جدیدترین خبر از پیگیری افزایش وام خرید مسکن

به گزارش مهسان بلاگ، در حالی بازار مسکن در رکورد غیرتورمی به سر می برد و متقاضیان توان اقتصادی ورود به این بخش را ندارند که مدیرعامل بانک مسکن از پیگیری محتاطانه افزایش سقف وام خرید مسکن اطلاع داد.

جدیدترین خبر از پیگیری افزایش وام خرید مسکن

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، بازار مسکن چند ماهی است که در رکود غیرتورمی به سر می برد. بر اساس آمار رسمی وزارت راه و شهرسازی در شهریور ماه سال جاری متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در مناطق 22 گانه 12 میلیون و 722 هزار تومان اعلام شد.

این قیمت در مقایسه با متوسط قیمت مردادماه با 13 میلیون و 187 هزار تومان حکایت از کاهش 3.5 درصدی قیمت ها داشت. به گفته سازندگان و دست اندرکاران، بازار مسکن کشور دچار رکودی شده که احتمالاً تا دو سال آینده ادامه خواهد داشت.

افزایش بیش از 100 درصدی قیمت ها از اواخر سال 96 تا اوایل سال جاری شرایطی را به وجود آورده تا کمترین معاملات مسکن طی یک ربع قرن اخیر در سامانه کد رهگیری ثبت گردد.

چندی پیش نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک درباره بازار مسکن با پیش بینی رکود بی سابقه مسکن در نیمه دوم سال جاری به تسنیم، گفته بود: در بعضی شهر های اطراف تهران از جمله پرند قیمت مسکن 90 تا 160 میلیون تومان کاهش یافته است.

عقبایی درباره بازار مسکن در پاییز و زمستان 98 اظهار کرد: سال جاری شاهد رشد 120 درصدی قیمت مسکن بودیم و همین امر موجبات کاهش میزان معاملات مسکن را فراهم نموده است. پیش بینی می کردیم به دلیل رکود قیمت ها در تابستان کاهش یابد، و احتمال می دادیم واحد های بالای 150 متر تا خاتمه شهریور 30 درصد ارزان شوند که این اتفاق زودتر به وقوع پیوست.

نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک ادامه داد: در واحد های کوچک متراژ نیز نزول قیمتی شروع شده به طوری که در شهر های اطراف تهران از جمله پرند قیمت ها 90 تا 160 میلیون تومان کاهش یافته است.

عقبایی با اشاره به کاهش 20 تا 30 درصدی قیمت واحد های کوچک متراژ در تهران، یادآور شد: به عنوان مثال یک آپارتمان که پیش از این 650 تا 700 میلیون تومان قیمت گذاری می شد الآن به 500 تا 550 میلیون تومان کاهش یافته است. در پاییز و زمستان رکود عمیق در بازار را پیش بینی می کنیم که بی سابقه بوده و در 25 سال اخیر در میزان معاملات نمونه آن را ندیده ایم.

وی با اشاره به این که تیرماه سال جاری میزان معاملات مسکن 3000 فقره بود، اضافه کرد: در مدت مشابه سال گذشته حدود 20 هزار فقره قرارداد مسکن در سامانه کد رهگیری ثبت شده بود.

وی با تأکید بر این که رکود بازار مسکن تا خاتمه سال جاری ادامه خواهد داشت، اعلام کرد: با توجه به این که پیک جابه جایی در بازار مسکن به اتمام رسیده و تقاضا کمتر شده، نرخ اجاره بها 5 تا 15 درصد کاهش یافته است.

در این شرایط ناتوانی اقتصادی مردم برای ورود به بازار باعث شده تا برنامه های بانک مسکن به عنوان بانک تخصصی حوزه تأمین اقتصادی این حوزه دچار چالش هایی گردد به طوری که چندی پیش مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن از ابلاغ بخشنامه ای اطلاع داد که بر اساس آن تسهیلات اوراق حق تقدم به واحد های مسکونی 25 ساله پرداخت خواهد شد. طی دو سال اخیر به واسطه افزایش قیمت مسکن، این اوراق اثرگذاری خود در تأمین اقتصادی متقاضیان استفاده از آن را از دست داده است، وضعیتی که در نهایت باعث شده تا قیمت این اوراق به زیر 40 هزار تومان سقوط کند.

پیگیری محتاطانه افزایش سقف وام خرید مسکن

به تازگی نیز رحیمی انارکی مدیرعامل بانک مسکن از سیاست این بانک برای کاهش قیمت مسکن اطلاع داده و گفته است: برنامه ای برای افزایش سقف تسهیلات مسکن برای متقاضیان نداریم.

وی با ابراز این که افزایش تسهیلات با توجه به شرایط خاص و ویژه ای که وجود دارد با احتیاط دنبال می گردد چراکه در سال های گذشته بخش مسکن، تنش و شوک هایی فراوانی را تجربه کرد، گفت: تصمیماتی که از سوی بانک اخذ می گردد نباید منتج به ایجاد شوک به بخش مسکن گردد.

وی ادامه داد: در حال حاضر، شرایط برای افزایش سقف تسهیلات فراهم نیست، چون قبل از هر اقدامی باید برای تأمین منابع اقتصادی آن تمهیداتی اندیشید، در عین حال، ضرورت دارد تا آثار افزایش تسهیلات بر قیمت واحد های مسکونی ارزیابی گردد.

وی توضیح داد: بانک مسکن سیاست کاهش قیمت مسکن را در دستور کار دارد و در حال برنامه ریزی برای تحقق آن است که امیدوار هستیم به نتایج خوبی در این زمینه دست یابیم.

cicagraphic.ir: مجله گرافیک | همه چیز درباره طراحی بصری و گرافیکی

cruisero.ir: کشتی کروز، نمایندگی کشتی کروز ایران، MSC، تور نوروز، بهار، تابستان، پاییز، زمستان کشتی کروز

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 2 آذر 1400 بروزرسانی: 2 آذر 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 21909

به "جدیدترین خبر از پیگیری افزایش وام خرید مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جدیدترین خبر از پیگیری افزایش وام خرید مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید