عراق، تصمیم الزرفی برای تشکیل کابینه بدون هماهنگی با احزاب مخالف، سائرون به کابینه الزرفی رأی می دهد؟

به گزارش مهسان بلاگ، عدنان الزرفی تصمیم گرفته کابینه خود را بدون هماهنگی با احزاب سیاسی مخالف در عراق تشکیل دهد.

عراق، تصمیم الزرفی برای تشکیل کابینه بدون هماهنگی با احزاب مخالف، سائرون به کابینه الزرفی رأی می دهد؟

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از موازین نیوز برهان المعموری نماینده فراکسیون ائتلاف سائرون در مجلس عراق اعلام کرد که موضع این فراکسیون تا به امروز صرف نظر از گزینه انتخابی برای نخست وزیر آینده، حمایت از تشکیل دولت در اسرع وقت بوده است؛ مشروط به اینکه یک دولت کارآمد و شایسته روی کار بیاید که توانایی مقابله با چالش های مالی و امنیتی و بهداشتی و خدماتی کشور را داشته باشد.

وی اضافه نمود که فراکسیون سائرون میخواهد سازوکارهای مطابق قانون اساسی را برای انتخاب نامزد نخست وزیری به کار گیرد و از آنجایی که رئیس جمهوری پس از شکست کمیته هفتگانه در معرفی نخست وزیر٬ عدنان الزرفی را به عنوان مأمور تشکیل کابینه انتخاب کرد٬ تصمیم اول و آخر با مجلس و شخص مکلف به تشکیل دولت است.

المعموری اعلام کرد: ما منتظر اقدامات مجلس هستیم و این که آیا جلسه ای تشکیل خواهد شد یا نه و همچنین این که شخص مأمور تشکیل دولت می تواند با فشارهایی که متوجه اوست کابینه خود را تکمیل و به مجلس معرفی کند یا تحت تأثیر این فشارها استعفا خواهد داد.

از سوی دیگر طاها الدفاعی نماینده ائتلاف نصر روز گذشته اعلام کرد که عدنان الزرفی مأمور تشکیل دولت عراق در مورد تشکیل کابینه با نیروهای کُرد به توافق رسیده است و میخواهد وزرای خود را با هماهنگی اغلب احزاب سیاسی به استثنای احزاب مخالف انتخاب کند.

الدفاعی طی اظهارات مطبوعاتی خود اعلام کرد که ریاست مجلس زمان برگزاری جلسه رأی اعتماد به کابینه الزرفی را طی هفته جاری معین خواهد نمود و الزرفی نیز باب مصاحبه با فراکسیون های سیاسی را باز نموده است.

وی ادامه داد که فراکسیون سائرون٬ عدنان الزرفی را در انتخاب وزرا آزاد گذاشته است؛ مشروط به اینکه قبل از معرفی آنها به مجلس زندگی نامه و سوابقشان را ارائه دهد.

طاها الدفاعی اعلام کرد که فراکسیون ائتلاف فتح و گروه های آن تا این لحظه گزینه ای برای جایگزینی الزرفی معرفی ننموده اند.

علی سعدون اللامی نماینده فراکسیون سائرون درباره موضع این ائتلاف درباره تصویب کابینه عدنان الزرفی گفت که اگر جلسه رأی اعتماد برگزار شود٬ ائتلاف سائرون با همه نمایندگان خود به کابینه الزرفی رأی اعتماد خواهد داد.

اللامی ادامه داد که هیچ گونه تک روی در مورد دادن رأی اعتماد به دولت عدنان الزرفی وجود ندارد.

وی اعلام کرد که ائتلاف سائرون بر این باور است که باید شخصیتی را برای پست نخست وزیری انتخاب کرد که بتواند با تمام اختیارات خود در سایه شرایط کنونی که عراق با آن روبه رو است، عمل کند.

+

cicagraphic.ir: مجله گرافیک | همه چیز درباره طراحی بصری و گرافیکی

cruisero.ir: کشتی کروز، نمایندگی کشتی کروز ایران، MSC، تور نوروز، بهار، تابستان، پاییز، زمستان کشتی کروز

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 2 آذر 1400 بروزرسانی: 2 آذر 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 43498

به "عراق، تصمیم الزرفی برای تشکیل کابینه بدون هماهنگی با احزاب مخالف، سائرون به کابینه الزرفی رأی می دهد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراق، تصمیم الزرفی برای تشکیل کابینه بدون هماهنگی با احزاب مخالف، سائرون به کابینه الزرفی رأی می دهد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید