هشدار وزیر کشور لبنان به نفوذی ها در شب درگیری پلیس با معترضان

به گزارش مهسان بلاگ، میدان های مهم پایتخت لبنان یکشنبه شب را هم با خشونت سپری کرد.وزیر کشور لبنان درباره برنامه نفوذی ها برای ایجاد هرج و مرج و ممانعت از حصول توافق بر سر تشکیل دولت جدید لبنان هشدار داد.

هشدار وزیر کشور لبنان به نفوذی ها در شب درگیری پلیس با معترضان

برای سفر با تور پوکت همراه ما باشید.

به گزارش گروه بین الملل مهسان بلاگ، در آستانه نزدیک شدن احزاب سیاسی لبنان به توافق برای تشکیل دولت جدید، بیروت برای دومین شب متوالی شب ناآرامی را پشت سر گذاشت.

به گزارش وبگاه خبری النشره، درگیری ها از آنجا آغاز شد که حدود ساعت هفت و نیم عصر روز یکشنبه به وقت لبنان، نیروهای حفاظت مجلس هدف پرتاب ترقه و فشفشه از سوی گروه هایی قرار گرفتند که قصد داشتند با شکستن حصار امنیتی وارد حیاط مجلس گردد. نیروهای امنیتی و نظامی هم فورا وارد عمل شده و با توسل به زور و پرتاب گاز اشک آور سعی در متفرق کردن آنها داشتند.

پس از متفرق شدن معترضان از خیابان شهرداری بیروت، تظاهرات نمایندگان آغاز به پرتاب سنگ به سمت نیروهای امنیتی در مرکز بیروت کردند که در واکنش به آن نیروهای امنیتی هم گاز اشک آور شلیک کردند.

نهاد دفاع مدنی در بیروت هم اعلام نمود، نیروهایش در حال امداد رسانی به ده ها مجروح درگیری های امشب میان معترضان و نیروهای امنیتی در مرکز بیروت هستند و شماری از آنها به بیمارستان های منطقه انتقال داده شدند.

ممانعت نیروهای امنیتی با رسیدن گروهی از شهروندان به میدان شهدا(محل تحصن و تجمع معترضان) هم به درگیری بین طرفین منجر شده بود. عملیات تعقیب و گریز بین نیروهای امنیتی و بعضی آشوبگران همچنان ادامه دارد.

بعضی معترضان در مرکز بیروت به سمت شهروندی که شعار حمایت از نبیه بری رئیس مجلس لبنان سر می داد، حمله ور شدند و او را کتک می زدند؛ اما با اقدام نیروهای امنیتی در پرتاب گاز اشک آور به سمت اغتشاشگران از شدت درگیری بین معترضان و نیروهای امنیتی کاسته شده است.

افرادی ناشناس هم تعدادی از خیمه های معترضان در میدان الشهداء در مرکز بیروت را به آتش کشیدند که به دنبال آن نیروهای آتش نشانی خود را به محل رسانده و اقدام به خاموش کردن آتش کردند.

پایگاه خبری النشره اتفاقات این دو شب گذشته را برنامه ریزی شده توصیف کرد و گفت: تظاهرات نمایندگان تجهیزاتی اعم از ماسک گاز یا کلاه های ایمنی با خود داشتند. حمله به نیروهای امنیتی و فحاشی به آنها هم آشکار و علنی بود. گویی می خواهند اوضاع را به سمت هرج و مرجی سوق دهند که نیروهای امنیتی و ارتش قادر به کنترل آن نباشند.

بعضی فعالان اعتراضات هم گفتند که نفوذی هایی وابسته به بعضی احزاب هستند که به سمت نیروهای امنیتی سنگ پرتاب می نمایند و دست به عملیات خرابکارانه می زنند.

ریا الحسن وزیر کشور دولت پیشبرد امور لبنان هم امشب در اظهاراتی تلویزیونی معترضان مسالمت جو را به ترک تجمعات مرکز بیروت و میدان های تظاهرات دعوت کرد و گفت: نفوذی ها، درگیری هایی را بین معترضان و نیروهای امنیتی ساخته و پرداخته نموده اند.

الحسن گفت: بیم آن می رود که برنامه ای برای تحت تاثیر قرار دادن رایزنی های مجلسی مربوط به انتخاب نخست وزیر وجود داشته باشد .

به گفته وزیر کشور لبنان نیروهای امنیتی این کشور هنوز نتوانستند طرفی را که نفوذی ها از آنجا آمد اند، تعیین نمایند.

الحسن بر آمادگی خود برای گفت وگو با تظاهرات نمایندگان لبنانی تاکید نمود.

شهر صیدا در جنوب لبنان هم امشب را با ناآرامی سپری کرد. ارتش لبنان خیابان های داخل شهر صیدا را که با لاستیک های آتش زده توسط معترضان مسدود شده بود بازگشایی کرد.

اتوبان الجیه که بیروت را به صیدا متصل می نماید نیز به صورت دو طرفه مسدود شده است.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 11 بهمن 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 29892

به "هشدار وزیر کشور لبنان به نفوذی ها در شب درگیری پلیس با معترضان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار وزیر کشور لبنان به نفوذی ها در شب درگیری پلیس با معترضان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید