تاثیر کرونا بر صنعت عرقیات گیاهی در پایتخت گلابگیری ایران

به گزارش مهسان بلاگ، ایرنا/ تاثیر کرونا بر صنعت عرقیات گیاهی در پایتخت گلابگیری ایران هویدا بوده و این میهمان ناخواسته مسائل جدی را برای آن ایجاد نموده است.

تاثیر کرونا بر صنعت عرقیات گیاهی در پایتخت گلابگیری ایران

نبض متلاطم پایتخت گلابگیری ایران از ترس کرونا

پیشینه فعالیت های مرتبط با پرورش گل، گلابگیری و فراوری سایر عرقیات گیاهی که با کمترین سرمایه و احتیاج آبی بهترین بازدهی را دارند، در منطقه کاشان دست کم به حدود هزار سال پیش باز می گردد و هر سال از اوایل اردیبهشت تا نیمه خرداد گلستان های کاشان به گل محمدی مزین می گردد. سطح زیر کشت گل محمدی سال گذشته در این شهرستان 2 هزار و 450 هکتار بود که 267 هکتار آن در بخش مرکزی قرار داشت و سطح زیر کشت در بخش های برزک، قمصر و نیاسر نیز به ترتیب یک هزار و 263، 568 و 352 هکتار بود. این گستره با فعالیت کارگاه های سنتی و صنعتی گلابگیری که محصولاتشان به نوبه خود از مرغوب ترین فراوریات ایران زمین به شمار می رود و بخوبی در بازارهای دنیای شناخته شده، مکمل خوبی برای صنعت توریستی بود که رونق اشتغال و اقتصاد منطقه را به همراه داشت. گلابگیری کاشان بویژه در 2 دهه گذشته با احیای خانه های تاریخی و تقویت بومگردی، بهار را به فصل توریستی منطقه تبدیل و سالانه هزاران نفر مسافر داخلی و توریست خارجی را جذب می کرد که با ظهور کرونا همه فعالیت های مرتبط تحت تاثیر نهاده شد؛ اگرچه بنابر اعلام مسئولان در زمان حاضر منطقه از نظر کنترل بیماری شرایط به نسبت مناسبی دارد. اوایل بعضی بر این امید و باور بودند که کابوس شیوع گسترده این ویروس در نقاط مختلف دنیا که از جمله به تعطیلی مکان های توریستی نیز منجر شده، در نهایت در چنین روزهایی انتها یابد اما، چنین نشد تا امسال بی رونقی مراسم گلابگیری کاشان هم به فهرست بلند بالای آسیب های ناشی از کووید 19 اضافه گردد.

پیش بینی برداشت حدود 10 هزار تن گل محمدی

مدیر جهاد کشاورزی کاشان از پیش بینی برداشت افزون بر 10 هزار تن گل محمدی از گلستان های این شهرستان در امسال اطلاع داد. مجید کافی زاده، با اشاره به شروع برداشت گل محمدی از سطح 278 هکتار از گلستان های گل محمدی بخش مرکزی کاشان گفت: سطح زیر کشت گل محمدی در این شهرستان در زمان حاضر 2 هزار و 580 هکتار است. وی متوسط عملکرد گل محمدی در هکتار را افزون بر چهار تن عنوان نمود و افزود: با توجه به شرایط منطقه دشت کاشان، گل محمدی در این منطقه پیش رس است و پیش بینی می گردد امسال بیش از یک هزار و 100 تن گل از گلستان های دشت مرکزی برداشت گردد. مدیر جهاد کشاورزی کاشان با اشاره به افزایش 50 هکتاری سطح زیر کشت گل محمدی در امسال بیان نمود: بیش از 2 هزار و 800 خانوار در گلستان های این شهرستان مشغول به کار هستند و هنگام برداشت گل افزون بر 80 هزار نفر- روز اشتغال ایجاد می گردد.

جشن گلچینی، شاید وقتی دیگر

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و توریستی کاشان گفت: با توجه به تعطیلی مکان های توریستی در پی شیوع بیماری کووید 19، آیین های گلچینی و گلابگیری نیز متاثر از پیامدهای این بیماری تعطیل شد و از رونق افتاد. مهران سرمدیان افزود: براساس مصوبه ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا، برگزاری تمام جشن ها و برنامه های توریستی در کشور و از جمله آیین های جشن گلچینی و گلابگیری نیز در کاشان ممنوع است. وی بیان نمود: هر سال هزاران نفر توریست داخلی و خارجی در فصل بهار و به ویژه موسم گلابگیری از گلستان های گل محمدی در نقاط مختلف شهرستان کاشان دیدن می کردند که امسال شیوع بیماری کرونا، موجب از رونق افتادن صنعت گلابگیری و همچنین رکود کسب و کار دست اندرکاران در منطقه شد. رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و توریستی کاشان با اشاره به تدوین تقویم توریستی منطقه که بهمن سال گذشته با حضور وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و توریستی در تهران رونمایی شد، گفت: هدف از ارائه این تقویم، ارتقای ضریب اقامت توریستان از یک و نیم روز به سه روز بود که با تاسف شیوع بیماری کرونا موجب محقق نشدن این اقدام فرهنگی در منطقه شد. وی توضیح داد: میزان زیان وارد شده به صنعت توریستی این منطقه در زمان حاضر میسر نیست.

رونق گلابگیری در گرو توریستی

یک گلکار با اشاره به شیوع ویروس کرونا گفت: این بیماری موجب جلوگیری از ورود توریستان و رونق کسادی گلکاران در شهرستان کاشان شده است. حسین اربابی بیان نمود: همه ساله در فروردین و زمانیکه هوا رو به گرم شدن می رود، گل های محمدی پیش رس هزاران توریست را در دامن گلستان های منطقه برای تماشا به سمت خود می کشاند اما امسال به علت شیوع این ویروس از ورود توریست خبری نیست و بازار فروش گل و گلاب کساد است. وی با تاکید بر اینکه برای از بین نرفتن عطر و پژمرده نشدن باید گل های محمدی پیش از طلوع آفتاب و گرم شدن هوا چیده شوند، افزود: امسال به علت جلوگیری از به کار دریافت کارگران غیربومی، گلکاران برای چیدن گل ها با مشکل روبه رو هستند. این کشاورز کاشانی وجود دلالان را از دیگر مسائل گلکاران منطقه برشمرد و افزود: نبود نظارت کافی بر فراوری و فروش این محصول موجب شده است تا دلالان جولان بدهند و گل را با نرخ مناسب از گلکار خریداری نمایند. وی توضیح داد: این مشکل موجب شده که بعضی واحدهای گلابگیری نیز گل را با کمترین قیمت از گلکاران خریداری نمایند و هر وقت دلشان خواست مبلغ را پرداخت نمایند که در بعضی مواقع شاید تا یک سال هم به درازا بیانجامد. یک گلکار دیگر کاشانی نیز افزایش قیمت کود و سم را از جمله مسایل عنوان نمود و گفت: در بعضی نقاط این شهرستان کمبود آب نیز بر این مسائل افزوده است. محمد ویدوجایی افزود: گلستان های گل محمدی سالانه باید دست کم پنج بار آبیاری شوند، در حالیکه در بعضی روستاها مشکل کم آبی وجود دارد. وی در ادامه به تاثیر بیماری کرونا بر کسادی بازار فروش گل محمدی در منطقه کاشان اشاره و توضیح داد: در زمان حاضر به علت نبود توریست این محصول از بازار خوب و مناسبی برخوردار نیست.

صنعت گلابگیری احتیاجمند حمایت ویژه

رئیس اتحادیه گلابگیران پیرامون تاثیر کرونا بر صنعت عرقیات گیاهی در پایتخت گلابگیری ایران گفت: این مهم موجب شده تا گلاب های فراوری شده به فروش نرود و گلکاران و گلابگیران دچار زیان شوند. سید رضا نوابی افزود: برای جلوگیری از زیان بیشتر، بازار توریستی باید در کاشان حفظ گردد تا محصولات فراوریی به فروش برود. وی اظهارداشت: بیشتر محصول کشاورزان مناطق نیاسر، برزک و قمصر گل و گلاب است که بازار فروش این محصول نوروز و فصل بهار رونق دارد. رئیس اتحادیه گلابگیران کارگاه های سنتی و نیمه صنعتی کاشان افزود: گلاب بیشتر در محصولات شیرینی، بستنی، گز و سوهان مصرف می گردد که امسال با توجه به اینکه در عید نوروز سوهان فروشی ها، قنادی ها و بستنی فروشی ها به علت جلوگیری از شیوع ویروس کرونا تعطیل بودند، خسارت های فراوانی به گلکاران و گلابگیران وارد شده است. وی با اشاره به بازار روزانه فروش گلاب در ماه رمضان بیان نمود: در این ماه مبارک بیش از سایر زمان ها گلاب مصرف می گردد که با توجه به شیوع این بیماری کرونا، 2 ماه پیش از ماه مبارک رمضان فراورینمایندگان با توجه به مسدود شدن راه ها نتوانستند گلاب های خود را در فروشگاه ها توزیع نمایند. نوابی همچنین تامین لوازم و محصولات بسته بندی گلاب مانند پت، کارتن و شیشه به علت بستن بودن جاده ها را از دیگر مسائل گلابگیران شهرستان برشمرد و توضیح داد: در زمان حاضر انبارهای گلابگیران مملو از گلاب های فراوری شده و از سوی دیگر گل گلکاران نیز به دست آمده اما امیدی به فروش آن ندارند. وی با اشاره به اینکه قیمت هر کیلوگرم گل به نسبت سال گذشته 50 درصد ارزان تر شده است، یادآور شد: قیمت هر کیلوگرم گل پیش رس برای توریستان پارسال 160 هزار ریال بود که این رقم در زمان حاضر با مدت در نوش آباد از کشاورزان 80 هزار ریال خریداری می گردد و دلال نیز آن را به گلابگیران با قیمت 100 هزار ریال می فروشد. رئیس اتحادیه گلابگیران کارگاه های سنتی و نیمه صنعتی کاشان ادامه داد: این درحالی است که در امسال قیمت نهاده های کشاورزی از جمله کود، سم، آبیاری و دستمزد کارگر افزایش داشت. وی گفت: هم اکنون یک هزار کارگاه سنتی گلابگیری در شهرستان کاشان فعال است که در هر کارگاه به طور میانگین چهار نفر مستقیم و نزدیک به 70 هزار شامل گلکار، حمل و نقل، صنایع ظروف سازی، بسته بندی به طور غیرمسقیم از این محل امرار معاش می نمایند و می توان این صنعت را از نظر اشتغال زایی به عنوان یکی از صنایع نخست منطقه نام برد. نوابی میزان خسارت به کارگاه های گلابگیری سنتی در شهرستان کاشان را بین 2 هزار تا 2 هزار و 500 میلیارد ریال برآورد و پیشنهاد کرد، دولت در کنار پرداخت وام های بلاعوض یا کم بهره به گلکاران و گلابگیران، بخشی از مالیات و بیمه آنها را نیز ببخشد یا تقسیط کند تا این صنعت بتواند بار دیگر رونق بگیرد. وی با اشاره به فصل برداشت گل در این منطقه افزود: اگر در زمان حاضر چنین تسهیلاتی در اختیار گلابیگران قرار داده نگردد، گل در گلستان ها از بین می رود. رئیس اتحادیه گلابگیران کارگاه های سنتی و نیمه صنعتی کاشان همچنین به ممنوع شدن به کارگیری کارگران غیربومی و اتباع خارجی اشاره نمود و اظهارداشت: در زمان حاضر گلکاران منطقه با مشکل کمبود کارگر برای چیدن گل ها روبه رو هستند. به گفته وی، گلکاران امسال باید برای چیدن هر کیلوگرم گل محمدی 50 هزار ریال پرداخت نمایند، در حالیکه این رقم سال گذشته بین 30 تا 40 هزار ریال متغیر بود.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

بانیما: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

منبع: همگردی
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 47497

به "تاثیر کرونا بر صنعت عرقیات گیاهی در پایتخت گلابگیری ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر کرونا بر صنعت عرقیات گیاهی در پایتخت گلابگیری ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید