عرضه نفت خام و میعانات گازی با تسهیلات جدید در بورس

به گزارش مهسان بلاگ، نفت خام حدود پنج ماه و معیانات گازی حدود دو ماه است که مهمان بورس شده اند و به گفته مسئولان قرار است به صورت هفتگی در رینگ بین المللی بورس انرژی عرضه شوند. در این راستا مشتریان با مراجعه به وزارت نفت درخواست هایی مبنی بر تغییر نحوه عرضه ارائه نموده اند که به تبع آن وزارت نفت تسهیلات جدیدی را برای تسهیل عرضه نفت خام و میعانات گازی در بورس انرژی اعمال نموده است.

عرضه نفت خام و میعانات گازی با تسهیلات جدید در بورس

به گزارش خبرنگاران، رینگ بین الملل بورس انرژی تاکنون شش دفعه میزبان طلای سیاه بوده و نفت خام در این فرآیند تاکنون تنها سه مرتبه به فروخته شده است. البته آنطور که نفتی ها می گویند بعد از هربار عرضه، تعدادی خریدار برای خرید مراجعه نموده اند اما اقدام به خریده ننموده اند. میعانات گازی نیز سرنوشتی مشابه نفت خام داشته اند و در سه مرتبه ای که در بورس عرضه شدند بی مشتری ماندند.

البته نفتی ها فروش نرفتن نفت در بورس را اتفاقی طبیعی دانسته و بر این باورند که متقاضیان در حال آشنایی با این فرآیند هستند. آن ها هم چنین بر عرضه مداوم و هفتگی نفت و میعانات گازی در رینگ بین المللی بورس انرژی تاکید دارند و این اقدام را وظیفه وزارت نفت می دانند. از سوی دیگر اعلام کردند که در هر عرضه مراجعان زیادی برای خرید نفت در بورس اقدام می نمایند که پیشنهاداتی را نیز ارائه نموده اند که این پیشنهادات در حال آنالیز و در انتظار اخذ مجوز بود.

آخرین اخبار حاکی از آن است که پنج تسهیل جدید برای عرضه در بورس انرژی در نظر گرفته شد. پیش از این اعلام شده بود واریز پیش پرداخت به صورت ریالی ممکن بوده است. بر این اساس امکان واریز پیش پرداخت 6 درصد به صورت ارزی نیز فراهم شده است. برای تسویه باقیمانده وجه المعامله، خریداران می توانند از سازوکارهای ارزی مورد تأیید شرکت ملی نفت ایران استفاده نمایند؛ در این حالت تسویه خارج از پایاپای بورس صورت می گیرد.

دوره زمانی تحویل کالا نیز افزایش پیدا نموده است و خریداران می توانند تا 4 ماه پس از انجام معامله محموله را تحویل بگیرند. تحویل محموله در خارگ انجام می گردد، از این پس تحویل محموله در سایر مناطق منوط به تأیید شرکت ملی نفت ایران امکان پذیر است. در صورت درخواست خریداران امکان تحویل محموله به صورت زمینی از مخازن نفت پالایشگاه تبریز نیز امکان پذیر شده است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 شهریور 1400 بروزرسانی: 21 شهریور 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 6915

به "عرضه نفت خام و میعانات گازی با تسهیلات جدید در بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عرضه نفت خام و میعانات گازی با تسهیلات جدید در بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید