چند درصد مردم تهران اجاره نشین هستند؟

به گزارش مهسان بلاگ، سرپرست دفتر اقتصاد مسکن ضمن اشاره به بسترسازی برای ایجاد خانه های مولد زیستی معیشتی در روستاها و شهرهای زیر 25 هزار نفر، محرک سازی در جهت مهاجرت معکوس از شهرها به روستاها را ضروری دانست.

چند درصد مردم تهران اجاره نشین هستند؟

به گزارش فارس، ابوالفضل نوروزی سرپرست دفتر اقتصاد مسکن در برنامه نهضت ملی مسکن که با حضور مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی، محسن رضایی معاون مالی رئیس جمهور و فرهاد رهبر دستیار مالی رئیس جمهور در محل وزارت راه و شهرسازی برگزار گردید، از افزایش شاخص طول دوره انتظار صاحب خانه شدن اطلاع داد.

به گفته نوروزی این شاخص که با ذخیره کردن یک سوم عایدی خانوار برای خرید مسکن معنا پیدا می نماید، در ایران از 15 سال به 34 سال رسیده است، در حالی که در بیشتر کشورهای جهان این رقم زیر 10 سال است.

سرپرست دفتر اقتصاد مسکن، سکونت 40 درصد از جمعیت روستایی و شهری در بافت فرسوده را معضلی اساسی مطرح کرد.

وی با اشاره به این که در تهران بالای 50 درصد مستأجر هستند، اضافه نمود: تعداد واحدهای خالی نیز روند افزایشی دارد.

نوروزی توضیح داد: سهم زمین در قیمت تمام شده مسکن بالاست و به 60% می رسد که این عدد در تهران به 70درصد نیز می رسد، این در حالی است که در دیگر کشورها 30درصد است و قیمت زمین بیشتر از مقدار تورم افزایش می یابد.

وی ادامه داد: مطابق آمارها احتیاج به مسکن از سال 1400 تا 1409 به غیر از مستأجران چنین برآورد شده است: با توجه به این که 24 میلیون دختر و پسر مجرد در کشور وجود دارد، طی 10 سال آینده به 12 میلیون مسکن احتیاج دارند، بعلاوه 8 میلیون مسکن به تخریب و نوسازی احتیاج دارند و 1.4 میلیون کمبود مسکن در برابر تعداد خانواده وجود دارد.

سرپرست دفتر اقتصاد مسکن معین وضع مطلوب مسکن را با 6 شاخص کاهش طول دوره انتظار مسکن، کاهش سهم مسکن در سبد هزینه خانواده، کاهش نسبت خانواده های مستأجر به کل خانواده، کاهش سهم جمعیت ساکن در واحدهای فرسوده شهری و روستایی از کل جمعیت، افزایش عمر مفید و کیفیت ساختمان و ارتقاء کیفیت معماری مسکن متناسب با هویت ایرانی-اسلامی مطرح کرد.

نوروزی برنامه عملیاتی در منطقه ها مختلف کشور را 4 پروژه اصلی شامل روستاها و شهرهای زیر 25هزار نفر جمعیت، سایر شهرها، تهران و سواحل مکران دانست که بایستی به آن ها وام مناسب تعلق گیرد چرا که اگر این پروژه در روستاها عملیاتی نگردد، مطالبه وام از سوی مردم به شهرها می رسد، بنابراین باید مهاجرت معکوس رقم بخورد که با مهیا بودن خدمات زیربنایی و روبنایی، رونق اقتصاد روستا و اشتغالزایی در روستاها همراه می گردد.

وی با اشاره به لزوم محرک سازی در جهت مهاجرت معکوس خاطر نشان کرد: بسترسازی برای ایجاد خانه های مولد زیستی معیشتی در روستاها و شهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت ضرورت دارد.

منبع: فرارو
انتشار: 24 دی 1401 بروزرسانی: 24 دی 1401 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 109257

به "چند درصد مردم تهران اجاره نشین هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند درصد مردم تهران اجاره نشین هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید