کاهش تعداد مبتلایان به کرونا در 10 روز گذشته

به گزارش مهسان بلاگ، معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: خوشبختانه در 10 روز گذشته، کاهش شدیدی در تعداد مبتلایان جدید داشته ایم و همچنین تا خاتمه تابستان انتظار موج دیگر شیوع کرونا را نداریم.

کاهش تعداد مبتلایان به کرونا در 10 روز گذشته

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از ستاد ارتباطات و اطلاع رسانی بنیاد مصطفی(ص) ، دومین روز از هفتمین نشست برنامه تبادل تجربیات علم و فناوری (STEP) در کشورهای اسلامی که به صورت مجازی و به همت بنیاد مصطفی(ص) در محل کارخانه نوآوری آزادی در حال برگزاری است.

علی اکبر حقدوست، معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مورد بیماران کرونا گفت: باعث افتخار من است که در این نشست شرکت می کنم. فعالیت های ما در روبرو با کرونا براساس زمان بود؛ از زمانی که در کشور چین خبر این بیماری را شنیدیم، در ایران ستادی تشکیل دادیم که وظیفه این گروه آنالیز اقدامات اپیدمی در کشور ما بود.

وی در ادامه بیان نمود: بعد از سی روز از اعلام شیوع این بیماری در چین، ما یک نمونه در ایران کشف کردیم که بعد از آن فعالیت های مختلفی را انجام دادیم.

معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همچنین اضافه کرد: دو روز بعد از کشف اولین مورد در ایران، دانشگاه و مدارس را تعطیل نموده و بعد از پنج روز همه دانشگاه های کشور را تعطیل کردیم. همچنین آنالیز و فعالیت های بهداشتی را تشدید نموده و حتی اماکن مقدس از جمله حرم امامان معصوم و مساجد را نیز تعطیل کردیم؛ بعضی از این محدودیت ها برای اولین بار بود.

وی با بیان اینکه در کشور ایران حدود پنج و سه دهم درصد افراد مبتلا به کرونا فوت کردند، گفت: در آمریکا این آمار بالاتر است؛ این آمار نشان دهنده، مدیریت ما بوده است. آمار در ایران، خفیف تر از سایر کشورها است؛ در کشورهای انگلیس، هلند، بلژیک و آلمان تعداد تست های مثبت شیب بیشتری دارد. تعداد درگذشتگان در کشور ما آمار قابل قبولی نسبت به دیگر کشورها دارد.

حقدوست در ادامه توضیح داد: آمار تجمیعی براساس سناریوهای مختلف بدون فاصله گذاری اجتماعی می توانست بیشتر از صدهزار مورد باشد اما خوشبختانه بین یازده تا دوازده هزار مورد متوقف شد. ما بیشتر مراکزی که احتمال تجمع در آن ها بود را تعطیل کردیم که مرگ و میر کاهش یابد؛ آمار موجود، نشان دهنده تاثیر آن است. مداخلات ما از جمله در تعطیلی مدارس و دانشگاه ها آمار مبتلایان را کاهش داده است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همچنین اضافه کرد: ما درحال ایجاد برنامه مختلفی هستیم که بعضی از آن ها در میان مدیران رده بالا است. در بعضی استان ها شیوع بیشتر و در بعضی استان ها شیوع کمتری داریم. همچنین ما در حال تهیه آماری برای مقامات بهداشتی و مدیران در سطح استان هستیم.

حقدوست گفت: در شهر خوزستان که قسمت غربی کشور ایران و در نزدیکی مرز کویت است، وقتی اپیدمی را آنالیز کردیم، متوجه شدیم که باید کوشش بیشتری در این منطقه پرخطر کنیم. همچنین ما در هر دانشگاه علوم پزشکی، تحقیقات اپیدمیکی برای کنترل اطلاعات ایجاد کردیم و میان تیم ها تماس برقرار است و ظرفیت ها با یک دیگر به اشتراک گذاشته شده و آمار نیز به روزرسانی می گردد.

وی با بیان اینکه ایران بیشتر از هفتاد و پنج درصد از موج اپیدمی را گذرانده است، اظهار کرد: خوشبختانه تا 10 روز گذشته، کاهش شدیدی در تعداد مبتلایان جدید داشته ایم؛ همچنین تا خاتمه تابستان انتظار موج دیگر شیوع کرونا را نداریم. تحقیقات ما این است که موج بعدی ابتلا در زمستان خواهد بود و ممکن است در پاییز و زمستان موج دوم را داشته باشیم.

معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همچنین اضافه کرد: بعضی از کشورهای در حال توسعه در نظر دارند که فراوری واکسن خوب است، درحالی که در آمریکا و اروپا نمی توانیم از تاثیر اقدامات پیش گیرانه چشم پوشی کنیم. اقدامات ایران در پیدا کردن افراد با تماس تلفنی و تحقیقات سازمان یافته در روزهای ابتدایی در کاهش مبتلایان مفید بوده، این اقدامات در بیمارستان ها باعث کاهش شیوع شده است.

هفتمین دوره نشست استپ شامل سخنرانی کلیدی برگزیدگان دوره های پیشین جایزه مصطفی(ص)، شامل جکی یینگ، اوگور شاهین، استاد ایمونولوژی در دانشگاه ماینز آلمان، حسین بهاروند استاد زیست شناسی و فناوری سلول های بنیادی در پژوهشگاه رویان و محمد عبدالاحد، عضو هیات علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر در دانشگاه تهران و پنل های تخصصی با مشارکت کارشناسانی از کشورهای مختلف و ارائه مقاله متخصصان در زمینه های مرتبط نیز هست.

نشست امروز با حضور سخنرانانی از کشورهای دیگر با رعایت قوانین فاصله گذاری اجتماعی به صورت مجازی برگزار می گردد.

در این دوره از نشست استپ کارشناسان بیماری های عفونی و اساتید دانشگاه و متخصصان همراه با اساتیدی از کشورهای هند، ترکیه، ژاپن، چین، اندونزی، مالزی، ایران و آذربایجان تجربیات خود را در درمان این بیماری به اطلاع یکدیگر می رسانند.

تا به امروز مراکز مختلفی در دنیا اسلام شامل دانشگاه های ایران سه دوره، دانشگاه پوترای مالزی (دوره دوم)، دانشگاه سلطان قابوس عمان (دوره چهارم) و دانشگاه کراچی پاکستان (دوره پنجم) میزبان نشست های استپ بوده اند.

/

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

سلو بلاگ: سلو بلاگ: محفلی برای هم اندیشی

پریها: پریها: اخبار، سرگرمی، ورزش، فال، پزشکی، سینما، هنر، گردشگری

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 20 شهریور 1400 بروزرسانی: 20 شهریور 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 50822

به "کاهش تعداد مبتلایان به کرونا در 10 روز گذشته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش تعداد مبتلایان به کرونا در 10 روز گذشته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید