برگزاری همایش نجوم آماتوری توسط مجتمع آموزش عالی بم

به گزارش مهسان بلاگ، نخستین همایش نجوم آماتوری شرق استان کرمان توسط مجتمع آموزش عالی بم در محل سالن همایش اداره ارشاد اسلامی برگزار گردید.

برگزاری همایش نجوم آماتوری توسط مجتمع آموزش عالی بم

به گزارش خبرنگاران، در این همایش دکتر شیرخانی ضمن تبریک ایام الله دهه مبارک فجر با بیان اینکه چگونه می توانیم یک پیوند قوی بین نجوم و گردشگری ایجاد کنیم، گفت: آسمان تنها نزول بارش رحمت الهی نیست بلکه ستارگان و این پهنای بیکران آسمان نیز منشأ رحمت بیکران الهی هستند.

دکتر شیرخانی گفت: ما سعی کردیم از زاویه دید خودمان به این اتفاق نگاه کنیم که چگونه آسمان بم می تواند برای اقتصاد مردم بم در بحث گردشگری سودمند باشد و این نیازمند بعضی برنامه ریزی ها از جمله تقویت نجوم منطقه و ارتباط با نجوم استان، صنعتی شدن نجوم در جهت گردشگری و راه اندازی انجمن نجوم شهرستان است.

در ادامه همایش پروفسور فاطمی به تاریخچه علم نجوم در دنیا، ایران و کرمان پرداخت و گفت: استان کرمان یکی از چهار استان برتر کشور در بحث نجوم و رصد آسمان است.

پدر علم نجوم کرمان با بیان اینکه اوج پیشرفت علم نجوم را در ایران از قرن پنجم تا یازدهم داشتیم، گفت: دانشمندانی همچون خیام، ابوریحان بیرونی و عبدالرحمان صوفی باعث رشد و پیشرفت علم نجوم در ایران در گذشته شدند.

پروفسور فاطمی به صورت تخصصی علم نجوم را برای علاقمندان ارائه و با بیان اینکه علم نجوم چه فوایدی دارد، گفت: در گذشته از صور فلکی در دریاها به عنوان ردیاب استفاده می کردند و از فواید دیگر آن شناخت واکنش هسته ای در خورشید، صنعت دریانوردی و پیشرفت تمدن ها، اندازه گیری زمان و تأثیر آن بر روز و ماه و سال، تقویم و مهمتر از همه در بحث خداشناسی است.

مهندس رضا اشک فرماندار بم در آیین شروع به کار این همایش گفت: این گردهمایی به صورت خودجوش توسط مجتمع آموزشی عالی بم برگزار شده که از جمله برترین جوامع علمی دانشگاهی در شهرستان محسوب می گردد.

مهندس اشک اضافه نمود: ثبت دنیای کویر لوت در آثار یونسکو حاصل کوشش استاندار کرمان است که باید از این ظرفیت استفاده کرد.

وی مطرح کرد: فرمانداری بم این آمادگی را دارد تا با علاقه مندان به علم نجوم و جذب گردشگران علمی و نجومی همکاری کند.

فرماندار بم از اهدای بعضی امکانات نجوم بعد از زلزله توسط سازمان ملل و یونسکو به بم اطلاع داد و خواهان استفاده بهینه از آنها شد.

cicagraphic.ir: مجله گرافیک | همه چیز درباره طراحی بصری و گرافیکی

cruisero.ir: کشتی کروز، نمایندگی کشتی کروز ایران، MSC، تور نوروز، بهار، تابستان، پاییز، زمستان کشتی کروز

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 آذر 1400 بروزرسانی: 2 آذر 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 37582

به "برگزاری همایش نجوم آماتوری توسط مجتمع آموزش عالی بم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری همایش نجوم آماتوری توسط مجتمع آموزش عالی بم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید