وبینار آثار کووید 19 بر گردشگری کشورهای سازمان همکاری اسلامی برگزار شد

به گزارش مهسان بلاگ، وبینار آثار کووید 19 بر گردشگری در میان کشورهای سازمان همکاری اسلامی (OIC) و راه ­های پیش رو روز پنجشنبه 19 تیر99 با حضور 41 نماینده از 25 کشور عضو و سازمان ­های تخصصی بین المللی و با حضور مدیرکل دفتر بازاریابی و تبلیغات گردشگری و همچنین رابط وزارت­ میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در کمیته دائمی همکاری های اقتصادی سازمان همکاری های اسلامی (کومسک) به عنوان نمایندگان جمهوری اسلامی ایران، برگزار گشت.

وبینار آثار کووید 19 بر گردشگری کشورهای سازمان همکاری اسلامی برگزار شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی در ابتدای این وبینار کننده سازمان دنیای جهانگردی ضمن اعلام پیش بینی کاهش 60 تا 80 درصدی جهانگردان بین المللی در دنیا، بیان داشت که بیشترین نرخ کاهش جهانگردان بین­المللی و ضررهای ناشی از آن در بازه زمانی ژانویه تا آوریل در میان مناطق مختلف دنیا متعلق به آسیا - اقیانوسیه با 51% - و خاورمیانه با -40% بوده است.

او در ادامه بر توسعه محصولات جدید و خلاقانه متناسب با شرایط موجود، جهانگردی مسئولانه و توسعه آموزشی مهارت های جدید به ویژه مهارت های دیجیتال تاکید و آن ها را به کشورهای عضو توصیه کرد.

در ادامه، کننده کومسک گزارش آماری از آثار کووید 19 بر جهانگردی کشورهای عضو سازمان همکاری های اسلامی OIC ارائه و در این خصوص اشاره داشت که در میان کشورهای اسلامی ترکیه با 89%-، امارات با 84%-، اندونزی با 78%-، مالزی با 75%-، قطر با %74- و عربستان با 64%- بیشترین کاهش در ظرفیت صندلی پروازهای بین المللی را در ماه آوریل داشته اند.

او اشاره داشت که طبق آمار کومسک، پیش بینی می شود در سال جاری میلادی آمار جابه­جایی جهانگرد در میان کشورهای OIC حدود 46میلیون نفر تنزل یافته و در نتیجه درآمد حاصل از این جریان جهانگردی حدود 58میلیارد دلار آمریکا کاهش یابد.

سپس در بخش ارائه تجربیات کشورها در زمینه انجام اقدامات مناسب برای رونق جهانگردی با تاکید ویژه بر جهانگردی داخلی در دوران کرونا، کنندگان کشورمان گزارشی از اقدامات اجرا شده در فازهای متوالی ارائه دادند.

این فازها شامل تشکیل کمیته ملی جهانگردی و ورزش به منظور ارزیابی و برآورد خسارات وارده به بخش­های مختلف صنعت جهانگردی از طریق وب سایت مربوطه؛ ارائه بسته­های حمایتی به ذی نفعان جهانگردی در قالب مافیت مالیات بر ارزش افزوده، استمهال بازپرداخت اقساط وام­ها، کاهش 23 درصدی حق بیمه برای کارفرمایان و کارکنان شرکت­ها و تاسیسات جهانگردی، ایجاد امکان پرداخت هزینه حامل­های انرژی به صورت اقساط، اعطای وام­های کم بهره، الزام شرکت­های جهانگردی به برگرداندن وجوه افرادی که سفرهای از پیش رزرو کرده خود را لغو کردند، تمدید اتوماتیک مجوزهای تاسیسات جهانگردی و با تاخیر، ابلاغ دستورالعمل اولیه بهداشتی جهت رعایت در مراکز خدمات جهانگردی و ابلاغ پروتکل بهداشتی سفر هوشمند و برگزاری تورهای آشناسازی به منظور انعکاس رعایت موارد بهداشتی در تمام اجزای زنجیره تامین خدمات جهانگردی به منظور اعتمادسازی و تشویق سفرهای داخلی با رعایت فاصله اجتماعی لازم و استفاده تمام تجهیزات بهداشتی مورد نیاز هستند.

گزارش فوق به ویژه از این حیث که در آن بر جهانگردی داخلی تمرکز خاصی شده است مورد توجه ویژه رئیس جلسه و اعضای کومسک قرار گرفت و تاکید شد که می­تواند به عنوان یکی از الگوهای پیروز مورد استفاده کشورهایی که قصد تمرکز بر جهانگردی داخلی را دارند؛ قرار گیرد.

در بخش پایانی نشست از شرکت کنندگان درخواست شد تا راه­کارهایی برای نجات صنعت جهانگردی در دوران کرونا و رونق آن در دوران پسا کرونا ارائه کنند. کنندگان ایران در این بخش حضور فعالی داشته و دو پیشنهاد ارائه شده از سوی آن ها مورد استقبال اعضای کومسک، کننده سازمان دنیای دنیا گردی و دبیرخانه کومسک قرار گرفت و انجام آن قویا به کشورهای دیگر توصیه شد. این پیشنهادها عبارت بودند از تمرکز بر رونق جهانگردی داخلی با رویکرد تورهای خانوادگی و تهیه کلیپ­هایی از شرایط مثبت رعایت موارد بهداشتی در مراکز اقامتی و پذیرایی و پخش گسترده آن به منظور اعتمادسازی بین مردم جهت انجام سفر داخلی.

از پیشنهاد کشورمان برای تمرکز بر تورهای داخلی خانوادگی به عنوان ایده­ای کاملا نو و گره گشا در رونق جهانگردی داخلی یاد و به عنوان یکی از نتایج اصلی وبینار از سوی رئیس جلسه به سایر کشورهای عضو پیشنهاد شد. از دیگر نتایج نشست می توان به ضرورت بازتعریف بازارهای هدف جهانگردی خارجی در دور ان کرونا و به ویژه پسا کرونا و همچنین استفاده از بازاریابی و تبلیغات مبتنی بر فناوری اطلاعات و دیجیتال برای بازسازی چهره کشورها اشاره کرد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

مجله سرگرمی: مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: میراث آریا
انتشار: 11 شهریور 1400 بروزرسانی: 11 شهریور 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 55450

به "وبینار آثار کووید 19 بر گردشگری کشورهای سازمان همکاری اسلامی برگزار شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وبینار آثار کووید 19 بر گردشگری کشورهای سازمان همکاری اسلامی برگزار شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید