آیا قیمت نفت در فصل تابستان به 80 دلار می رسد؟

به گزارش مهسان بلاگ، فرایند صعودی قیمت نفت طی روزهای اخیر تحت تأثیر جهش آمار مبتلایان به کووید-19 در هند که سومین واردکننده بزرگ نفت جهان به تعداد می رود، متوقف شده است.

آیا قیمت نفت در فصل تابستان به 80 دلار می رسد؟

ائتلاف نفتی اوپک پلاس از سال گذشته با مداخله به موقع در بازار و کاهش عرضه نفت، اثرات همه گیری کرونا بر بازار نفت را مهار کرد. اعضای این ائتلاف نفتی در ماه های اخیر هم به منظور جلوگیری از افزایش موجودی مازاد انبارهای نفت قبل از بهبود کامل بازار، سطح عرضه خود را همچنان پایین نگاه داشته اند. اما این بار رشد چشمگیر تعداد مبتلایان به کووید-19 در هند مانع بهبود سریع تر بازار نفت شده است. با این حال، اکثریت قاطع تحلیلگران بازار نفت معتقدند که فرایند بهبود بازار نفت در آینده هم ادامه خواهد یافت. آنها معتقدند که اکنون بحث اینکه آیا بازار نفت بهبود می یابد، مطرح نیست بلکه سؤال این است که سرعت این بهبود چقدر خواهد بود و قیمت نفت چه زمانی به نقطه اوج خواهد رسید.

در این میان، محدودیت های مرتبط با همه گیری کرونا در اروپا هم بر مقدار نااطمینانی ها افزوده است. ماه گذشته بسکمک از دولت های اروپایی محدودیت ها را تمدید کردند و با این کار باعث به تعویق افتادن بهبودی کامل بازار نفت شدند. اما این بار در حالی که دولت های اروپایی خود را برای برداشتن محدودیت ها آماده می کنند، هند درگیر شدیدترین جهش آمار مبتلایان به کووید-19 از ابتدای وقوع این همه گیری جهانی شده است.

هفته گذشته مقامات اتحادیه اروپا پیشنهاد کاهش یا لغو محدودیت سفر به 27 کشور عضو این اتحادیه را برای فصل تابستان سال جاری مطرح کردند. اتخاذ چنین تصمیمی به افزایش تقاضا برای سوخت جت -که یکی از مهم ترین مؤلفه های تقاضای جهانی نفت است- خواهد شد. در آمریکا هم آمار روزانه مبتلایان به کووید-19 در حال کاهش و آمار کسانی که در برابر این بیماری واکسینه شده اند، رو به افزایش است. در نتیجه، چندین استان آمریکا از جمله استان نیویورک در حال لغو محدودیت های مرتبط با همه گیری کرونا هستند. این تحولات تأثیر عمیقی بر قیمت نفت خام خواهند داشت. اما این بدان معنا نیست که همه تحلیلگران بر سر اینکه تقاضای نفت و قیمت نفت چگونه از تحولات اخیر تأثیر می پذیرند، اتفاق نظر دارند.

آژانس بین المللی انرژی (IEA) در گزارش ماه گذشته خود از چشم انداز بازار نفت، پیش بینی کرد که میانگین تقاضای روزانه نفت در جهان طی سال جاری میلادی با افزایش 5.7 میلیون بشکه ای نسبت به سال گذشته به 96.7 میلیون بشکه خواهد رسید. دلیل این افزایش قابل توجه، بهبود احتاقتصادی تقاضای نفت در آمریکا و چین -بزرگترین واردکنندگان نفت جهان- نام شده است. آژانس بین المللی انرژی میانگین قیمت هر بشکه نفت خام برنت در سه ماهه دوم سال جاری میلادی را 65 دلار و در دوره های سه ماهه سوم و چهارم به ترتیب 61 و 60 دلار پیش بینی کرده است.

حدود دو هفته قبل، مؤسسه ریستاد انرژی پیش بینی خود از تقاضای جهانی نفت در ماه مه (ماه جاری میلادی) را به مقدار 914 هزار بشکه در روز تعدیل کرد و کاهش تقاضای نفت در هند بر اثر جهش آمار مبتلایان به کووید-19 را عامل اصلی این تعدیل پیش بینی دانست. تداوم این شرایط بدون شک به افزایش مجدد موجودی انبارهای نفت منجر خواهد شد.

اما همه فعالان و تحلیلگران بازار این گونه بدبین نیستند. شرکت خدمات اقتصادی و بانکداری گلدمن ساکس اخیراً پیش بینی کرده است که قیمت نفت در تابستان سال جاری به 80 دلار خواهد رسید. این شرکت برای پیش بینی خود یک دلیل ساده ذکر کرده است: مقدار افزایش تقاضای نفت -که طرف عرضه آن را پوشش نمی دهد- نباید دست کم گرفته شود.

لوئیس دیکسون، تحلیلگر مؤسسه ریستاد انرژی، می گوید خواه اوضاع هند بهبود پیدا کند یا نکند، تقاضای روزانه نفت در پایان ماه ژوئن (اواسط تیرماه) نسبت به رقم کنونی آن 3 میلیون بشکه افزایش خواهد یافت. به گفته وی، قیمت نفت هم طی ماه های آینده بار دیگر به بالاتر از 70 دلار صعود خواهد کرد.

بانک سرمایه گذاری UBS هم فرایند رو به رشد واکسیناسیون علیه ویروس کرونا در جهان را یک عامل مهم و مثبت در راستای بهبود بازار نفت قلمداد می کند. جیووانی استانوو از تحلیلگران این بانک سوئیسی، معتقد است که با بازگشت افراد به فعالیت های نرمال اقتصادی و بازگشایی کامل کسب وکارها، قیمت نفت برنت در نیمه دوم سال جاری میلادی به 75 دلار در هر بشکه خواهد رسید.

مؤسسه مودیز هم با اشاره به بهبود تقاضای مصرف کنندگان در جهان که فرایند بهبود اقتصادی جهانی را سرعت خواهد بخشید، آینده بازار نفت را مثبت ارزیابی کرده است. اما این مؤسسه همچنان معتقد است که در میان مدت قیمت نفت در حوالی 65 دلار تثبیت خواهد شد. از نگاه تحلیلگران مؤسسه مودیز، بهبود اقتصاد جهانی به تسریع فرایند بهبود تقاضای نفت در اواخر سال جاری و اوایل سال آینده میلادی کمک خواهد کرد.

در هر صورت رشد انفجاری آمار مبتلایان به کووید-19 در هند مانع بهبود قیمت نفت در بلندمدت نخواهد شد؛ اما بسیار محتمل است که این وضعت به کُند شدن بهبود بازار در نیمه دوم سال جاری یا حتی تا اواسط سال آینده میلادی بینجامد. اگر چنین سناریویی اتفاق بیفتد، آن گاه اعضای ائتلاف نفتی اوپک هم زمان با طی شدن فرایند شیرین بهبود تقاضای نفت، به اعمال محدودیت در عرضه نفت ادامه خواهند داد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 28 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1401 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 94086

به "آیا قیمت نفت در فصل تابستان به 80 دلار می رسد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا قیمت نفت در فصل تابستان به 80 دلار می رسد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید