از کاشت ریزتراشه تا دست کاری دی ان ای؛ شایعات نادرست درباره واکسن کرونا

به گزارش مهسان بلاگ، اندرو ویجر، سخنگوی شرکت داروسازی فایزر گفت واکسن آن ها در توالی دی ان ای بدن انسان تغییری ایجاد نمی کند. این واکسن فقط دستورالعمل ساخت ایمنی را در اختیار بدن قرار می دهد.

از کاشت ریزتراشه تا دست کاری دی ان ای؛ شایعات نادرست درباره واکسن کرونا

خبر ساخت واکسنی که در آزمایش های بالینی 90 درصد از ابتلای افراد به بیماری کووید-19 جلوگیری نموده، موجب شکل گیری موجی از شایعات ضد واکسن در شبکه های اجتماعی شده است.

بیل گیتس در مرکز ادعا های مربوط به ریزتراشه

در پی اعلام خبر فراوری واکسن موثر در جلو گیری از سرایت ویروس کرونا، بیل گیتس به یکی از موضوعات داغ در توییتر تبدیل شد. موسس میلیاردر شرکت مایکروسافت در جریان همه گیری ویروس کرونا مرکز بسیاری از شایعات نادرست بوده. او به دلیل فعالیت های بشردوستانه اش در زمینه سلامت عمومی و ساخت واکسن هدف این اتهام ها قرار گرفته است.

یک مورد از ادعا هایی که طی این هفته بیش از بقیه به اشتراک گذاشته شده، همه گیری ویروس کرونا را سرپوشی برای طرح کاشت ریزتراشه های قابل ردگیری در بدن انسان ها می داند، طرحی که گفته می گردد گیتس در پس آن واقع شده است. این شایعه در واقع در ابتدای امسال در فضای مجازی منتشر شد.

هیچ مدرکی وجود ندارد که این ادعا ها را تایید کند و بنیاد بیل و ملیندا گیتس در مصاحبه با بی بی سی آن ها را به طور کامل رد نموده است.

با وجود نبود مدارک لازم، بنابر نظرسنجی موسسه یو گاو میان 1640 شرکت نماینده در ماه مه امسال، 28 درصد از آمریکایی ها معتقد بودند گیتس قصد داشته از واکسن برای کار گذاشتن ریزتراشه در بدن انسان ها استفاده کند. طبق این نظرسنجی آمار افرادی که چنین تصوری داشتند در میان جمهوری خواستار 44 درصد بود.

دستکاری دی ان ای

امرالد رابینسون، خبرنگاران کاخ سفید که برای یکی از وب سایت های حامی ترامپ به نام نیوزمکس می نویسد از 264 هزار دنبال نماینده خود در توییتر خواست مواظب واکسن فایزر/بیو اِن تک باشند. او در توییتر خود نوشت: این واکسن دی ان شما را دستکاری می نماید.

ترس از این که واکسن بتواند به نحوی در دی ان ای تغییر ایجاد کند، یکی دیگر از شایعاتی است که به طور گسترده در فیس بوک به چشم می خورد. بی بی سی از سه دانشمند مستقل در این باره سوال کرد و آن ها گفتند واکسن کرونا در دی ان ای انسان تغییری بوجود نخواهد آورد.

این شایعه ظاهرا توسط افرادی ساخته و منتشر شده که دچار سوء تفاهمی اساسی در رابطه با ژنتیک هستند. واکسن بخشی از از ماده ژنتیکی تک رشته ای ویروس یا آران ای را در خود دارد. جفری آلموند، استاد دانشگاه آکسفورد می گوید: تزریق آر ان ای هیچ تاثیری روی دی ان ای سلول انسان نمی گذارد.

اندرو ویجر، سخنگوی شرکت داروسازی فایزر گفت واکسن آن ها در توالی دی ان ای بدن انسان تغییری ایجاد نمی نماید. این واکسن فقط دستورالعمل ساخت ایمنی را در اختیار بدن قرار می دهد.

این اولین باری نیست که تیم راستی آزمایی به آنالیز ادعا های مربوط به تاثیر واکسن کرونا بر دی ان ای انسان می پردازد. در ماه مه هم ویدئویی در شبکه های اجتماعی پخش شد که در آن یک آسیب شناس استخوان و عضله به نام کری مدی ادعا می کرد واکسن کرونا طوری طراحی شده که دی ان ای انسان را تغییر می دهد.

به نظر می رسد بخشی از این سوء تفاهم از نوع واکسن در حال ساخت سرچشمه می گیرد. واکسن فایزر/بیواِن تک از فناوری پیغام رسان آر ان ای یا ام آر ان ای (mRNA) استفاده می نماید. این فناوری دستور العمل ساخت پروتئینی که در سطح ویروس کرونا وجود دارد را در اختیار بدن قرار می دهد.

به این ترتیب سیستم ایمنی بدن یاد می گیرد پادتن علیه این پروتئین را شناسایی و فراوری کند. خانم رابینسون در توییتر خود همچنین ادعا کرد فناوری فراوری واکسن با استفاده از ام ار ان ای پیش از این هرگز مورد آزمایش قرار نگرفته و تایید نشده است.

این درست است که واکسن های فراوری شده با فناوری ام آر ان ای هرگز تایید نشده اند، اما در سال های اخیر مطالعات مختلفی روی تاثیر آن ها بر انسان اجرا شده است. پروفسور آلموند می گوید واکسن فایزر/بایو اِن تک اولین موردی است که ثمربخشی لازم برای دریافت مجوز را دارد. او می گوید فقط به این دلیل که با یک فناوری جدید روبرو هستیم، نباید از آن بترسیم.

واکسن های جدید پیش از این که برای استفاده در سطح گسترده پیشنهاد شوند، باید از آزمون های سخت ایمنی بگذرند.

در مراحل اول و دوم کارآزمایی بالینی، واکسن ها را روی گروه کوچکی از داوطلبان آزمایش می نمایند تا هم ایمنی شان را آنالیز نمایند و هم دریابند دوز صحیح برای تزریق چقدر است. در مرحله سوم، واکسن ها روی هزاران نفر امتحان می شوند تا معین گردد تا چه اندازه موثر هستند.

گروهی که واکسن را دریافت نموده اند و گروه کنترل که دارونما (پلاسبو) به آن ها تزریق شده از نزدیک تحت نظر هستند تا واکنش های نامطلوب یا عوارض جانبی احتمالی مورد آنالیز قرار بگیرد. نظارت بر ایمنی حتی بعد از این که واکسن مجوز می گیرد هم ادامه دارد.

کلیر واردل، نویسنده گزارشی که به تازگی چاپ شده و به باور های غلط منتشر شده در شبکه های اجتماعی درباره واکسن کرونا می پردازد، می گوید در رابطه با موضوعاتی نظیر فناوری آر ان ای پیغام رسان با کمبود اطلاعات روبرو هستیم. در چنین شرایطی تقاضا برای دریافت اطلاعات بالاست، اما اطلاعات موثق کمی در دسترس واقع شده است.

واردل مدیر اجرایی سازمان غیرانتفاعی فرست درفت است که در زمینه مقابله با اطلاعات نادرست فعالیت می نماید. او می گوید: این مساله باعث آسیب پذیری افراد در برابر اطلاعات نادرستی می گردد که به سرعت خلا را پر می نمایند. وقتی اطلاعات معتبر به سختی می توانند از پس پاسخ گویی به تقاضا بر آیند، حساب های شخصی غیرقابل اعتماد و رسانه های خبری جایگزین می توانند میزان اعتماد به واکسن را پایین بیاورند.

عوارض جانبی

ادعای دیگری که رابینسون در توییتر خود مطرح نمود از جمله موضوعاتی که است که در روز های اخیر به طور گسترده علیه واکسن به اشتراک گذاشته شده است. بنابر ادعای رابینسون 75 درصد از داوطلبان شرکت نماینده در آزمایش، عوارض جانبی واکسن را تجربه نموده اند. این در حالیست که شرکت های فایزر و بیواِن تک می گویند آزمایش آن ها با هیچ مشکل ایمنی جدی روبرو نبوده است.

بسیاری از واکسن ها عوارض جانبی دارند. اما بخش عمده این عوارض به آن اندازه ای که فعالان ضد واکسن می خواهند به ما بقبولانند، ترسناک نیستند.

دکتر پنی وارد، استاد مدعو داروسازی در دانشگاه کینگز کالج لندن می گوید: این واکسن هم مثل همه واکسن ها می تواند عوارض جانبی کوتاه مدت از جمله درد محل تزریق، تب، درد های عضلانی، سردرد و خستگی در پی داشته باشد.

به گفته پروفسور وارد بسیاری از افرادی که واکسن آنفولانزای سالانه را دریافت می نمایند هم با این نوع از عوارض روبرو می شوند. عوارض جانبی معمولا ملایم هستند و حداکثر بعد از چند روز از بین می رود. علاوه بر این می توان با خوردن پاراسیتامول یا ایبوپروفن این عوارض را تسکین داد.

معین نیست رابینسون رقم 75 درصد را از کجا آورده، اما این آمار ممکن است با در نظر دریافت میزان عوارض جانبی خفیف گزارش شده در یک گروه سنی معین طی مراحل اولیه کارآزمایی واکسن محاسبه شده باشد. هنوز اطلاعات کامل در رابطه با عوارض جانبی تازه ترین مرحله آزمایش واکسن کرونا منتشر نشده، اما شرکت فایزر تایید نموده که با هیچ گونه عارضه جانبی جدی روبرو نبوده اند.

مجله کامپیوتر: از کامپیوتر و IT کلی مقاله و ترفند جالب اینجا داریم

مجله سرگرمی: مجله سرگرمی و گردشگری

پریها: مجله خبری، موفقیت، تفریحی، فناوری و گردشگری

منبع: فرادید
انتشار: 9 شهریور 1400 بروزرسانی: 9 شهریور 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 69190

به "از کاشت ریزتراشه تا دست کاری دی ان ای؛ شایعات نادرست درباره واکسن کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از کاشت ریزتراشه تا دست کاری دی ان ای؛ شایعات نادرست درباره واکسن کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید