گزارش، نگاهی به گرایش های سیاسی وزیران دولت جدید لبنان

به گزارش مهسان بلاگ، دولت لبنان در نهایت شامگاه سه شنبه اول بهمن و با حضور 20 وزیر از متخصصان با گرایش های سیاسی مختلف تشکیل شد.

گزارش، نگاهی به گرایش های سیاسی وزیران دولت جدید لبنان

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران ،کابینه دولت جدید لبنان دیشب پس از کش وقوس های فراوان متشکل از 20 وزیر از جمله 6 زن به ریاست حسان دیاب تشکیل شد.

توضیح زندگی نامه و گرایش سیاسی وزرای کابینه جدید لبنان به توضیح زیر است:

حسان دیاب (نخست وزیر):

حسان دیاب که توسط میشل عون رئیس جمهور لبنان به دولت معرفی شد٬ متولد سال 1959 در بیروت است٬ وی در 13 ژوئن 2011 پست وزارت آموزش و پرورش عالی لبنان را عهده دار شد. حسان دیاب همچنین به عنوان معاون برنامه های فرامنطقه ای در دانشگاه آمریکایی بیروت و نیز استاد مهندسی کامپیوتر در این دانشگاه بود.

وی بیش از 150 نشریه در مجلات تخصصی و کنفرانس های بین المللی دارد و بر بیش از 50 پروژه تحقیقاتی نظارت داشته است.

مدرک وی در شورای مهندسی انگلیس به ثبت رسیده و دیاب یک مهندس حرفه ای معتبر و دارای گواهینامه در ثبت ملی مهندسی حرفه ای در استرالیاست.

وی از سوی دانشگاه آمریکایی بیروت عهده دار پست ریاست دانشکده مهندسی در دانشگاه ظفار عمان شد. حسان دیاب همچنین از اکتبر 2006 به عنوان معاون برنامه های فرامنطقه ای دانشگاه آمریکایی بیروت انتخاب شد.

وی با شخصی به نام نوار رضوان المولوی ازدواج نموده و دارای سه فرزند (یک دختر و دو پسر) است.

طارق مجذوب (وزیر آموزش وپرورش عالی):

طارق مجذوب که توسط حسان دیاب برای این پست معرفی شد٬ قاضی مجلس شورای دولت و نیز مشاور چندین اداره و کمیته های نوسازی قوانین و همچنین استاد تعدادی از دانشگاه های لبنان است.

ماری کلود نجم (وزیر دادگستری):

ماری کلود نجم که از جانب رئیس جمهور معرفی شده٬ در 6 آوریل 1971 در بیروت به دنیا آمد. وی استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی در دانشگاه قدیس یوسف در بیروت و نیز مدیر گروه حقوق خصوصی و مدیر مرکز مطالعات حقوقی دنیا عربی است.

وی چندین سال در دانشگاه پانتئون-اساس و نیز دانشگاه پانتئون-سوربن فرانسه به عنوان استاد مهمان حضور داشت.

کلود نجم همچنین وکیل استیناف وابسته به کانون وکلای دادگستری در بیروت است. وی دارای مدرک لیسانس در رشته حقوق و مدرک کارشناسی ارشد حقوق خصوصی از دانشکده حقوق و علوم سیاسی در دانشگاه قدیس یوسف در بیروت و دکترای حقوق بین الملل خصوصی از دانشگاه پانتئون-اساس است.

کلود نجم تحقیقات و مطالعات زیادی در زمینه تضاد قوانین بین المللی به ویژه در نظام های چندقانونی دارد. ماری کلود نجم علاوه بر کار حرفه ای خود ، در پروژه ها و ابتکارات جامعه مدنی نیز مشارکت داشته است.

او یکی از بنیانگذاران کمپین خلصدر سال 2007 با هدف دستیابی به یک راهکار صلح آمیز و الزام آور برای بحران سیاسی لبنان در آن موقع بود. او همچنین اخیراً به منظور تغییر اساسی در عملکرد سیاسی لبنان در اعتراضات مردمی این کشور مشارکت داشت.

ماری کلود نجم با شخصی به نام دکتر دانیال القبع ازدواج نموده و یک دختر دارد.

رمزی مشرفیه (وزیر امور اجتماعی و گردشگری):

رمزی مشرفیه که توسط طلال ارسلان رئیس حزب دموکراتیک لبنان معرفی شده٬ جراح ارتوپد و فارغ التحصیل دانشگاه آمریکایی بیروت است که در بیمارستان رابرت جونز انگلیس مشغول فعالیت شد.

وی در سال 1991 به عنوان استادیار ارتوپدی و جراحی دست به بخش جراحی دانشگاه آمریکایی بیروت پیوست و بعدا در سال 1997 به عنوان استاد در این دانشگاه منصوب شد.

مشرفیه در سال 2005 به عنوان استاد بخش جراحی ارتوپدی در دانشگاه بلمند لبنان به فعالیت خود ادامه داد. استاد مشرفیه رئیس بخش جراحی ارتوپدی از سال 1993-1999 و مدیر بخش اورژانس در مرکز پزشکی دانشگاه آمریکایی بیروت بود.

وی رئیس انجمن ارتوپدی و مفاصل لبنان و عضو موسس آموزشگاه پزشکان فوریت های پزشکی دانشگاه آمریکا یی بیروت و عضو و مسئول ارتباط در انجمن مراقبت های فوریت های پزشکی است.

رمزی مشرفیه همچنین عضو دانشکده جراحی دانشگاه آمریکایی بیروت، عضو انجمن ارتوپدی انگلیس ، عضو انجمن جراحی دست انگلیس و انجمن جراحی میکروسکوپی انگلیس است.

غازی وزنی (وزیر دارایی):

غازی وزنی که نبیه بری رئیس مجلس لبنان او را معرفی نموده٬ در 20 ژوئیه 1954 در بنت جبیل به دنیا آمد و متاهل و دارای 3 فرزند است. وی دارای دکترای اقتصاد از دانشگاه پاریس در سال 1983 و نیز دیپلم تحصیلات تکمیلی دارایی از همان دانشگاه است.

وزنی در سال های 1980 تا 1984 محقق مرکز تحقیقات و مطالعات مالی در دانشگاه پاریس و نیز از سال 1985-2001 به عنوان مشاور مالی در پاریس فعالیت می کرد و موسس تعدادی از بانک های آفریقاست.

غازی وزنی دانشیار و مدرس دانشکده اقتصاد و تجارت از سال 1987-1988 در جمهوری دموکراتیک کنگو است.

وی همچنین مشاور کمیته مالی و بودجه مجلس لبنان در سال 2009- 2011 بوده و نیز و کارشناس مالی و مالی دفتر مطالعات مالی و مالی در بیروت است.

ناصیف حتی (وزیر خارجه):

ناصیف حتی که از جانب جبران باسیل رئیس جریان آزاد ملی نامزد شد٬ دارای مدرک دکترای روابط بین الملل از دانشکده کالیفرنیا در سال 1980 است و قبل از آن نیز مدرک لیسانس و فوق لیسانس علوم سیاسی را در سال 1975 و 1977 از دانشگاه آمریکایی بیروت گرفته بود.

وی در سال 1981 به دانشگاه کشورهای عربی پیوست و در دفتر دبیر کل و این دانشگاه در کانادا مشغول به کار شد. ناصیف حتی در سال 1991-1999به عنوان مشاور دیپلماتیک دبیرکل اتحادیه کشورهای عربی ، سپس در سال 2000 رئیس هیئت اتحادیه کشورهای عربی در فرانسه و نماینده ناظر دائم این دانشگاه در یونسکو و سازمان بین المللی فرانکفونی، سپس در سال 2013 به عنوان مشاور دبیرکل این دانشگاه فعالیت می کرد.

ریمون غجر (وزیر انرژی):

ریمون غجر نیز که معرفی شده از جانب جبران باسیل است٬ مهندس برق و دارای مدرک دکترا از دانشگاه ساسکاچوان کانادا با بیش از 30 سال سابقه و تجربه حرفه ای در زمینه انرژی الکتریکی و سیستم های آن است.

وی در دوره کار حرفه ای خود در بسیاری از شرکت های معتبر کانادا فعالیت می کرد. غجر از سال 2007 به عنوان مشاور ارشد سیاست گذاری انرژی وزارت انرژی مشغول به فعالیت شد و ریاست گروه کوچکی از کارشناسان مسئول اجرای سیاست بخش برق را بر عهده داشت و علاوه بر آن٬ کار برقراری ارتباط با کمیته های مجلسی ٬وزارتخانه های مربوطه ٬موسسه برق لبنان٬ شورای توسعه و بازسازی به اضافه هماهنگی با سفارتخانه ها و آژانس های بین المللی (بانک دنیای٬ صندوق بین المللی پول٬ برنامه توسعه سازمان ملل و اتحادیه اروپا) را انجام می داد.

ریمون غجر نقش اساسی در تهیه مقاله سیاست گذاری بخش برق در سال 2010 و به روزرسانی این مقاله در سال 2019داشت و نظارت بر اجرای پروژه های مندرج در طرح برق در کلیه مراحل انتصاب مشاوران ، تهیه کتب شرایط ، پیگیری پیشرفت مناقصات از حل و ارزیابی پیشنهادات ، مذاکره و انعقاد قراردادهای مربوطه نیز از جمله فعالیت های حرفه ای وی محسوب می گردد.

وی از سال 1995 استاد مهندسی برق در دانشگاه آمریکایی لبنان بوده و تحقیقات متعددی در زمینه انرژی های تجدیدپذیر و اقتصاد سیستم های انرژی دارد.

ریمون غجر عضو ارشد موسسه برق و الکترونیک و عضو سندیکای مهندسان در طرابلس لبنان بوده و در لیست کارشناسان مطالعات انرژی بانک دنیای واقع شده است.

فارتینیه اوهانیان (وزیر ورزش و جوانان):

فارتینیه اوهانیان که نماینده حزب طاشناق است٬ در 1 ژانویه سال 1984 در برج حمود به دنیا آمده و متاهل است.

از جمله گواهینامه ها و مدارک علمی وی می توان به لیسانس علوم اجتماعی و مالی در سال ٬2002لیسانس تربیت معلم از دانشگاه لبنانی در سال ٬2005دیپلم مدیریت پروژه از دانشگاه هایکازیان بیروت در سال ٬2017 اشاره نمود.

اوهانیان از سال 2017 تا 2019 مدیر مرکز آموزشی و توانبخشی بازدید کنندگان از انجمن معلولین انجمن مددکاران اجتماعی جامعه ارمنی لبنان و از سال 2013 تا 2017 مشاور اجتماعی و هماهنگ کننده اداری مرکز آموزشی و توانبخشی برای افراد دارای نیازهای ویژه انجمن مددکاران اجتماعی جامعه ارمنی لبنان بود.

طلال حواط (وزیر ارتباطات):

طلال حواط که از جانب حزب گفتمان مشورتی متولد 20 ژانویه 1969 در طرابلس است. وی دارای مدرک کارشناسی ارشد مهندسی برق و علم الکترونیک در سال 1998 از دانشگاه سن خوزه کالیفرنیا و دارای لیسانس مهندسی برق و علم الکترونیک در سال 1995 از همین دانشگاه است.

طلال حواط به مدت 19 سال از سال 1999 تا سرانجام 2018 در شرکت سیسکو مشغول فعالیت بود و 8 سال از عمر حرفه ای خود را در آمریکا و 11 سال در پست های مهندسی و اداری گذراند.

وی همچنین در مهندسی و طراحی و توسعه شبکه های اینترنت ثابت و تلفن همراه در همه مناطق لبنان و کشورهای همسایه و نیز طراحی و توسعه شبکه های خصوصی اینترنت برای شرکت ها و بانک های بزرگ لبنان و کشورهای شرق عربی مشارکت داشته است.

حواط اخیرا از سال 2018 به عنوان معاون منطقه ای خاورمیانه و آفریقا و ترکیه با شرکت Sandvine کاندا که یکی از بهترین شرکت های دنیای در زمینه شبکه های اینترنت ثابت است٬ کار می نماید.

حمد علی حسن (وزیر بهداشت):

حمد علی حسن که نماینده حزب الله است٬ متولد سال 1969 در بعلبک بوده و فارغ التحصیل آموزشگاه پزشکی مسکو ٬پزشک آزمایشگاهی و دارای دکترای علوم زیستی است.

وی همچنین رئیس گروه علوم آزمایشگاهی در دانشکده بهداشت دانشگاه لبنان است و پیش از این شهردار بعلبک بود.

لمیا طنوس یمین (وزیر کار):

لمیا طنوس یمین که توسط جریان المرده معرفی شده٬ مهندس معمار و مشاور و استاد دانشگاه در سال 1974 متلود شده و متاهل است.

از گواهینامه ها و مدارک تحصیلی وی می توان به لیسانس آموزش متوسطه در رشته علوم آزمایشگاهی٬ دیپلم تحصیلات تکمیلی در رشته مهندسی معماری از دانشگاه لبنان و دیپلم تحصیلات تکمیلی ترمیم و محافظت از اماکن تاریخی از همین دانشگاه اشاره نمود.

یمین همچنین از سال 2002 تا به امروز در دانشگاه لبنان و انجمن فنون زیبایی مشغول به تدریس است.

عماد حب الله:

عماد حب الله رئیس دانشگاه آمریکایی دبی از سال 2017 در امارات متحده عربی است. وی همچنین رئیس هیئت آموزشگاهک دانشگاه از سال 2016 تا به امروز و رئیس اجرایی شرکت ICTTT Consulting بوده است. وی از سال 2005 تا به امروز مدرس دانشگاه آمریکایی بیروت و آموزشگاه عالی علوم اجرایی و مالی بوده و از سال 2017 به عنوان مشاور راهبردی شرکت The Teralight Group فعالیت نموده است.

وی همچنین عضو کنگره سازماندهی کنندگان زیرساخت ها در خاورمیانه و شمال آفریقا به نمایندگی از لبنان بوده و نماینده این کشور در اتحادیه بین المللی ارتباطات نیز بوده است.

وی خود را در رشته مدیریت عمومی از آموزشگاه بین المللی توسعه اداری در سال 2001 دریافت کرد و کارشناسی ارشد خود را در مدیریت بازرگانی در سال 1994 از دانشگاه کلمبیا و دکترای خود را در رشته مهندسی ارتباطات را از دانشگاه سیراکیوز گرفت. وی در سال 1982 نیز از دانشگاه کلمبیا یک مدرک کارشناسی ارشد در رشته مهندسی برق دریافت نموده است.

منال عبدالصمد (وزیر اطلاع رسانی) نماینده طلال ارسلان:

وی مدرک دکترای خود را در رشته حقوق از دانشگاه سوربن فرانسه دریافت کرد. او رئیس اداره قانونگذاری و سیاست های مالیاتی در اداره مالیات بر ارزش افزوده وابسته به وزارت امور مالی لبنان بوده و استاد دانشگاه القدیس یوسف در بیروت است.

رائول نعمة(وزیر اقتصاد):

رائول نعمة مدیر اجرایی بانک بانک مد از ژوئن سال 2018 تا به امروز و رئیس شورای اداری بانک ترک لند در ترکیه و عضو شورای اداری بانک بانک مد سوئیس در ژنو است.

وی مناصب متعددی را تجربه نموده و به عنوان رئیس هیئت اجرایی و مدیر کل شورای اداری بسیاری از بانک ها و شرکت های موجود در داخل و خارج از لبنان فعالیت نموده است.

نعمة در سال 1956 به دنیا آمده بود. وی مدرک علمی خود را در رشته مهندسی از پاریس دریافت نموده است. او مدارک تخصصی خود را در رشته اقتصاد و مدیریت نیز از فرانسه گرفته است.

محمد فهمی (وزیر کشور و شهرداری ها)سهمیه حسان دیاب:

او سرتیپ بازنشسته ارتش لبنان و رئیس مرکز مین یابی در لبنان است.

دمیانوس قطار وزیر محیط زیست و امور توسعه اداری از وزرای سهمیه حسان دیاب بوده و کارشناس مسائل مالی و موسس و رئیس دانشکده مدیریت در دانشگاه آنطوان است. وی در سال 2005 وزیر امور مالی و اقتصاد بوده است.

میشل نجار (وزیر اشتغال عمومی و حمل و نقل):

وی متولد 17 دسامبر سال 1958 است و تحصیلات خود را در رشته مهندسی مدنی از دانشگاه آمریکایی بیروت به سرانجام رسانده است. وی دکترای خود را در رشته مهندسی مدنی از دانشگاه اوکلاهامای آمریکا دریافت نموده و سالهای متمادی را در کشورهای غربی و کشورهای حاشیه خلیج فارس در پژوهش و آموزش و مشاوره سپری نموده است. وی از سال 1991 تا به امروز در دانشگاه لبنانی البلمند مسئولیت های اداری متعدد از جمله ریاست دانشکده های مهندسی و علوم و کشاورزی را برعهده داشته است و اخیراً نیز به عنوان معاون رئیس اجرایی در امور آموزشگاهک و اداری در دانشگاه فنی آمریکایی انتخاب شده بود.

مجله کامپیوتر: از کامپیوتر و IT کلی مقاله و ترفند جالب اینجا داریم

مجله سرگرمی: مجله سرگرمی و گردشگری

پریها: مجله خبری، موفقیت، تفریحی، فناوری و گردشگری

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 9 شهریور 1400 بروزرسانی: 9 شهریور 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 33444

به "گزارش، نگاهی به گرایش های سیاسی وزیران دولت جدید لبنان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش، نگاهی به گرایش های سیاسی وزیران دولت جدید لبنان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید