گیاهان زمستانی زیبا که در فصل سرما هم گل می دهند!

به گزارش مهسان بلاگ، مجله قرمز: گیاهان زیبای زمستانی که در فصل سرما هم گل می دهند کدامند؟ عاشقان گل و گیاه همواره دوست دارند باغچه ای زیبا و سرسبز داشته باشند، اما با آغاز زمستان بیشتر گیاهان ظاهر زیبا و سرسبز خود را از دست می دهند و برای مشاهده زیبایی مجدد آن ها باید تا بهار صبر کنیم. اما همه گیاهان اینطور نیستند، بعضی از گیاهان زمستانی در فصل سرما هم گل می دهند و گل های رنگارنگ و جذابشان فضای باغچه و گلخانه شما را در زمستان هم شاداب و زیبا نگه می دارد. اما این گیاهان زیبای زمستانی کدامند؟

گیاهان زمستانی زیبا که در فصل سرما هم گل می دهند!

گل پامچال انگلیسی

پامچال انگلیسی با نام علمی Primula Vulgaris یکی از گونه های پامچال است که بین 20 تا 60 سانتی متر ارتفاع دارد. بیشتر گونه های پامچال در بهار گل می دهند و در دمای متوسط یعنی دمای اتاق بهترین رشد را دارند، اما پامچال انگلیسی طبیعت متفاوتی دارد و در هوای سرد و زمستانی گل می دهد. رنگ های گل پامچال انگلیسی بسیار متنوع است و زمانی که هوای بیرون کاملا سرد و تیره و ابری است گل های خوشرنگ این گیاه جانی تازه به حیاط شما خواهند داد.

بنفشه دورگه

بنفشه دورگه با نام علمی Viola Pansy نام یک گونه بنفشه است که معمولا آن را به عنوان بنفشه کلاسیک می شناسیم. این نوع بنفشه در محیط های خنک و آفتابی به خوبی رشد می نماید و در مقابل خشکی کاملا مقاوم است، به همین دلیل است که این گونه در کشور ما فراوان یافت می گردد و در مناطق مختلف کشت و فراوری می گردد. دوره گل دهی این گیاه بسیار طولانی است و تقریبا تمام طول زمستان را شامل می گردد. گل بنفشه رنگ های متنوعی هم دارد که می تواند تکرنگ یا دو رنگ باشد، از بنفش بسیار تیره گرفته تا زرد و رنگ های شاد دیگری که می توانند باغچه شما را در زمستان هم زیبا نمایند.

یاسمن زمستانی

یاسمن زمستانی با نام علمی Jasminum Nudiflorum شناخته می گردد. این گیاه همان طور که از نامش پیداست در زمستان هم گل می دهد و هوای سرد زمستانی و برف را نیز به خوبی تحمل می نماید. گل های یاسمن زمستانی به اندازه یاسمن معمولی زیبا هستند و به رنگ سفید یا زرد شکوفه می دهند و می توانند زینت بخش باغچه و حیاط شما در فصول سرد سال باشند. البته رایحه این گیاه با بوی گل یاسمن معمولی متفاوت است و به اندازه آن بوی قوی و تندی ندارد.

خربق

خربق یا هلبروس نام بیست گونه از گیاهان گلدار است که در دسته گیاهان علفی قرار می گیرند و یک ساله هستند. خربق که با نام گل کریسمس (رز کریسمس) هم شناخته می گردد، در سردترین ماه های سال گل می دهد. این گیاه ریشه های بلندی دارد که تا عمق زیاد خاک نفوذ می نمایند و آن را از سرمای شدید و باد های قوی حفظ می نماید. اگر منطقه زندگی شما گرمسیر باشد این گیاه در ماه های اول زمستان گل می دهد، اما در مناطق سردسیر گل دادن آن در ماه های آخر زمستان رخ می دهد.

فندق افسونگر یا نارون کوهی

نارون کوهی یا فندق افسونگر که با نام علمی هاماملیس هم شناخته می گردد یک گیاه درختچه ای از سرده انجیلیان است که گل هایی خاص و زیبا شبیه به عنکبوت فراوری می نماید. از این گیاه برای درمان بیماری های پوستی از جمله آکنه استفاده می گردد و عصاره آن در محصولات بهداشتی و آرایشی به کار می رود. گل های این گیاه در زمستان باز می شوند و در رنگ های مختلف مثل زرد، نارنجی و قرمز و حتی بنفش رشد می نمایند. این گل ها با رنگ های شاد خود به باغچه زمستانی شما گرما و طراوت خاصی خواهند بخشید.

خاس

خاس، خاش یا راج نام گونه ای از گیاهان گلدار است که حدود 600 نوع را شامل می شوند. خاس به شکل درختچه یا درخت است که گل های منظم و میوه های کوچک و رنگی شبیه به ذغال اخته فراوری می نمایند. این میوه ها در فصل زمستان به وجود می آیند که معمولا به رنگ قرمز بوده و برای زینت کردن باغچه های زمستانی بسیار مناسب هستند. البته زیبایی گیاه خاس محدود به زمستان نیست بلکه در فصل بهار هم شکوفه های سفید و کوچکی روی شاخه های آن رشد می نمایند که زیبایی خاصی به باغچه و حیاط منزل شما خواهند داد.

آندرومدا

خلنگ ژاپنی یا آندرومدا با نام علمی Pieris Japonica شناخته می گردد. این گیاه در هوای سرد به خوبی رشد می نماید و در ماه های سرد سال شکوفه های کوچک و متعددی می دهد که البته تا سرانجام زمستان باز نمی شوند، اما ظاهری زیبا و شگفت انگیز به این گیاه می دهند. این شکوفه ها در ماه بهمن یا اسفند باز می شوند و گل هایی کوچک به شکل کوزه و در رنگ صورتی مایل به مسی به وجود می آورند که می تواند زینت بخش باغچه و حیاط منازل شما در فصول سرد سال باشند.

گیاه عسلی یا HoneyWort

هانی ورت یک گیاه از سرده گاوزبانیان است که با نام علمی Cerinthe Major شناخته می گردد. این گیاه بومی مناطق مدیترانه است که در مناطق معتدل و گرمسیری به خوبی رشد می نماید، اما این گیاه می تواند با هوای سرد هم تطبیق پیدا کند و نشانه این تطبیق آن است که برگ های آن به رنگ آبی درمی آید. این گیاه یک گیاه مقاوم با گل هایی زیبا است که سالی یک بار گل می دهد و گل های آن به صورت زنگوله ای به سمت پایین رشد می نمایند. رنگ این گل ها متنوع بوده و از زرد و نارنجی تا آبی و بنفش متغیر است.

گل خورشیدی

گل خورشید یا زنبق کفیر یک گیاه از سرده کلیویا است که در خانواده گل های نرگس قرار می گیرد. این گیاه گل هایی در رنگ های قرمز، زرد یا نارنجی دارد که در اواخر زمستان و اوایل بهار باز می شوند. بوته این گیاه و شاخه و برگ آن بلند است و زیبایی خاصی به فضای باغچه شما خواهد داد. البته گل خورشیدی نسبت به هوای سرد حساس است و در این شرایط دوام نمی آورد به همین دلیل ضروری است که این گیاه را در محیطی با دمای مناسب نگهداری کنید تا گل های بزرگ و زیبا و برگ های بلند آن در بهترین شرایط رشد نمایند.

گل عسل

گل عسل یا Sweet Alyssum که با نام علمی لوبولاریا ماریتیما هم شناخته می گردد یک گیاه از تیره شب بو ها است. این گیاه گل های کوچک و زیبایی دارد که به رنگ سفید یا صورتی روشن هستند. جالب است بدانید که در گذشته از این گیاه برای درمان بیماری هاری استفاده می شد. این گیاه بوته های کوتاهی دارد که بسیار مقاوم و جان سخت هستند و به همین دلیل در فصول پاییز، زمستان و اوایل بهار هم به خوبی دوام می آورند. پس اگر می خواهید گل های کوچک و زیبای عسل در تمام طول سال زینت بخش باغچه شما باشد این گیاه را بکارید.

پیچ امین الدوله

پیچ امین الدوله نوعی گیاه گلدار چندساله از تیره آقطیان است که با نام علمی لونیسرا کاپریفولیوم شناخته می گردد. این گیاه یک یک گیاه قوی است که در زمستان ها هم دوام می آورد و در یک محیط مناسب تا هشت متر هم می تواند رشد کند. نوع معمولی پیچ امین الدوله در اواسط تابستان گل می دهد که گل های آن کرم رنگ و صورتی و بسیار معطر هستند. اما نوع زمستانی این گیاه گل های سفیدی می دهد که بویی شبیه به بوی لیمو دارند و بسته به محل زندگی شما و دمای محیط گل های آن بین آبان تا فروردین باز می شوند.

گل کاملیا

گل کاملیا یکی از زیباترین گیاهان زمستانی است که گونه های مختلفی دارد و اگر درختچه آن در محلی گرم و مرطوب کاشته گردد تا شش متر هم رشد می نماید، اما در مناطق سردسیری به صورت یک گیاه گلدانی عمل می نماید. گیاه کاملیا گل هایی زیبا با گلبرگ های متعدد و در رنگ های متنوع دارد که می تواند قرمز تیره و روشن، سفید، صورتی و یا دو رنگ و ابلق باشند. این گل ها در فصل زمستان باز می شوند. گیاه کاملیا زمانی بهترین رشد را خواهد داشت که دمای محیط ثابت و متعادل باشد و روزانه حداقل شش ساعت نور مستقیم از خورشید دریافت کند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: برترین ها
انتشار: 21 شهریور 1400 بروزرسانی: 21 شهریور 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 10671

به "گیاهان زمستانی زیبا که در فصل سرما هم گل می دهند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گیاهان زمستانی زیبا که در فصل سرما هم گل می دهند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید