انتقاد یک فعال مالی به عملکرد اتاق بازرگانی

به گزارش مهسان بلاگ، یک فعال مالی معتقد است که آنچه در طول سال های گذشته رخ داده، موضوع یافتن بازرگانی در اتاق بوده و به نظر می رسد امروز اتاق، محلی برای بازرگانی صنعتی، بازرگانی معدنی و بازرگانی کشاورزی شده است.

انتقاد یک فعال مالی به عملکرد اتاق بازرگانی

اصغر مظاهری در گفت وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: در طول سال های گذشته یکی از مسائلی که در عملکرد اتاق بازرگانی خود را نشان می دهد، موضوع یافتن کارت های بازرگانی است و این مسئله در نگاه کلان، اهداف بخش خصوصی در حوزه اقتصاد را محدود می نماید.

به گفته وی در شرایطی که بسیاری از اتاق های بازرگانی در کشورهای مختلف دنیا با موضوع عضویت فراگیر کوشش می نمایند تمام طیف های مالی را در خود جای دهند، عملکرد اتاق بازرگانی نشان می دهد که تنها بازرگانان محور شده اند و دیگر بخش ها به حاشیه رفته اند.

مشاوره به دستگاه های دولتی؛ یکی از اصلی ترین نقش های اتاق بازرگانی

عضو هیئت مدیره انجمن کارگزاران گمرکی با بیان اینکه محدود کردن حوزه فعالیت و عضویت ها باعث می گردد از تمام ظرفیت های بخش خصوصی استفاده نکنیم، شرح داد: یکی از اصلی ترین نقش هایی که اتاق بازرگانی دارد وظیفه مشاوره به دستگاه های دولتی است. اگر استفاده درست از ظرفیت ها صورت گیرد، دولت نیز می تواند به خوبی از مشاوره بخش خصوصی در حوزه هایی که خود در آنها حضور ندارد بهره مند گردد و این مسئله خود را در سیاست های اجرایی نشان خواهد داد.

مظاهری ادامه داد: برای مثال ما می بینیم که در مجلس قانونی ابلاغ می گردد که ورود تمام کالاهایی که مشابه داخلی دارند به کشور ممنوع گردد. هرچند این طرح در ابتدا مثبت به نظر می رسد اما ورود به جزئیات آن نشان می دهد که بخش خصوصی نتوانسته به درستی به نهادهای حاکمیتی مشاوره دهد. ما در بعضی حوزه های صنعتی نمونه های مختلفی از یک کالا داریم که بخشی از آنها در کشور فراوری شده و بخشی دیگر فراوری نمی گردد اما وقتی صحبت از ممنوعیت واردات تمام نمونه ها مطرح می گردد، کالاهایی که مشابه داخلی ندارند نیز برای رسیدن به واحدهای صنعتی با مشکل روبرو شده و این اتفاق منشأ عدم شفافیت و رانت می گردد.

به گفته وی در صورتی که بخش خصوصی بتواند به تمامی بخش های مالی به شکل تخصصی ورود نموده و مشاوره هایی دقیق به دولت ارائه کند، قطعاً هر دو ضلع مالی می توانند به شکلی دقیق تر وظایف و مسئولیت های خود را به مرحله اجرا برسانند.

به گزارش خبرنگاران، جدیدترین گزارش اتاق بازرگانی تهران نشان می دهد که حدود 80 درصد از اعضای این اتاق، کارت بازرگانی فعال دارند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 شهریور 1400 بروزرسانی: 21 شهریور 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 5687

به "انتقاد یک فعال مالی به عملکرد اتاق بازرگانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد یک فعال مالی به عملکرد اتاق بازرگانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید