جریمه 30 هزار تومانی نپرداختن عوارض آزادراه حذف می گردد

به گزارش مهسان بلاگ، در حالی وزیر راه و شهرسازی از محاسبه عوارض الکترونیکی آزادراه ها بر اساس پیمایش و به صورت شناور خبر داده که به این ترتیب جریمه 30 هزار تومانی برای عدم پرداخت عوارض حذف خواهد شد.

جریمه 30 هزار تومانی نپرداختن عوارض آزادراه حذف می گردد

به گزارش گروه مالی مهسان بلاگ، محمد اسلامی در حاشیه برگزاری نمایشگاه حمل ونقل با اشاره به راه اندازی سامانه سنجش رضایتمندی مسافران در فرودگاه ها، گفته بود: مردم می توانند درخصوص کیفیت رفتار مدیریت، زیرساخت های فرودگاهی و سیستم مراقبت یکپارچه خدمات رسانی اعلام نظر نمایند.

وی از محاسبه نرخ عوارض آزادراهی برای خودرو ها بر اساس پیمایش و به صورت شناور اطلاع داد و گفت: بر اساس ابلاغ انجام شده برای خودرو های پرتردد (40 مرتبه در ماه) در نرخ عوارض تخفیف ارائه می گردد.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه قطعه یک آزادراه تهران - شمال به طول 32 کیلومتر به زودی افتتاح می گردد، گفت: نرخ عوارض در این آزادراه متفاوت و شناور خواهد بود؛ به عبارت دیگر مردم می توانند ساعتی را برای تردد از سیستم الکترونیک انتخاب نمایند که قیمت عوارض آن کمتر است.

بر این اساس و با اجرای این طرح جدید به رانندگان این حق انتخاب داده می گردد که بین پرداخت به موقع عوارض و پرداخت مبلغ بیشتر بر اساس ضریبی از عوارض اصلی و متناسب با زمان پرداخت یکی را انتخاب نمایند. عدم پرداخت عوارض آزادراره ها به صورت الکترونیک و جریمه شدن شهروندان پس از آن یکی از بحث های حاشیه ای طرح الکترونیکی کردن پرداخت عوارض آزادراه ها بوده است.

تعلل شهروندان در پرداخت مبلغ عوارض و جریمه سنگین بعد از آن از یک سو و بار منفی جنبه تنبیهی آن از سوی دیگر موجب شد تا پرداخت عوارض بر اساس پیمایش و شناور به عنوان راهکار جدیدی برای محاسبه مبلغ عوارض آزادراهی پیشنهاد گردد.

آنچه به عنوان محاسبه عوارض شناور و بر اساس زمان پرداخت در نظر گرفته شده بر پایه حذف جریمه 30 هزار تومانی عدم پرداخت عوارض و جایگزین کردن شیوه ای شناور برای محاسبه مبلغ عوارض است که بسته به زمان پرداخت و با در نظر دریافت نرخ پایه عوارض محاسبه می گردد.

در این شیوه به راننده این حق انتخاب داده می گردد بین مبلغ فعلی عوارض و محاسبه آن بر اساس فرمولی که بسته به روز های تاخیر در پرداخت یکی را انتخاب کند تا به این ترتیب به جای معوق شدن مبلغ عوارض و جریمه آن انگیزه بیشتری در شهروندان برای پرداخت عوارض ایجاد گردد. همچنین با حذف جریمه تنبیهی 30 هزار تومانی، مبلغی متناسب از مردم دریافت خواهد شد.

در این شیوه مبلغ عوارض تردد تا 48 ساعت بعد از عبور از آزادراه بدون جریمه محاسبه شده و بعد از آن با فرمولی متناسب با زمان پرداخت تا هر زمانی که اقدام به پرداخت گردد قابل محاسبه است. در واقع در بحث عوارض آزادراهی سیستم تشویقی به جای سیستم تنبیهی به کار گرفته خواهد شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 14 بهمن 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 30103

به "جریمه 30 هزار تومانی نپرداختن عوارض آزادراه حذف می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جریمه 30 هزار تومانی نپرداختن عوارض آزادراه حذف می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید