آشنایی با پیست های اسکی تهران

به گزارش مهسان بلاگ، تهران هم از جمله معدود شهرهایی است که پست های اسکی متعدد و جذابی در اطراف خود دارد و همه ساله گردشگر های زیادی فقط برای اسکی کردن به ایران و تهران سفر می نمایند. تا هم از اسکی و هم از مهمان نوازی ایرانی ها لذت ببرند.در این مطلب شما را می خواهیم با پیست های اسکی تهران آشنا سازیم .

آشنایی با پیست های اسکی تهران

پیست اسکی دیزین

اگر به دنبال سر زنده ترین پیست اسکی تهران هستید، پیست دیزین را انتخاب کنید. اگر هم نمی دانید پیست اسکی دیزین کجاست، باید بگوییم که این پیست در 100 کیلومتری شمال تهران قرار گرفته و با فاصله زیادی عظیم ترین پیست اسکی در ایران به شمار می رود. امکانات پیست اسکی دیزین باعث شده تا لقب معتبرترین پیست اسکی را در خاورمیانه به نام خود ثبت کند. پیست دیزین از امکانات حرفه ای و بین المللی برخوردار و از طرف فدراسیون دنیای اسکی به عنوان یک پیست بین المللی و مناسب برای برگزاری مسابقات رسمی شناخته شده است. امکانات این پیست شامل 4 خط تله کابین، 2 تله سیژ ، 9 تله اسکی بشقابی و 1 تله اسکی چکشی است.

بسیاری از علاقمندان به اسکی آخر هفته خود را در این پیست سپری می نمایند. برای رسیدن به این پیست اگر جاده صاف باشد، 2 ساعت در راه خواهید بود. همواره قبل از حرکت از هواشناسی پیست اسکی دیزین اطلاعات مورد احتیاجتان را دریافت کنید. پیست دیزین بهترین گزینه برای افراد مبتدی است. اسکی بازان نیمه حرفه ای هم از اسکی کردن در این پیست لذت خواهند برد. اگر می خواهید شب را در دیزین سپری کنید، پیست دیزین با داشتن 2 هتل، 19 کلبه و 6 رستوران، امکانات خوبی را برای اقامت شما در نظر گرفته.

زمان بازگشایی پیست اسکی دیزین تقریبا از اوایل آذر است و تا اردیبهشت ماه امکان اسکی در این پیست وجود دارد. پیست دیزین فقط در تابستان هم فعال است. برای اطلاع از قیمت بلیط پیست اسکی دیزین و همینطور ساعت کاری آن ها می توانید به سایت این مجموعه مراجعه کنید. مجموعه دیزین با افتتاح پیست اسکی روی چمن امکانات بسیار خوبی را برای علاقمندان به اسکی روی چمن را هم فراهم آورده.

آدرس: البرز- کرج- جاده چالوس- بعد از هتل گچس- سه راهی دیزین به طرف گاجره

پیست اسکی توچال

چند پیست اسکی در دنیا می شناسید که فاصله شان با مرکز شهر تنها 5 کیلومتر باشد؟ پیست اسکی توچال یکی از آن هاست.اسکی بازان و کوهنوردان تهران که در فصل زمستان از دیدن قله پر برف توچال لذت می بردند همواره این آرزو را داشتند که بتوانند در نزدیکترین محل به تهران ورزش نمایند. این آرزو توسط چندین کوهنورد و اسکی باز علاقمند در سال 1355 به حقیقت پیوست. دراین سال با تاسیس تله کابین و راه اندازی آن تا قله 3944 متری توچال این امکان فراهم شد تا در هر زمان به فاصله تنها 5 کیلومتر از میدان تجریش در کوه های شمال تهران به اسکی کردن پرداخت. پیست اسکی توچال با ارتفاع 3962 متری، پنجمین پیست اسکی مرتفع دنیا است. هر چند این پیست نسبت به سایر پیست های اسکی تهران کوچکتر است ولی امکانات بسیار خوبی در اختیار شما قرار می دهد. برای رفتن به پیست توچال فقط کافیست تا خود را به ولنجک و تله کابین توچال برسانید. هنگامی که در ایستگاه هفت تله کابین توچال که پیاده شوید، پیست توچال در جلوی شما نمایان است.

پیست اسکی توچال اولین پیست برف گیر در تهران است. اگر آب و هوا، مطابق انتظار باشد، زمان بازگشایی پیست اسکی توچال از اوایل آبان ماه است. اگر مطمئن نیستید که پیست توچال باز است، سری به وبسایت این مجموعه بزنید و آب و هوای پیست اسکی توچال را آنالیز کنید. این وبسایت شما را از شروع فصل اسکی در این منطقه آگاه می نماید.

پیست اسکی توچال که قرار بود یکی از عظیمترین پیست های اسکی دنیا شود به دلیل مسائل و متوقف شدن پروژه ها در زمان جنگ تحمیلی تنها 2 پیست آن که یکی در ارتفاع 2935 متری و دیگری در قله توچال قرار گرفته است به بهره برداری رسید، که در حال حاضر تنها پیست اسکی قله قابل استفاده می باشد.

اما پروژه تله کابین توچال که در آن موقع منحصر به فرد بود، منطقه پشت قله را نیز شامل می شد که در حدود نصب 12 دستگاه بالابر در آن طراحی شده بود و تا قله دیزین پیش می رفت و امکان 7 ماه اسکی کردن را برای علاقمندان فراهم می کرد. در حال حاضر ایستگاه 7 تله کابین توچال با وجود دو تله سیژ و یک تله اسکی در فصل زمستان از اواسط آبان تا اواسط خرداد ماه پذیرای ورزشکاران می باشد. امکانات رفاهی این پیست شامل 1 هتل و 2 رستوران است. این پیست نیز از سوی فدراسیون دنیای عنوان بین المللی به خود گرفت و تا به حال چندین دوره مسابقه بین المللی اسنوبرد با حضور قهرمانان دنیا و المپیک در آن برگزار شده است. پیست اسکی توچال فضای جالبی دارد، میان دو دره، به دور از هر گونه شلوغی، شاید بتوان آن را دنج ترین پیست اسکی نامید، دنج ترین و پر هوادار ترین. گذراندن یک شب در هتل این پیست تجربه ای جالبی است که باید دست کم یک بار لذت آن را چشید، شب هنگام وقتی چراغ ها سرتاسر محوطه را روشن می نمایند نمایی جالب پدید می آید، البته ماندن در هتل پیست اسکی توچال مزیت دیگری هم دارد و آن این است که شما را از صف های طولانی برای سوار شدن به تله کابین بی احتیاج می نماید.

آدرس : تهران، عظیمراه شهید چمران، خیابان یمن، انتهای خیابان ولنجک، بام تهران

پیست اسکی آبعلی، قدیمی ترین پیست اسکی تهران

پیست اسکی آبعلی قدیمی ترین پیست اسکی تهران است و اولین پیستی است که دستگاه های بالابر در آن نصب شد. این پیست در 75 کیلومتری شرق شهر تهران و در منطقه ای به همین نام در جاده هراز واقع شده است. این پیست امکانات زیادی را برای علاقه مندان به این ورزش مفرح را دراختیار قرار می دهد. پنج پیست اسکی مختلف و ویژگی هایی نظیر آب گرم، وجود امامزاده، برخورداری از آب و هوای مطلوب در طول سال همه و دسترسی آسان باعث شده است که این پیست به نسبت دیگر پیست ها شناخته شده تر باشد. آبعلی دارای 1 تله کابین، 5 تله اسکی بشقابی، 1 تله سیژ و 3 تله اسکی چکشی است، که به 3 بخش پیست شرکت نفت، پیست های خصوصی و پیست تربیت بدنی تقسیم می شود. ارتفاع بالاترین نقطه آن از سطح دریا 2650 متر و پایین ترین نقطه آن 2400 متر است. این پیست از لحاظ امکانات رفاهی دارای 6 رستوران و 1 هتل است. پیست اسکی آبعلی به دلیل دسترسی راحت تر به نسبت دیگر پیست های اسکی معملا شلوغ تر است.

اسکی بازان حرفه ای معمولا پست اسکی آبعلی را برای یک اسکی هیجان انگیز و لذت بخش انتخاب می نمایند. به همین دلیل پیست آبعلی از امکانات رفاهی بسیار خوبی بهره می برد. وجود 6 رستوران، 1 هتل، مرکز یاری های بهشتی، زمین تنیس، پرش و کایت و سوارکاری از جمله امکانات این مجموعه است.

آدرس :استان تهران، شهرستان دماوند، رودهن، دهستان آبعلی، جاده هراز

پیست اسکی شمشک

پیست اسکی شمشک هم یکی از قدیمی ترین و عظیم ترین پیست های اسکی تهران است. زمان بازگشایی این پیست به سال 1337 برمی شود. پیست اسکی شمشک در سال 1375 به عنوان یک پیست بین المللی اسکی شناخته شد.پیست بین المللی شمشک پس از پیست دیزین عنوان عظیم ترین پیست اسکی ایران را در اختیار دارد. این پیست 57 کیلومتر با تهران فاصله دارد. شما می توانید از راستاهای لشکرک، کرج و زردبند برای رسیدن به این پیست بهره ببرید. زمان بازگشایی پیست اسکی شمشک از اواخر پاییز است و تا اواسط فروردین امکان اسکی کردن در آن وجود دارد.

پیست شمشک به خاطر چشم اندازهایی که از کوه ها و برف های اطراف به شما می دهد بسیار محبوب است. یکی از ویژگی های این پیست، امکان اسکی کردن در شب است. پیست اسکی شمشک با داشتن نور افکن های زرد رنگ، به خوبی امکان اسکی کردن در شب ها را هم فراهم نموده. پیست اسکی شب شمشک، به پاتوق شبانه هواداران اسکی تبدیل شده. طول پیست اسکی شب شمشک 950 متر است و تا ساعت 10 شب می توانید در این پیست به اسکی بپردازید.

منطقه شمشک امکانات رفاهی مطلوبی دارد. وجود 2 هتل و 4 رستوران در این پیست از جمله ویژگی های خوب آن است. یکی از این رستوران ها در بالای قله قرار گرفته است و چشم اندازی دیدنی از کوه های اطراف را به شما نمایش می دهد و در فصول پاییز و زمستان میزبان ورزشکاران و علاقمندان به اسکی است. از دیگر امکان این پیست می توان به 2 تله سیژ، 3 تله اسکی بشقابی و 2 تله اسکی چکشی اشاره نمود.

آدرس : تهران، عظیمراه بابایی، جاده لشگرک، جاده اوشان فشم، شمشک، پیست اسکی شمشک

پیست اسکی دربندسر

پیست اسکی دربندسر در نزدیکی پیست های دیزین و شمشک قرار گرفته است و از جدیدترین پیست های اسکی ساخته شده در تهران محسوب می شود. این پیست در روستای دربندسر قرار گرفته و در سال 1361 افتتاح شده و فاصله اش با تهران تنها 60 کیلومتر است. کسانی که می خواهند یک فضای جدیدتر نسبت به پیست دیزین و شمشک را تجربه نمایند، به پیست دربندسر می آیند. این پیست اسکی در سال 1387 از طرف فدارسیون دنیای اسکی عنوان بین المللی را به خود گرفته، میزبان چندین دوره مسابقات لیگ بین المللی با حضور اسکی بازان به نام دنیا بوده است. پیست دربندسر مانند پیست شمشک امکان اسکی در شب را هم فراهم نموده است.

پایین ترین ارتفاع این پیست از سطح دریا 2600 متر و بالاترین ارتفاع آن 3050 متر از سطح دریاس فاصله دارد. امکانات بالابر این پیست شامل 2 تله سیژ و 3 تله اسکی است. زمان شروع به کار این پیست از اواخر پاییز تا اوایل فروردین است.

پیست دربندسر از امکانات رفاهی نسبتا خوبی بهره می برد. در کنار این پیست، هتلی وجود ندارد. ولی هتل های زیادی را در نزدیکی این منطقه می توانید پیدا کنید. وجود دو رستوران، یک خط تله کابین، مدرسه اسکی و پیست شبانه از ویژگی های خوب این پیست است. یکی از رستوران های این موجود در این پیست با داشتن 2 طبقه، 400 متر مربع مساحت و استفاده از بهترین چوب فنلاندی یکی از منحصر به فردترین رستوران های این منطقه است.

آدرس :تهران، رودبارقصران، شهر شمشک، دربند سر

پیست اسکی خور

پیست اسکی خور با بلندای 2800 تا 3000 متر از سطح دریا در استان البرز و در نزدیکی سد امیرکبیر (سد کرج)، در کنار روستای تاریخی خور جای دارد. برای رسیدن به این پیست اسکی در 23 کیلومتری جاده کرج-چالوس، پیش از ورودی تاسیسات سد امیرکبیر باید راستا را از راه فرعی به سمت خاور پی گرفت و از روستاهای ارنگه و روستای جی گذر کرد. ساخت این پیست به پیش از سال 1357 باز می شود و پس از دوران جنگ ایران و عراق مجددا راه اندازی شد. در سال 1388 با تغییر در شیوه مدیریت و تفویض اختیارات مربوطه، شروع به کار نمود. دارای دو راستا 1850 متری و 350 متری است و گنجایش روزانه 1300 اسکی باز را دارد. پیست اسکی خور هم اکنون در طول هفته برای استفاده همگانی آماده است.امکانات بالابری این پیست یک تله اسکی بشقابی است. این پیست یکی از جاذبه های گردشگری شهرستان کرج به شمار می آید. که در فصل زمستان می تواند پذیرای شما و خانواده تان باشد و لحظاتی شاد را برای تان رقم زند.

این پیست با داشتن یک رستوران و یک تله اسکی بشقابی از جاذبه های گردشگری استان البرز در فصل زمستان است. این مجموعه از مربی های حرفه ای برای آموزش اسکی و اسنوبرد بهره می برد و یک بخش ویژه برای تیوپ سواری هم در این پیست در نظر گرفته شده که از شلوغ ترین و پرهوادارترین بخش های پیست خور به حساب می آید.

آدرس :استان البرز، در نزدیکی سد امیرکبیر (سد کرج)، روستای تاریخی خور

منبع: گردشبان
انتشار: 9 بهمن 1399 بروزرسانی: 9 بهمن 1399 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 72478

به "آشنایی با پیست های اسکی تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با پیست های اسکی تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید