آثار و زندگی پر فراز و نشیب صادق راهنمایی!

به گزارش مهسان بلاگ، صادق راهنمایی نویسنده ای که هم در زمان حیاتش و هم پس از مرگش زندگی او همراه با چالش های زیادی بوده است. آثار صادق راهنمایی و سبک زندگی او از طرفی توسط منتقدانش به طور غیرمنصفانه کوبیده می گردد، از سمت دیگر طرفدارانش آثار او را ستایش می نمایند. در این مطلب نگاهی کوتاه به زندگی و آثار او می پردازیم.

آثار و زندگی پر فراز و نشیب صادق راهنمایی!

صادق راهنمایی در خانواده ای متمول به جهان آمد تحصیلات ابتدایی خود را در مدرسه علمیه و متوسطه را در دبیرستان سن لویی به انتها رساند و به زبان فرانسه آشنایی کامل پیدا کرد. در سال 1305 برای ادامه تحصیل به فرانسه اعزام شد و در رشته معماری مشغول به تحصیل شد.

او در سال 1310 به ایران باز می گردد و تا سال 1329 که مجددا راهی پاریس می گردد زندگی پر فراز و نشیبی را تجربه می نماید. در نهایت در سن 48 سالگی با باز کردن شیر گاز به زندگی خود و تمام رنج هایی که در این سال ها متحمل شده انتها می دهد.

بیشتر آثار صادق راهنمایی نگارش ناله های او در زندگی است و از آثارش بوی مرگ و ناامیدی به مشام می رسد. پنج اثر معروف صادق راهنمایی به اختصار در زیر معرفی شده اند.

سگ ولگرد

مجموعه سگ ولگرد عبارت از 7 داستان کوتاه از آثار صادق راهنمایی است که هریک حاوی یکی از موضوع های اجتماعی، در ظاهر متفاوت؛ اما رشته ای نامریی این داستانها را به هم پیوند می دهد و آن، اجتماع خفه و مرگ آوری است که گریبان گیر مردم آن سال هاست. تقریبا در تمام آثار راهنمایی انتقاد و فریاد اعتراض از وضعیت سیاسی و اجتماعی آن دوران مشهود است. راهنمایی از فقر و بدبختی و چهره زشت و کریه آن می گوید و چون از حقایق می گوید و حقیقت نیز همواره تلخ است، چه در زمان زنده بودنش و چه پس از مرگ خود مورد تهمت، تبلیغات سوء و نسبت های ناروا و غیرمنصفانه قرار می گیرد تا خط بطلانی بر نوشته هایش کشیده گردد و مردم از خواندن آثارش دوری نمایند.

بوف کور

بوف کور مهمترین اثر صادق راهنمایی است. کتابی پر از نماد که از چنان عمق و محتوایی برخوردار است که با انواع مختلف تحلیل ها قابل آنالیز هست. تا به حال نقدهای بسیاری، به ویژه در حوزه نقد روان شناسانه، از داستان بوف کور ارائه شده است. این اثر سمبولیک آنقدر عمیق است که هرکسی قادر به درک آن نیست و از دید خود آن را تفسیر می نماید. کتاب های متعددی در توضیح و تفسیر بوف کور نوشته شده است که هرکدام از دید همان نویسنده بوف کور را تفسیر می نماید. شاید بتوان گفت بوف کور معروف ترین و تنها داستان ایرانی است که هم هواداران و عاشقان بسیار و هم در نزد بسیاری دیگر مطرود و منفور است.

سه قطره خون

راهنمایی در داستان سه قطره خون با بهره گیری از یک افسانه کهن میخواهد حرفش را در قالب اسطوره مرغ حق بگوید. راوی داستان ظاهرا در یک بیمارستان روانی بستری است و در آنجا آروزها و تصوراتش را زندگی می بخشد ولی در انتها می بینیم که شخصیت های رویاهای او چیزی جز اندیشه ها و تفکرات خود او نیست.

زنده به گور

یکی دیگر از آثار صادق راهنمایی زنده به گور است. در این داستان چنان راه های خودکشی به آدم های بیچاره ای که درد را می فهمند و کاری به جز نظاره بر بیچارگی آدمهای معمولی و ماشینی از دستشان برنمی آید، نشان داده می گردد که تردیدی نمی ماند نویسنده از این دسته بوده و تمام این راه ها را خود تجربه نموده است. وقتی آرزوی مرگ هیچگاه (یا لااقل تا مدت طولانی) برای چنین انسانهایی به تحقق نمی پیوندد، چاره ای جز تحریک مرگ ندارند؛ اما دردشان هنگامی بیشتر رخ نشان می دهد که هرچه بیشتر مرگ را تحریک و تهییج می نمایند، مرگ هم بیشتر از آنها فرار می نماید. بازی نامهربانانه وبی رحمانه ای که مرگ با آدمهایی اینچنین درپیش می گیرد حتی دیگران را هم به تاثیر وامی دارد.

مسخ

مسخ سرگذشت انسانی است که تا وقتی می توانست فردی مفید برای خانواده باشد و در برطرف احتیاجات خانواده تلاش می کرد، برای آن عزیز بود و دوست داشتنی؛ اما وقتی از کار می افتد و دیگر قادر نیست تا مایحتاج خانواده را تأمین کند نه تنها دوست داشتنی نیست؛ بلکه به مرور موجودی بی مصرف و حتی مضر و مورد تنفر خانواده می گردد تا جایی که حتی زنده بودنش برای اعضای خانواده ملال انگیز است. ابتدا به حال او دل می سوزانند و می خواهند درباره گذشته او مراتب حق شناسی به جا آورند؛ اما وقتی ضبط و ربط کردنش از حد می گذرد، همه می خواهد از شرش خلاص گردد. این خانواده سمبل جامعه ای است که نسبت به افراد ضعیف و ناتوان بی رحم است و آنها را مخل آسایش و امنیت جامعه می داند؛ هرچند که اگر چنین شخصی قدرتی داشته باشد و یا همین اجتماع فرصت انجام کاری را از او دریغ نمی کردند، شاید منشأ کارهای عظیمی باشد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 21 شهریور 1400 بروزرسانی: 21 شهریور 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 7814

به "آثار و زندگی پر فراز و نشیب صادق راهنمایی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آثار و زندگی پر فراز و نشیب صادق راهنمایی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید