقدین آمریکایی تحسین شد و بعضی از نقدنویس های طرفدار این اثر سینمایی آن را بهترین فیلم ابرقهرمانی تاریخ هم نامیده اند. در کل می گردد ادعا کرد یک اجماع عمومی میان منتقدان آمریکایی درباره کیفیت بالای پلنگ سیاه به وجود آمد. یکی از منتقدان به کارگیری یک سبک منحصربه فرد که در هیچ فیلم ابرقهرمانی دیگری دیده نشده و نقش های منفی پیچیده، سمپاتی برانگیز و چندبعدی را از جمله عوامل پیروزیت فیلم ارزیابی نموده است.

جایزه اسکار بهترین طراحی لباس، جایزه اسکار بهترین موسیقی فیلم و جایزه اسکار بهترین طراحی صحنه از جمله افتخارات این اثر ابرقهرمانی بود. در عین حال همان طور که اشاره شد پلنگ سیاه علاوه بر جلب نظر منتقدان در گیشه هم پیروزیت خیره نماینده ای کسب کرد و توانست بیش از 6 برابر بودجه فراوریش بفروشد.

4. انتقام جویان: انتها بازی (Avengers: Endgame)

 • کارگردان: Anthony Russo
 • بازیگران: Robert Downey Jr., Mark Ruffalo, Scarlett Johansson, Chris Evans
 • تاریخ اکران: 2019
 • امتیاز راتن تومیتوز: 94

فیلم سینمایی انتقام جویان: انتها بازی (Avengers: Endgame) محصول سال 2019 که پرفروش ترین فیلم مارول و پرفروش ترین فیلم تاریخ سینما است از دید بسکمک بهترین فیلم جهان سینمایی مارول هم در نظر گرفته می گردد.

انتقام جویان: انتها بازی از زوایای مختلفی برای مخاطبان آثار ابرقهرمانی ویژه و متفاوت است. فیلمی که عاقبت به بیش از یک دهه انتظار انتها داد و خطی داستانی را تمام کرد که از سال 2008 با فیلم مرد آهنی (Iron Man) گگردده شده بود.

به عنوان فیلمی که در پی انتقام جویان: جنگ ابدیت ساخته شده بود، بسکمک گمان می کردند انتها بازی یکی از این دو راستا را پیش می گیرد؛ فیلمی خواهد بود مشابه جنگ ابدیت یا کاملا متفاوت و مملو از عناصر و فضاهای احساسات برانگیز.

فیلم سینمایی انتها بازی پیروز شد به توازنی مثال زدنی میان اکشن و احساسات برسد و همین هم یکی دیگر از دلایلی است که گمان می کنیم این اثر بهترین فیلم مارول است.

انتها بازی تعدادی از بهترین نبردها و سکانس های اکشن مجموعه را پیش چشم مخاطبانش آورد و در عین حال صحنه های احساسی به یادماندنی چشمگیری هم داشت. بهترین نمونه از این توازن را می شد در صحنه نبرد انتهای و سپس در مراسم وداع تونی مشاهده کرد.

در بخش نبرد با مجموعه شخصیت های کلیدی، انواع سلاح ها، مهارت ها و بهترین مبارزه ها روبه رو می شویم. اما پس از آن در صحنه مراسم وداع با یک صحنه عمیقا احساسی روبرو می شویم که بر خلاف صحنه قبلی ریتمی نماید و فضایی آرام دارد.

فیلم سینمایی انتقام جویان: انتها بازی در سال 2019 پیروز شد با شکستن رکورد آواتار در صدر جدول پرفروش ترین ها بایستد تا لقب پرفروش ترین فیلم تاریخ سینما فعلا در اختیار یک اثر ابرقهرمانی باشد. گرچه آثار ابرقهرمانی به همگان ثابت نموده اند که بسیار پرمخاطب اند اما انتها بازی علاوه بر محبوبیت این دسته از فیلم ها به عنوان انتها یک دوران از این آثار و یک فیلم تعیین نماینده برای انتها دادن به داستان مجموعه ای از فیلم های جهان سینمایی مارول هم در نظر گرفته شد.

احتمالا همین موضوع در کنار مخاطبان گسترده همیشگی این مجموعه از عوامل کلیدی فروش خیره نماینده اش بودند. انتقام جویان: انتها بازی علاوه بر فروش گسترده توانست نظر منتقدان انگلیسی زبان را هم به خود جلب کند. سابقه آنالیز نظرات منتقدان نشان می دهد در موارد قابل توجهی پرمخاطب بودن اثر باعث ایجاد نگاه مثبت در منتقدان نشده و نوعی اختلاف چشمگیر میان نظر مخاطبان و منتقدان پدید آمده است.

درباره انتقام جویان: انتها بازی اما نظر عموم منتقدان مثبت بود و درباره این اثر ابرقهرمانی نوعی هم نیزفکری میان تماشاگران و منتقدان پدید آمد. شاید همین نکته گواه دیگری بر اهمیت این فیلم جهان سینمایی مارول باشد.

5. شوالیه تاریکی (The Dark Knight)

 • کارگردان: Christopher Nolan
 • بازیگران: Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart, Maggie Gyllenhaal
 • تاریخ اکران: 2008
 • امتیاز راتن تومیتوز: 94

شوالیه تاریکی دومین فیلم از سه گانه شوالیه تاریکی (The Dark Knight)، تحسین شده ترین فیلم این سه گانه از نظر منتقدان و البته تحسین شده ترین فیلم کل آثاری است که درباره شخصیت بتمن ساخته شده اند.

شوالیه تاریکی از یک نظر دیگر هم رکوردشکن بود؛ این فیلم که پرفروش ترین اثر سال 2008 لقب گرفت اولین اثر در مجموعه فیلم های شخصیت بتمن بود که پیروز شد بیش از یک میلیارد دلار بفروشد و پیروزیت تجاری خیره نماینده ای را برای نولان پدید بیاورد. گرچه سومین فیلم مجموعه هم دوباره این پیروزیت تجاری را تکرار کرد.

داستان شوالیه تاریکی در شرایطی روایت می گردد که جوکر گاتهام سیتی را در ناامنی و هرج و مرج غوطه ور ساخته است. در این وضع بتمن باید وارد میدان شده و یکی از عظیم ترین آزمون های روانی و فیزیکی تمام زندگی اش را برای مبارزه با بی عدالتی پشت سر بگذارد.

یکی از نکات قوت اصلی شوالیه تاریکی شخصیت جوکر و بازی هیث لجر در نقش او بود. لجر مدت کوتاهی پس از فیلم برداری و تقریبا شش ماه پیش از اکران فیلم از جهان رفت. همین موضوع کمپین تبلیغاتی شرکت برادران وارنر را حتی از گذشته هم قدرتمندتر کرد و باعث شد واکنش ها به فیلم گسترده تر گردد. در نهایت فروش بالای فیلم هم به دلیل قوت آن و هم به دلیل این حواشی بود.

شوالیه تاریکی در هشتاد و یکمین دوره مراسم اسکار 8 نامزدی دریافت کرد و در نهایت جوایز اسکار بهترین تدوین صدا و بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را به خود اختصاص داد؛ جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد هم به هیث لجر رسید.

6. مرد آهنی (Iron Man)

 • کارگردان: Jon Favreau
 • بازیگران: Robert Downey Jr., Terrence Howard, Jeff Bridges, Gwyneth Paltrow
 • تاریخ اکران: 2008
 • امتیاز راتن تومیتوز: 94

اولین فیلم از مجموعه مرد آهنی که در سال 2008 ساخته شد اولین فیلم جهان سینمایی مارول بود.

گرچه امروز و با گذشت 10 سال می گردد عیب و ایرادهای فیلم را بیشتر دید و به آن توجه کرد اما هم از نظر منتقدان و هم از نظر علاقه مندان به فیلم های مارول این اثر سینمایی یکی از بهترین فیلم های ابرقهرمانی مارول در نظر گرفته شد. یک فیلم ابرقهرمانی سرگرم نماینده، از نظر تجاری پیروز با بازی رابرت داونی جونیور و کارگردانی جان فاورو که تقریبا همه را راضی نگه داشت و شاید بهترین شروع ممکن برای فیلم های جهان سینمایی مارول بود.

فیلم فرار تونی استارک از اسارت در چنگال یک گروه تروریستی، ساخت زره مرد آهنی توسط او و تبدیل شدن استارک به یک ابرقهرمان را نشان می دهد. همچنین در بخش انتهای این فیلم سینمایی در گفت وگو میان نیک فیوری (ساموئل ال. جکسون) و استارک اولین بحث ها درباره شکل دادن به گروه انتقام جویان مطرح می گردد.

7. سوپرمن (SuperMan)

 • کارگردان: Richard Donner
 • بازیگران: Marlon Brando, Christopher Reeve, Gene Hackman, Ned Beatty
 • تاریخ اکران: 1978
 • امتیاز راتن تومیتوز: 94

سوپرمن ساخته سال 1978 در حقیقت اولین فیلم مجموعه ابرقهرمانی سوپرمن است که در دهه های بعد شاهد ساخت فیلم های جدیدی در آن بودیم.

از نکات جالب توجه فیلم سوپرمن مجموعه عوامل مشهور و کاربلد آن بودند؛ فیلم نامه سوپرمن را ماریو پوزو نویسنده ایتالیایی-آمریکایی برنده دو جایزه اسکار برای فیلم های مجموعه پدرخوانده (The Godfather) نوشته بود. مارلون براندو و جین هکمن هر دو برنده دو جایزه اسکار در کنار کریستوفر ریو بازیگران اثر بودند و البته ریچارد دانر به عنوان یک تجاری ساز کاملا قابل اتکا سکان کارگردانی فیلم را به دست گرفته بود.

سوپرمن که با بودجه 55 میلیون دلاری ساخته شده بود تا آن روز گران ترین فیلم هالیوود به حساب می آمد و در نهایت وقتی اکران شد با فروشی بیش از 300 میلیون دلار دومین فیلم پرفروش سال لقب گرفت. فیلم از زوایای مختلف از جمله برای بازی ها و موسیقی اش تحسین و در سه بخش مختلف نامزد دریافت جایزه اسکار شد.

داستان فیلم سوپرمن درباره موجود بیگانه ای است که از سیاره ای در حال نابودی به زمین فرستاده شده است. این موجود در سیاره زمین رشد نموده و به عظیمترین و البته اولین ابرقهرمان آن تبدیل می گردد.

8. زن شگفت انگیز (Wonder Woman)

 • کارگردان: Patty Jenkins
 • بازیگران: Gal Gadot, Chris Pine, Connie Nielsen, Robin Wright
 • تاریخ اکران: 2017
 • امتیاز راتن تومیتوز: 93

فیلم سینمایی زن شگفت انگیز که به نوعی ناجی جهان دی سی هم شناخته می گردد و جان تازه ای به آثار این جهان سینمایی دمید به کارگردانی پتی جنکینز ساخته شد و به قدری مورد تحسین نهاده شد که احتمال تصاحب جایزه اسکار توسط این فیلم سینمایی بسیار بالا به نظر می رسید.

این اثر ابرقهرمانی پس از اکران بیش از 820 میلیون دلار فروخت و آن موقع در گیشه های آمریکا در رتبه پنجم فیلم های پرفروش ابرقهرمانی ایستاد.

دایانا (با بازی گل گدوت) پرنسس آمازون است و برای جنگجو شدن آموزش می بیند. داستان از آنجا شروع می گردد که یک خلبان به نام استیو ترور (با بازی کریس پاین) در اقیانوس سقوط می نماید. او با دایانا از ناسازگاری ها و تعارضات جهان بیرون سخن گفته و دایانا را برای نبرد با آرس خدای جنگ متقاعد می نماید.

زن شگفت انگیز فیلمی ابرقهرمانی است که با کارگردانی یک زن توانست پیروزیت گسترده ای کسب کند و این اتفاق از نظر فرهنگی تأثیر بسزایی بر جهان فیلم های ابرقهرمانی گذاشت. این اثر سینمایی موضوعاتی را در خصوص فمینیسم عنوان نمود و بسیار بحث برانگیز شد. گروهی این فیلم و شخصیت اصلی آن را به عنوان نمادی فمینیستی در نظر دریافتد و گروهی دیگر آن ها را عناصری ضد این جریان تعریف کردند. صرف نظر از اینکه با کدام گروه موافق باشیم همگی بر سر این موضوع توافق داریم که فیلم سینمایی زن شگفت انگیز مخاطبان خود را به بحث و چالش واداشته است و در عین حال با وجود یک کارگردان و بازیگر اصلی زن فضای فیلم های ابرقهرمانی را برای حضور بیشتر زنان هموارتر کرد. شاید همه این ویژگی ها نشان دهد که چرا باید زن شگفت انگیز را یکی از برترین فیلم های ابرقهرمانی در یک دهه اخیر در نظر گرفت.

دنباله فیلم سینمایی زن شگفت انگیز به کارگردانی پتی جنکینز و با نام زن شگفت انگیز 1984 (Wonder Woman 1984 ) به نمایش در آمد. قرار بود این فیلم سینمایی در سال 2019 اکران گردد اما اکران آن چندین و چندبار به تاخیر افتاد و در نهایت ماه دسامبر سال 2020 به عنوان تاریخ اکران انتخاب شد. اکران زن شگفت انگیز 1984 تحت تأثیر کرونا قرار داشت و شرایط را برای تکرار پیروزیت تجاری فیلم قبلی فراهم نکرد. دنباله زن شگفت انگیز از نظر منتقدان هم به قوت فیلم اول نبود.

9. ثور: رگنراک (Thor: Ragnarok)

 • کارگردان: Taika Waititi
 • بازیگران: Chris Hemsworth, Tom Hiddleston, Mark Ruffalo, Cate Blanchett
 • تاریخ اکران: 2017
 • امتیاز راتن تومیتوز: 93

فیلم سینمایی ثور: رگنراک هفدهمین اثر سینمایی در جهان مارول بود که تایکا وایتیتی آن را کارگردانی کرد. این فیلم ادامه ای بود بر دو اثر قبلی یعنی ثور (Thor) و ثور: جهانی تاریک (Thor: The Dark World) که از هر دو فیلم قبلی هم کیفیت بالاتری داشت.

از جمله دلایلی که باعث شد ثور: رگنراک در نگاه منتقدان بهتر به نظر برسد نبود کلیشه ها و نقاط ضعف دو قسمت قبل در این اثر سینمایی بود. از طرف دیگر در رگنراک خبری هم از لحن خسته نماینده آثار قبلی نبود و فیلم خیلی بیشتر سرگرم نماینده از آب درآمد. کریس همسورث کماکان در این فیلم هم نقش ثور را برعهده داشت. ثور: رگنراک از نظر تجاری هم یک پیروزیت به حساب آمد.

وقایع ثور: رگنراک (Thor: Ragnarok) دقیقا پس از فیلم دکتر استرنج (Doctor Strange) جریان می یابد. استیون استرنج به خدای تندر کمک می نماید پدرش اودین را بیابد. مدتی بعد ثور و لوکی سعی می نمایند از چنگال هلا (با بازی کیت بلانشت) فرار نمایند. این دو در سیاره ساکار توسط استاد عظیم به تله می افتند؛ کاراکتری که او را از نگهبانان کهکشان بخش 2 به یاد می آوریم.

رگنراک با صحنه ای به انتها می رسد که مخاطبان را مستقیما به سوی فیلم انتقام جویان: جنگ ابدیت (Avengers: Infinity War) راهنمایی می نماید و به همین دلیل بهترین انتخاب ممکن پیش از دیدن جنگ ابدیت تماشا کردن فیلم ابرقهرمانی ثور: رگنراک است.

10. لوگان (Logan)

 • کارگردان: James Mangold
 • بازیگران: Hugh Jackman, Patrick Stewart, Boyd Holbrook, Stephen Merchant
 • تاریخ اکران: 2017
 • امتیاز راتن تومیتوز: 93

فیلم سینمایی لوگان از دیگر انتخاب ها در میان برترین آثار ابرقهرمانی تاریخ سینما و به ویژه یک دهه اخیر است. لوگان را جیمز منگولد به عنوان دنباله فیلم ولورین (The Wolverine) و خاستگاه مردان ایکس: ولورین (X-Men Origins: Wolverine) کارگردانی کرد. ولورین ششمین قسمت از سری فیلم های مردان ایکس به شمار می رود که در سال 2013 نظر منتقدان زیادی را جلب کرد. جیمز منگولد این بار در سال 2017 فیلم ابرقهرمانی دیگری بر اساس شخصیت ولورین کارگردانی کرد. هیو جکمن و پاتریک استوارت بار دیگر نقش هایشان را در سری فیلم های مردان ایکس تکرار کردند.

لوگان نه تنها یک فیلم تماشایی و جذاب است بلکه برای طرفداران سری فیلم های مردان ایکس یک اتفاق خوشایند محسوب می گردد. این اثر سینمایی از نظر تکنیکی با خلق تصاویر درخشان و فیلم برداری تحسین برانگیز خارق العاده عمل نموده است. لوگان هم از نظر بصری تماشایی است و هم از نظر تأثیرگذاری پیروز عمل می نماید.

داستان فیلم روایت دیگری است از جهانی جهش یافته ها. لوگان در روزگاری زندگی می نماید که تقریبا جهش یافته ها منقرض شده اند و او خسته و سال خورده زندگی آرامی را پیش گرفته است تا اینکه لورا (با بازی دافنه کین) به لوگان پناه می آورد تا امنیت او را حفظ کند. لورا کودک جهش یافته ای است که توسط دانشمندان تحت تعقیب است.

تصمیم گیری برای ساخت لوگان در قالب فیلمی تیره و تار می توانست کاملا به محبوبیت اثر و مجموعه آسیب زده و معکوس عمل کند اما به تماشاگرن این امکان را داد تا ولورین را به روشی که تا به حال ندیده بودند تجربه نمایند و به نوبه خود شاهکاری استادانه در شخصیت پردازی از آب درآمد.

فیلم لوگان به لحاظ تکنیکی یکی از بهترین آثار ابرقهرمانی دهه گذشته است. برای مثال رنگ بندی که در صحنه های مختلف فیلم به کار رفته از صحنه های گردوخاکی بیابان گرفته تا صحنه های جنگل بسیار طبیعی جلوه می نمایند و چشم گیر از کار درآمده اند. تدوین فیلم ستودنی است به خصوص در سکانس های جنگی که مستلزم حرکات سریع و خشن است.

لوگان بر پایه کتاب لوگان مرد سالدیده (Old Man Logan) نوشته مارک میلر و تصویرگری استیو مک نایون ساخته شده است. این فیلم سینمایی مورد توجه منتقدان بسکمک نهاده شد و اولین فیلم ابرقهرمانی لایواکشنی بود که پیروز شد نامزد جایزه اسکار بهترین فیلم نامه اقتباسی گردد. لوگان همچنین از نظر تجاری عملکرد قابل قبولی داشت و توانست در سراسر جهان 619 میلیون دلار فروش را تجربه کند. این اثر ابرقهرمانی به دلیل وجود صحنه های خشن و زبان تند به کار رفته در آن در سامانه درجه بندی سنی فیلم ها توسط انجمن تصاویر متحرک آمریکا درجه سنی R دریافت نموده است.

11. شگفت انگیزان 2 (The Incredibles 2 )

 • کارگردان: Brad Bird
 • بازیگران: Craig T. Nelson, Holly Hunter, Sarah Vowell, Huck Milner
 • تاریخ اکران: 2018
 • امتیاز راتن تومیتوز: 93

شگفت انگیزان 2 یکی از انیمیشن های پیروز سال 2018 بود که توسط پیکسار ساخته شد و دومین فیلم مجموعه شگفت انگیزان در نظر گرفته می گردد.

دراین قسمت از مجموعه، خانواده پار قصد دارند اعتماد عمومی به ابرقهرمان ها را باز گردانند و در عین حال زندگی خانوادگی خود را هم در کنار وظایف ابرقهرمانی شان سر و سامان دهند.

شگفت انگیزان 2 پیروزیت تجاری فوق العاده ای را تجربه کرد. این اثر استودیوی پیکسار یکی از پرفروش های سال 2018 بود و به چهارمین انیمیشن پرفروش تاریخ سینما بعد از انیمیشن های شیرشاه (The Lion King )، یخ زده2 (Frozen II ) و یخ زده (Frozen ) تبدیل شد. پیش از انتشار فیلم یک تریلر 53 ثانیه ای از آن منتشر شد که ظرف 24 ساعت اول 113 میلیون بار دیده شد تا در آن دوران رکورد پربازدیدترین تریلر یک انیمیشن هم در اختیار شگفت انگیزان 2 قرار بگیرد.

نکته مهم درباره انیمیشن شگفت انگیزان و به ویژه قسمت دوم آن کوشش فیلم نامه نویس و کارگردان برای تاکید بیشتر روی پویایی درونی روابط میان اعضای خانواده به جای تاکید صرف بر عناصر ژانر ابرقهرمانی بود؛ در واقع همین رویکرد متفاوت باعث شد شگفت انگیزان در چشم مخاطبانش یک اثر کاملا متفاوت به نظر برسد.

12. مرد عنکبوتی 2 (Spider-Man 2)

 • کارگردان: Sam Raimi
 • بازیگران: Tobey Maguire, Kirsten Dunst, James Franco, Alfred Molina
 • تاریخ اکران: 2004
 • امتیاز راتن تومیتوز: 93

به باور بسکمک از علاقه مندان مجموعه مرد عنکبوتی، بعد از گذشت بیشتر از 16 سال هنوز هم اثری بهتر از فیلم سینمایی مرد عنکبوتی 2 محصول سال 2004 در این مجموعه سینمایی فراوری نشده است.

مرد عنکبوتی 2 به بهترین شکل ممکن مسائل پیتر پارکر را فشرده نموده و به مخاطب ارایه می نماید. مبارزه او با موانعی که بر سر راهش قرار می گیرند برای پیدا کردن شغل، نادیده گرفته شدنش توسط مری جین و مبارزه اش برای حفظ ارتباطاتش با هری آزبورن (کسی که مرد عنکبوتی را مقصر مرگ پدرش می داند) همه و همه به بهترین نحو در این قسمت از مجموعه ساخته و پرداخته شده اند.

در مرد عنکبوتی 2 پیتر پارکر با در نظر دریافت همه آنچه پیش از این اتفاق افتاده و اساسا شرایط کلی و نه چندان انگیزه بخشش به عنوان قهرمانی که چندان شناخته شده نیست، تصمیم می گیرد دیگر مرد عنکبوتی نباشد و این لباس را دور بیاندازد. اما این اثر سینمایی به خوبی نشان می دهد که چرا و چگونه چنین ایده ای عملی نیست و نخواهد بود.

مرد عنکبوتی 2 از جمله فیلم های کمیاب ابرقهرمانی است که کاملا شخصیت محور ساخته شده اند. سم ریمی کارگردان فیلم توانسته به همه شخصیت های فیلم انگیزه های کافی را برای باورپذیربودن بدهد؛ این کار آنقدر خوب اجرا شده که می توانیم با اغلب آن ها به بهترین شکل ارتباط برقرار کنیم.

هری یک شخصیت مبارز و ناسازگار است که به دنبال یافتن حقیقت مرگ پدرش می گردد. مری جین نمی تواند عاشق پیتر باشد اگر او خودی نشان ندهد و زن عمو می باید در خصوص مخفی کردن حقیقت مرگ عمو بن، پیتر را ببخشد. در کل شخصیت ها در فیلم نامه به بهترین شکل ممکن پرورده شده اند؛ این موضوع را می توان در شخصیت شرور دکتر اختاپوس (با بازی آلفرد مولینا) به وضوح مشاهده کرد. او شروری است که به همان اندازه قهرمان فیلم برای تماشاگران سمپاتی برانگیز و جذاب است و تماشاگر کاملا با او همراه می گردد.

حتی باید به این هم اشاره نمود که صحنه اکشن و نمادین قطار فقط یک صحنه هیجان انگیز نیست بلکه به تنهایی می تواند جمع بندی روابط مرد عنکبوتی با شهر نیویورک و واقعیت مفهوم قهرمانی این شخصیت باشد. در نهایت نتایجی که در رابطه پیتر پارکر با مری جین و ماجراهای مربوط به دکتر اختاپوس حاصل می گردد این اثر ابرقهرمانی را به یک نقطه انتهای مناسب می رساند و از طرف دیگر این نتایج، راه را برای ماجراجویی های آینده هموار می نماید.

مرد عنکبوتی 2 نه تنها یکی از بهترین فیلم های ابرقهرمانی است که تا به امروز ساخته شده بلکه از بهترین دنباله هایی است که برای یک مجموعه چند قسمتی فراوری شده است. این اثر سینمایی در میان آثار مجموعه اسپایدرمن سومین فیلم پرفروش داخل ایالات متحده آمریکا بوده است.

13. مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه (Spider-Man: Homecoming)

 • کارگردان: Jon Watts
 • بازیگران: Tom Holland, Michael Keaton, Robert Downey Jr., Gwyneth Paltrow
 • تاریخ اکران: 2017
 • امتیاز راتن تومیتوز: 92

فیلم سینمایی مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه یادآور کمدی های دبیرستانی جان هیوز است. هیوز تعدادی از بهترین کمدی های دهه های 80 و 90 میلادی را کارگردانی نموده است و اساسا بابت رویکرد خاصش به نوجوانان و مسائل آن ها در سینمای آمریکا مطرح شد. حال می گردد ادعا کرد مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه نوعی برداشت مدرن از همان مدل کمدی های هیوز را در خود دارد.

اساسا بهترین آثار در مجموعه فیلم های مرد عنکبوتی آن هایی هستند که به پردازش مضامین مربوط به نوجوانی شخصیت ها وفادار می مانند. پیتر پارکر همیشه پسربچه ای غیرعادی بوده، کسی که رفتارهایی فراتر از سن و صندلی رسمی اش دارد و بازگشت به خانه، ناامنی هایی که او به عنوان یک نوجوان بیشتر از گذشته احساس می نماید را به تصویر می کشد.

پیتر در مدرسه احساس بیگانگی می نماید و نمی داند چگونه با بقیه بچه ها ارتباط برقرار کند. از سوی دیگر او به عنوان یک اونجر هم پذیرفته نمی گردد و برای تهدیدهایی که در محیط اطرافش وجود دارند آنچنان آمادگی ندارد. این رویکرد به مرد عنکبوتی در جهان سینمایی مارول صندلی تعیینی می دهد و جای پای منازعات درونی همیشگی شخصیت مرد عنکبوتی را هم محکم تر می نماید.

تام هالند ثابت می نماید که انتخاب خوبی برای ایفای نقش پیتر پارکر است و تمام جذابیت هایی که این نقش دارد را به خوبی به تصویر کشیده. از سوی دیگر فیلم انتخاب هوشمندانه ای هم در سطح فیلم نامه داشته؛ اینکه پارکر راز خود را با دوستش ند (با بازی جیکوب باتالون) در میان بگذارد. این تصمیم درست باعث می گردد شوخ طبعی های متناسبی هم به فیلم وارد گردد و این امکان را به پیتر می دهد که اضطراب ها و تشویش های درونی خود را با حضور ند تخلیه کند. رابرت داونی جونیور هم در این اثر ابرقهرمانی به عنوان مربی پیتر به ایفای نقش می پردازد. او حضوری درست و به اندازه دارد، به گونه ای که ماجراجویی پیتر را تحت الشعاع قرار نداده و پیتر را برای ارتباط با جهانیی عظیمتر تحت فشار قرار نمی دهد.

مایکل کیتون با بازی در نقش کرکس در این اثر سینمایی ثابت کرد که یکی از بهترین شخصیت های شرور فیلم های ابرقهرمانی است. او آنقدرها هم با پیتر متفاوت نیست و درست شبیه به او با شرایطی روبه روست که آمادگی رویارویی با آن را ندارد اما با این وجود در چنین موقعیت هایی تحت فشار قرار می گیرد. بعضی از صحنه های فیلم حقیقتا بسیار غافلگیرنماینده و غیرمنتظره از آب درآمده اند و گره ها و پیچش های فیلم نامه کاملا مؤثر و کارا هستند. مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه بدون آنکه مجبور باشد داستان اصلی مرد عنکبوتی را پی بگیرد داستان مبتکرانه ای را ارائه می نماید و از طرف دیگر نشان می دهد تام هالند تا به امروز بهترین انتخاب برای بازی در نقش مرد عنکبوتی بوده است.

14. نگهبانان کهکشان (Guardians of the Galaxy)

 • کارگردان: James Gunn
 • بازیگران: Chris Pratt, Zoe Saldana, Dave Bautista, Lee Pace
 • تاریخ اکران: 2014
 • امتیاز راتن تومیتوز: 92

فیلم سینمایی نگهبانان کهکشان که در سال 2014 اکران شد به پرفروش ترین فیلم ابرقهرمانی و سومین فیلم پرفروش آن سال تبدیل شد.

برخلاف فیلم دوم مجموعه، این فیلم واکنش مثبتی از طرف منتقدان و متخصصان سینما دریافت کرد. فضای شوخ طبع و پرکشش، موسیقی درگیرنماینده و توانمندی بازیگران فیلم مورد توجه قرار دریافتد و عملکرد کارگردان هم کاملا پیروز ارزیابی شد.

داستان نگهبانان کهکشان از تاریخ 1988 شروع می گردد؛ زمانی که پیتر کوئیل پس از مرگ مادرش توسط دزدان فضایی ربوده شده است. با این وجود حجم بیشتر داستان 26 سال بعد (دقیقا در سال 2014 و زمانی که فیلم در واقعیت اکران شده) می گذرد.

در این اثر سنگ قدرت (Power Stone) معرفی می گردد و مسائلی درباره سنگ های ابدیت مطرح می گردد که به نوعی زمینه چینی برای فیلم های بعدی مجموعه انتقام جویان است.

دنباله فیلم نگهبانان کهکشان در سال 2017 و تحت عنوان نگهبانان کهکشان بخش 2 (Guardians of the Galaxy Vol. 2) روی پرده رفت و قرار است سومین فیلم مجموعه هم در سال 2023 اکران گردد.

15. انتقام جویان مارول (Marvels The Avengers)

 • کارگردان: Joss Whedon
 • بازیگران: Robert Downey Jr., Chris Evans, Mark Ruffalo, Chris Hemsworth
 • تاریخ اکران: 2012
 • امتیاز راتن تومیتوز: 91

در شرایطی که مهره های اصلی مجموعه انتقام جویان در آثار قبلی جهان سینمایی مارول معرفی گردیده بودند، فرصت خوبی فراهم شده بود تا فیلمی از گروه انتقام جویان ساخته گردد. بعد از دیدن 5 فیلم قبل دقیقا نوبت تماشای انتقام جویان فرا رسیده بود.

این فیلم سینمایی به نوعی نتیجه گیری فاز 1 جهان سینمایی مارول به حساب می آید. فیلمی که اعضای اصلی انتقام جویان را برای مبارزه با لوکی و چیتاوری ها کنار هم قرار داد. فاز 2 پس از جنگ نیویورک شروع می گردد. همچنین آشنایی اولیه با سنگ ذهن (Mind Stone) در این قسمت رخ داد.

مجموعه انتقام جویان با ساخت این فیلم در سال 2012 شروع شد. این فیلم سینمایی در میان فیلم های مارول قرار داشت که فروشش به بیش از یک میلیارد دلار رسید. در واقع می گردد گفت یکی از نقاط قوت واقعی جهان سینمایی مارول انتقام جویان بود که هم کل مجموعه را از نظر اقتصادی تقویت کرد و هم مورد رضایت نسبی منتقدان نهاده شد. انتقام جویان در زمان اکران خود از نظر تجاری یک فیلم رکوردشکن بود و پیروز شد به پرفروش ترین اثر سینمایی سال بدل گردد.

16. تایتان های نوجوان به سینما می آیند! (Teen Titans Go! To the Movies )

 • کارگردان: Aaron Horvath, Peter Rida Michail
 • بازیگران: Greg Cipes, Scott Menville, Khary Payton, Tara Strong
 • تاریخ اکران: 2018
 • امتیاز راتن تومیتوز: 91

تایتان های نوجوان به سینما می آیند! یک انیمیشن کمدی موزیکال ابرقهرمانی است که براساس یک سریال تلویزیونی انیمیشن به نام تایتان های نوجوان به پیش! (!Teen Titans Go) ساخته شد؛ این سریال انیمیشن هم خود برگرفته از داستان یک تیم ابرقهرمانی در کمیک های دی سی بود.

داستان فیلم درباره پنج نوجوان ابرقهرمان است که رویای حضور در هالیوود و تبدیل شدن به ستاره های سینما را دارند اما با نقشه های شوم شروری که قصد تسلط بر جهان را دارد روبه رو می شوند.

نگارش فیلم نامه و کارگردانی این انیمیشن برعهده همان عوامل سریال بوده و خط داستانی اثر هم در فصل پنجم سریال رخ می دهد؛ به این ترتیب به نظر می رسد دیدن سریال کمک زیادی به لذت بردن بیشتر از این انیمیشن خواهد نمود.

تایتان های نوجوان به سینما می آیند! از جهات مختلفی تحسین شد؛ سبک کلی و کیفیت پویانمایی اثر، جذابیت شخصیت ها و عملکرد صداپیشه ها در کنار شوخی های به جا و خط داستانی سرگرم نماینده از جمله نقاط قوت این اثر ابرقهرمانی ارزیابی شدند.

17. مرد عنکبوتی: دور از خانه (Spider-Man: Far From Home)

 • کارگردان: Jon Watts
 • بازیگران: Tom Holland, Samuel L. Jackson, Zendaya, Cobie Smulders
 • تاریخ اکران: 2019
 • امتیاز راتن تومیتوز: 90

فیلم سینمایی مرد عنکبوتی: دور از خانه کاملا سرگرم نماینده است و خیلی حساب شده وارد جهان سینمایی مارول می گردد. این فیلم ابرقهرمانی درست بعد از فیلم سینمایی انتقام جویان: انتها بازی به روایت جهان سینمایی مارول می پردازد و نشان می دهد که پیتر پارکر در سایه اتفاقات فیلم انتها بازی حال باید چه فشارهایی را تحمل کند و از سر بگذراند.

مرد عنکبوتی: دور از خانه مثل فیلم سینمایی مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه یک کمدی دبیرستانی فرح بخش است که بین ابرقهرمان ها اتفاق می افتد و بهترین قسمت های فیلم قطعا شکل روابط پیتر با دوستانش در طول تعطیلات شان در اروپا است به ویژه هنگامی که پیتر پارکر کوشش می نماید عشقش را به مری جین نشان دهد. هم چنین کوشش پیتر برای برقراری تعادل زندگی اش در درون و بیرون لباس مرد عنکبوتی، به نوعی تجسمی عالی از اسطوره مرد عنکبوتی است.

اما مسائل فیلم کجاست؟ شرایط های کمیکی که پیتر در روابطش با آن درگیر می گردد که با بهره گیری از هر موقعیت خجالت آوری که ممکن بوده ساخته شده و همچنین اتکای بیش از حد فیلم به جهان سینمایی مارول به این اثر ابرقهرمانی آسیب هایی می زند. به نظر می رسد فیلم نامه نویسان باید فکری اساسی تر درباره ارتباط شخصیت مرد عنکبوتی با جهان سینمایی مارول بنمایند؛ اینکه دقیقا پیتر قرار است چه مفهومی برای این جهان سینمایی داشته باشد؛ آیا او از پس اتفاقات فیلم انتها بازی همچون یک میراث دار عمل می نماید یا حضورش در این جهان معنای متفاوتی دارد؟ این ها سوالاتی است که در لایه ای عمیق تر ایجاد می شوند و فیلم به خوبی از پس پاسخ دادن به آن ها برنیامده است.

به عنوان یک نقد دیگر این نکته هم مطرح شده که انگیزه های شخصیت میستریو (با بازی جیک جیلنهال) در فیلم نامه ضعیف است و اساسا پیچش فیلم نامه در رابطه با او بسیار رو و خام دستانه طراحی شده اما در کل با وجود آنکه شخصیت پردازی میستریو غنی نیست اما جیک جینهال پیروز شده با بازی عجیب و خاصی که ارائه می دهد تا حدودی نواقص را جبران نموده و از طرفی هم در صندلی پدر غایب پیتر قرار بگیرد.

در نهایت با اشاره به سکانس های اکشن فیلم باید اشاره نمود که آن ها چندان به یادماندنی نیستند اما به هر حال در عموم صحنه ها احساسات شخصیت ها تأثیر خود را روی مخاطب می گذراند؛ مثلا وقتی هویت واقعی پیتر برای مری جین روشن می گردد. می توان ادعا کرد مرد عنکبوتی: دور از خانه هم در قالب سری فیلم های مرد عنکبوتی و هم در قالب فیلمی متعلق به سینمای مارول عملکرد قابل قبولی ارایه نموده است.

18. کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی (Captain America: Civil War )

 • کارگردان: Anthony Russo
 • بازیگران: Chris Evans, Robert Downey Jr., Scarlett Johansson, Sebastian Stan
 • تاریخ اکران: 2016
 • امتیاز راتن تومیتوز: 90

داستان فیلم سینمایی ابرقهرمانی کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی یک سال پس از فیلم انتقام جویان: عصر اولتران (Avengers: Age of Ultron) در جریان است. می توان گفت جنگ داخلی هم به نوعی یکی از فیلم های مجموعه انتقام جویان است اگرچه این گروه در فیلم مذکور به دو دسته تقسیم شده اند؛ دسته ای به رهبری کاپیتان آمریکا و دسته ای به رهبری مرد آهنی.

کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی اولین فیلم فاز سوم جهان سینمایی مارول است که پلنگ سیاه و مرد عنکبوتی را معرفی می نماید؛ دو کاراکتری که در ادامه فیلم های مستقل خودشان را دارند.

کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی توسط برادران روسو ساخته شد. این فیلم نشان داد برادران روسو به خوبی از پس ساخت فیلم های ابرقهرمانی برمی آیند و در کنار شناختن نبض تماشاگرها، سلیقه منتقدین آمریکایی را هم درک می نمایند. کاپیتان آمریکا:جنگ داخلی دنباله کاپیتان آمریکا: نخستین انتقام جو (Captain America: The First Avenger) و کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان (Captain America: The Winter Soldier) بود.

در کاپیتان آمریکا با مجموعه ای از ابرقهرمانان طرفیم که با یکدیگر دچار اختلاف شده اند. بعضی از منتقدان فیلم را با بتمن دربرابر سوپرمن: طلوع عدالت (Batman v Superman: Dawn of Justice) مقایسه نموده اند و شرح داده اند که هر چقدر در آن فیلم اختلاف بین ابرقهرمان ها بد و تصنعی بود در کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی شاهد نمونه ای باورپذیرتر و عمیق تر هستیم.

کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی چه در داخل ایالات متحده و چه بیرون از آن نسبت به دو قسمت دیگر مجموعه فروش بیشتری داشت؛ در واقع مجموع فروش دو قسمت قبل در سراسر جهان روی هم از کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی کمتر بود. این ساخته برادران روسو شرایطی را نمایش می دهد که به دلیل بعضی دخالت های سیاسی اجرا شده و تصمیم سازمان های بین المللی جهت نظارت بر فعالیت های انتقام جویان؛ بین انتقام جویان اختلاف ایجاد شده است و جنگ داخلی اشاره به همین موضوع دارد.

19. شزم! (Shazam!)

 • کارگردان: David F. Sandberg
 • بازیگران: Zachary Levi, Mark Strong, Asher Angel, Jack Dylan Grazer
 • تاریخ اکران: 2019
 • امتیاز راتن تومیتوز: 90

از نظر بعضی منتقدان شزم! کوششی نوآورانه از سوی جهان دی سی بود تا آثاری روشن تر، شادتر و سرحال تر را به طیفی از مخاطبانش عرضه کند.

برای مثال کیت اولیچ منتقد هالیوود ریپورتر هنگام اکران این اثر نوشت: شزم! که براساس شخصیتی کمتر شناخته شده از کمیک های جهان دی سی ساخته شده، احتمالا بهترین اثر دی سی است که می تواند مخاطب کودک و نوجوان داشته باشد و آنقدر شاد و پرهیجان است که گاهی احساس می کنید در سالن نمایش فیلم گاز خنده پخش نموده اند.

به هر حال شزم! از نگاه عمده منتقدان انگلیسی زبان یک کمدی اکشن سرگرم نماینده، گرم و بدون تکلف بود. فیلم ابرقهرمانی را نشان می داد که با نوعی دوگانگی روبه رو بود و هم زمان با مردی عضلانی روبه رو می شدیم که یک نوجوان تمام عیار را درون خود داشت؛ ابرقهرمانی با کیفیت توامان مردانه و پسرانه.

شزم! داستان پسری نوجوان است که در جست وجوی مادر خود به شکل غیرمنتظره به یک قدرت فراطبیعی دست پیدا می نماید؛ البته مدت کوتاهی بعد هم ردپای یک دشمن بسیار قدرتمند در داستان پیدا می گردد.

20. مردان ایکس: روزهای گذشته آینده (X-Men: Days of Future Past)

 • کارگردان: Bryan Singer
 • بازیگران: Hugh Jackman, James McAvoy, Michael Fassbender, Jennifer Lawrence
 • تاریخ اکران: 2014
 • امتیاز راتن تومیتوز: 90

فیلم سینمایی مردان ایکس: روزهای گذشته آینده هفتمین قسمت از مجموعه مردان ایکس و از جمله قسمت های منتقدپسند این مجموعه سینمایی بود.

این اثر سینمایی در ادامه آثاری چون مردان ایکس: آخرین ایستادگی (X-Men: The Last Stand)، مردان ایکس: کلاس اول (X-Men: First Class) و ولورین (The Wolverine) ساخته شد.

داستان فیلم در دو دوره زمانی گوناگون در جریان است؛ لوگان باید در زمان سفر نموده و به عقب بازگردد تا تاریخ را تغییر داده و جلوی واقعه ای که منجر به نابودی انسان و جهش یافته ها می گردد را بگیرد.

مردان ایکس: روزهای گذشته آینده که پس از فیلم سینمایی لوگان از نگاه منتقدان تحسین شده ترین فیلم سری مردان ایکس است بابت داستان، جلوه های ویژه، صحنه های اکشن، بازی ها و کارگردانی برایان سینگر مورد توجه ویژه نهاده شد. برایان سینگر چند فیلم سینمایی دیگر از جمله دو فیلم اول مجموعه مردان ایکس را کارگردانی نموده است و به همین دلیل با این جهان نزدیکی و آشنایی کاملی داشت.

مردان ایکس: روزهای گذشته آینده که در دوره ساخت یکی از گران ترین فیلم های مجموعه بود در هنگام اکران به پرفروش ترین فیلم مجموعه در سطح جهان تبدیل شد. گرچه مدتی بعد این رکورد توسط فیلم های ددپول (Deadpool) و ددپول 2 (Deadpool 2) شکسته شد.

21. فیلم لگو بتمن (The Lego Batman Movie)

 • کارگردان: Chris McKay
 • بازیگران: Michael Cera, Mariah Carey, Siri, Conan OBrien
 • تاریخ اکران: 2017
 • امتیاز راتن تومیتوز: 90

فیلم لگو بتمن قصه بروس وین و سروکارش با خلافکاران آشنای شهر گاتهام را روایت می نماید؛ وین در این داستان و در طول مبارزه با اشرار یک نوجوان یتیم را هم به عنوان همکار خود در کنارش به همراه دارد.

فیلم لگو بتمن یک انیمیشن کمدی ابرقهرمانی است و اولین فیلم کارگردانش کریس مک کی بود. فیلم براساس اسباب بازی های لگو بتمن ساخته شد که خود براساس شخصیت بتمن و تحت لیسانس دی سی کامیکس فراوری می شوند. این اثر در عین حال دومین قسمت مجموعه فیلم لگو بود که فیلم لگو (The LEGO Movie) را در سال 2014 از آن دیده بودیم.

این مجموعه البته دو فیلم دیگر یعنی فیلم لگو نینجاگو (The Lego Ninjago Movie ) و فیلم لگو 2: بخش دوم (The Lego Movie 2: The Second Part ) را هم در ماه ها و سال های بعد فراوری کرد.

تقریبا اغلب وجوه فیلم لگو بتمن با تحسین منتقدان روبه رو شد؛ از عملکرد پیروز صداپیشگان گرفته تا موسیقی، سبک بصری و البته شوخ طبعی تأثیرگذار فیلم. فیلم لگو بتمن در عین حال با فروشی نزدیک به چهار برابر هزینه فراوری نشان داد که پیروزیت تجاری را هم در کنار پیروزیت انتقادی به دست آورده است.

22. کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان (Captain America: The Winter Soldier)

 • کارگردان: Joe Russo, Anthony Russo
 • بازیگران: Chris Evans, Samuel L. Jackson, Scarlett Johansson, Anthony Mackie
 • تاریخ اکران: 2014
 • امتیاز راتن تومیتوز: 90

فیلم سینمایی کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان نهمین فیلم جهان سینمایی مارول و دنباله مستقیم کاپیتان آمریکا: نخستین انتقام جو (Captain America: The First Avenger) است.

در این فیلم ابرقهرمانی استیو راجرز که حال با S.H.I.E.L.D کار می نماید در همکاری با بیوه سیاه و فالکون (با بازی آنتونی مکی) کوشش می نماید سد راه سرباز زمستان گردد. سرباز زمستان یا باکی بارنز از شخصیت های شرور جهانی سینمایی مارول است که روزگاری یکی از صمیمی ترین دوستان استیو راجرز بوده.

این اثر سینمایی که ترکیب یک اکشن و یک تریلر سیاسی بود برای جهان سینمایی مارول یک قدم رو به جلو به حساب آمد.

23. مرد عنکبوتی (Spider-Man)

 • کارگردان: Sam Raimi
 • بازیگران: Tobey Maguire, Kirsten Dunst, Willem Dafoe, James Franco
 • تاریخ اکران: 2002
 • امتیاز راتن تومیتوز: 90

فیلم سینمایی مرد عنکبوتی محصول سال 2002 به کارگردانی سم ریمی فیلمی است که جهانی ابرقهرمان ها را تغییر داد. درحالیکه فیلم هایی مثل تیغه و مردان ایکس در بین مردم محبوب بودند مرد عنکبوتی شور و شوق تماشای فیلم های ابرقهرمانی را دوچندان کرد؛ تغییر محسوسی که تا امروز هم ادامه دارد. این اثر سینمایی بر پایه کتابی با همین نام به نویسندگی استن لی و استیو دیتکو ساخته شده است.

سم ریمی انتخاب خوبی برای کارگردانی این اثر سینمایی بود. این کارگردان با توجه به سابقه ساخت مجموعه مرده شیطانی، برای خلق اثری مبتکرانه و طنزآمیز گزینه مناسبی به نظر می رسید و گمان می رفت آمادگی ساختن اثری متفاوت و عظیم را دارد.

مهم تر از همه اینکه ریمی احساسات و ویژگی هایی به فیلم اضافه نمود که کاملا در راستای شخصیت پردازی های استن لی در کتاب مرد عنکبوتی بود. در واقع ریمی اصالت محصولی که استن لی خلق نموده بود را حفظ کرد و در عین حال چیزهای مختصری به آن اضافه نمود که کاملا با سرنخ های اصلی شخصیت هم راستا بودند. ریمی در عین حال از اینکه شخصیت هایش در فیلم کمی هم شوخ طبعی و حماقت را چاشنی کار نمایند واهمه ای نداشت.

داستان اصلی پیتر پارکر روایت یک ماجراجویی قهرمانانه است و به خاطر بازی خاص توبی مگوایر به سمت و سوی کندپیش رفتن و خسته نماینده شدن نمی رود. در حالیکه رابطه عاشقانه پیتر پارکر و مری جین (با بازی کیرستن دانست) می تواند کمی آزاردهنده گردد اما در کل، تمام روابطی که پیتر در زندگی خود تجربه می نماید مثل رابطه اش با عمو بن (با بازی کلیف رابرتسون) شالوده تبدیل شدن او به یک ابرقهرمان را فراهم می نماید.

گرچه صحنه سخنرانی قدرت زیاد با خود مسئولیت زیادی به همراه می آورد از زمان انتشار فیلم تا امروز بارها به شوخی یا جدی تکرار شده اما واقعا نباید فراموش کرد که یک لحظه مهم سینمایی باقی مانده و به نوعی مظهر همه چیزهایی است که برای پردازش یک شخصیت ابرقهرمانی ضروری به نظر می رسد.

از سوی دیگر می توان ادعا کرد ویلم دفو در نقش نورمن آزبورن/گرین گابلین به عنوان اولین شخصیت منفی برجسته در مجموعه فیلم های مرد عنکبوتی آنقدر خوب ظاهر شد که می توان از او همچون رقیبی قدر برای بازی آلفرد مولینا در نقش دکتر اختاپوس در مرد عنکبوتی 2 یاد کرد. دفو به خوبی از پس سختی های این نقش بر آمد و صحنه گرفتار شدن هری آزبورن (با بازی جیمز فرانکو) پسر نورمن و بهترین دوست پیتر، بین پدرش و دوستش از بهترین صحنه های داستان در سه گانه مرد عنکبوتی است.

شاید اگر امروز دوباره به دیدن مرد عنکبوتی که محصول سال 2002 است بروید به نظرتان برسد بعضی صحنه ها جذابیت شان را حفظ ننموده اند اما با نگاهی کلی نقطه قوت مرد عنکبوتی به عنوان نسخه اصلی از این مجموعه عظیم این بود که نشان داد می گردد یک بلاک باستر ابرقهرمانی واجد شوخ طبعی و انسانیت ساخت که بتواند قلب مخاطبانش را تسخیر کند.

گرچه مرد عنکبوتی از نظر فروش در سراسر جهان به پای بعضی از فیلم های جدید مجموعه نمی رسد اما هنوز هم پس از گذر 18 سال پرفروش ترین فیلم این مجموعه سینمایی در ایالات متحده آمریکا به حساب می آید. اسپایدرمن همچنین سال 2002 پرفروش ترین فیلم سینمایی در آمریکا لقب گرفت.

24. دکتر استرنج (Doctor Strange)

 • کارگردان: Scott Derrickson
 • بازیگران: Benedict Cumberbatch, Chiwetel Ejiofor, Rachel McAdams, Benedict Wong
 • تاریخ اکران: 2016
 • امتیاز راتن تومیتوز: 89

در اولین فیلم مجموعه دکتر استرنج با شخصیت استیون استرنج (با بازی بندیکت کامبربچ) آشنا می شویم؛ مردی که از برجسته ترین جراحان مغز و اعصاب جهان است و به دلیل یک تصادف رانندگی دیگر قادر نیست به عنوان یک پزشک فعالیت حرفه ای اش را ادامه دهد.

در بخش عمده فیلم روایت داستانی هم زمان با تاریخ اکران آن است و ماجراهای فیلم از اوایل سال 2016 شروع می گردد. در انتها دکتر استرنج صحنه های مربوط به فیلم سوم مجموعه ثور را هم می بینیم.

ساختار فیلم سینمایی دکتر استرنج با بسکمک از عناوین ابرقهرمانی معمول متفاوت است و این تفاوت ها به مذاق منتقدان و تماشاگران چندان هم بد نیامد. دکتر استرنج را اسکات دریکسون ساخت و بازی بندیکت کامبربچ هم کمک ویژه ای به پیروزیت فیلم کرد.

ماجرای دکتری که پس از یک سانحه رانندگی توانایی های اسرارآمیزی پیدا می نماید و وارد یک زندگی ابرقهرمانی می گردد از دهه ها پیش به عنوان سوژه ساخت فیلم مطرح بود تا بالاخره پس از چند دهه دریکسون برای کارگردانی فیلم استخدام شد. فیلم از نظر تجاری پیروز بود و با بودجه 165 میلیون دلاری فروشی بیش از 677 میلیون دلار را تجربه کرد.

در حال حاضر می دانیم که دنباله ای برای این اثر سینمایی در نظر گرفته شده که تحت عنوان دکتر استرنج در چندجهانی دیوانگی (Doctor Strange in the Multiverse of Madness) شناخته می گردد. این فیلم توسط سم ریمی کارگردانی شده و بندیکت کامبربچ در نقش دکتر استیون استرنج مجددا در این اثر سینمایی حضور پیدا می نماید.

دکتر استرنج در چندجهانی دیوانگی سال 2022 به نمایش درخواهد آمد.

25. شش قهرمان عظیم (Big Hero 6)

 • کارگردان: Chris Williams, Don Hall
 • بازیگران: Ryan Potter, Scott Adsit, Jamie Chung, Damon Wayans Jr.
 • تاریخ اکران: 2014
 • امتیاز راتن تومیتوز: 89

شش قهرمان عظیم یک انیمیشن ابرقهرمانی است که از کمیک های مارول با همین نام الهام گرفته است. فیلم داستان هیرو هامادا اعجوبه دانش رباتیک و رباتی به نام بیمکس را بازگو می نماید؛ این دو به همراه تعدادی از دوستان شان گروهی از ابرقهرمانان را پدید می آورند که با تکنولوژی های به روز جهان سروکار دارند و با یک شرور خطرناک مبارزه می نمایند.

فیلم شش قهرمان عظیم اولین انیمیشن دیزنی بود که در آن از شخصیت های کمیک های مارول استفاده شد؛ ظاهرا دیزنی برای پویانمایی های بصری این اثر تکنولوژی نرم افزاری جدیدی را هم به کار برده بود.

این اثر دیزنی هم نگاه مثبت منتقدان را به خود جلب کرد و هم از نظر تجاری عملکرد پیروزیت آمیزی داشت. فیلم با بودجه 165 میلیون دلاری ساخته شد و در مجموع بیش از 657 میلیون دلار فروخت. شش قهرمان عظیم نامزد جایزه اسکار بهترین فیلم پویانمایی هم شد و در نهایت پیروز شد این جایزه را به خود اختصاص دهد.

بازخورد مثبت این انیمیشن دیزنی به حدی بود که شرکت تصمیم گرفت یک سریال انیمیشن تلویزیونی هم براساس آن بسازد؛ پخش این سریال در سال 2017 شروع شد و تا فوریه سال 2021 ادامه داشت.

فیلم ریتم سریع و سرگرم نماینده ای دارد و با وجود صحنه های اکشنش می تواند اغلب مخاطبانش را کاملا تحت تأثیر قرار دهد.

26. مرد مورچه ای و زنبورک (Ant-Man and the Wasp )

 • کارگردان: Peyton Reed
 • بازیگران: Paul Rudd, Evangeline Lilly, Michael Peña, Walton Goggins
 • تاریخ اکران: 2018
 • امتیاز راتن تومیتوز: 87

دنباله فیلم مرد مورچه ای از نظر سیر وقایع پس از ماجراهای مربوط به فیلم جنگ داخلی و پیش از داستان فیلم جنگ ابدیت در جریان است. پس از وقایع مربوط به جنگ داخلی اسکات لنگ در بازداشت خانگی قرار گرفته است و میخواهد بین وظایفش به عنوان یک پدر و وظایفش به عنوان مرد مورچه ای نوعی توازن ایجاد کند.

اولین فیلم از مجموعه مرد مورچه ای در سال 2015 اکران شد و به فروش جهانی بیش از 500 میلیون دلار دست یافت. فیلم بعدی یعنی مرد مورچه ای و زنبورک در سال 2018 از راه رسید و با فروش 622 میلیون دلاری در سراسر جهان حتی از فیلم اول هم پیروز تر عمل کرد.

فیلم سینمایی مرد مورچه ای و زنبورک بیستمین اثر در جهان سینمایی مارول به حساب می آید و توسط پیتون رید کارگردانی شده؛ مردی که پیش از این فیلم های مرد بله گو (Yes Man) و قسمت اول مرد مورچه ای را هم به ترتیب در سال های 2008 و 2015 کارگردانی نموده بود. پل راد و اوانجلین لیلی از قسمت اول این مجموعه، در این قسمت هم همان نقش های قبلی را برعهده دارند.

27. شوالیه تاریکی برمی خیزد (The Dark Knight Rises)

 • کارگردان: Christopher Nolan
 • بازیگران: Christian Bale, Michael Caine, Gary Oldman, Anne Hathaway
 • تاریخ اکران: 2012
 • امتیاز راتن تومیتوز: 87

وقتی در خصوص برترین آثار ابرقهرمانی بحث می گردد می توان سه گانه شوالیه تاریکی اثر کریستوفر نولان را به عنوان یکی از بهترین نمونه ها نه تنها در زمان های اخیر بلکه در تمام دوران ها در نظر گرفت. وقتی صحبت از سه گانه شوالیه تاریکی است هم فیلم شوالیه تاریکی برمی خیزد که در دهه 2010 میلادی اکران شد حتما در لیست ما قرار می گیرد.

فیلم سینمایی شوالیه تاریکی برمی خیزد بیش از یک میلیارد دلار فروش داشت و نه تنها پرفروش ترین فیلم نولان است بلکه یکی از پرفروش ترین فیلم های ابرقهرمانی جهان دی سی به حساب می آید.

هشت سال بعد از شوالیه تاریکی، بتمن (با بازی کریستین بیل) با کمک همکارش زن گربه ای (با بازی ان هتوی) برای حفظ شهر گاتهام سیتی برمی خیزد تا شهر را از دست تروریست شروری به نام بین نجات دهد.

در ابتدا نولان درباره ساخت سومین فیلم مجموعه شوالیه تاریکی مردد بود اما بعد از نوشتن فیلم نامه به همراه برادرش جاناتان نولان به نتیجه رسید که دنباله رضایت بخشی برای مجموعه شوالیه تاریکی خواهد ساخت. شوالیه تاریکی برمی خیزد پس از اکران بسیار مورد استقبال نهاده شد و به خاطر بازی ها، صحنه های اکشن و کارگردانی تحسین شد. مجموعه فیلم های شوالیه تاریکی بر فیلم هایی که در این ژانر ساخته می شوند تأثیر عظیمی داشتند؛ در واقع ساخت این آثار باعث شدند راستا برای فراوری فیلم هایی با فضایی تیره و تارتر و از سوی دیگر بیشتر رئالیستی هموار گردد.

مجموعه فیلم های نولان در کنار جوکر از جمله آثار ابرقهرمانی هستند که در همان نگاه اول تفاوت خود را نسبت به آثار پرهزینه تر و پرسروصداتر جهان مارول آشکار می نمایند. به هر حال شوالیه تاریکی برمی خیزد با مجموعه ای از دلایل پیش گفته از جمله آثار متمایز ابرقهرمانی اکران شده در یک دهه اخیر است. بعد از اکران سومین فیلم از سه گانه ابرقهرمانی نولان، فیلم های ابرقهرمانی دیگری با همین فضای تاریک و نوآر ساخته شدند و دل تماشاگران زیادی را به دست آوردند.

شوالیه تاریکی برمی خیزد درباره تبعیض هایی که در جوایز اسکار رخ می دهد بحث تازه ای را باز کرد. شاید دقیق تر باشد که بگوییم طرفداران این اثر سینمایی معتقد بودند قرارندریافت فیلم نولان در میان نامزدها، تبعیض علیه این اثر سینمایی بوده به ویژه آنکه ندیده دریافت نولان و فیلمش در هر دو رشته بهترین فیلم و بهترین کارگردانی اتفاق افتاده بود. بحث های پردامنه اجرا شده پس از این واقعه باعث شد اسکار نگاهش را به مجموعه فیلم های ابرقهرمانی تا حدی تعدیل کند و به نظر می رسد آموزشگاه مایل است آثار ابرقهرمانی باکیفیت تر را دست کم در میان نامزدهای دریافت جایزه قرار دهد.

از دیگر کوشش های آموزشگاه اسکار در واکنش به گسترش نفوذ فیلم های ابرقهرمانی در صنعت سینمای آمریکا، کوشش برای ایجاد یک جایزه جدید به نام محبوب ترین فیلم بود که ناکام ماند و با واکنش بسکمک از اهالی سینما تا کنون پی گرفته نشده است اما به نظر می رسد هدف از ایجاد یک بخش جدید بهادادن بیشتر به سلیقه عمومی بود.

در واقع اعضای آموزشگاه مایل بودند جوایز اسکار تا حد بیشتری بازتاب سلیقه عمومی در صنعت سینمای آمریکا باشد؛ سلیقه ای که به نوعی تحت نفوذ بیشتر آثار ابرقهرمانی در حال تغییر است. به این ترتیب یک جایزه جدید می توانست تا حد بیشتری دل مردم را به دست بیاورد و در عین حال مخاطبان و تماشاگران مراسم اسکار را هم افزایش دهد که خود به درآمدزایی بیشتر مراسم می انجامد.

28. کاپیتان زیرشلواری: اولین فیلم حماسی (Captain Underpants: The First Epic Movie )

 • کارگردان: David Soren
 • بازیگران: Kevin Hart, Ed Helms, Nick Kroll, Thomas Middleditch
 • تاریخ اکران: 2017
 • امتیاز راتن تومیتوز: 87

کاپیتان زیرشلواری: اولین فیلم حماسی یک انیمیشن کمدی ابرقهرمانی است که براساس مجموعه رمان های بچگانه ای به همین نام اثر دیوید پیلکی کارتونیست آمریکایی ساخته شده است.

داستان فیلم درباره دو پسربچه پرشیطنت به نام های جرج و هارولد است؛ این دو پسربچه خیال پرداز و شوخ، مدیر بداخلاق و خشک مدرسه شان را هیپنوتیزم می نمایند و به وسیله این کار به او می قبولانند که یک ابرقهرمان است. در واقع آن ها کاری می نمایند مدیر گمان کند ابرقهرمانی به نام کاپیتان زیرشلواری است و در لباس خاص ش یعنی شنل و زیرشلواری صاحب قدرتی فراطبیعی است که به وسیلهش می تواند با جنایتکاران و اشرار مبارزه کند.

گرچه بعضی از شوخی های فیلم در نگاه اول مسخره به نظر می رسند اما همین شوخی ها منتقدان و مخاطبان را جذب کردند. فیلم همچنین بخاطر وفادارماندن به سرچشمه اصلی اش که از آن اقتباس شده بود، صداپیشه های توانمند به ویژه عملکرد اد هلمز تحسین شد.

کاپیتان زیرشلواری: اولین فیلم حماسی، از محصولات استودیوی دریم ورکس انیمیشن است. سومین کمپانی شاخص انیمیشن سازی پس از دیزنی و پیکسار که ساخت مجموعه های پیروز و آشنایی چون شرک، ماداگاسکار، پاندای کونگ فوکار و ترول ها را در کارنامه دارد. کاپیتان زیرشلواری: اولین فیلم حماسی، کم بودجه ترین انیمیشن کامپیوتری استودیو بود اما با این وجود فروش خوبی داشت و از نظر تجاری با پیروزیت به کار خود انتها داد.

یک سال پس از اکران این اثر سینمایی ماجراهای حماسی کاپیتان زیر شلواری (The Epic Tales of Captain Underpants) براساس همین فیلم در قالب یک سریال تلویزیونی از شبکه نت فلیکس شروع به پخش کرد.

29. سوپرمن 2 (Superman II)

 • کارگردان: Richard Lester, Richard Donner
 • بازیگران: Christopher Reeve, Gene Hackman, Margot Kidder, Ned Beatty
 • تاریخ اکران: 1981
 • امتیاز راتن تومیتوز: 87

فیلم سینمایی سوپرمن 2 دومین قسمت مجموعه سوپرمن بود که با فاصله سه سال از فیلم اول روی پرده رفت. نویسنده فیلم نامه سوپرمن 2 هم ماریو پوزو بود اما این بار کارگردانی کار به ریچارد لستر سپرده شده بود. از میان بازیگران دو چهره مهم یعنی کریستوفر ریو و جین هکمن در این قسمت هم دوباره حضور پیدا کردند.

نکته جالب درباره مجموعه سوپرمن این بود که هنگام شروع کار و فیلم برداری قسمت اول قرار بر این شد تا هر دو قسمت اول و دوم مجموعه با هم فیلم برداری شوند. فیلم برداری اولیه در ماه مارس سال 1977 شروع شد و در اکتبر سال 1978 انتها یافت. با بالادریافت تنش ها میان ریچارد دانر که کارگردانی پروژه را برعهده داشت و تهیه نمایندگان اثر، قرار بر این شد تا فیلم برداری قسمت دوم تکمیل نگردد گرچه 75 درصد آن پیشتر جلوی دوربین رفته بود. پس از این اتفاق دانر اخراج شد و به جای او ریچارد لستر برای کارگردانی قسمت دوم استخدام شد. این حواشی باعث شد بعضی از عوامل پیشنهاد حضور در قسمت دوم را رد نمایند. لستر برای آنکه بتواند رسما کارگردان قسمت دوم لقب بگیرد تقریبا اغلب صحنه های فیلم را مجددا فیلم برداری کرد و بالاخره قسمت دوم جنجال برانگیز مجموعه سوپرمن را آماده اکران ساخت.

سوپرمن 2 با استقبال گرم منتقدان روبرو شد؛ آن ها بازی ها به ویژه بازی های کریستوفر ریو، جین هکمن و ترنس استامپ را تحسین کردند. فیلم در عین حال بخاطر جلوه های ویژه (طبیعتا در ظرف زمانی خودش) و طنز مؤثرش هم مورد توجه نهاده شد. بودجه فراوری قسمت دوم سوپرمن تفاوت چندانی با قسمت اول نداشت اما فروش به شکل محسوسی نسبت به قسمت قبل کاهش یافت؛ با وجود کاهش فروش فیلم در سطح جهان، اما اثر همچنان سودده باقی ماند.

30. مردان ایکس: کلاس اول (X-Men: First Class)

 • کارگردان: Matthew Vaughn
 • بازیگران: James McAvoy, Michael Fassbender, Kevin Bacon, Caleb Landry Jones
 • تاریخ اکران: 2011
 • امتیاز راتن تومیتوز: 86

مردان ایکس: کلاس اول پنجمین قسمت از مجموعه فیلم های ابرقهرمانی مردان ایکس بود.

البته هنگامی که فیلم اکران شد قرار بر این شد تا کلاس اول نوعی راه اندازی مجدد برای این مجموعه باشد بنابراین بعضی وقایع با فیلم قبلی مجموعه یعنی خاستگاه مردان ایکس: ولورین (X-Men Origins: Wolverine) هماهنگی نداشت اما فیلم دیگر مجموعه یعنی مردان ایکس: روزهای گذشته آینده (X-Men: Days of Future Past) این قسمت را دوباره درون مجموعه قرار داد و آن را به پیش درآمد مردان ایکس (X-Men) ساخته سال 2000 تبدیل کرد؛ فیلمی که اولین اثر مجموعه به حساب می آمد.

روایت فیلم سینمایی مردان ایکس: کلاس اول در سال 1962 و در دوره بحران موشکی کوبا جریان دارد. فیلم بر رابطه میان چارلز فرانسیس اگزاویه معروف به پروفسور ایکس و اریک ماگنوس لنشر معروف به مگنیتو متمرکز است؛ فیلم به آنالیز ریشه های اولیه گروه مردان ایکس و انجمن جهش یافتگان شرور می پردازد.

مردان ایکس: کلاس اول موجب ایجاد محبوبیت دوباره در مجموعه مردان ایکس شد و عامل ساخت چندین و چند اثر دیگر ظرف سال های آینده در این مجموعه سینمایی ابرقهرمانی بود.

31. پسر جهنمی 2: ارتش طلایی (Hellboy II: The Golden Army )

 • کارگردان: Guillermo del Toro
 • بازیگران: Ron Perlman, Selma Blair, Doug Jones, Jeffrey Tambor
 • تاریخ اکران: 2008
 • امتیاز راتن تومیتوز: 86

پسر جهنمی 2: ارتش طلایی اثری ابرقهرمانی براساس شخصیت داستانی پسر جهنمی بود که دنباله ای بر فیلم پسر جهنمی (Hellboy) ساخته سال 2004 به حساب می آمد.

این قسمت هم همچون قسمت قبل توسط گی یرمو دل تورو نوشته و کارگردانی شده بود و ران پرلمن برای ایفای نقش اصلی در آن حضور مجدد داشت.

فضای فانتزی خاص اثر که تعیینا تحت تأثیر حضور گی یرمو دل تورو در آن مشهود بود در کنار بازی های باکیفیت از جمله نقاط قوتی بود که این قسمت از پسرجهنمی را با استقبال منتقدان و مخاطبان روبه رو کرد.

پسر جهنمی 2: ارتش طلایی روایتگر داستان شورش شاهزاده ای از جهان افسانه ای است؛ شورشی علیه انسان ها برای رسیدن به فرمانروایی زمین. حال پسر جهنمی و تیمش باید علیه این حمله مبارزه نمایند.

نکته جالب درباره مجموعه پسر جهنمی شدت تأثیرگذاری دل تورو در پیروزیت انتقادی و تجاری آن بود. در واقع بعد از ساخت و کامیابی دو قسمت اول مایک میگنولا خالق داستان پسر جهنمی به همراه اندرو کازبی فیلم نامه ای برای قسمت سوم نوشتند تا دنباله ای بر دو فیلم اول باشد؛ قرار بود نقش شخصیت اصلی قسمت سوم را هم ران پرلمن همچون قسمت های قبل برعهده داشته باشد.

با آماده شدن فیلم نامه فراورینمایندگان فیلم ترجیح دادند صرفا امتیاز حضور به عنوان یکی از تهیه نمایندگان را به دل تورو بدهند اما او صرفا تمایل داشت به عنوان کارگردان در این پروژه نقش ایفا نماید و فیلم نامه خودش را هم جلوی دوربین ببرد. در نتیجه این اختلافات نیل مارشال برای کارگردانی فیلم انتخاب شد و ران پرلمن بازیگر نقش اصلی هم با توجه به نبود دل تورو از کار استعفا داد.

قسمت سوم مجموعه در سال 2019 اکران شد و بر خلاف دو قسمت اول که به ترتیب پیروز شده بودند رضایت 81 و 86 درصد منتقدان را به دست آورند و از نظر تجاری هم نسبتا پیروز باشند در هر دو زمینه باخت؛ فیلم سوم با بودجه 50 میلیون دلاری ساخته شد اما تنها 55 میلیون دلار فروخت و صرفا رضایت 18 درصد منتقدان را به همراه داشت تا با شکستی سنگین در همه زمینه ها اهمیت حضور دل تورو بیش از پیش بر فراورینمایندگان اثر روشن گردد.

32. انتقام جویان: جنگ ابدیت (Avengers: Infinity War)

 • کارگردان: Anthony Russo
 • بازیگران: Robert Downey Jr., Chris Hemsworth, Mark Ruffalo, Chris Evans
 • تاریخ اکران: 2018
 • امتیاز راتن تومیتوز: 85

انتقام جویان: جنگ ابدیت نوزدهمین فیلم جهان سینمای مارول، دنباله دو اثر دیگر از مجموعه انتقام جویان است که توسط برادران روسو جلوی دوربین رفت.

از نظر ترتیب وقایع کوین فایگی رییس استودیوی مارول در اظهارنظری عنوان نموده که این اثر سینمایی دنباله فیلم سینمایی انتقام جویان: عصر اولتران، حدودا چهار سال پس از وقایع نگهبانان کهکشان بخش 2 اتفاق می افتد. اگرچه این اظهارنظر کاملا با آنچه کارگردان های فیلم گفته اند در تناقض است اما ظاهرا این گفته ها در میان مخاطبان و علاقه مندان به جهان سینمایی مارول جدی گرفته شده.

در جنگ ابدیت انتقام جویان با نگهبانان کهکشان متحد شده و به جنگ تانوس می فرایند. تانوس شخصیت شروری است که میخواهد سنگ های ابدیت را جمع آوری کند. انتقام جویان و متحدان شان باید با نشان دادن هر کوششی تانوس را شکست دهند تا از نابودی جهان جلوگیری نمایند.

انتقام جویان: جنگ ابدیت در عرض چند هفته به یکی از پرفروش ترین فیلم های تاریخ سینمای آمریکا و یکی از عظیمترین فیلم های ابرقهرمانی هالیوود تبدیل شد. مخاطبان برای دیدن این فیلم سر و دست شکستند و منتقدان هم نسبت به آن گرایش مثبتی نشان دادند. این فیلم رکوردشکن مثل عنوان قبلی همین مجموعه یعنی عصر اولتران یکی از پرهزینه ترین فیلم های تاریخ هم به حساب می آید.

انتقام جویان: جنگ ابدیت فیلمی بود که در سال اکران گیشه های هالیوود را تسخیر کرد. فیلم پس از یک افتتاحیه رکوردشکن و فوق العاده از نظر تجاری، توانست فروش قدرتمندش را ادامه دهد و لقب پرفروش ترین فیلم جهان در سال 2018 را به خود اختصاص داده است.

البته انتقام جویان نتوانست از نظر فروش داخل ایالات متحده اثر ابرقهرمانی پیروز دیگر مارول یعنی پلنگ سیاه را پشت سر بگذارد اما از نظر فروش در سراسر جهان، پرفروش ترین اثر سینمایی سال 2018 شد. رکوردهای فروش این اثر ابرقهرمانی به همین جا ختم نمی گردد. انتقام جویان: جنگ ابدیت پیروز شد در زمان اکران رکورد عظیمترین و پرفروش ترین افتتاحیه یک فیلم در تاریخ سینما را هم بشکند، رکوردی که سال بعد توسط قسمت جدید همین مجموعه دوباره شکسته شد. نهایتا باید به این نکته هم اشاره کنیم که این اثر سینمایی در میان 5 فیلمی قرار گرفته است که در تاریخ سینما پیروز شده اند بیش از 2 میلیارد دلار بفروشند.

33. نگهبانان کهکشان بخش 2 (Guardians of the Galaxy Vol. 2)

 • کارگردان: James Gunn
 • بازیگران: Chris Pratt, Zoe Saldana, Dave Bautista, Bradley Cooper
 • تاریخ اکران: 2017
 • امتیاز راتن تومیتوز: 85

نگهبانان کهکشان بخش 2 پانزدهمین فیلم جهان سینمایی مارول، همانطور که از نامش تعیین است دنباله فیلم نگهبانان کهکشان (محصول سال 2014) بود. هر دو فیلم فروش خوبی داشتند و از نظر تجاری پیروزیت آمیز بودند اما فیلم اول از نظر منتقدان آمریکایی فیلم بهتری بود. گرچه این اثر هم کاملا قابل قبول ارزیابی شد.

ماجرای فیلم سینمایی نگهبانان کهکشان بخش 2 درست سه ماه پس از قسمت اول نگهبانان کهکشان اتفاق می افتد. فیلم مذکور بخشی از فاز سوم جهان سینمایی مارول به حساب می آید.

در نگهبانان کهکشان بخش 2 شاهد سفر نگهبانان درون کیهان برای کمک رساندن به پیتر کوییل جهت پیداکردن هویت واقعی اش هستیم. در واقع این قسمت از مجموعه کوشش نگهبانان برای کنار هم ماندن به عنوان یک تیم هم زمان با حل کردن مسائل خانوادگی را نشان می دهد.

نگهبانان کهکشان 2 را جیمز گان کارگردانی کرد؛ او فیلم اول را هم کارگردانی نموده بود. گان پیش از کارگردانی مجموعه نگهبانان کهکشان در مجموع یک کمدی ساز کم وبیش بی اهمیت در نظر گرفته می شد که یک بار برای کارگردانی و فیلم نامه نویسی یک اپیزود ضعیف در یک اثر کمدی جایزه تمشک طلایی را به خود اختصاص داده بود. گان فیلم سینمایی جوخه انتحار (The Suicide Squad) را هم برای جهان سینمایی دی سی در دست فراوری دارد؛ این اثر سینمایی سال 2021 اکران خواهد شد.

34. ددپول (Deadpool )

 • کارگردان: Tim Miller
 • بازیگران: Ryan Reynolds, Morena Baccarin, Ed Skrein, T.J. Miller
 • تاریخ اکران: 2016
 • امتیاز راتن تومیتوز: 85

شخصیت ددپول برای اولین بار در فیلم سینمایی خاستگاه مردان ایکس: ولورین به مخاطبان معرفی گردید. انتقادهای گسترده ای در رابطه با حضور ددپول در فیلم خاستگاه مردان ایکس: ولورین صورت گرفت که باعث شد در نهایت رت ریس و پال ورنیک در همکاری با رایان رینولدز به فکر فراوری فیلم نامه ای بیفتند که در آن از شخصیت ددپول اقتباسی وفادارانه تر ارایه گردد. این کوشش ها با حضور تیم میلر به عنوان کارگردان به فراوری فیلم سینمایی ددپول با بازی رایان رینولدز در سال 2016 منجر شد.

ددپول به کارگردانی تیم میلر هشتمین فیلم از مجموعه فیلم های مردان ایکس است. وید ویلسون طی آزمایش هایی توانایی های عجیبی به دست می آورد اما چهره بسیار زشتی پیدا می نماید در نتیجه فیلم روایتگر ماجراها و جست وجوهای سختی ست که ویلسون در پی یافتن کسی که چنین بلایی بر سرش آورده است پشت سرمی گذارد.

فیلم سینمایی ددپول طرفداران زیادی پیدا کرد. این اثر سینمایی با کنایه های نیش دار و فیلم نامه جذابش از نظر تجاری بسیار پیروز بود به گونه ای که بیشتر از 782 میلیون دلار فروش داشت. پیش از اکران فیلم سینمایی جوکر بالاترین میزان فروش یک فیلم رده سنی R به فیلم ددپول اختصاص داشت و می توان این اثر سینمایی را علاوه بر فهرست بهترین ابرقهرمانی های تاریخ سینما در میان فهرست محدودتری از برترین ابرقهرمانی های دهه اخیر هم قرار داد.

شوخی های جذاب فیلم و بازی تماشاگرپسند رینولدز ددپول را در میان دیگر فیلم های ابرقهرمانی برجسته می سازد. فیلم های ابرقهرمانی زیادی با درون مایه طنز وجود دارند و بسکمک از آن ها بر پایه شخصیت مرکزی فیلم شناخته شده اند اما هیچ کدام مثل ددپول نیستند. این فیلم سینمایی نشان داد که یک فیلم ابرقهرمانی با رده بندی سنی R می تواند اثری عظیم و پیروز هم باشد. در واقع این موضوع که شاید امروز بدیهی به نظر برسد زمانی اصلا قابل قبول نبود؛ از جمله دلایلی که استودیوها برای عدم فراوری یک فیلم مستقل برای ددپول مطرح می کردند محتوای فیلم بود که باعث می شد از نظر رده بندی سنی در این محدوده قرار گیرد و از نظر مالکین استودیوهای عظیم هالیوود چنین اقدامی از نظر تجاری چندان مناسب نبود و فروش فیلم را تهدید می کرد.

به هر حال در پی پیروزیت عظیمی که ددپول برای خود کسب کرد دنباله این اثر سینمایی به نام ددپول 2 در سال 2018 اکران شد و به زودی شاهد فراوری سومین دنباله از این مجموعه عظیم سینمایی نیز خواهیم بود. در حال حاضر می دانیم که احتمالا این اثر نیز رده بندی سنی R خواهد داشت، رایان رینولدز در آن به نقش آفرینی می پردازد و تا سال 2022 جلوی دوربین نمی رود.

35. ایکس 2: مردان ایکس متحد (X2: X-Men United)

 • کارگردان: Bryan Singer
 • بازیگران: Hugh Jackman, Ian McKellen, Halle Berry, Famke Janssen
 • تاریخ اکران: 2003
 • امتیاز راتن تومیتوز: 85

ایکس 2 که تحت عنوان ایکس 2: مردان ایکس متحد نیز شناخته می گردد دومین فیلم مجموعه مردان ایکس و دنباله فیلم مردان ایکس ساخته سال 2000 بود.

قسمت دوم مجموعه مردان ایکس از رمان گرافیکی مردان ایکس: خدا عشق می ورزد، انسان می کشد (X-Men: God Loves, Man Kills) الهام گرفته شد که خود محصول سال 1982 بود و در میان کمیک های مارول قرار داشت.

وقتی سرهنگ ویلیام استرایکر یکی از دشمنان درجه یک مردان ایکس پروفسور ایکس را می دزدد و به مدرسه اش حمله می نماید، مردان ایکس مجبور می شوند برای دفاع با یکی از دشمنان برجسته شان یعنی مگنیتو هم پیمان شوند تا جلوی سرهنگ استرایکر را بگیرند.

منتقدان انگلیسی زبان با تمجید از خط داستانی و صحنه های اکشن فیلم ایکس 2: مردان ایکس متحد از آن استقبال کردند و همراهی مخاطبان نیز از این فیلم ابرقهرمانی یک اثر نسبتا پرفروش و از نظر تجاری پیروز ساخت.

36. بتمن: نقاب شبح (Batman: Mask of the Phantasm )

 • کارگردان: Eric Radomski, Bruce Timm
 • بازیگران: Kevin Conroy, Stacy Keach, Dana Delany, Hart Bochner
 • تاریخ اکران: 1993
 • امتیاز راتن تومیتوز: 85

بتمن: نقاب شبح یک انیمیشن ابرقهرمانی است که براساس کمیک های دی سی و برنامه تلویزیونی بتمن: مجموعه پویانمایی (Batman: The Animated Series) ساخته شده است.

در بتمن: نقاب شبح این ابرقهرمان به اشتباه متهم به مجموعه ای از قتل های سران مافیایی می گردد؛ قتل هایی که در واقع توسط یک قاتل اسرارآمیز در حال اجرا است. بتمن در کنار درگیری در این ماجرا یک رابطه عاطفی قدیمی را نیز از سر گرفته و ترکیب این دو موضوع روایت را پیش می برد.

بتمن: نقاب شبح در ابتدا قرار بود به عنوان یک فیلم ویدیویی منتشر گردد اما استودیوی برادران وارنر تصمیم گرفت برای این اثر یک اکران سینمایی در نظر بگیرد. این تصمیم به شکل ناگهانی اتخاذ شد و به همین دلیل نیز مقدمات لازم به ویژه در زمینه تبلیغات و بازاریابی فیلم فراهم نشد؛ این موضوع در نهایت باعث شد فیلم از نظر تجاری شکست بخورد و نتواند فروش قابل توجهی را تجربه کند.

بتمن: نقاب شبح با وجود شکست تجاری از نظر منتقدان تحسین شد و سبک پردازی ویژه پویانمایی آن مورد توجه نهاده شد.

37. ددپول 2 (Deadpool 2 )

 • کارگردان: David Leitch
 • بازیگران: Ryan Reynolds, Josh Brolin, Morena Baccarin, Julian Dennison
 • تاریخ اکران: 2018
 • امتیاز راتن تومیتوز: 84

ددپول 2 یازدهمین فیلم از مجموعه فیلم های مردان ایکس و دنباله فیلم سینمایی ددپول است که سال 2016 ساخته شد. این فیلم ابرقهرمانی جهان سینمایی مارول از نظر فروش و همچنین از نگاه منتقدان تا حد زیادی شرایطی داشت شبیه به فیلم قبلی ددپول. در این قسمت وید ویلسون (ددپول) با تشکیل تیمی از جهش یافته ها باید از پسری نوجوان که دارای توانایی های ماورا الطبیعی است محافظت کند.

کارگردان ددپول 2 دیوید لیچ بدل کار مشهور است که پیش از این فیلم بلوند اتمی را کارگردانی نموده بود و پس از جدایی تیم میلر (کارگردان فیلم ددپول سال 2016) به این مجموعه پیوست.

برنامه برای ساخت دنباله فیلم سینمایی ددپول حتی پیش از اکران قسمت اول مطرح شده بود. قرار بود همان تیم قسمت اول از جمله دو مهره کلیدی آن یعنی میلر و رینولدز در نوشتن فیلم نامه و ساخت قسمت دوم نیز مشارکت نمایند اما میلر به دلیل اختلاف دیدگاه اساسی با رینولدز پروژه را رها کرد و همانطور که اشاره شد یوید لیچ جای او را گرفت.

ددپول 2 پیروز شد در نهایت 785 میلیون دلار بفروشد، رقمی که میزان بسیار اندکی از فروش قسمت اول بیشتر بود اما نباید نادیده گرفت که هزینه فراوری 110 میلیون دلاری قسمت دوم با فاصله بیشتر از هزینه فراوری 58 میلیون دلاری قسمت اول بود. ددپول 2 تا به امروز پرفروش ترین فیلم سینمایی در مجموعه مردان ایکس به حساب می آید.

ددپول 2 در کنار پیروزیت های تجاری، رضایت منتقدان را نیز به همراه داشت. منتقدان فیلم را بخاطر شوخ طبعی، بازی های تماشایی، داستان اصلی و سکانس های اکشن تحسین کردند گرچه لحن اثر و بعضی ویژگی های فیلم نامه را مورد انتقاد قرار دادند.

38. بتمن شروع می نماید (Batman Begins)

 • کارگردان: Christopher Nolan
 • بازیگران: Christian Bale, Michael Caine, Liam Neeson, Katie Holmes
 • تاریخ اکران: 2005
 • امتیاز راتن تومیتوز: 84

فیلم سینمایی ابرقهرمانی بتمن شروع می نماید راه اندازی مجدد مجموعه بتمن و اولین فیلم از سه گانه شوالیه تاریکی (The Dark Knight Trilogy) است.

فیلم داستان اصلی و اولیه مجموعه را روایت می نماید. داستان بروس وین از زمان مرگ والدینش، راستای که برای تبدیل شدن به بتمن طی نموده و البته مبارزه اش با راس الغول.

با توجه به نظرات متفاوت و بعضا انتقادی نسبت به فیلم بتمن برای همیشه (Batman Forever) در سال 1995 و البته بازخورد ضعیف و منفی بتمن و رابین (Batman & Robin) که هر دو توسط جوئل شوماخر کارگردانی شده بودند، کوشش برای کشاندن مجدد پای بتمن به پرده سینما برای 8 سال متوقف شد. اما در اوایل سال 2003 نولان و دیوید ساموئل گویر تصمیم دریافتد روی فیلم بتمن شروع می نماید، کار نمایند. هدف آن ها ایجاد جهانی تیره تر با لحنی واقع گرایانه تر نسبت به آثار قبلی بود.

یکی از اهداف مهم دیگر نولان جلب عاطفه تماشاگران نسبت به هر دو هویت قهرمان یعنی بتمن و بروس وین بود. در نهایت هنگامی که فیلم نولان نمایش داده شد با تحسین گسترده منتقدان روبرو شد. بازی کریستین بیل، سکانس های اکشن، موسیقی، کارگردانی نولان و بار احساسی فیلم نسبت به بتمن های قبلی مجموعه عواملی را تشکیل دادند که در رضایت منتقدان نسبت به این اثر نقش پررنگی داشتند.

39. مرد تاریکی (Darkman)

 • کارگردان: Sam Raimi
 • بازیگران: Liam Neeson, Frances McDormand, Colin Friels, Larry Drake
 • تاریخ اکران: 1990
 • امتیاز راتن تومیتوز: 84

مرد تاریکی براساس یک داستان کوتاه نوشته سام ریمی که خود کارگردانی فیلم را نیز برعهده دارد ساخته شد؛ این داستان کوتاه ادای دینی بود به فیلم های ترسناک استودیوی یونیورسال در دهه 1930. فیلم داستان پیتون وستلیک را روایت می نماید؛ دانشمندی که توسط یک خلافکار بی رحم به شکلی وحشیانه مورد حمله قرار می گیرد، دستان و صورتش با اسید سوزانده شده و به حال مرگ رها می گردد.

هنگامی که درمان برای بهبود آسیب ها و سوختگی وستلیک جواب نمی دهد او واجد قدرت هایی فراانسانی می گردد. البته این قدرت ها به شکلی ناخواسته باعث از دست رفتن تعادل روانی او نیز می گردد. وستلیک که تمام وجودش را میل به انتقام فراگرفته تصمیم می گیرد افرادی را که باعث این اتفاق بودند شکار کند.

سام ریمی کارگردان فیلم سینمایی مرد تاریکی پیش از ساخت این فیلم به دنبال ساخت اثری با استفاده از شخصیت هایی چون سایه (The Shadow) یا بتمن بود اما هنگامی که نتوانست مجوز استفاده از این شخصیت ها را به دست بیاورد تصمیم گرفت ابرقهرمان خودش را بسازد و با استودیوی یونیورسال قراردادی امضا کند تا اولین فیلم این ابرقهرمان را جلوی دوربین ببرد.

لیام نیسون قهرمان فیلم مرد تاریکی برای اولین بار در یک اثر اکشن نقش اصلی را بازی می کرد؛ اما پیروزیت این فیلم باعث شد او تا چند دهه بعد در آثار اکشن نقش مردانی که قصد انتقام گیری دارند را بازی کند. کامیابی تجاری و انتقادی مرد تاریکی منجر به ساخت دو قسمت دیگر از این مجموعه توسط کارگردانی دیگر و با بازیگر نقش اصلی جدید شد اما این دو فیلم نتوانستند به پیروزیت قسمت اول نزدیک شوند.

40. کلاغ (The Crow)

 • کارگردان: Alex Proyas
 • بازیگران: Brandon Lee, Ernie Hudson, Michael Wincott, David Patrick Kelly
 • تاریخ اکران: 1994
 • امتیاز راتن تومیتوز: 83

داستان فیلم کلاغ درباره یک موزیسین راک است که به شکل وحشیانه ای کشته شده اما دوباره زنده می گردد تا انتقام جوی قتل خود و نامزدش باشد.

کلاغ یک فیلم ابرقهرمانی عجیب است؛ فیلمی که با رمز و راز، سیاهی، صحنه های اکشن و انرژی خاص برندون لی پر شده است. برندون لی بازیگر، رزمی کار و پسر بروس لی معروف بود. نکته حیرت انگیز اینکه این فیلم آخرین نقش آفرینی برندون لی بود چرا که او سر صحنه فیلم برداری همین اثر با شلیک گلوله کشته شد. با کشته شدن او هشت روز نهایی فیلم برداری با فیلم نامه ای جدید، یک بدل کار به جای او و استفاده از جلوه های ویژه به انتها رسید.

با وجود همه جنجال هایی که مرگ برندون لی سر صحنه فیلم برداری این اثر سینمایی ایجاد کرد کلاغ از نظر انتقادی پیروز بود و رضایت منتقدان را به دست آورد؛ آن ها فیلم را برای سبک بصری متمایز، عمق احساسی و البته بازی لی تحسین کردند. کلاغ از نظر تجاری نیز خوش درخشید؛ در عین حال فیلم در طول زمان طرفداران افراطی خود را پیدا کرد و به یک فیلم کالت تبدیل شد. این اثر سینمایی اولین قسمت از یک مجموعه لقب گرفت که شامل سه دنباله و یک سریال تلویزیونی است.

41. مرد مورچه ای (Ant-Man)

 • کارگردان: Peyton Reed
 • بازیگران: Paul Rudd, Michael Douglas, Evangeline Lilly, Corey Stoll
 • تاریخ اکران: 2015
 • امتیاز راتن تومیتوز: 82

فیلم انتهای فاز دوم در جهان سینمایی مارول مرد مورچه ای است که دوازدهمین فیلم این جهان سینمایی در نظر گرفته می گردد.

فیلم بر ماجرای مرد مورچه ای (اسکات لنگ با بازی پل راد)، دزدی که به دکتر هنک پیم کمک می نماید از تکنولوژی اش محافظت کند، تمرکز دارد. وقایع فیلم ابرقهرمانی مرد مورچه ای چند ماهی پس از انتقام جویان: عصر اولتران رخ می دهد.

مرد مورچه ای از آن دست فیلم های مارول بود که چندان جدی گرفته نشد و همیشه زیر سایه سایر آثار ابرقهرمانی باقی ماند. ابتدا قرار بود فیلم را یکی از نویسندگان یعنی ادگار رایت بسازد اما به دلیل بعضی اختلافات که تفاوت سلیقه هنری نامیده شد، رایت از کارگردانی پروژه کنار رفت (شاید بد نباشد بدانید رایت چند سال بعد فیلم بیبی درایور را هم کارگردانی کرد).

با کنار رفتن رایت نوبت به پیتون رید رسید که شانسش را برای ساخت یک فیلم ابرقهرمانی امتحان کند. رید کارگردان بی تجربه ای نبود اما 3 فیلمی که قبلا در کارنامه داشت سه اثر کمدی بودند. مرد مورچه ای ساخته شد، فروش بدی هم نداشت و از نظر منتقدان هم فیلم نسبتا خوبی ارزیابی شد.

دنباله فیلم سینمایی مرد مورچه ای تحت عنوان مرد مورچه ای و زنبورک در سال 2018 اکران شد و قرار است شاهد نمایش قسمت سوم این مجموعه با نام مرد مورچه ای و زنبورک: شیدایی کوانتومی (Ant-Man and the Wasp: Quantumania ) در سال 2022 و فاز چهارم جهان سینمایی مارول باشیم.

42. مردان ایکس (X-Men)

 • کارگردان: Bryan Singer
 • بازیگران: Patrick Stewart, Ian McKellen, Hugh Jackman, Famke Janssen
 • تاریخ اکران: 2000
 • امتیاز راتن تومیتوز: 82

فیلم سینمایی مردان ایکس اولین فیلم مجموعه مردان ایکس و اساسا شروعگر این مجموعه سینمایی ابرقهرمانی بود.

فیلم جهانی را نمایش می دهد که در آن کسر کوچکی از جمعیت جهش یافته اند و قدرت هایی فراطبیعی دارند؛ همین قدرت ها باعث شده این افراد از نظر انسان ها قابل اعتماد نباشند. فیلم روی دو جهش یافته از میان این افراد یعنی لوگان و روگ تمرکز دارد. در عین حال جدال میان دوگروه مختلف یعنی مردان ایکس چارلز فرانسیس اگزاویه و انجمن جهش یافتگان شرور به رهبری مگنتو از اصلی ترین موتورهای محرک روایت داستانی فیلم است.

کوشش برای ساخت فیلمی در جهان مردان ایکس که در شروع قرن 21 ممکن شد، از سال ها قبل در جریان بود. ظاهر از سال 1984 شرکت اوریون پیکچرز که مدتی بعد ورشکست شد کوشش می نموده فیلمی با این شخصیت ها بسازد؛ در همین زمینه مذاکراتی نیز با جیمز کامرون و کاترین بیگلو اجرا شده بود. در سال 1994 حق ساخت فیلم توسط استودیوی فاکس قرن بیستم خریداری و تعداد زیادی فیلم نامه با ایده های مختلف برای ساخت مطرح می گردد. در نهایت دو سال بعد یعنی در سال 1996 برایان سینگر برای کارگردانی این اثر قرارداد امضا می نماید و بالاخره ساخت اثر از سال 1999 شروع شده و فیلم در سال 2000 اکران می گردد.

43. پسر جهنمی (Hellboy)

 • کارگردان: Guillermo del Toro
 • بازیگران: Ron Perlman, John Hurt, Selma Blair, Rupert Evans
 • تاریخ اکران: 2004
 • امتیاز راتن تومیتوز: 81

پسر جهنمی فیلمی است که براساس شخصیتی به همین نام آفریده مایک میگنولا ساخته شد. پسر جهنمی در واقع خود یک موجود اهریمنی است که از کودکی توسط نازی ها احضار شده و سپس از دست آنان نجات داده شده است. این موجود رشد نموده و در نهایت مدافع جهان در برابر نیروهای تاریک و شیطانی می گردد.

پسر جهنمی شروعگر یک مجموعه سینمایی بود که در ادامه شاهد ساخت دو دنباله در آن بودیم. این مجموعه سینمایی تا قسمت دوم و با حضور گی یرمو دل تورو، پیروزیت نسبی تجاری و پیروزیت گسترده انتقادی را تجربه کرد اما پس از جدایی دل تورو از مجموعه به سختی باخت و نتوانست کامیابی های گذشته را تکرار کند.

44. کاپیتان آمریکا: نخستین انتقام جو (Captain America: The First Avenger)

 • کارگردان: Joe Johnston
 • بازیگران: Chris Evans, Tommy Lee Jones, Hugo Weaving, Hayley Atwell
 • تاریخ اکران: 2011
 • امتیاز راتن تومیتوز: 80

کاپیتان آمریکا: نخستین انتقام جو (Captain America: The First Avenger) پنجمین فیلمی است که در جهان سینمایی مارول اکران شد اما یک نکته مهم درباره این اثر سینمایی این است که برای دنبال کردن خط داستانی مجموعه آثار مارول باید در شروع سراغ همین فیلم سینمایی بروید.

وقایع این فیلم ابرقهرمانی دهه ها پیش از ماجراهای مرد آهنی و انتقام جویان رخ می دهند. کاپیتان آمریکا: نخستین انتقام جو مخاطبان را با استیو راجرز (کاپیتان آمریکا با بازی کریس ایوانز) آشنا می نماید که یکی از شخصیت های کلیدی مجموعه است. همچنین به وسیله کاپیتان آمریکا: نخستین انتقام جو با تسرکت (سنگ فضا) آشنا خواهید شد.

کاپیتان آمریکا: نخستین انتقام جو پس از چند اثر نسبتا ضعیف از جهان مارول، روی پرده سینماها رفت. هیچ کس مدعی نشد که فیلم اثر درخشانی است اما نخستین انتقام جو مخالفان چندان سرسختی هم نداشت. به این ترتیب فیلم جایی در میانه ایستاد و کاری نکرد جز برآوردن انتظارات از یک فیلم نسبتا معمولی ابرقهرمانی. به قول یک منتقد هر چیزی که از یک فیلم ابرقهرمانی بخواهید در این فیلم پیدا می کنید به جز غافلگیری.

کاپیتان آمریکا: نخستین انتقام جو را جو جانستون ساخت؛ مردی که پارک ژوراسیک 3 را هم کارگردانی نموده و خیلی وقت پیش در فیلم جنگ ستارگان مسئول جلوه های بصری بوده است.

جرقه های اولیه ساخت نخستین انتقام جو برمی گردد به سال 1997. آن موقع قرار بود فیلم توسط شرکت فیلم سازی آرتیسان اینترتیمنت توزیع گردد اما یک دعوای حقوقی مانع پیشرفت پروژه شد. نهایتا گردونه وقایع به شکلی چرخید که مقدمات ساخت کار در استودیوی مارول از سال 2010 فراهم شد و فیلم یک سال پس از آن روی پرده رفت.

45. بازگشت بتمن (Batman Returns)

 • کارگردان: Tim Burton
 • بازیگران: Michael Keaton, Danny DeVito, Michelle Pfeiffer, Christopher Walken
 • تاریخ اکران: 1992
 • امتیاز راتن تومیتوز: 80

فیلم سینمایی بازگشت بتمن دومین فیلم در مجموعه ابتدایی فیلم های بتمن محصول استودیوی برادران وارنر بود. این فیلم همچون اثر قبلی مجموعه یعنی بتمن (Batman) ساخته سال 1989 توسط تیم برتون کارگردانی شد.

مجموعه ابتدایی فیلم های بتمن برادران وارنر شامل چهار اثر سینمایی بود که علاوه بر بتمن و بازگشت بتمن دو فیلم دیگر بتمن برای همیشه (Batman Forever) و بتمن و رابین (Batman & Robin) را هم شامل می شدند.

داستان فیلم روبروه بتمن با مردی را نشان می دهد که ظاهری عجیب و غیرمتعارف دارد و پنگوئن نامیده می گردد. پنگوئن با کمک یک تاجر ستمگر، گاتهام سیتی را به آشوب کشیده است. در این میان زن گربه ای یا کت ومن نیز میخواهد با نیت های دیگری دست به انتقام جویی بزند و همین موضوع داستان فیلم را پیچیده تر نموده است.

ظاهرا تیم برتون کارگردان قسمت اول مجموعه قصد بازگشت و ساخت این قسمت را نداشته اما هنگامی که برادران وارنر امکان فعالیت خلاقانه آزادانه تر را برای او فراهم نموده و در این زمینه به این کارگردان تضمین می دهند، برتون نیز برای ساخت قسمت دوم بازمی گردد. در این فیلم مایکل کیتون نیز برای بار دوم و آخر به ایفای نقش بتمن می پردازد.

46. کاپیتان مارول (Captain Marvel )

 • کارگردان: Anna Boden, Ryan Fleck
 • بازیگران: Brie Larson, Samuel L. Jackson, Ben Mendelsohn, Djimon Hounsou
 • تاریخ اکران: 2019
 • امتیاز راتن تومیتوز: 79

فیلم سینمایی کاپیتان مارول بیست و یکمین فیلم جهان سینمایی مارول و از آثار فاز سوم این جهانی ابرقهرمانی است.

وقایع داستانی این فیلم سینمایی در دهه 1990 می گذرد، فیلم قصه تبدیل شدن کارول دنورز (با بازی بری لارسون) به کاپیتان مارول را برای مخاطبان روایت می نماید و به وسیله این خط داستانی به خوبی نشان می دهد چرا ادعا شده کاپیتان مارول قوی ترین قهرمان جهان مارول است.

بری لارسون در کاپیتان مارول بازی درخشان و قدرتمندانه ای ارایه می دهد و فیلم با تکمیل تدریجی داستان کارول دنورز در کنار گره های شگفت انگیز فیلم نامه در عین سرگرم نمایندگی بنای مستحکمی برای فیلم های آینده جهان مارول می سازد.

آنا بودن و رایان فلک (دو کارگردان فیلم) را می توان با شدتی تقریبا کم نئورئالیست های آمریکایی به حساب آورد. با این وجود در کاپیتان مارول به سختی می گردد ردپای امضای همیشگی آثار آن ها را پیدا کرد. با این وجود آن ها پیروز شده اند دستاوردی مهیج داشته باشند. آن ها سبک مارول را درک نموده اند و در درونش داستانی ساخته اند که با ترفندها و لایه های مختلفش مخاطب را کاملا به خود جذب می نماید.

کاپیتان مارول علاوه بر جلب نظر منتقدان، یک پیروزیت تجاری کامل بود. این اثر جهان سینمایی مارول بیش از یک میلیارد و صد میلیون دلار فروخت و به تنها فیلم ابرقهرمانی با یک قهرمان زن تبدیل شد که توانسته چنین فروشی را تجربه کند. کاپیتان مارول در عین حال پنجمین فیلم پرفروش سال 2019 لقب گرفت. در حال حاضر می دانیم که مارول برنامه اکران یک دنباله برای این اثر سینمایی را در سال 2022 دارد. ظاهرا بری لارسون در این قسمت دوباره برای ایفای نقش کاپیتان مارول بازخواهد گشت.

47. مرد آهنی 3 (Iron Man 3)

 • کارگردان: Shane Black
 • بازیگران: Robert Downey Jr., Gwyneth Paltrow, Don Cheadle, Guy Pearce
 • تاریخ اکران: 2013
 • امتیاز راتن تومیتوز: 79

فیلم سینمایی مرد آهنی 3 یکی دیگر از آثار ابرقهرمانی پرفروش تاریخ است که بر پایه شخصیت های جهان مارول بنا شده اند.

مرد آهنی 3 هفتمین فیلم جهان سینمایی مارول، فیلم شروعین فاز دوم و ادامه فیلم های مرد آهنی و مرد آهنی 2 است که از نظر فروش نیز نسبت به دو اثر دیگر عملکرد پیروز تری داشت. همچنین مرد آهنی 3 پنجمین فیلم پرفروش جهان سینمایی مارول نیز در نظر گرفته می گردد. این فیلم که با بودجه 200 میلیون دلاری بیش از 1 میلیارد و 200 میلیون دلار فروخت از نظر عملکرد تجاری تنها چهار فیلم از مجموعه انتقام جویان و فیلم پلنگ سیاه را به عنوان رقیب خود در جهان مارول می بیند.

در مرد آهنی 3 تونی استارک پس از مجموعه ای از عملیات های خرابکارانه که توسط تروریستی به نام ماندارین انجام می گردد سفری را برای مبارزه با این تروریست و سامان دادن به شرایط جهان شروع می نماید. وقایع سومین فیلم سینمایی در مجموعه مرد آهنی که توسط شین بلک کارگردانی شده است از نظر زمانی 6 ماه پس از وقایع فیلم انتقام جویان اتفاق می افتد. در مرد آهنی 3 استارک هنوز با عوارض روحی و روانی پس از جنگ نیویورک دست و پنجه نرم می نماید.

همانطور که اشاره شد مرد آهنین 3 را شین بلک کارگردانی کرد، در واقع بعد از اینکه فاورو کارگردان قسمت های اول و دوم بیان کرد در پروژه دیگری درگیر است نوبت به بلک رسید تا نشان دهد با قسمت سوم این مجموعه چه خواهد نمود. این کارگردان دوباره از رابرت داونی جونیور در نقش اصلی استفاده کرد.

بلک که در کنار کارگردانی، از فیلم نامه نویسان اثر هم بود کوشش کرد وزن شخصیت ها را در قصه بیشتر از قبل کند، اهمیت بیشتری به استفاده از تعلیق بدهد و به بهترین نحو ممکن از بازیگران بازی بگیرد. مرد آهنی 3 با فاصله ای بسیار ناچیز نسبت به فیلم یخ زده (Frozen) به عنوان دومین فیلم پرفروش سال 2013 در سطح جهان شناخته شد.

48. بتمن (Batman )

 • کارگردان: Leslie H. Martinson
 • بازیگران: Adam West, Burt Ward, Lee Meriwether, Burgess Meredith
 • تاریخ اکران: 1966
 • امتیاز راتن تومیتوز: 79

فیلم سینمایی بتمن ساخته سال 1966 نسخه ای از این ابرقهرمان معروف را روی پرده برد که الهام گرفته از مجموعه تلویزیونی بتمن بود؛ مجموعه ای که در سال های 1966 و 1967 روی آنتن رفت.

این اثر اولین فیلم بلند سینمایی بود که براساس این شخصیت بسیار مشهور جهان دی سی ساخته می شد. بتمن دقیقا دو ماه پس از آنکه آخرین قسمت اولین فصل سریال پخش شد به سینماها رسید. فیلم اغلب بازیگران سریال را به کار گرفته بود و در کنار تمجیدهای منتقدان از نظر تجاری نیز عملکرد قابل قبولی از خود نشان داد.

به هر حال با دیدن این اثر ابرقهرمانی به مجموعه قواعدی که ظرف دهه های قبل در مدیوم های گوناگون از جمله تلویزیون درباره بتمن وضع شده بود پی می بریم؛ فیلم از اغلب این عناصر و قواعد استفاده می نماید تا بتواند ساختار خود را سر و شکل دهد.

49. پرندگان شکاری (Birds of Prey)

 • کارگردان: Cathy Yan
 • بازیگران: Margot Robbie, Mary Elizabeth Winstead, Jurnee Smollett-Bell, Ewan McGregor
 • تاریخ اکران: 2020
 • امتیاز راتن تومیتوز: 78

فیلم سینمایی پرندگان شکاری یک اکشن ابرقهرمانی است که بر اساس کمیک بوک های دی سی با همین عنوان ساخته شده است. این اثر سینمایی هشتمین فیلم در جهانی توسعه یافته دی سی است و به عنوان دنباله جوخه انتحار (Suicide Squad) اکران شد.

بر اساس داستان فیلم، هارلی کویین پس از جداشدن از جوکر به قناری سیاه، هانترس و رنی مونتویا می پیوندد تا بتوانند یک دختر جوان را از چنگال یک جنایتکار عظیم و شیطانی نجات دهند.

پرندگان شکاری بابت سبک بصری خاصش، کارگردانی کتی یان و نقش آفرینی مارگو رابی تحسین شد اما نقدهایی جدی نسبت به فیلم نامه آن نیز مطرح شدند.

فیلم در ماه های شروعین سال 2020 و پیش از تعطیلی های گسترده سینماها اکران شد اما با فروشی حدودا دوبرابر هزینه فراوریش نتوانست سودآوری داشته باشد و حتی هزینه های تبلیغاتی خود را هم جبران نکرد.

پرندگان شکاری اولین فیلم جهانی توسعه یافته دی سی و دومین فیلم جهان دی سی (در کنار جوکر) بود که درجه بندی سنی R دریافت کرد.

50. ثور (Thor)

 • کارگردان: Kenneth Branagh
 • بازیگران: Chris Hemsworth, Natalie Portman, Anthony Hopkins, Tom Hiddleston
 • تاریخ اکران: 2011
 • امتیاز راتن تومیتوز: 77

ثور چهارمین فیلم جهان سینمایی مارول و اولین فیلم در مجموعه فیلم های ثور بود که چندین شخصیت مهم جدید را به جهان سینمایی مارول معرفی کرد.

در واقع آخرین صحنه از فیلم ثور شرایط را مهیا کرد تا در سال 2012 بالاخره شاهد اولین فیلم انتقام جویان باشیم. با معرفی ثور اغلب شخصیت های مهم انتقام جویان که سال بعد اکران شد، به مخاطبان معرفی گردیده بودند.

داستان این اثر سینمایی درباره ثور ایزد آذرخش، یک ابرقهرمان قدرتمند اما مغرور است که از آسگارد به زمین تبعید شده تا در میان انسان ها زندگی کند. او قدرت ها و چکش معروفش میولنیر را در اختیار ندارد. در حالی که برادر ثور لوکی میخواهد تاج و تخت آسگارد را به دست آورد، ثور باید توانایی های خود را به اثبات برساند.

فیلم سینمایی ثور از نظر بعضی مخاطبان آثار جهان سینمایی مارول لحن مناسبی نداشت و بعضی طرفداران فیلم های ابرقهرمانی هم معتقد بودند کنت برانا کارگردان فیلم، اساسا گزینه مناسبی برای کارگردانی ثور نبوده است.

فروش فیلم اما چندان بد نبود و در مجموع برای مارول سرمایه گذاری راضی نماینده ای به نظر رسید. منتقد معروف آمریکایی راجر ایبرت درباره این فیلم گفته بود ثور یک شکست سینمایی اما یک پیروزیت در بازاریابی بود.

51. ماسک (The Mask)

 • کارگردان: Chuck Russell
 • بازیگران: Jim Carrey, Cameron Diaz, Peter Riegert, Peter Greene
 • تاریخ اکران: 1994
 • امتیاز راتن تومیتوز: 77

فیلم سینمایی ماسک یکی از بهترین فیلم های جیم کری است که در حقیقت زندگی حرفه ای او را متحول کرد. این فیلم یکی از متفاوت ترین فیلم های ابرقهرمانی همه دوران ها است.

ماسک به کارگردانی چاک راسل روایت زندگی مردی معمولی است که زندگی اش طی یک اتفاق متحول شده و قدرت های خارق العاده ای به دست می آورد اما مثل آثار کلیشه ای ابرقهرمانی قرار نیست از این قدرت ها برای حفاظت از جهان استفاده کند.

ماسک بیشتر از اینکه به فیلم های مجموعه ای چون مرد عنکبوتی شبیه باشد به فیلم سینمایی پروفسور دیوانه (The Nutty Professor) نزدیک است.

پروفسور دیوانه یک کمدی بزن بکوب به کارگردانی و بازیگری جری لوئیس است. نقش جری لوئیس از این نظر با نقش جیم کری در فیلم سینمایی ماسک قابل مقایسه است که لوئیس نیز در پروفسور دیوانه قدرت خود را در جهت رسیدن به منافع شخصی به کار می گرفت.

بد نیست به این نکته هم اشاره کنیم که ماسک نه فقط در کارنامه حرفه ای جیم کری بلکه در فعالیت های حرفه ای کامرون دیاز هم نقش تعیین نماینده ای داشت. در واقع دیاز به وسیله این اثر و در سن 22 سالگی به شکل جدی وارد سینما شد.

ماسک یک پیروزیت تجاری شاخص بود. فیلم با بودجه حدودا 20 میلیون دلاری ساخته شد اما پیروز شد به فروشی بیش از 351 میلیون دلار یعنی بیش از 17 برابر بودجه فراوریش برسد. این میزان فروش از نظر تجاری ماسک را در میان یکی از پیروز ترین آثار سال 1994 قرار داد.

52. کیک اس (Kick-Ass)

 • کارگردان: Matthew Vaughn
 • بازیگران: Aaron Taylor-Johnson, Nicolas Cage, Christopher Mintz-Plasse, Mark Strong
 • تاریخ اکران: 2010
 • امتیاز راتن تومیتوز: 76

فیلم سینمایی کیک اس یک کمدی سیاه ابرقهرمانی است که داستان دیو لیزسکی یک نوجوان دبیرستانی را بازگو می نماید. دیو که شیفته کتاب های کمیک است یک روز تصمیم می گیرد خود ابرقهرمان گردد گرچه هیچ قدرت، تمرین و دلیل بخصوص و معناداری برای چنین تصمیمی ندارد.

کیک اس جنبه های خلاقانه ای دارد و از نگاه منتقدان اثری ارزیابی شد که اقتباس از آثار کمیک بوکی را از نظر سبک بصری و البته خشونت و ناسزاگویی به کار رفته در آن به مرحله دیگری انتقال داده. شاید به همین دلیل هم فیلم مورد نقدهای نهاده شد از جمله اینکه چرا یک نوجوان را به عنوان عامل این خشونت ها نمایش داده است.

کیک اس در مدت کوتاهی پس از اکران طرفداران پروپاقرص خود را پیدا کرد و از زمان انتشارش در قالب دی وی دی و بلوری جنبه های یک فیلم کالت را هم از خود نشان داد.

همین استقبال باعث شد در سال 2013 یک کمدی اکشن ابرقهرمانی دیگر به عنوان دنباله فیلم، تحت نام کیک اس 2 (Kick-Ass 2) اکران گردد. اثری که از نظر تجاری به پیروزیت قسمت قبل نبود و از نظر منتقدان نیز ضعیف ارزیابی شد و نتوانست نقدهای تمجیدآمیز قسمت اول را تکرار کند.

53. انتقام جویان: عصر اولتران (The Avengers: Age of Ultron)

 • کارگردان: Joss Whedon
 • بازیگران: Robert Downey Jr., Chris Evans, Mark Ruffalo, Chris Hemsworth
 • تاریخ اکران: 2015
 • امتیاز راتن تومیتوز: 75

فیلم سینمایی انتقام جویان: عصر اولتران دنباله ای بود بر فیلم انتقام جویان که سال 2012 ساخته شد. هر دوی این فیلم ها را جاس ویدن کارگردانی کرد و هر دو هم بسیار پرفروش بودند به شکلی که تقریبا روی هم چیزی حدود 3 میلیارد دلار فروختند. این دو اثر عملا مهم ترین فیلم هایی هستند که ویدن کارگردانی نموده اما او را با نویسندگی در انیمیشن داستان اسباب بازی هم به خاطر می آوریم.

با وجود فروش خوب و محبوبیت میان مردم، انتقام جویان: عصر اولتران به عنوانی اثری نسبتا ضعیف تر از انتقام جویان ساخته سال 2012 ارزیابی شد. به باور منتقدان با وجود اضافه نمودن شخصیت ها و روابط بیشتر میان آن ها در فیلم نامه، این اثر نتوانست جذابیت و قدرت عنوان قبلی مجموعه را حفظ کند. گرچه مخاطبان فیلم را پسندیدند و فیلم یکی از عناوین پرفروش سال 2015 بود اما در حوزه فروش نیز نتوانست به پای انتقام جویان سال 2012 برسد.

در انتقام جویان: عصر اولتران به عنوان یازدهمین فیلم جهان سینمایی مارول شاهد کوشش انتقام جویان جهت مبارزه با اولتران به عنوان یک هوش مصنوعی هستیم. این هوش مصنوعی اساسا توسط تونی استارک و بروس بنر برای حفظ صلح در جهان طراحی شده است.

یکی از ویژگی های جالب انتقام جویان: عصر اولتران گران قیمت بودن عجیب فرایند ساخت این اثر سینمایی بود. عصر اولتران با بودجه ای نزدیک به 365 میلیون دلار ساخته شد که پس از فیلم دزدان دریایی کارائیب: سوار بر امواج ناشناخته (Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides) گران قیمت ترین فیلم تاریخ سینما و گران قیمت ترین فیلم جهان سینمایی مارول در نظر گرفته می گردد.

54. بازگشت سوپرمن (Superman Returns)

 • کارگردان: Bryan Singer
 • بازیگران: Brandon Routh, Kate Bosworth, Kevin Spacey, James Marsden
 • تاریخ اکران: 2006
 • امتیاز راتن تومیتوز: 75

بازگشت سوپرمن ششمین و آخرین فیلم مجموعه فیلم های اصلی سوپرمن بود که به نوعی دنباله فیلم سوپرمن سال 1978 و سوپرمن 2 ساخته سال 1980 نیز به حساب می آید و به آن ها ادای دین می نماید. این اثر سینمایی در خط روایی خود سه فیلم دیگر مجموعه یعنی سوپرمن 3 (Superman III)، سوپرگرل (Supergirl) و سوپرمن 4: در جستجوی صلح (Superman IV: The Quest for Peace) را نادیده می گیرد.

بازگشت سوپرمن همچون نامش داستان بازگشت سوپرمن به زمین پس از یک وقفه 5 ساله را روایت می نماید؛ او در می یابد که محبوبش لوئیس لین دیگر به او علاقه ای ندارد و حتی در روزنامه مقاله ای علیه ش چاپ نموده است. لکس لوتر دشمن عظیم سوپرمن نیز نقشه جدیدی طرح ریزی نموده و میخواهد با کشتن سوپرمن به آمریکای شاقتصادی شکل و شمایل جدیدی ببخشد.

در واقع بازگشت سوپرمن کوششی بود برای احیای این مجموعه پس از 19 سال که چون از نظر تجاری آنچنان پیروزیت آمیز نبود پیگیری چندانی را نیز در سال های بعد به دنبال نداشت. با این وجود بازگشت سوپرمن اغلب منتقدان را راضی نگه داشت.

در نتیجه شکست تجاری فیلم یک دنباله دیگر که قرار بود در سال 2009 ساخته گردد لغو شد و مجموعه اولیه سوپرمن با این فیلم در سال 2006 به انتها رسید. اما در سال 2013 برادران وارنر به وسیله فیلم مرد پولادین (Man of Steel) دست به بازراه اندازی این مجموعه زد.

55. مدافع (Defendor)

 • کارگردان: Peter Stebbings
 • بازیگران: Woody Harrelson, Elias Koteas, Kat Dennings, Michael Kelly
 • تاریخ اکران: 2009
 • امتیاز راتن تومیتوز: 74

مدافع یک کمدی-درام ابرقهرمانی است درباره آرتور پاپینگتون، مردی معمولی که شب ها در قالب شخصیتی به نام مدافع به جست وجوی دشمن دیرین خود کاپیتان اینداستری می پردازد.

گرچه خواندن داستان مدافع ممکن است شما را به این نتیجه برساند که با اثری شبیه به بسکمک از آثار ابرقهرمانی دیگر روبه رو خواهید شد اما فیلم آن قدرها هم به آثار معمول ابرقهرمانی شباهت ندارد. در واقع فیلم نامه مدافع به تعداد زیادی از استودیوهای عظیم هالیوود عرضه شد اما هیچ کدام از آن ها علاقه ای به فیلم نشان ندادند چرا که نمی شد از آن یک اثر سینمایی درون ژانری تعیین با فروش تضمین شده بیرون آورد.

تقریبا از همان زمان تعیین بود که ساخت این اثر با بازده تجاری همراه نخواهد شد. در نهایت نیز این فیلم کم بودجه و مستقل با هزینه ای اندک فراوری شد و فروش چندانی نکرد. فیلم نگاهی کاملا متفاوت به جهان ابرقهرمانی دارد که ممکن است مخاطب با آن ارتباط برقرار کند یا نه اما احتمالا بازی وودی هرلسون از جمله نقاط قوت فیلم است که کمتر درباره اش اختلاف نظر وجود داشته باشد.

56. وی مثل وندتا (V for Vendetta)

 • کارگردان: James McTeigue
 • بازیگران: Natalie Portman, Hugo Weaving, Stephen Rea, John Hurt
 • تاریخ اکران: 2006
 • امتیاز راتن تومیتوز: 73

گرچه وی مثل وندتا براساس کمیک های سال 1988 دی سی به همین نام ساخته شده اما می توان فراتر از حضور عناصر ابرقهرمانی، آن را یک اکشن سیاسی نیز در نظر گرفت.

فیلم در یک آینده تخیلی در سال 2027 در میانه جنگ، آشوب و انتشار یک بیماری جریان دارد؛ در این وضع ویران شهری، یک رژیم نئوفاشیست و توتالیتر نیز بریتانیا را تحت انقیاد خود درآورده است. داستان فیلم بر آنارشیستی به نام وی (V) متمرکز است که مبارز راه آزادی است و سعی دارد به وسیله اقدامات تروریستی جرقه یک انقلاب را ایجاد کند.

این اثر سینمایی مخاطبانش را به فکر فرو می رود و معانی ضمنی و آشکار گسترده سیاسی و اجتماعی گوناگونی را در خود دارد. البته ممکن است این گرایش سیاسی برای بعضی مخاطبان جذابیتی نداشته باشد اما آن ها نیز جذب داستان و جنبه های جذاب بصری فیلم خواهند شد.

وی مثل وندتا در نگاه بسکمک از گروه های سیاسی همچون تمثیلی بود از سرکوب هایی که از طرف دولت ها بر مردم اعمال می گردد؛ گروه های آنارشیستی با استفاده از این فیلم و عناصر مربوط به آن کوشش کردند عقاید خود را بیش از گذشته تبلیغ نمایند.

صورتک گای فاکس نیز که در این فیلم استفاده شده بود و برگرفته از چهره گای فاکس فرد مشهوری است که قصد داشت مجلس اعیان بریتانیا را در سال 1605 منفجر کند، پس از اکران این اثر سینمایی محبوبیت بسیار گسترده ای پیدا کرد.

57. ابرذهن (Megamind)

 • کارگردان: Tom McGrath
 • بازیگران: David Cross, Tom McGrath, Emily Nordwind, Quinlin Dempsey Stiller
 • تاریخ اکران: 2010
 • امتیاز راتن تومیتوز: 73

ابرذهن یک انیمیشن کمدی ابرقهرمانی است که داستان یک ابرشرور فضایی بسیار باهوش به نام ابرذهن را برای مخاطبانش بازگو می نماید.

ابرذهن شروری است که در قالب مبارزاتی طولانی پیروز شده دشمنش یعنی ابرقهرمانی محبوب به نام مترومن را شکست دهد و متروسیتی را تحت کنترل خود درآورد.

ابرذهن پس از این دوران احساس پوچی می نماید و برای آنکه کماکان در زندگی هدفی داشته باشد سعی می نماید ابرقهرمان جدیدی بیافریند تا با او دشمنی کند اما این نقشه درست پیش نمی رود و در عمل یک ابرشرور جدید آفریده می گردد. حال ابرذهن هدف جدیدش را پیدا نموده و در واقع باید در نقش یک ابرقهرمان با یک ابرشرور بجنگد.

ابرذهن که از محصولات استودیوی دریم ورکس انیمیشن بود از نظر تجاری نتوانست به بهترین نمونه آثار این استودیو نزدیک گردد و در عمل یکی از کم فروش ترین فیلم های دهه 2010 استودیو بود. با این وجود نقاط قوت فیلم در حدی بود که منتقدان را راضی از سالن های سینما بیرون فرستاد.

58. اسکای های (Sky High )

 • کارگردان: Mike Mitchell
 • بازیگران: Michael Angarano, Kurt Russell, Kelly Preston, Danielle Panabaker
 • تاریخ اکران: 2005
 • امتیاز راتن تومیتوز: 73

اسکای های یک کمدی ابرقهرمانی درباره پسر دو ابرقهرمان است که در مدرسه ای مخصوص نوجوانان دارای قدرت های فراطبیعی تحصیل می نماید. اما نکته جالب فیلم اینجاست که مایکل انگارانو فرزند این دو ابرقهرمان دارای قدرت هایی که والدینش انتظار دارند نیست.

داستان فیلم و شیوه پیشرفت فیلم نامه در کنار کارگردانی و بازی ها از جمله عواملی بودند که توسط منتقدان مورد تمجید قرار دریافتد؛ فیلم به شکل کلی به عنوان یک اثر سرگرم نماینده و مناسب خانواده ارزیابی شد. طبق نظرسنجی موسسه سینمااسکور که رضایت مخاطبان را از یک اثر سینمایی در هنگام اکران اندازه گیری می نماید و به فیلم نمره ای از A+ تا F می دهد، این اثر سینمایی نمره A- گرفته است که نشان از رضایت مخاطبان نسبت به این فیلم ابرقهرمانی دارد.

اسکای های که محصول والت دیزنی است قرار بود یک دنباله هم داشته باشد. خبر شروع کار ساخت دنباله فیلم را ابتدا در سال 2016 شنیدیم و آن موقع گفته شد که کار در مراحل اولیه قرار گرفته است. مدتی بعد این نکته نیز اعلام شد که قرار بود اسکای های یک مجموعه سینمایی باشد اما با توجه به عملکرد فیلم در گیشه که چندان درخشان نبود این برنامه لغو شد. در ادامه تا به امروز خبری از ساخت دنباله فیلم نیز منتشر نشده است.

59. مرد عنکبوتی شگفت انگیز (The Amazing Spider-Man)

 • کارگردان: Marc Webb
 • بازیگران: Andrew Garfield, Emma Stone, Rhys Ifans, Denis Leary
 • تاریخ اکران: 2012
 • امتیاز راتن تومیتوز: 72

در یک قضاوت کلی می گردد ادعا کرد فیلم سینمایی مرد عنکبوتی شگفت انگیز به کارگردانی مارک وب فیلم خوبی است. در واقع بهتر است بگوییم این اثر سینمایی نه فیلم خیلی بدی است و نه یک فیلم بسیار باکیفیت است.

اما نقطه ضعف اصلی فیلم کجاست؟ می گردد گفت چیزی که در خصوص فیلم ناامیدنماینده به نظر می رسد به درگیری کلیشه ای آن با فرمول های مجموعه مرد عنکبوتی ساخته سم ریمی مربوط است. فیلم همیشه کوشش می نماید که بر اساس همان ایده های سه گانه قبلی پیش رود و همین موضوع هم باعث شده نتواند برای خود یک هویت مستقل ایجاد کند.

نمی گردد این نکته را نادیده گرفت که تماشای فیلمی با همان داستان نسخه اصلی که چیز جدیدی برای گفتن ندارد بسیار خسته نماینده است. بعضی از لحظات کلیدی فیلم مثل صحنه سخنرانی عمو بن برای پیتر کاملا تکراری است با این تفاوت که از سبک منحصر به فرد سم ریمی در بیان موقعیت هم بی بهره است.

فیلم نامه به شخصیت شرور کرت کانرز/لیزارد با بازی ریس ایفانز انگیزه های کافی نداده تا مخاطب بتواند برنامه های شرارت آمیز عجیب و غریب او را باور کند. فیلم همچنین به شکلی افراطی به جستجوهای پیتر درباره خانواده اش و سرنوشت آن ها متکی است؛ مرد عنکبوتی شگفت انگیز با اینکه سعی دارد به وسیله این راستا یک ارتباط عاطفی ایجاد کند و برمخاطب اثر بگذارد اما در رسیدن به این هدف از پیش باخته است.

اندرو گارفیلد بازی متفاوتی را در نقش پیتر پارکر ارائه داده است. اگرچه به نظر می رسد تفسیر مدرن تر او از نقش یک نوجوان گوشه گیر با ریشه های فکری پیش تر شناخته شده مرد عنکبوتی نامتجانس است اما در نهایت گارفیلد روی پرده بسیار کاریزماتیک و جذاب به نظر می رسد به خصوص وقتی در لباس مرد عنکبوتی به صحنه می آید.

ارتباطی که بین پیتر و گوئن استیسی (با بازی اما استون) شکل می گیرد بسیار تماشایی و دوست داشتنی است، همچنین دنیس لری در نقش جورج استیسی پدر گوئن بسیار قوی ظاهر می گردد. جورج استیسی یک افسر پلیس است، پلیسی که دشمن مرد عنکبوتی است و به نوعی برای پیتر در شمایل یک پدر قرار می گیرد.

در نهایت باید اشاره کنیم که سکانس های اکشن فیلم بسیار خلاقانه و هیجان انگیز هستند به خصوص سومین روبروه مرد عنکبوتی و لیزارد. همانطور که در ابتدای متن نیز اشاره شد مرد عنکبوتی شگفت انگیز فیلم بدی نیست و دور از انصاف است اگر با قسمت دوم خود مقایسه یا یکی گرفته گردد با این وجود از آن دست فیلم ها هم نیست که در ذهن تان بماند.

60. مرد آهنی 2 (Iron Man 2)

 • کارگردان: Jon Favreau
 • بازیگران: Robert Downey Jr., Gwyneth Paltrow, Don Cheadle, Mickey Rourke
 • تاریخ اکران: 2010
 • امتیاز راتن تومیتوز: 72

فیلم سینمایی مرد آهنی 2 سومین اثر جهان مارول بود که توسط جان فاورو ساخته شد؛ مردی که کارگردان قسمت اول همین مجموعه هم بود. مرد آهنی 2 مثل اغلب فیلم های ابرقهرمانی جهان سینمایی مارول سوای خوب یا بد بودنش از نظر سینمایی، پیروز شد فروش خوبی را تجربه کند؛ این اثر بودجه ای 200 میلیون دلاری داشت و حدود 624 میلیون دلار هم فروخت.

مرد آهنی 2 نشان می دهد که حدودا 6 ماه پس از وقایع فیلم مرد آهنی تونی استارک در برابر خواست دولت ایالات متحده مقاومت می نماید و حاضر نیست تکنولوژی ساخت زره مرد آهنی را در اختیارشان قرار دهد. در این شرایط ایوان وانکو دانشمند روس نیز به وسیله تکنولوژی هایی که در اختیار دارد سعی می نماید از خانواده استارک انتقام بگیرد.

در مرد آهنی 2 بیوه سیاه (ناتاشا رومانوف) به عنوان دستیار استارک معرفی گردید، زنی که توسط فیوری فرستاده شده بود تا مراقب عملکرد استارک باشد.

فیلم سینمایی مرد آهنی 2 شامل تصاویری از هالک شگفت انگیز و یک صحنه انتهای از چکش ثور بود. به این ترتیب می توان از نظر تقسیم بندی روایی دومین قسمت از مجموعه مرد آهنی را میان دو فیلم هالک شگفت انگیز و ثور قرار داد.

61. ولورین (The Wolverine)

 • کارگردان: James Mangold
 • بازیگران: Hugh Jackman, Tao Okamoto, Rila Fukushima, Hiroyuki Sanada
 • تاریخ اکران: 2013
 • امتیاز راتن تومیتوز: 71

ولورین ششمین فیلم در سری فیلم های مردان ایکس و دومین اثر از سه گانه ولورین بعد از خاستگاه مردان ایکس: ولورین (X-Men Origins: Wolverine) است. ولورین را می توان دنباله یا اسپین آفی برای مردان ایکس: آخرین ایستادگی (X-Men: The Last Stand) نیز به حساب آورد.

فیلم که در ادامه وقایع مردان ایکس: آخرین ایستادگی روایت می گردد با موضوع سفر لوگان به ژاپن قصه فیلم را پیش می برد. او که در ژاپن یک دوست قدیمی را دیدار می نماید درگیر ماجرایی می گردد که در نهایت این ابرقهرمان را به مبارزه با سامورایی مرگبار می کشاند. لوگان در این مبارزه بخشی از قدرت های خاصش را نیز از دست داده است.

ولورین در مجموع مورد پسند منتقدان نهاده شد به ویژه بابت صحنه های اکشنش اما بعضی خط داستانی نسبتا پیش بینی پذیر آن را یک نقطه ضعف ارزیابی کردند.

62. بتمن (Batman)

 • کارگردان: Tim Burton
 • بازیگران: Michael Keaton, Jack Nicholson, Kim Basinger, Robert Wuhl
 • تاریخ اکران: 1989
 • امتیاز راتن تومیتوز: 71

فیلم سینمایی بتمن ساخته سال 1989 اولین قسمت از مجموعه سینمایی اولیه بتمن بود که توسط استودیوی برادران وارنر فراوری شد. در این فیلم سینمایی مایکل کیتون نقش بتمن/بروس وین و جک نیکلسون نقش جوکر را ایفا می کرد.

داستان فیلم سینمایی بتمن دوران اولیه مبارزات او با خلافکاران و البته مقابله ش با جوکر را نمایش می دهد.

هنگامی که کمدی فانتزی بیتل جوس (Beetlejuice) به کارگردانی تیم برتون در سال 1988 توانست چند جایزه اسکار و پیروزیت تجاری کسب کند، برادران وارنر چراغ سبز ساخت بتمن را به برتون دادند. بازیگران معتبر گوناگونی برای ایفای نقش در این اثر سینمایی در نظر گرفته شده بودند. در آن سال ها انتخاب کیتون برای حضور در نقش بتمن سروصدای زیادی به پا کرد چرا که او در آن دوران بیشتر به عنوان بازیگر نقش های کمدی شناخته می شد و گمان می رفت نتواند در نقش بتمن حضور قانع نماینده ای داشته باشد.

لحن فیلم سینمایی بتمن تا حدودی تحت تأثیر دو کتاب کمیک بتمن: شوخی مرگبار (Batman: The Killing Joke ) آلن مور و شوالیه تاریکی بازمی گردد (The Dark Knight Returns) اثر فرانک میلر بود.

بتمن هنگام اکران به یک پیروزیت تجاری خیره نماینده دست یافت و پیروز شد حدودا 12 برابر بودجه اولیه اش در گیشه بفروشد. این فروش بتمن را در آن سال به پنجمین فیلم پرفروش تاریخ سینما تبدیل کرد. این پیروزیت تأثیر فوق العاده ای بر سرنوشت دیگر آثار ابرقهرمانی و سایر مجموعه های بتمن از جمله برنامه تلویزیونی بتمن: مجموعه پویانمایی (Batman: The Animated Series) داشت.

بتمن همچنین راستا جهان پویانمایی دی سی را به شدت هموار کرد و پتانسیل های تجاری نهفته در آثار ابرقهرمانی را بیش از پیش به استودیوها نشان داد. در سال های بعد سه دنباله برای این فیلم ابرقهرمانی ساخته شد. بازگشت بتمن (Batman Returns) به کارگردانی تیم برتون در سال 1992 اکران شد. بتمن برای همیشه (Batman Forever) در سال 1995 و بتمن و رابین (Batman & Robin) در سال 1997 هر دو به کارگردانی جوئل شوماخر نیز در همین مجموعه اکران شدند.

63. آسیب ناپذیر (Unbreakable)

 • کارگردان: M. Night Shyamalan
 • بازیگران: Bruce Willis, Samuel L. Jackson, Robin Wright, Spencer Treat Clark
 • تاریخ اکران: 2000
 • امتیاز راتن تومیتوز: 70

این تریلر ابرقهرمانی داستان مردی را روایت می نماید که از یک حادثه قطار مرگبار جان سالم به در می برد بدون آنکه هیچ آسیبی ببیند. این واقعه باعث می گردد او دریابد که واجد قدرت هایی فراانسانی است.

فیلم سینمایی آسیب ناپذیر که در سال 2000 ساخته شد در واقع قسمت اول یک مجموعه سینمایی بود که دو قسمت بعدی آن سال ها بعد ساخته شدند؛ دو فیلم دیگر شکافته (Split) و گلس (Glass) بودند که به ترتیب در سال های 2016 و 2019 روی پرده رفتند.

گرچه دیوید دان با بازی بروس ویلیس به عنوان شخصیت اصلی فیلم اول در هر سه قسمت حضور دارد اما حضور او در نقش های مهم تر مجموعه مربوط به فیلم اول و آخر این سه گانه است.

آسیب ناپذیر چه به عنوان یک فیلم و چه به عنوان یک مجموعه بابت تفاوت هایش با آثار معمول ابرقهرمانی مورد توجه ویژه ای نهاده شده است. در واقع این مجموعه اولین مجموعه ابرقهرمانی بود که توسط یک فرد نوشته و کارگردانی شده است. برخلاف بسکمک از فیلم های ابرقهرمانی دیگر آسیب ناپذیر جنبه های واقع گرایانه قوی دارد و باید آن را نوعی شالوده شکنی در فیلم های این ژانر در نظر گرفت.

فیلم در هنگام اکران از نظر تجاری پیروز بود و منتقدان نیز زیبایی شناسی خاص و وزن سنگین عاطفی داستان را مورد ستایش قرار دادند.

در نهایت بد نیست به این نکته هم اشاره کنیم که کوئنتین تارانتینو زمانی اعلام نموده بود آسیب ناپذیر در میان فیلم های محبوبش قرار گرفته است. بسکمک از منتقدان نیز معتقدند این اثر سینمایی از بهترین های کارنامه ام. نایت شیامالان است.

64. انتقام جوی سمی (The Toxic Avenger)

 • کارگردان: Michael Herz, Lloyd Kaufman
 • بازیگران: Andree Maranda, Mark Torgl, Mitchell Cohen, Cindy Manion
 • تاریخ اکران: 1984
 • امتیاز راتن تومیتوز: 70

انتقام جوی سمی یک کمدی سیاه ابرقهرمانی و اولین قسمت در مجموعه انتقام جوی سمی از محصولات استودیوی تروما اینترتینمنت است که بابت ساخت بی مووی های کم بودجه واجد خشونت های شدید و مهیب مشهور بود.

فیلم درباره یک مرد ضعیف و بی بنیه به نام ملوین فرد است که سرایدار یک باشگاه بدن سازی است. مشتریان باشگاه به ویژه چهار مشتری خاص همیشه ملوین را آزار می دهند. شدت این اذیت و آزارها رو به افزایش است تا زمانی که سلسله ای از وقایع به افتادن ملویل درون مجموعه ای از زباله های سمی و آتش دریافتش منجر می گردد.

این حادثه او را به موجودی مخوف و بدشکل تبدیل می نماید که در عین حال به قدرت هایی فراانسانی دست یافته. حال شهر تروماویل که یک شهر تخیلی است و داستان در آن جریان دارد یک ابرقهرمان جدید پیدا نموده است.

انتقام جوی سمی را می توان علاوه بر طبقه بندی میان آثار ابرقهرمانی یک فیلم ژانر وحشت در نظر گرفت. فیلمی در زیرژانر اسپلتر در میان آثاری که به شکل تعمدی بر نمایش خشونت های تند و خون ریزی تمرکز دارند.

65. انتقام جوی سمی 4 (The Toxic Avenger IV)

 • کارگردان: Lloyd Kaufman
 • بازیگران: Clyde Lewis, David Mattey, Debbie Rochon, Heidi Sjursen
 • تاریخ اکران: 2000
 • امتیاز راتن تومیتوز: 70

انتقام جوی سمی 4 چهارمین و آخرین فیلم در مجموعه انتقام جوی سمی است؛ مجموعه ای شامل 4 فیلم و یک اثر تلویزیونی که از سال 1984 شروع شد.

گرچه انتقام جوی سمی 4 سومین دنباله در این مجموعه است اما استن لی که در ابتدای فیلم به عنوان راوی حضور دارد ادعا می نماید که این قسمت در واقع دنباله رسمی فیلم اول است؛ به این ترتیب وقایع دو دنباله قبلی به نوعی نادیده گرفته می شوند.

در این قسمت انتقام جوی سمی باید از دوستانش در مقابل همزادش از جهان موازی دفاع کند.

به شکل کلی انتقام جوی سمی یک مجموعه کمدی-ترسناک بسیار جنجال برانگیز با طرفداران خاص و پروپاقرص خودش بود. مجموعه ای که با بسکمک از ژانرها و همچنین آثار ابرقهرمانی شوخی می نماید و از نظر محتوا نیز خشونت بسیار شدیدی دارد.

انتقام جوی سمی 4 بر خلاف دو دنباله دیگر مجموعه که با نقدهایی منفی روبرو شدند همچون قسمت اول با استقبال منتقدان روبه رو شد. منتقدان به شکل ویژه ای شوخ طبعی و طنز اثر را مورد ستایش قرار دادند. مدتی بعد خبری مبنی بر ساخت قسمت پنجم مجموعه نیز اعلام شد گرچه سال ها است که فرایند فراوری این فیلم جدید پیشرفتی نداشته است.

66. هالک شگفت انگیز (The Incredible Hulk)

 • کارگردان: Louis Leterrier
 • بازیگران: Edward Norton, Liv Tyler, Tim Roth, William Hurt
 • تاریخ اکران: 2008
 • امتیاز راتن تومیتوز: 67

وقایع این فیلم سینمایی که با بازی ادوارد نورتون در نقش بروس بنر (هالک) همراه است از نظر زمانی هم زمان با مرد آهنی 2 و ثور رخ می دهند. هالک شگفت انگیز دومین فیلمی بود در جهان سینمایی مارول منتشر شد.

هالک شگفت انگیز پس از اکران اولین اثر سینمایی مارول یعنی مرد آهنی روی پرده رفت. گرچه مرد آهنی توجه منتقدان آمریکایی را به پتانسیل سینمایی کمیک های مارول جلب کرد اما بلافاصله پس از آن چندین فیلم دیگر مثل هالک شگفت انگیز، مرد آهنی 2 و ثور شرایطی ایجاد کردند که در عمل کسی فیلم های مارول را جدی نگیرد.

یک منتقد می نویسد پس از نمایش این سه اثر ناپیروز خیلی عجیب بود که کماکان فیلم سازی از روی کمیک های مارول ادامه یافت. شاید نکته ای که این منتقد نادیده می گیرد وجه صنعتی هالیوود باشد. همانطور که اشاره شد همه این فیلم ها که از نظر منتقدان چندان درخشان نبودند در فروش با مشکل روبرو نشدند. با این همه هالک (با وجود پیروزیت کلی تجاری) به پرفروشی آثار قبلی هم نبود و نشان داد حتی مخاطبان ابرقهرمان دوست آمریکایی هم ممکن است به بعضی از این آثار اقبال چندانی نشان ندهند.

در این فیلم سینمایی بروس بنر، دانشمندی در حال فرار از دست دولت آمریکا برای هیولایی که در هنگام عصبانیت به آن تبدیل می گردد به دنبال یک راه علاج می گردد. این اثر سینمایی تا حدی هم تحت تأثیر سریال هالک شگفت انگیز که پخش آن در سال 1978 شروع شد، قرار داشت.

پیش از این در سال 2003 فیلم دیگری با موضوع شخصیت هالک ساخته شده بود اما هالک شگفت انگیز کوششی بود برای راه اندازی مجدد مجموعه فیلم های شخصیت هالک.

67. ثور: جهانی تاریک (Thor: The Dark World)

 • کارگردان: Alan Taylor
 • بازیگران: Chris Hemsworth, Natalie Portman, Tom Hiddleston, Stellan Skarsgård
 • تاریخ اکران: 2013
 • امتیاز راتن تومیتوز: 66

فیلم سینمایی ثور: جهانی تاریک هشتمین فیلم جهان سینمایی مارول، دنباله فیلم ثور است که سال 2011 ساخته شده بود. این اثر سینمایی را آلن تیلور کارگردانی نموده و از بازیگران شاخص آن می توان به کریس همسورث (در نقش ثور) و ناتالی پورتمن اشاره نمود.

ثور: جهانی تاریک یک پیروزیت تجاری به حساب می آید. این فیلم که بودجه ای 170 میلیون دلاری داشت حدود 645 میلیون دلار فروخت. با این حال و با وجود پیروزیت تجاری، منتقدان از این اثر سینمایی استقبال گسترده ای نکردند و در عمل باید گفت که ثور: جهانی تاریک در میان فیلم های مارول توسط منتقدان به عنوان بدترین فیلم شناخته شده است. فیلمی که تمرکز لازم را بر شخصیت ها و طرح داستانی ندارد و شیوه حضور ناتالی پورتمن در خط داستانی آن نیز بسیار انتقادبرانگیز است.

در ثور: جهانی تاریک، ثور و لوکی با یکدیگر همراه می شوند تا از 9 قلمرو در برابر الف های تاریک حفاظت نمایند. وقایع فیلم از نظر روایی به یک سال پس از وقایع فیلم انتقام جویان مربوط است. در این اثر سینمایی مخاطبان با سنگ واقعیت (Reality Stone) آشنا می شوند. همچنین شاهد حضور کلکتور (Collector) با بازی بنیسیو دل تورو در این اثر سینمایی هستیم. دل تورو را در همین نقش در فیلم نگهبانان کهکشان (Guardians of the Galaxy) که یک سال بعد اکران شد، دوباره دیدیم.

68. موشک زن (The Rocketeer )

 • کارگردان: Joe Johnston
 • بازیگران: Billy Campbell, William Campbell, Jennifer Connelly, Alan Arkin
 • تاریخ اکران: 1991
 • امتیاز راتن تومیتوز: 66

یک خلبان جوان نوعی کوله پشتی پرتابی را می یابد که به او امکان پروازکردن در ارتفاع را می دهد. او از این وسیله به جای هواپیما برای پرواز استفاده می نماید. اعمال قهرمانانه این خلبان به سرعت توجه هوارد هیوز (هوانورد، مهندس و کارگردان آمریکایی) و اف بی آی را جلب می نماید. در عین حال ماموران نازی نیز به وسیلهی دیگر وارد ماجرا می شوند.

موشک زن یک اثر ابرقهرمانی از فراوریات استودیوی والت دیزنی است. فیلم براساس داستان های ابرقهرمانی به همین نام در کتاب های کمیک ساخته شده است. داستان های مربوط به این شخصیت برای اولین بار در سال 1982 چاپ شدند. دیو استیونز خالق آثار کمیک بوکی موشک زن بود.

فیلم سینمایی موشک زن از نظر تجاری باخت و در حالی که بودجه اولیه فراوریش حدود 35 تا 40 میلیون دلار اعلام شد به فروشی بیش از 46 میلیون دلار بسنده کرد. این شکست تجاری باعث شد برنامه ساخت دنباله ای برای این فیلم لغو گردد و در عمل دیزنی به این نتیجه برسد که موشک زن گزینه خوبی برای ادامه سرمایه گذاری و تبدیل شدن به یک مجموعه سینمایی نیست.

گرچه در سال های بعد براساس داستان های همین شخصیت ابرقهرمانی یک مجموعه تلویزیونی برای مخاطب کودک ساخته شد. این مجموعه در سال 2019 شروع به پخش کرد و قرار است قسمت های جدید آن در آینده نیز پخش گردد.

69. آکوامن (Aquaman )

 • کارگردان: James Wan
 • بازیگران: Jason Momoa, Amber Heard, Nicole Kidman, Willem Dafoe
 • تاریخ اکران: 2018
 • امتیاز راتن تومیتوز: 65

آکوامن به عنوان ششمین فیلم جهانی توسعه یافته دی سی اثری است ابرقهرمانی که براساس شخصیتی به همین نام در کتاب های کمیک دی سی ساخته شده است.

پیش از این در فیلم هایی مثل بتمن در برابر سوپرمن: طلوع عدالت و لیگ عدالت هم شاهد حضور آکوامن بودیم. اما این فیلم سینمایی اولین اثر بلندی است که با تمرکز بر شخصیت آکوامن ساخته شده است. در هر سه فیلم جیسون موموآ به ایفای نقش آکوامن پرداخته است.

در فیلم آکوامن آرتور کری وارث پادشاهی آتلانتیس باید مردم خود را رهبری کند و در نقش یک قهرمان ظاهر گردد. باید به این نکته هم اشاره کنیم که وقایع فیلم آکوامن از نظر سیر روایی در ادامه ماجراهای فیلم لیگ عدالت قرار گرفته است. جیمز وان کارگردان این اثر سینمایی به دلیل ساخت فیلم های ترسناک شهرت دارد و یکی از مشهورترین آثار کارنامه او فیلم سینمایی اره (2004) است.

گرچه جرقه ساخت آکوامن به سال 2004 بازمی گردد اما تا زمانی که فیلم مرد پولادین منتشر نشده بود توجه زیادی هم به این پروژه نمی شد. اما درست یک سال پس از انتشار مرد پولادین فعالیت های گسترده تری برای آماده سازی آکوامن انجام شد. نهایتا فیلم برداری در سال 2017 شروع شد و فیلم در سال 2018 روی پرده رفت.

پیروزیت تجاری آکوامن برای دی سی بسیار امیدبخش و خیره نماینده بود. این اثر سینمایی که با بودجه ای بین 160 تا 200 میلیون فراوری شده بود توانست بیش از 1 میلیارد و 100 میلیون دلار بفروشد. این میزان فروش آکوامن را به پرفروش ترین فیلم جهانی توسعه یافته دی سی و پرفروش ترین فیلمی که براساس کمیک های دی سی اقتباس شده تبدیل کرد. در حال حاضر می دانیم که قرار است دنباله این اثر ابرقهرمانی در سال 2022 اکران گردد.

70. نگهبانان (Watchmen)

 • کارگردان: Zack Snyder
 • بازیگران: Billy Crudup, Jeffrey Dean Morgan, Malin Akerman, Matthew Goode
 • تاریخ اکران: 2009
 • امتیاز راتن تومیتوز: 65

این فیلم ابرقهرمانی نئونوار براساس کمیک های دی سی به همین نام ساخته شده است. نگهبانان نوعی شالوده شکنی در ژانر ابرقهرمانی و اثری تاریک و ویران شهری به حساب می آید.

داستان فیلم در سال 1985 و در دوران جنگ سرد میان آمریکا و شوروی در جریان است. در این شرایط گروهی از ابرقهرمانان بازنشسته آمریکایی در حال تحقیق درباره مرگ یکی از اعضای گروه خود هستند. فیلم محدودیت های اصول اخلاقی این ابرقهرمانان را در روبروه با طبیعت پیچیده مسائلی که با آن روبه رو می شوند به چالش می کشد.

گرچه نگهبانان در سال 2009 اکران شد اما جریان اقتباس یک اثر لایواکشن از مجموعه کمیک های نگهبانان از سال 1987 تا 2005 ادامه داشت. پس از مناقشه های فراوان، دعواهای حقوقی مختلف و پیوستن و جداشدن چندین و چند کارگردان مختلف از پروژه عاقبت فیلم ساخته و در سال 2009 نمایش داده شد.

واکنش به فیلم نگهبانان چه در میان مردم و چه منتقدان یک دست نبود. فیلم بابت سبک خاصش تحسین شد اما این انتقاد از زک اسنایدر به عنوان کارگردان اثر مطرح شد که صرفا کوشش نموده یک فیلم اکشن بسازد بدون آنکه زیرکی و ظرافت های نهفته در کمیک بوک های این ابرقهرمانان را درک نموده باشد.

فیلم از نظر تجاری نیز درخشش چندانی نداشت و با وجود بودجه حدودا 130 میلیون دلاری ساخت، چیزی نزدیک به 185 میلیون دلار فروخت. کارشناسان معتقدند زمان 2 ساعت و 43 دقیقه ای و البته درجه بندی R فیلم نیز در مسائل تجاری اش بی تأثیر نبود.

71. هیولای مرداب (Swamp Thing)

 • کارگردان: Wes Craven
 • بازیگران: Adrienne Barbeau, Ray Wise, Louis Jourdan, David Hess
 • تاریخ اکران: 1982
 • امتیاز راتن تومیتوز: 65

سوامپ تینگ، موجود باتلاقی یا هیولای مرداب یکی دیگر از شخصیت های کتاب های کمیک دی سی است که در عرصه سینما برای اولین بار در سال 1982 مورد اقتباس نهاده شد.

فیلم سال 1982 یک اثر ابرقهرمانی ترسناک بود و داستان دانشمندی به نام الک هلند را روایت می کرد که بر اثر وقایعی به هیولایی تحت نام موجود باتلاقی تغییر شکل داده است. او در این داستان به کمک یک زن می شتابد و در عین حال با مردی که مسئول همه مسائلش است مبارزه می نماید.

در سال 1989 شاهد ساخت دنباله ای بر فیلم سینمایی هیولای مرداب بودیم؛ این اثر سینمایی که بازگشت هیولای مرداب (The Return of Swamp Thing) نام داشت و با بودجه بسیار اندکی ساخته شده بود، نسبت به اثر قبلی پیروزیت و مقبولیت کمتری به دست آورد.

72. مرد عنکبوتی 3 (Spider-Man 3)

 • کارگردان: Sam Raimi
 • بازیگران: Tobey Maguire, Kirsten Dunst, James Franco, Thomas Haden Church
 • تاریخ اکران: 2007
 • امتیاز راتن تومیتوز: 63

مرد عنکبوتی 3 هم مانند مردعنکبوتی 2 از دخالت های استودیویی آسیب زیای دید. کارگردان فیلم سم ریمی مجبور بود شخصیت های دیگری را به مجموعه اضافه کند. ادی براک/ ونوم (با بازی توفر گریس) و گوئن استیسی (با بازی برایس دالاس هاوارد) دو نمونه از شخصیت هایی هستند که برخلاف میل کارگردان به سومین فیلم سه گانه مرد عنکبوتی اضافه شدند.

در نتیجه همین موضوع و فراوانی بیش از حد شخصیت ها فیلم قادر نیست عملکرد پیروزی از خود نشان دهد؛ در واقع آنقدر دست مایه به فیلم اضافه شده که کارگردان قادر به استفاده و پردازش درست همه آن ها نیست. اما با وجود نکات مطرح شده مرد عنکبوتی 3 توانسته حساسیت های سبک سم ریمی را که همان شوخ طبعی های منحصر به فرد او است تا حدودی حفظ کند.

در واقع حتی مضحک ترین صحنه های فیلم مرد عنکبوتی 3 که ممکن است بی فایده و بی تأثیر به نظر برسند (مثل سکانس های پایکوبی پیتر پارکر) دست کم کوششی هستند برای انتقال همان لحنی که در دو فیلم اول مجموعه وجود داشت.

سومین فیلم از مجموعه ابرقهرمانی مرد عنکبوتی هم با شخصیت های شرور زیادی پر شده است اما اتفاقا بعضی از این شخصیت ها خوب از آب در آمده اند. توماس هیدن چرچ در نقش فلینت مارکو خیلی خوب از پس ایفای نقشش برآمده است. دزدی که سعی می نماید زندگی دخترش را نجات دهد و به مرد شنی تبدیل می گردد. تنزل شخصیت مارکو به شخصیتی که کارهای شرورانه می نماید و همچنین تصمیم پیتر برای به فراموشی سپردن وی در انتهای فیلم بسیار تاثربرانگیز است. با این حال توفر ریس در نقش ادی براک پختگی لازم را ندارد و انگار در انتها کار به شکلی کاملا تصنعی به فیلم اضافه شده است؛ به همین دلیل بوضوح احساس می گردد که این شخصیت خام و قلابی است.

در عین حال تبدیل هری آزبورن (با بازی جیمز فرانکو) به گابلین جدید هم سرهم بندی شده و عجولانه به نظر می رسد. از طرف دیگر مثلث های مختلف عشقی بین پیتر، هری، ماری جین، گوئن استیسی و ادی براک کم کم خسته نماینده شده و فضای فیلم مدام مابین یک کمدی سرگرم نماینده و یک ملودرام عبوس جابه جا می گردد بی آنکه بتواند واقعا به یکی از آن ها وفاداری کاملش را حفظ کند.

همچنین این ایده که پیتر پارکر تحت تأثیر سیمبیوت فاسد گردد و وجه تاریکش را نشان دهد شاید روی کاغذ خوب عمل کند اما در واقع درون فیلم خنده دار به نظر می رسد و کارآیی لازم را نداشته است. در نهایت باید گفت گرچه مرد عنکبوتی 3 آنقدرها هم که گفته می گردد فیلم بدی نیست و به هر حال نقاط قابل توجهی هم دارد اما این اثر سینمایی واقعا انتها ناامیدنماینده ای است بر یک سه گانه ابرقهرمانی که می شد کاملا بی نقص و بسیار باکیفیت تمام گردد.

مرد عنکبوتی 3 چهارمین فیلم پرفروش از مجموعه مرد عنکبوتی در ایالات متحده آمریکا بود. این فیلم درون آمریکا نسبت به دو قسمت قبلی سه گانه کمتر فروخت اما به دلیل عظیمترشدن بازار جهانی در مجموع فروش سراسری خود رقم نهایی عظیمتری را به ثبت رساند.

73. دختران پاورپاف (The Powerpuff Girls Movie)

 • کارگردان: Craig McCracken
 • بازیگران: Cathy Cavadini, E.G. Daily, Roger L. Jackson, Tom Kane
 • تاریخ اکران: 2002
 • امتیاز راتن تومیتوز: 63

انیمیشن ابرقهرمانی کمدی دختران پاورپاف ریشه در یک مجموعه انیمیشن تلویزیونی داشت که از سال 1998 تا 2005 روی آنتن رفت. به شکل کلی 78 قسمت انیمیشن، دو انیمیشن کوتاه، یک قسمت مخصوص سال نو، یک فیلم سینمایی، یک قسمت ویژه به مناسبت 10 سالگی مجموعه و یک قسمت خاص با بهره گیری از تکنولوژی CGI از جمله آثاری بودند که در مجموعه دختران پاورپاف به نمایش درآمدند. مدتی بعد نیز در سال 2016 مجموعه تلویزیونی دوباره راه اندازی شد و این بار سه سال دیگر تا سال 2019 ادامه یافت.

فیلم سینمایی این مجموعه سال 2002 روی پرده رفت و توسط کریگ مک کراکن خالق مجموعه کارگردانی و نوشته شد. این انیمیشن اولین اثر سینمایی مک کراکن و از نظر روایت پیش درآمدی بر سریال بود.

داستان دختران پاورپاف بیان می کرد که آن ها چطور ایجاد و چگونه به مدافعان شهر تاونزویل تبدیل شدند.

دختران پاورپاف در مجموع با رضایت منتقدان همراه بود اما از نظر تجاری یک شکست اساسی را تجربه کرد. فیلم که با بودجه 11 میلیون دلاری ساخته شده بود نتوانست بیش از 16.4 میلیون دلار بفروشد.

74. هالک (Hulk)

 • کارگردان: Ang Lee
 • بازیگران: Eric Bana, Jennifer Connelly, Sam Elliott, Nick Nolte
 • تاریخ اکران: 2003
 • امتیاز راتن تومیتوز: 62

هالک یکی از آثار ابرقهرمانی برگرفته از کمیک های مارول است و داستان آن به ریشه های زندگی بروس بنر می پردازد.

بروس که در یک حادثه در معرض پرتوهای گاما نهاده شده هر زمان که از نظر عاطفی تحریک یا دچار استرس شدید گردد قادر است به یک موجود غول آسا با پوست سبز رنگ تبدیل گردد. بروس توسط ارتش ایالات متحده تعقیب شده و در عین حال با پدرش نیز درگیر می گردد؛ پدری که میخواهد از قدرت بروس استفاده کند و برای او نقشه های شومی در سر دارد.

فیلم سینمایی هالک نیز از آن دست آثاری است که سال ها در جریان ساخت بوده است. در واقع این اثر از سال 1990 دست به دست می شد و کارگردان های مختلفی برای ساخت آن تعیین می شدند. عاقبت در سال 2002 انگ لی به عنوان کارگردان این پروژه انتخاب شد و فیلم در سال 2003 روی پرده سینماها رفت.

منتقدان معتقد بودند هالک پروژه ای جاه طلبانه با سبکی خاص است اما تاکید بیش از حد آن روی دیالوگ ها به قیمت از دست رفتن بعضی از جنبه های اکشن اثر باعث افت آن شده است.

در ابتدا قرار بود دنباله ای بر فیلم سینمایی هالک ساخته گردد اما مدتی بعد کوشش برای ساخت دنباله جای خود را به پروژه ای جدید برای بازراه اندازی مجموعه داد. فیلم سینمایی هالک شگفت انگیز (The Incredible Hulk) با همین نیت ساخته شد. هالک شگفت انگیز دومین فیلم جهان سینمایی مارول بود و در سال 2008 پس از مرد آهنی (Iron Man) به نمایش درآمد.

75. مردان اسرارآمیز (Mystery Men )

 • کارگردان: Kinka Usher
 • بازیگران: Hank Azaria, Ben Stiller, Janeane Garofalo, William H. Macy
 • تاریخ اکران: 1999
 • امتیاز راتن تومیتوز: 61

مردان اسرارآمیز یک کمدی ابرقهرمانی است که داستان گروهی از ابرقهرمان های بی عرضه آماتور را روایت می نماید. آن ها باید زمانی که یک ابرشرور شهر و ابرقهرمان عظیمش را تهدید می نماید وارد صحنه شده و به دنبال راه حلی برای بحران باشند.

این اثر سینمایی اقتباسی بود از کمیک های هویج شعله ور (Flaming Carrot) که اواخر دهه 1970 میلادی منتشر شدند و به نوعی پارودی جنبه های مختلف ژانر ابرقهرمانی بودند.

مردان اسرارآمیز از نگاه منتقدان اثری ارزیابی شد که در مجموع قادر به خنده دریافت از مخاطب خود است گرچه از نگاه مخاطبان، فیلم چندان جذابی نبود. این کمدی ابرقهرمانی که با بودجه 68 میلیون دلاری ساخته شده بود نهایتا نتوانست بیش از 33.5 میلیون دلار بفروشد و یک شکست سخت و سنگین تجاری را تجربه کرد.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 12 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 12 اردیبهشت 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 82596

به "75 فیلم ابرقهرمانی برتر تاریخ سینما بر اساس نظر منتقدان" امتیاز دهید

2 کاربر به "75 فیلم ابرقهرمانی برتر تاریخ سینما بر اساس نظر منتقدان" امتیاز داده اند | 3 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "75 فیلم ابرقهرمانی برتر تاریخ سینما بر اساس نظر منتقدان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید