کرونا در بچه ها با چه علائمی آشکار می گردد؟

به گزارش مهسان بلاگ، یک فوق تخصص بیماری های عفونی بچه ها با اشاره به علائم بیماری کرونا در بچه ها، گفت: فرمی از بیماری به دنبال عفونت کرونا دیده می گردد که ناشی از فاکتورهای التهابی داخل بدن است، یعنی در آن دوره ممکن است pcr کرونا منفی باشد ولی کودکی باشد که بین یک تا 4 هفته قبل، عفونت را گرفته و اکنون فاز التهابی آن را نشان دهد. این موارد ممکن است با علائمی مثل اسهال، کاهش هوشیاری، اختلال خون ریزی دهنده و... به مراکز درمانی مراجعه نمایند.

کرونا در بچه ها با چه علائمی آشکار می گردد؟

به گزارش خبرنگاران، دکتر رکسانا منصوری با بیان اینکه در اسفندماه بچه ها مبتلا به کووید19 علامت کمتری داشتند، گفت: از این رو تصور می شد بچه ها به این بیماری مبتلا نمی شوند تا اینکه حدودا فروردین ماه با فرم جدیدی از ابتلا به ویروس در بچه ها روبرو شدیم؛ بچه ها نه تنها به ویروس مبتلا می شوند، بلکه حتی می توانند ویروس را به دیگران هم انتقال دهند.

وی با اشاره به اینکه کووید19 ویروسی است که جدیدا شناخته شده، اعلام کرد: زمانی هم که ایران با این ویروس درگیر شد، هنوز هیچ جایی اطلاعات گسترده نسبت به آن وجود نداشت. بنابراین بسیاری از اطلاعاتی که داشتیم مبنی بر اینکه بچه ها به ویروس مبتلا نمی شوند و یا نمی توانند آن را به سایرین انتقال دهند ناشی از نقص اطلاعاتی بوده است. ما بچه ها علامت دار نسبت به بزرگسالان کم تر داشتیم و انتظارمان آن بود که شدت بیماری و مرگ و میر در بزرگسالان بیشتر باشد.

این فوق تخصص بیماری های عفونی بچه ها، ادامه داد: موارد ذکر شده هنوز به معنای آن نبود که بچه ها به نوع بدون علامت یا کم علامت بیماری مبتلا نشوند. از حدود فروردین ماه بود که با فرم جدیدی از ابتلا به کرونا در بچه ها آشنا شدیم که شباهت هایی با بیماری کاوازاکی داشت و ما به آن التهاب بعد از عفونت می گوییم؛ بنابراین هم بچه ها به این ویروس مبتلا می شوند و هم می توانند آن را به سایرین انتقال دهند.

وی اضافه کرد: همچنین فرمی از بیماری به دنبال عفونت کرونا پیش آمد که ناشی از فاکتورهای التهابی داخل بدن است، یعنی در آن دوره ممکن است pcr کرونا منفی باشد ولی کودکی باشد که بین یک تا 4 هفته قبل عفونت را گرفته و اکنون فاز التهابی آن را نشان می دهد. این موارد ممکن است با علائمی مثل اسهال، کاهش هوشیاری، اختلال خون ریزی دهنده و... به مراکز درمانی مراجعه نمایند و حتی با بسیاری بیماری های دیگر اشتباه گرفته شوند و بعد ما متوجه شویم این بچه ها سابقه تماس با فرد کرونا مثبت داشتند و یا خودشان ردپایی از ابتلا به کرونا دارند.

وی اضافه کرد: به عنوان مثال کودکی پنج ساله با مشکل کلیوی مزمن و انسداد مجاری ادراری به بیمارستان مراجعه نموده بود و برای اینکه آن مشکل آنالیز گردد متوجه شدیم تب بالایی دارد و آزمایش گلبول های سفید او ما را به کرونا مشکوک کرد و با انجام سی تی اسکن در ریه مسائل شدید داشت، علی رغم آنکه نشانه ای برای این موضوع نداشت. تست کووید19 برای کودک انجام شد و گرچه پاسخ آن منفی بود، اما این مورد جزو مواردی بود که می تواند بدون مثبت بودن تست کرونا، علائم این بیماری را داشته باشد.

منصوری با اشاره به اینکه یک رژیم غذایی ساده و متنوع برای تمام التهاب ها و عفونت ها می تواند موثر باشد، اضافه کرد: کماکان ترجیح می دهیم رژیم های پروتئین دار، کم چربی و کم کربوهیدرات برای بچه ها استفاده گردد که مسئله ای برای بچه ها ایجاد نکند و مواد غذایی ضروری از اسیدهای آمینه، میکرو المان ها و مینرال ها برایشان تامین گردد.

وی در پاسخ به این سوال که در چه مواردی والدین باید به وجود کووید 19 یا عفونت در کودک شان شک نموده و به مراکز درمانی مراجعه نمایند، گفت: اینکه پدر و مادر به بیمارستان مراجعه نمایند بستگی به سن کودک دارد. در بچه های زیر یک سال تب بالا بسیار اهمیت داد و اکنون که در اپیدمی کرونا هستیم، هر تبی که در کودک به طول بیانجامد و به درمان عادی پاسخ ندهد حتما باید به پزشک گزارش گردد. علامت دیگری که اکنون بسیار شایع است و هر سال در طول تابستان با آن روبرو هستیم اسهال و استفراغ است و از آنجایی که می تواند یکی از علائم گوارشی کرونا باشد، باید آن را جدی بگیریم. اگر اسهال و استفراغی صورت گرفت که همراه آن سرفه، دون دون شدن بدن و... مشاهده شد بازهم علامت خطری برای مراجعه به مراکز درمانی است.

بنابر اعلام کانال خبری دانشگاه شهید بهشتی، وی در پایان اضافه کرد: اگر همه موارد در کودکی مشاهده گردد و در سابقه او تماس با فرد کرونا مثبت یا حضور در محیط های شلوغ بدون حفاظ باشد، شک به وجود بیماری کرونا می کنیم که باید آنالیز گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 شهریور 1399 بروزرسانی: 3 شهریور 1399 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 53552

به "کرونا در بچه ها با چه علائمی آشکار می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا در بچه ها با چه علائمی آشکار می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید