شرایط اصناف بعد از شیوع کرونا

به گزارش مهسان بلاگ، به گزارش خبرنگاران، اصناف با حدود 2.7 میلیون واحد صنفی (با احتساب حدود 500 هزار صنفی بدون پروانه) نقش مهمی در بخش خدمات کشور از زنجیره تأمین تا توزیع کالاها و ایجاد اشتغال زایی دارند. با توجه به ماهیت چهارگانه اصناف کشور، این اصناف در تمام زیر بخش های خدمات به جز خدمات عمومی و مؤسسات پولی و مالی توزیع شده اند.

شرایط اصناف بعد از شیوع کرونا

اصناف کشور در چهار دسته توزیعی، خدماتی، تولیدی و خدمات فنی قرار دارند. بیش از یک میلیون واحد صنفی در دسته توزیعی (49 درصد کل واحدهای صنفی کشور)، حدود 19 درصد اصناف تولیدی ،17 درصد اصناف خدمات فنی و 15 درصد خدماتی هستند.

بررسی استانی واحدهای صنفی نشان می دهد که استان تهران با حدود 14 درصد اصناف کشور در رتبه اول واقع شده است و سپس استان های اصفهان و خراسان رضوی بیشترین تعداد اصناف را در کشور دارند. استان های قم و گیلان که شیوع کرونا در آنجا مشاهده شد، به ترتیب حدود 88 و 28هزار واحد صنفی دارند.

بررسی سرانه واحد صنفی به ازای هر 1000 نفر حاکی از آن است که است استان های ایلام و مازندران به ترتیب با 44 و 41 واحد صنفی دارای بیشترین سرانه در کشور هستند و استان های سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان، قم و تهران به ترتیب با 13 ،18 ،20 ،21 و 22 واحد صنفی در انتهای رتبه بندی کشوری قرار دارند.

بر اساس برآورد دبیرخانه هیات عالی نظارت بر سازمان های صنفی، به ازای هر واحد صنفی 2.5 شغل در کشور ایجاد می شود و با احتساب اصناف دارای پروانه و فاقد پروانه، میزان اشتغال زایی آن ها به بیش از 6.5 میلیون نفر خواهد رسید.

(اشتغال واحدهای دارای پروانه 5.5 میلیون شغل است.) در بررسی های موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی آمده است: بعد از شیوع کرونا تولید از دو ناحیه با مشکل روبرو شد. ازیک طرف در سمت تقاضا بسیاری از فعالیت های واحدهای صنفی با کاهش تقاضا روبرو شده اند و از سوی دیگر در سمت عرضه نیز به دلیل سیاست های دولت و جلوگیری از شیوع بیشتر بیماری، واحدهای صنفی با تعطیلی روبرو شدند. بنابراین بسیاری از فعالیت های اقتصادی این واحدها تعطیل شده و اشتغال زایی آن ها به شدت درخطر افتاده است و تداوم شرایط جاری میزان آسیب پذیری آن ها را به شدت افزایش خواهد داد.

همچنین در بخش دیگری از گزارشی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی آمده است: با توجه به شرایط اعلام شده به نظر می رسد شرایط اشتغال در واحدهای صنفی بسیار نگران کننده باشد.

مطابق بررسی ها یک کاهش اشتغال موقتی در حدود 3 میلیون نفر در اصناف می تواند مشاهده شود. در بین گروه های چهارگانه اصناف، اصناف توزیعی با 35درصد کاهش شغل، با کمترین کاهش روبرو شده اند، اما به دلیل سهم بالا آن در ایجاد اشتغال، این کاهش بسیار بالا است.

واحدهای صنفی، خدماتی، خدمات فنی و تولیدی با بیشترین میزان آسیب پذیری روبرو شده اند. بنابراین ضروری است دولت برنامه ای برای کاهش آثار زیان بار این بیماری برای بخش اصناف و تدابیر لازم برای کوتاهی دوره بیماری بی اندیشد. البته در شرایط شیوع ویروس کرونا برخی کسب وکارها، ازجمله کسب وکارهایی که در حوزه بهداشتی، دارویی و … نیز رونق پیداکرده اند، اما در مقایسه با آثار زیان بار آن بر سایر صنوف بسیار اندک است.

منبع: اتاق بازرگانی تهران

bestcanadatours.com: Best Canada Tours یک سرویس خدماتی جدید و چند منظوره جهت ارائه سرویس تور به کشور کانادا با کیفیت برتر است

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 27 شهریور 1400 بروزرسانی: 27 شهریور 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 48771

به "شرایط اصناف بعد از شیوع کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط اصناف بعد از شیوع کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید