راهنمای کامل عکاسی نجومی برای مبتدی ها

به گزارش مهسان بلاگ، بیل واترسن، کارتونیست آمریکایی جمله معروفی برای یکی از شخصیت های داستانی خود نوشته بود: اگر مردم هر شب بیرون از خانه می نشستند و به ستاره ها نگاه می کردند، شرط می بندم که بسیار متفاوت زندگی می کردند. وقتی به بی نهایت نگاه می کنید، متوجه می شوید که چیزهای مهم تری از کارهایی که مردم در طول روز انجام می دهند هم وجود دارد. اگر خودتان تجربه دیدن کردن آسمان صاف و پرستاره شب را داشته باشید، حتما جمله بالا را بهتر درک می کنید. اولین مرتبه ای که به کهکشان راه شیری خیره می شوید، احساسی غیر قابل توصیف خواهید داشت. این زیبایی و عظمت باعث شده تا سبک خاصی از عکاسی به نام عکاسی نجومی ایجاد شده و افراد زیادی به آن علاقه پیدا نمایند.

راهنمای کامل عکاسی نجومی برای مبتدی ها

وقتی افراد عاشق عکاسی آسمانی پرستاره را می بینند، احتمالا از خودشان بپرسند که چطور می توانم تمام این زیبایی را در تصویر ثبت کنم؟ تکنیک های عکاسی روزمره و در روز به هیچ عنوان برای عکاسی از آسمان شب کاربرد ندارند. بنابراین، اگر شما هم به عکاسی نجومی علاقه مند هستید، در این مقاله به آموزش مقدماتی عکاسی نجومی خواهیم پرداخت. با رعایت این نکات و تکنیک ها به خوبی می توانید عکس هایی حیرت انگیز از آسمان پرستاره ثبت کنید.

عکاسی نجومی چیست؟

پیش تر درباره عکاسی نجومی بحث شد. ولی این نکته را باید در نظر داشته باشید که این سبک عکاسی تفاوت های اساسی زیادی با سایر سبک های عکاسی دارد. به عنوان مثال، عکاسی خیابانی مستلزم سرعت عمل بالا است، ولی عکاسی نجومی افرادی شکیبا را می طلبد؛ صبر کردن یکی از مهم ترین اصول در عکاسی نجومی است. ثبت تصاویر ستارگان ممکن است ساده به نظر برسد. ولی در واقعیت، خیلی از عکس های نجومی معروف و خاصی که مشاهده می کنید، از هفته ها و ماه ها و شاید حتی سال ها قبل برنامه ریزی شده اند.

سبک های مختلفی از عکاسی از آسمان شب وجود دارد. بعضی از آن ها را معرفی می کنیم.

- عکاسی از عمق فضا (Deep Space)؛ در این سبک سعی می گردد با استفاده از تلسکوپ از اشیاء فراتر از منظومه شمسی را عکاسی کرد.

- منظومه شمسی (Solar System)؛ در این سبک معمولا سعی می گردد تا با استفاده از تلسکوپ، از سیاه ها، اقرام و خورشید عکاسی گردد.

- منظره عریض؛ عکس های عریض با استفاده از دوربین های دیجیتال گرفته می گردد

- تایم لپس (Time-lapse) ؛ تصویربرداری گاه گذر یا زمان گریز سبک خاصی از تصویربرداری است که با استفاده آن موقع با سرعت بیشتری می گذرد. در این سبک، با ترکیب چندین عکس عریض در زمان های مختلف، ویدئوهایی ساخته می شوند که به عنوان مثال گردش ستارگان در طول یک شب تا صبح را به تصویر می کشد.

هر کدام از این بخش ها تخصص و ملزومات خاص خود را دارد. در این مقاله تنها به عکاسی عریض با استفاده از دوربین های دیجیتال می پردازیم. در میان سبک های یاد شده، این نوع عکاسی را می توان ساده و قابل دسترس ترین سبک عکاسی نجومی دانست.

برای عکاسی آماده شوید

همواره توصیه داریم که قبل از عکاسی، همه چیز را برنامه ریزی کنید. این موضوع به خصوص درباره عکاسی نجومی صدق می نماید. مکان دلخواه را از قبل شناسایی و تعیین کنید. با اطلاع از مکان، متوجه خواهید شد که به چه تجهیزات و لوازم دیگری هم نیاز دارید. پیش بینی و همراه داشتن تجهیزات لازم برای عکاسی در شب کاملا لازم است. چراکه باید مکان هایی تاریک و خارج از شهر را انتخاب کنید. بنابراین، امکان دسترسی به لوازم فراموش شده را دیگر نخواهید داشت.

پیدا کردن مکان مناسب

پیدا کردن مکان مناسب یکی از دشوارترین کارهای شما خواهد بود. برای این سبک از عکاسی نیاز به مکانی دارید کاملا از آلودگی های نوری دور باشد که این مکان ها تنها 20 درصد از فضای کره زمین را شامل می شوند! هرچه فاصله بیشتری از مراکز شهری داشته باشید، انتخاب شما مناسب تر خواهد بود. در واقع، هرچه محیط تاریک تر باشد، عکس بهتری را می توانید ثبت کنید. اگر شب هنگام از بخش های کویری ایران عبور نموده باشید، متوجه پرستاره بودن آسمان این منطقه ها خواهید شد.

خوشبختانه سایت های آنلاینی وجود دارند که نقشه های آلودگی نوری را منتشر می نمایند. با استفاده از این سایت ها می توانید نقطه مناسبی را برای عکاسی انتخاب کنید. به عنوان مثال، سایت های Light Pollution Map و Dark Site Finder می توانند در این زمینه به شما یاری نمایند. توصیه ما این است که این منطقه ها را در طول روشنایی روز بازدید و کاملا آنالیز کنید. اگر همه چیز مناسب بود، در تاریکی شب برای عکاسی به اینجا بیایید.

پیدا کردن زمان مناسب

صحبت های ما درباره لزوم شکیبا بودن در عکاسی نجومی را به خاطر دارید؟ یکی از این موضوعات صبر کردن برای پیدا کردن زمان مناسب برای عکاسی است. ممکن است خیلی برای عکاسی هیجان زده باشید، ولی شرایط جوی تأثیر غیرقابل انکاری در تجربه عکاسی از شب خواهد داشت. حتی اگر برترین مکان را هم پیدا نموده باشید، امکان عکاسی در هوای ابری را ندارید. درباره زمان بندی عکاسی نجومی، این موضوع اهمیت بیشتری دارند.

  • آب و هوا - مهم ترین موضوع، ابری نبودن آسمان است. از سوی دیگر، به دمای هوا هم توجه داشته باشید. برای ثبت این عکس احتمالا نیاز باشد که تمام شب را در فضای باز بمانید. بنابراین مراقب باشید هوا خیلی سرد نباشد.
  • شرایط ماه - در روزهایی که ماه در آسمان کامل است، می تواند مانند یک ضد نور بزرگ عمل نموده از دیده شدن بعضی ستاره های کم رنگ تر جلوگیری کند. بنابراین، بهتر است روزهایی را برای عکاسی انتخاب کنید که ماه در آسمان نیست. اولین روزهای ماه های قمری می توانند انتخاب مناسبی باشند.
  • فصل - پیدا کردن برترین زمان برای عکاسی از آسمان شب تا حد زیادی به فصل هم بستگی دارد. در اینجا منظور ما ساعت است. بسته به موقعیت جغرافیایی و فصل های مختلف، این ساعت ممکن است دست بعد از غروب خورشید و یا چند ساعت قبل از طلوع خورشید باشد. پرداختن به این گزینه شاید چندان برای عکاس های مبتدی مهم نباشد، ولی افراد حرفه ای حتما باید آن را در نظر بگیرند.

استفاده از ابزار مناسب

برای عکاسی نجومی شما به دوربین، لنز و سه پایه نیاز خواهید داشت. ولی این تمام ماجرا نیست. هنگام انتخاب هر کدام از این وسایل باید بعضی نکات را لحاظ نموده و در نظر داشته باشید.

  • از آنجای که قصد عکاسی در محیط های کم نور را داریم، دوربین شما باید توانایی ثبت عکس در محیط های کم نور را داشته باشد. توصیه می کنیم از یک دوربین با حسگر فول فریم بهره ببرید. ولی چون این دوربین ها قیمت بیشتری دارند، شما بعلاوه می توانید از دوربین های کراپ سنسور هم بهره ببرید. ولی توجه داشته باشید که این دوربین باید قادر باشد بدون آسیب زدن به کیفیت عکس، در مقادیر بالای ISO عکاسی کند.
  • از آنجایی که قصد داریم عکس های واید (Wide) و عریضی بگیریم، طبعا به لنزهای واید نیاز خواهیم داشت. البته، چیزی که تحت عنوان لنز واید می شناسیم، بسته به نوع دوربین خواهد بود. اگر از دوربین فول فریم استفاده می کنید، استفاده از یک لنز 35 میلی متری (یا کمتر) می تواند مناسب باشد. اگر از دوربین کراپ لنز استفاده می کنید، لنز شما باید حداکثر 24 میلی متری باشد. از سوی دیگر، دوربین های بدون آینه نیاز به لنز 16 میلی متری و حتی کمتر دارند. از سوی دیگر، برای عکاسی نجومی لنز باید قادر باشد تا جای ممکن نور را دریافت و ذخیره کند. بنابراین، قطر دیافراگم لنز شما بهتر است حداقل F/2.8 باشد. با این حال، با دیافراگم F/4 هم حتی می توان نتایج قابل قبولی را ثبت کرد.
  • بحث آخر سه پایه است. شاید به نظر برسد که سه پایه چیز خاصی نیست و نکته خاصی ندارد. ولی از آنجایی که با نوردهی طولانی (سرعت شاتر بسیار کم) عکاسی می کنید، دوربین شما برای چندین دقیقه نباید اصلا تکان بخورد. هرگونه لرزش کوچکی می تواند به عکس شما آسیب بزند. این موضوع را هم در نظر داشته باشید که در فضاهای خارج شهر این احتمال وجود دارد که با عواملی مثل باد و یا ناهموار بودن زمین هم دست و پنجه نرم کنید.

در کنار این ها، شاید به بعضی تجهیزات دیگری هم نیاز داشته باشید. ثابت بودن دوربین برای عکاسی نجومی تا حدی اهمیت دارد که بعضی توصیه می نمایند تا از کنترل از راه دور و یا تایمر برای عکاسی بهره ببرید، چراکه لمس دکمه شاتر ممکن است باعث لرزش احتمالی دوربین گردد. بعلاوه توصیه می کنیم که یک چراغ دستی همراه خودتان داشته باشید تا تاریکی محیط باعث آسیب تماشا شما نگردد.

ترکیب بندی عکس

پیش از عکس برداری، باید درباره ترکیب بندی آن فکر نموده و تصمیم گرفته باشید. ترکیب بندی عکس شما تا حد زیادی به جستجو شما در خصوص محیط عکاسی، شرایط جوی و فصلی بستگی دارد. محل و زاویه طلوع و غروب خورشید و ماه، شرایط کهکشان راه شیری، محل قرارگیری بعضی ستاره ها و صورت های فلکی، همگی جزو مواردی هستند که پیش از عکس برداری باید به آن ها فکر کنید. امروزه این کار به لطف اپلیکیشن هایی مانند Star Walk بسیار آسان تر شده و به راحتی می توانید ستاره های مختلف را در آسمان ردیابی کنید.

کادربندی عکس

کادربندی عکس کار بسیار دشواری است. در واقع، حتی دشوارتر از چیزی است که ممکن است تصور کنید. هنگامی که در طول روشنایی روز از یک منطقه تماشا می کنید، ممکن است ایده هایی برای کادربندی داشته باشید. ولی وقتی روشنایی روز جای خودش را به تاریکی می دهد، همه چیز عوض می گردد! انتخاب کادربندی درست و خلاقانه کار بسیار دشواری خواهد بود. البته، اگر تمام کادر شما به آسمان اختصاص پیدا کند، شاید کارتان آن قدر سخت نباشد. ولی عکاسان حرفه ای طوری کادربندی می نمایند که آسمان و طبیعت در کنار یکدیگر باشند. به عبارت دیگر، منطقه تلاقی آسمان و زمین را در کادر خود قرار می دهند.

پیدا کردن برترین نقطه و تعادل اهمیت بسیار بالایی در نتیجه کار خواهد داشت. بنابراین، اطمینان حاصل کنید که زمان کافی برای این کار صرف می کنید. توصیه ما این است که بخش بیشتری از کادر را به آسمان و درصد کمی را به کوه و درخت یا هر منظره دیگری اختصاص دهید.

تنظیم فوکوس

اهمیت بالای فوکوس نیازی به گوشزد کردن ندارد و تمام عکاس ها می دانند که این کار چه ضرورتی دارد. ولی از آنجایی که دوربین شما در تاریکی شب قادر نیست به خوبی فوکوس اتوماتیک کند، بهتر است از دو روش زیر برای فوکوس دستی و عکاسی بهره ببرید.

  • فوکوس را روی حالت دستی و مقدار آن را در بی نهایت قرار دهید. قبل از شروع عکاسی در شب، این موضوع را در طول روشنایی روز تست نموده و اطمینان حاصل کنید که دورترین اشیاء به صورت کاملا واضح در عکس هستند.
  • قبل از اینکه هوا تاریک گردد، با استفاده از فوکوس اتوماتیک روی یک جسم در فضای دور فوکوس کنید و سپس آن را در همین حالت قفل نموده و به حالت دستی تغییر دهید. اگر لنز شما گزینه قفل کردن فوکوس را ندارد، می توانید از یک چسب بهره ببرید تا مطمئن شوید حلقه لنز نمی چرخد.
  • بعد از اینکه هر کدام از روش های فوق را انجام دادید. یک عکس آزمایشی بگیرید. روی عکس ثبت شده تا جایی که می توانید زوم کنید. مطمئن شوید که دورترین اشیاء هم به خوبی و به وضوح در عکس هستند. در این مرحله ما در واقع قصد تست کردن فوکوس دوربین خود را داریم.

پیدا کردن نوردهی مناسب

وقتی بالاخره زمان عکاسی نجومی فرا می رسد، بزرگ ترین چالش شما برای ثبت این عکس شروع می گردد: پیدا کردن نوردهی مناسب! از آنجایی که نور کافی در محیط وجود ندارد، برای نوردهی هم نمی توان از تنظیمات اتوماتیک دوربین استفاده کرد. علاوه بر این، ما قصد داریم تمام عکس های ما عملکردی مشابه و پایدار داشته باشند، بنابراین بهتر است تنظیمات را خودمان به صورت دستی انجام دهیم.

مقدار نوردهی عکس به وسیله 2 عامل اصلی تعیین می گردد؛ دیافراگم و سرعت شاتر. ولی پیش از اینکه به صورت تخصصی تر به این دو موضوع بپردازیم، دو نکته بسیار مهم دیگر را هم حتما در نظر داشته باشید.

با فرمت RAW عکاسی کنید. استفاده از فرمت RAW باعث می گردد تمام اطلاعات در فایل عکس ثبت شده باقی بمانند و هیچ اطلاعاتی حذف نمی گردد. عکس های JPEG حجم کمتری دارند، ولی بخش زیادی از اطلاعات عکس هنگام تبدیل شدن به این فرمت حذف می شوند. بنابراین، استفاده از فرمت RAW فرصت های بسیار بهتری را برای ویرایش تصاویر در اختیار عکاس و ویرایشگر می گذارد.

مقدار ISO را خیلی زیاد نکنید. این توصیه ما را جدی بگیرید. ممکن است تصور کنید بالا بردن مقدار ISO باعث روشن تر شدن عکس شده و ایرادی ندارد. ولی تنظیم بیش از حد ISO باعث ایجاد Noise در عکس های شما شده و این مشکل را با نرم افزارهای ویرایش عکس هم نمی توان به خوبی اصلاح کرد. انتخاب مقدار ISO تا حد زیادی به کیفیت دوربین شما بستگی خواهد داشت. دوربین های نو امروزی با مقادیر بالای ISO هم عکس های خوبی ثبت می نمایند.

خیلی نگران White Balance نباشید. از آنجایی که با فرمت RAW عکاسی می کنیم، وایت بالانس (یا تعادل رنگ سفید) را بعدا می توانید به راحتی تنظیم کنید. اگر احیانا قصد عکاسی با فرمت JPEG را دارید، توصیه ما این است که با توجه به شرایط نور منطقه، مقادیری بین 3200k و 4800k را انتخاب کنید.

شرعت شاتر

زمین با سرعتی در حدود 1600 کیلومتر در ساعت در حال حرکت است. بنابراین، نباید تصور کنید که سرعت شاتر را می توان خیلی کاهش داد تا دوربین برای مدت زمانی طولانی به جمع کردن نور بپردازد. در صورت استفاده از حالات نوردهی طولانی، ستاره ها محو و کشیده می شوند. در واقع، برای تنظیم سرعت شاتر با محدودیت های مختلفی روبه رو هستید. طولانی ترین زمانی که برای نوردهی می توانید انتخاب کنید، به نوع دوربین و فاصله کانونی آن بستگی دارد. توصیه می کنیم از قانون 500 بهره ببرید. بر اساس این قانون، مقدار فاصله کانونی دوربین خود را به عدد 500 تقسیم کنید. به عنوان مثال، اگر از یک لنز 11 میلی متری استفاده می کنید، 500 تقسیم بر 11 = 45. بنابراین، سرعت شاتر را روی 45 ثانیه تنظیم کنید. هرمقدار که لنز شما حالت واید تری داشته باشد ؛ زمان نوردهی می تواند طولانی تر باشد.

اگر از دوربین های کراپ سنسور استفاده می کنید، نتیجه به دست آمده را تقسیم بر کراپ فاکتور دوربین خود کنید. این رقم معمولا برابر با 1.5 است.

دیافراگم

تنظیم دیافراگم بسیار آسان است. از بزرگ ترین مقدار دیافراگم لنز خود بهره ببرید! ولی همان طور که پیش تر نیز بیان شد، دیافراگم لنز شما باید f/2.8 یا کمتر باشد. با این حال، استفاده از دیافراگم F/4 هم می تواند نتایج قابل قبولی برای شروع همراه داشته باشد.

پردازش تصاویر

تمام آنچه تا الان مطرح شد، درباره فرآیند ثبت عکس بود. بعد از اتمام عکاسی، نوبت به پردازش تصاویر می رسد. پردازش تصاویر موضوع بسیار پیچیده ای و مستلزم یک مقاله جداگانه است. ولی این نکته را خاطر داشته باشید که هنگام ویرایش تصاویر با نرم افزارهایی نظیر Adobe Lightroom و یا Adobe Photoshop، مراقب باشید که عکس ها را بیش از حد ویرایش نکنید تا مصنوعی به نظر نرسند. سعی کنید همه چیز تا جای ممکن طبیعی باشد. به صورت بسیار خلاصه، برای ویرایش عکس ها، به این موارد دقت داشته باشید؛ وایت بالانس را تنظیم کنید، نوردهی عکس را در صورت لزوم اصلاح کنید، کمی کنتراست عکس را بیشتر کنید، مقدار Noise عکس را کاهش دهید و در تمام این مراحل مراقب باشید آسمان را بیش از مقدار سیاه و غیرطبیعی نکنید.

منبع: Wix

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 20 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 20 اردیبهشت 1401 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 108468

به "راهنمای کامل عکاسی نجومی برای مبتدی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای کامل عکاسی نجومی برای مبتدی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید