8 میلیون تن گندم خریدیم، 7 میلیارد بدهکاریم

به گزارش مهسان بلاگ، مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با بیان اینکه 8 میلیون تن خرید تضمینی گندم اجرا شده است، گفت: از کل مبلغ ریالی خرید تضمینی گندم امسال 7 میلیارد تومان به کشاورزان بدهکار هستیم.

8 میلیون تن گندم خریدیم، 7 میلیارد بدهکاریم

به گزارش خبرنگاران، امروز (جمعه) مراسم افتتاحیه هجدهمین نمایشگاه بین المللی شیرینی و شکلات و دوازدهمین نمایشگاه صنایع غلات، آرد و نان در محل نمایشگاه بین المللی تهران برگزار گشت که تا 25 شهریورماه ادامه دارد.

یزدان سیف در حاشیه مراسم افتتاحیه هجدهمین نمایشگاه بین المللی شیرینی و شکلات و دوازدهمین نمایشگاه صنایع غلات، آرد و نان درباره واردات گندم خارجی شرح داد: هم اکنون برای مصرف کشور در حوزه گندم کمبودی نداریم و افزایش ذخایر استراتژیک در حال بررسی است؛ لذا برای واردات گندم هنوز تصمیمی گرفته نشده است.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با بیان اینکه با احتساب واحدهای کوچک، در صنعت شیرینی، شکلات، نان و آرد معادل یک میلیون اشتغال داریم، گفت: امروز ارزش تولید صنعت در حوزه نان و آرد معادل 40 هزار میلیارد تومان و در حوزه شیرینی و شکلات معادل 3.5 میلیارد دلار است.

وی با بیان اینکه صادرات صنعت در سال گذشته معادل 900 میلیون دلار بوده است، افزود: از این مقدار صادرات معادل 800 میلیون دلار در حوزه شیرینی و شکلات و 100 میلیون دلار در حوزه آرد و نان صادارات داشته ایم.

سیف با اشاره به اینکه امروز نه تنها در صنعت شیرینی، شکلات و آرد، نان خودکفا هستیم، بلکه در حوزه ماشین آلات و مواد اولیه این صنعت در جهان جزو کشورهای برتر هستیم که همچنین در این حوزه صادرات داریم، شرح داد: افتتاح این نمایشگاه با وجود 400 غرفه داخلی و خارجی در دو حوزه آرد، نان و شیرینی، شکلات نشان دهنده این است که قطار توسعه کشور ایستایی ندارد و خوشبختانه با فضل پروردگار و همت دست اندرکاران این صنایع و حمایت مردم از تولید داخلی، شکوفایی صنایع کشور در حوزه های مختلف رقم زده شده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه در بحث تامین زنجیره غذایی کشور دو استراتژی داریم که امیدواریم با پیگیری بخش صنعت و سیاستگذاران امکان تحقق آن صورت گیرد، گفت: استراتژی اول مربوط به این می شود که کارخانه های صنعتی، تولید گندمشان بر مبنای سفارش انجام شود به این صورت که کشاورز بداند برای چه محصول و با چه کیفیتی باید گندم تولید کند و این باعث خواهد شد حضور دولت در عرصه اقتصادی کمتر شود که این موضوع در صنعت ماکارونی رقم خورده است که امیدواریم صنایع شیرینی و شکلات و سایر صنایع که از یارانه برخوردار نیستند به این موضوع ورود کنند.

وی در انتها افزود: هدف دوم ما در بحث تامین زنجیره غذایی کمک به تسهیل ورود موقت مواد اولیه صنایع کشور است تا بتوانیم زنجیره تولید، تامین و نیز صادارات را که به اشتغال، توسعه و سرمایه گذاری منتج می شود را تقویت کنیم.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 شهریور 1400 بروزرسانی: 21 شهریور 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 16849

به "8 میلیون تن گندم خریدیم، 7 میلیارد بدهکاریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 میلیون تن گندم خریدیم، 7 میلیارد بدهکاریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید