هر آنچه باید از مسائل زال ها بدانید

به گزارش مهسان بلاگ، در همه جای دنیا خرافات زیادی پیرامون افراد مبتلا به بیماری زالی وجود دارد و گاهی این خرافات باعث می شود انها تحت فشار روحی یا آسیب های جسمی قرار بگیرند.

هر آنچه باید از مسائل زال ها بدانید

به گزارش، آلبینوها قدمت تاریخی دارند. یعنی درست از همان ابتدای شاهنامه که سام صاحب فرزندی با موی سپید شد و اسمش را زال گذاشتند تا همین حالا. برخوردهای اجتماعی با آلبینوها هم قدمت تاریخی دارد و حتی محدود به ایران نمی شود. هرچند ایرانیان به خاطر شاهنامه و آشنایی با زال، آلبینوها را شیطانی نمی دانند، هرچند گاهی برخوردها و رفتارهای نامناسب اجتماعی باعث آزار این افراد و اجتماع گریزی آنها می شود، ولی با تمام این اوصاف می توان ایرانیان را مهربان تر از آفریقایی ها دانست.

زالی یا آلبینیسم نوعی بیماری ژنتیکی است که عدم توان تولید رنگدانه ملانین موجب سپیدی پوست و موی فرد می شود. تاکنون هفت نوع زالی شناخته شده است.

جزیره ای برای آلبینوها

بعضی در بعضی کشورهای آفریقایی بر این باور است که جادوگران می توانند با بدن آلبینوها معجون جادویی درست کرده و هر کسی که این معجون را بخورد، برای همیشه ثروتمند و خوشبخت می شود؛ یکی از آن دست عقیده های عجیب و غریب که فقط منجر به آسیب رساندن به بخشی از جامعه می شود و گاهی آلبینوها را فراری و افسرده می کند. این خرافات می گوید که روح شیطان در بدن این افراد دمیده شده و افکار منسوخ شده در سال 2019 همچنان در نقاطی از دنیا به این تبعیض ها و جنایت ها دامن می زند. حتی خرافات فاجعه تری هم در این مناطق وجود دارد که می گویند استخوان آلبینوها حاوی طلا است و در نتیجه اعضای بدن این افراد را قطع می کنند.

افکاری مانند این باعث شده که جزیره ای در شمال تانزانیا تبدیل به پناهنگاهی برای افراد دارای آلبینیسم شود. گفته می شود که کشور آفریقایی تانزانیا بالاترین نرخ جمعیت این افراد را دارد و حدود هزار و 500 آلبینو در این کشور زندگی می کنند و بخش زیادی از آنها از دست سوداگران فرار کرده و در جزیره ای با نام یوکرو ساکن شده اند.

مسائل جسمی سپید مویان

مسائل آلبینوها را می شود در دو دسته خلاصه کرد: اول مسائل فردی و پزشکی و دوم مسائل اجتماعی و قانونی. ولی بیشتر به نظر می رسد که مسائل اجتماعی این افراد بسیار بیشتر از دسته اول است. چون آلبینوها به جز مسائل بینایی و مشکل با نور شدید، تقریباً مشکل دیگر جسمی ندارند و آنچه آنها را آزار می دهد، عدم آگاهی و برخوردهای نامناسب اجتماعی است.

مرتضی شمسیان نورسته، سخنگوی انجمن آلبینیسم ایران و کارشناس ارشد کاردرمانی از دانشگاه شهید بهشتی است. او درباره مسائل این افراد می گوید: بخشی از مسائل اولیه این افراد مواردی مانند مسائل بینایی است که علائم مختلفی دارد و نوع و شدت آن در افراد مختلف، متفاوت است. به هر حال عمده افراد آلبینو دچار مشکل بینایی هستند.

موضوع بعدی کمبود رنگدانه در این افراد است که باعث حساسیت به نور آفتاب شده و به طور مثال پوست زیر نور آفتاب دچار سوختگی می شود و می سوزد. نوری که در افراد عادی توسط چشم دفع می شود، در آلبینوها آزاردهنده است و در نتیجه این افراد هم از نظر چشمی و هم پوستی به نور آفتاب حساسیت دارند.

سخنگوی انجمن آلبینیسم ایران ادامه می دهد: فردی که دچار کم بینایی باشد، با تجهیزات کمک کننده می تواند به مشکل خود غلبه کند یا اگر شخص به آفتاب حساسیت دارد، می تواند از رفتن زیر آفتاب جلوگیری کند.

مسائل اجتماعی افراد دارای آلبینیسم

مشکل دیگری که این افراد با آن روبرو هستند، عوامل ثانویه است. شمسیان در این رابطه می گوید: استفاده از لوازم کمک بینایی برای این افراد ممکن است باعث جلب توجه و سوءرفتار اطرافیان شود. آلبینوها دچار کم بینایی هستند، اما اگر جسم را به چشم خود نزدیک کنند، می توانند ببینند و در نتیجه ممکن است سایر افراد سوال هایی کرده یا توصیه های اشتباه کنند. این نوع از رفتارها از طرف اجتماع می تواند باعث اجتماع گریز شدن آلبینوها و کاهش فعالیت اجتماعی این افراد شود.

وی ادامه می دهد: آسیب روانی که به این افراد وارد می شود، به علت ناآگاهی جامعه است و اگر آگاهی جامعه نسبت به این افراد بالاتر برود، میزان آسیب به آلبینوها کمتر می شود. انجمن آلبینیسم هم برای افزایش آگاهی جامعه و کاهش سوءرفتار با آلبینوها فعال است.

سخنگوی انجمن آلبینیسم ایران می گوید: آلبینوها به خودباوری بیشتری نیاز دارند و از طرفی باید تلاش بیشتری هم انجام بدهند. همچنین تلاش می کنیم خود آلبینوها هم میزان فعالیت اجتماعی خود را کم نکرده و در جامعه حضور داشته باشند و خودباوری آنها بالاتر برود.

میزان احتمال ابتلای فرزند به آلبینیسم

مسائلی که برای ازدواج این افراد ایجاد می شود هم به علت عدم آگاهی جامعه است. افراد دارای آلبینیسم باید دو ژن آلبینیسم داشته باشند تا مبتلا شوند. افراد یا ژن آلبینیسم را دارند یا ناقل ژن هستند یا مسئله ای ندارند. اگر فرد مبتلا به آلبینیسم با فرد دیگر مبتلا به این اختلال ازدواج کند، احتمال بروز این اختلال در فرزند صد در صد است. حالا اگر فرد مبتلا به آلبینیسم با فرد ناقل ازدواج کند، میزان ابتلای فرزند به آلبینیسم 50 درصد است. همچنین اگر فرد ناقل با فرد ناقل دیگری ازدواج کند، احتمال ابتلای فرزند به آلبینیسم 25 درصد است و اگر فرد دارای آلبینیسم با فردی که این ژن را ندارد ازدواج کند، اصلاً احتمال ابتلای فرزند به این اختلال وجود ندارد.

شمسیان در این رابطه می گوید: ازدواج فامیلی در این رابطه مؤثر است. یعنی اگر فرد مبتلا به آلبینیسم با فامیل خود ازدواج کند، چون احتمال ناقل بودن وجود دارد، ممکن است فرزند او احتمال 50 درصد ابتلاء به این اختلال را داشته باشد.

باورهای اجتماعی غلط در شهرهای کوچک

سخنگوی انجمن آلبینیسم ایران درباره وجود عقاید غلط درباره آلبینوها می گوید: باورهای خرافی و غلط در بعضی کشورهای آفریقایی نسبت به این افراد هست، اما در ایران این باورها و خرافات خیلی وجود ندارد. یعنی در ایران به این افراد از لحاظ جسمی آسیب نمی رسد و آسیب های روانی به آنها وارد می شود. تمسخر، سوال های بی جا، توصیه های نادرست و تصور ناکارآمدی درباره این افراد در جامعه ما وجود دارد. این مسائل می تواند باعث شود که آلبینوها در اشتغال دچار مشکل شوند.

وی ادامه می دهد: آلبینوها می گویند مسائل اجتماعی در شهرهای بزرگ نسبت به شهرهای کوچک و روستاها کمتر است.

آمار دقیقی از تعداد آلبینوهای ایران وجود ندارد

هرچند آمار دقیقی از تعداد افراد دارای آلبینیسم در کشور وجود ندارد، اما انجمن آلبینیسم آمریکا می گوید که از هر 18 هزار تا 20 هزار نفر، حداقل یک نفر مبتلا به آلبینیسم است.

شمسیان درباره آمار آلبینوها در ایران می گوید: انجمن ما تازه تأسیس است و تاکنون فقط چند صد نفر به انجمن پیوستند و آمار مشخصی از تعداد این افراد در ایران نداریم. ولی آنچه مشخص است اینکه وجود این افراد در استان هایی مثل سیستان و بلوچستان بیشتر از سایر نقاط کشور است.

وی ادامه می دهد: علت این موضوع هم می تواند ازدواج های فامیلی و درون قبیله ای باشد که منجر به انتقال ژن می شود. میزان آگاهی در مناطق محروم به مراتب کمتر است و در نتیجه ازدواج های فامیلی بیشتر رخ داده و ابتلاء به آلبینیسم هم افزایش پیدا می کند. با این حال انتظار می رود که میزان آگاهی در مناطقی که شیوع بیشتر است، افزایش پیدا کند، اما این طور نیست و حتی سوءرفتارها در این مناطق هم وجود دارد.

تعریف قانونی از آلبینیسم نداریم

یکی از مسائل آلبینوها این است که تقریباً هیچ تعریف قانونی از آلبینیسم وجود ندارد. شمسیان در این رابطه می گوید: با بعضی از کنندگان مجلس در این رابطه صحبت کردیم، اما تفکری وجود دارد که می گویند اگر تعریف قانونی از این اختلال شکل بگیرد، باعث بالا رفتن توقع می شود و در نتیجه شرایط خاصی در قانون تعریف نمی شود. از نظر بهزیستی هم حتی تعریف خاصی وجود ندارد و آلبینوها را به عنوان افراد کم بینا می شناسند.

وی ادامه می دهد: از طرفی اطلاع رسانی به این افراد برای خدمت رسانی هم بسیار ضعیف است و به این افراد نمی گویند چه خدماتی به آنها ارائه می شود و در نتیجه افراد کمتری برای دریافت خدمات مراجعه می کنند.

مسائل زنان مبتلا به آلبینیسم

هرچند بعضی منابع می گویند احتمال آلبینیسم در مردان بیشتر از زنان است، اما این اختلال در زنان هم مانند مردان شکل می گیرد و شاید مسائل اجتماعی ناشی از آن برای زنان بیشتر هم باشد.

زیور عابدی، مدیرعامل انجمن آلبینیسم ایران که کارشناس ارشد روابط بین الملل است در این رابطه می گوید: بخشی از مسائل این افراد مشترک است، اما قسمتی از مسائل هم مخصوص زنان است. هنگام ازدواج میزان مسائل زنان آلبینو بیشتر مطرح می شود. یعنی زنی که مبتلا به این اختلال است و موهای خود را رنگ می کند، باید هنگام ازدواج به همسر خود بگوید که مبتلا به آلبینیسم است. هنگام بچه دار شدن هم این مسائل مطرح می شود که ممکن است فرزندی که به دنیا می آید، دارای آلبینیسم باشد.

عابدی ادامه می دهد: وقتی خانم ها باردار می شوند این نگاه وجود دارد که همه منتظر این هستند تا ببیند ظاهر نوزاد چگونه است و در نتیجه خانم هنگام بارداری دچار اضطراب هایی می شود. به هر حال این موضوع در شهرهای مختلف شدت و ضعف دارد. این دوگانگی در زنان شکل می گیرد که اگر خودم باشم، ممکن است برای ازدواج انتخاب نشوم و اگر خودم نباشم، چه کاری انجام بدهم.

زالی در ادبیات

جدا از زال که پدر رستم بود و به رنج 30 ساله فردوسی در شاهنامه به مردم ایران و دنیا معرفی شد، می توان ردپای زالی را در ادبیات دنیا هم خواند. هرمان ملویل نویسنده آمریکایی در سال 1851 میلادی رمان موبی دیک را درباره داستان نهنگی نوشت که زال بود. این نهنگ سفید در اقیانوس و نزدیک جزیره موکا در جنوب شیلی زندگی می کرد. رمان موبی دیک یکی از هزار کتابی است که باید پیش از مرگ خواند.

آنچه درباره آلبینوها مشخص است اینکه تفاوتی با سایر افراد جامعه ندارند و فقط به علت مسائلی مانند کم بینایی نیازمند توجه بیشتری هستند. بیشترین چیزی که باعث رنج آلبینوها می شود، نگاه های تبعیض آمیز ناشی از ناآگاهی است. همان چیزی که می تواند اثر مستقیم رسانه باشد تا میزان آگاهی جامعه را بالاتر برده و بعضی سوءرفتارها را با سپید مویان کاهش داده یا از بین ببرد. آلبینوها بیش از هر چیز به سلامت و امنیت روانی نیاز دارند و حمایت اجتماعی که باید به آنها هدیه شود.

منبع: ایلنا

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 21 شهریور 1400 بروزرسانی: 21 شهریور 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 11148

به "هر آنچه باید از مسائل زال ها بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هر آنچه باید از مسائل زال ها بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید