ترجمه و انتشار بیش از 20 اثر از ادبیات ایران به زبان عربی

به گزارش مهسان بلاگ، سه ناشر مصری در نمایشگاه بین اللملی کتاب قاهره اقدام به ترجمه و عرضه کتاب های ایرانی کرده اند.

ترجمه و انتشار بیش از 20 اثر از ادبیات ایران به زبان عربی

به گزارش مهسان بلاگ، نمایشگاه کتاب قاهره بزرگ ترین نمایشگاه کتاب جهان عرب به شمار می آید که پنجاه ویکمین دوره آن از روز 22 ژانویه (دوم بهمن) افتتاح شده و تا 4 فوریه (15 بهمن ماه) ادامه خواهد داشت. اما آنچه این دوره را برای ایرانیان مهم می کند انتشار و حضور بیش از 20 عنوان کتاب از ادبیات ایران، در این نمایشگاه است. این کتاب ها به قلم استادان زبان و ادبیات فارسی دانشگاه های مصر ترجمه و از سوی سه موسسه انتشاراتی الربیع، الجسور و اروقه عرضه شده اند.

از جمله رمان های ترجمه شده به عربی که در این نمایشگاه عرضه می شوند می توان به پرتقال خونی رمانی به قلم پروانه سراوان، زیبا صدایم کن، اثر فرهاد حسن زاده، پیش از بستن چمدان نوشته مینو کریم زاده، کافه خیابان گوته حمیدرضا شاه آبادی، حتی یک دقیقه کافی است نوشته آتوسا صالحی، سمفونی مردگان، عباس معرفی، چشم هایش بزرگ علوی، تهران از امیرحسن چهلتن، هم نوایی شبانه ارکستر چوب ها از رضا قاسمی، ترلان نوشته فریبا وفی و ملکوت بهرام صادقی اشاره کرد. گزیده ای از داستان های ایرانی هم به انتخاب و ترجمه احمد موسی منتشر شده است.

السلم یأتی بالصباح به معنی نردبان صبح را پایین می آورد، گزیده شعر امروز ایران از نیما تا به امروز است که با انتخاب و ترجمه موسی بیدج عرضه شده است. همچنین رجل لایصلح للحب مردی که صلاحیت عشق ندارد گزیده شعرهای این مترجم و شاعر کشورمان است که به زبان عربی سروده شده اند.

چند کتاب پژوهشی هم با موضوع تاریخ و ادبیات ایران در این نمایشگاه حضور دارد. ادب فارسی، پژوهشی درباره ادبیات فارسی است که از سوی دو محقق مصری و عراقی نوشته شده است. طهران نیز نوشته هاشم محمدهاشم الکومی است که از نگاه جهانگردان ژاپنی در روزگار قاجاریه منتشر شده است. فرهنگ ایرانی پژوهش هایی در فرهنگ ایران از سوی استاد دانشگاه قاهره مصر است. رباعیات خیام نیز پژوهشی درباره ترجمه های انگلیسی و مقایسه با ترجمه های شعری عربی رباعیات خیام است.

همچنین رمان نردبانی رو به سوی آسمان رمانی برای نوجوانان و در حوزه دفاع مقدس و نوشته یوسف قوجق است که در این نمایشگاه عرضه شده است.

مجید جعفری اقدم، مدیر آژانس ادبی ترجمه پل در پاسخ به ایبنا و به این پرسش که نقش ایران در ترجمه و انتشار این آثار چه بوده گفت: از میان کتاب های عرضه شده در نمایشگاه کتاب قاهره دو کتاب پرتقال خونی و کافه خیابان گوته با قراردادی که ما با انتشار الجسور بسته ایم منتشر شده است و سایر کتاب ها از سوی ناشران مصری ترجمه و منتشر شده اند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 24 اسفند 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 33620

به "ترجمه و انتشار بیش از 20 اثر از ادبیات ایران به زبان عربی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترجمه و انتشار بیش از 20 اثر از ادبیات ایران به زبان عربی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید