یزد برای مدیریت بحران احتیاج به سازمان های مردم نهاد دارد

به گزارش مهسان بلاگ، استاندار یزد با اشاره به اینکه در زمینه های فرهنگی و اجتماعی شاهد افزایش فعالیت تشکل های مردمی در مناطق مختلف استان هستیم، گفت: به مشارکت تشکل های مردم نهاد (سمن ها) برای مدیریت بحران احتیاج داریم، امیدواریم در این مورد اقدام مناسب به عمل آید.

یزد برای مدیریت بحران احتیاج به سازمان های مردم نهاد دارد

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، محمدعلی طالبی در نشست ستاد پیشگیری و هماهنگی مدیریت بحران استان اضافه نمود: وجود سازمان های مردمی و تشکل های آماده به کار، با حضور اقشار مختلف مردم و علاقه مندان در مدیریت بحران بسیار مؤثر و معین نماینده است.

وی ادامه داد: بعضی دستگاه های اجرایی در کنار فعالیت های خود نسبت به راه اندازی تشکل های مردمی برای انجام امور و یاری تا به امروز اقدام نموده اند، انتظار می رود مدیریت بحران نیز برای ایجاد و حمایت از اینگونه تشکل ها اقدام کند.

این مسئول اظهار کرد: ایجاد فضای مناسب توسط دولت برای جلب مشارکت آحاد مردم به خصوص جوانان در برنامه های مختلف در قالب تشکل ها جزو سیاست های راهبردی دولت است که باید برای انجام آن در استان به طور جدی زمینه سازی کرد.

طالبی اضافه نمود: مساله بحران های متعدد از جمله اهم مسائلی است که در کنار طرح ها و برنامه های دولت به همکاری مردم و تشکل های مردم نهاد احتیاج است و واگذاری بسیاری از امور در بخش های مختلف با نظارت نقش مهمی در کاهش آلام دارد.

وی به اهمیت آمادگی همیشگی ستاد مدیریت بحران و فعالیت مستمر دستگاه های مرتبط به خصوص فعالیت کمیته های زیرپوشش تأکید کرد و از کوشش های صورت گرفته در سال های اخیر در استان قدردانی کرد.

همچنین مدیرکل آموزش و پرورش یزد گفت: از ابتدای سال تحصیلی جاری تا به امروز مانور زلزله در افزون بر 100 مدرسه با همکاری معلمان و دانش آموزان با هدف ارتقای آمادگی در برابر حوادث احتمالی در استان برگزار شده است.

عباسعلی دانافر اضافه نمود: برگزاری دوره های آموزشی و اطلاع رسانی برای اولیای دانش آموزان و همچنین دوره ضمن خدمت در مورد حوادث به خصوص زلزله با حضور و همکاری فرهنگیان از دیگر اقدام هاست.

وی اظهار کرد: بخشی از کتاب درسی دانش آموزان در بعضی پایه های تحصیلی به موضوع زلزله اختصاص دارد و برای ارتقای سطح مطلعی جامعه هدف به همکاری ستاد مدیریت بحران احتیاج است

همچنین مدیرکل مدیریت بحران استانداری یزد گفت: حفظ آمادگی دستگاه های اجرایی برای پیشگیری و اقدام مناسب و به موقع در حوادث مختلف باید همیشه مدنظر اعضای ستاد مدیریت بحران قرار گیرد.

محمود شاکری شمسی اضافه نمود: برگزاری دوره های آموزشی با همکاری رسانه ها و حضور اقشار مختلف مردم به خصوص دانش آموزان برای پیشگیری و کاهش حوادث و خسارت موضوع مهمی است که باید جدی گرفته گردد.

وی خاطر نشان کرد: برگزاری نمایشگاه ایمنی و بحران و مسابقات ورزشی به خصوص در رشته دوچرخه سواری برای تبیین اهمیت موضوع و حفظ آمادگی مردم و جوانان از جمله برنامه هایی است که به زودی برگزار می گردد.

همچنین رئیس سازمان جهاد کشاورزی یزد گفت: برای مقابله با آفت مگس مدیترانه ای افزون بر پنج هزار بروشور آموزشی بین مردم به خصوص کشاورزان در سطح استان توزیع شده است.

سیدجمال سجادی پور اضافه نمود: برگزاری دوره های آموزشی و حضور کارشناسان در مساجد و بین مردم و کشاورزان به منظور مطلع سازی در ارتباط با راه های پیشگیری از این آفت با موفقیت انجام شد.

وی اعلام کرد: برای مبارزه نه تنها جهاد کشاورزی بلکه باید همه نهادها، دستگاه ها با همراهی تشکل های مردمی همکاری نمایند و با همگانی کردن موضوع در راستای پیشگیری اقدام کرد.

در این نشست بر حفظ آمادگی تمام دستگاه ها، اطلاع رسانی به موقع، جذب بودجه، آموزش همگانی و ایجاد تشکل های مردمی در کنار فعالیت های مدیریت بحران تأکید شد.

زلزله، گردو غبار، آلودگی هوا، سیل، سرمازدگی، افزایش دما، و... از جمله حوادث رایج استان یزد است.

33 نوع از 43 بلایای طبیعی در ایران رخ می دهد

از 43 فقره بلایای طبیعی در دنیا 33 نوع آن در ایران رخ می دهد که این مساله موجب شده تا ایران به عنوان یکی از 10 کشور بلاخیز دنیا به شمار رود.

به نوشته روزنامه ها، بنابر آمارهای رسمی، در 90 سال گذشته، بیش از 200 هزار نفر از مردم کشورمان بر اثر بلایای طبیعی کشته شدند که از این تعداد حدود 76 درصد بر اثر زلزله، 13 درصد بر اثر سیل و 11 درصد بر اثر سایر بلایای طبیعی بوده است.

با توجه به نقش مردم در کاهش خسارات بلایای طبیعی، مردم در بحران های مختلف ثابت نموده اند که همیشه حامی مسوولین هستند و مدیریت بحران را دولت به تنهایی نمی تواند اداره کند و در این عرصه به حضور و مشارکت مردم احتیاجمند هستیم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 28 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1401 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 30986

به "یزد برای مدیریت بحران احتیاج به سازمان های مردم نهاد دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یزد برای مدیریت بحران احتیاج به سازمان های مردم نهاد دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید