خبر مهم وزیر نیرو درباره گرمای شدید تابستان سال جاری ، تابستان 1402 قطع برق داریم؟

به گزارش مهسان بلاگ، وزیر نیرو گفت: بر اساس برنامه مشترک وزارت نیرو و وزارت صمت، در تابستان سال جاری برق مورد احتیاج 580 هزار واحد صنعتی و تولیدی که معادل 90 درصد صنایع کشور را تشکیل می دهند، بدون محدودیت تامین می گردد.

خبر مهم وزیر نیرو درباره گرمای شدید تابستان سال جاری ، تابستان 1402 قطع برق داریم؟

به گزارش خبرنگاران، علی اکبرمحرابیان، وزیر نیرو در ارتباط ویدئوکنفرانسی با شرکت های توزیع و برق منطقه ای، به ناترازی در فراوری و مصرف برق در ابتدای فعالیت دولت سیزدهم اشاره نمود و گفت: این ناترازی حدود 15 هزار مگاوات بود و پیش بینی می شد در سال 1401 با درنظر گرفتن رشد فراوری به حدود 20 هزار مگاوات برسد.

وی اضافه کرد: به واسطه پیشبرد مجموعه اقدامات، برنامه ریزی برای انجام طرح های توسعه ای، بهینه سازی و مدیریت مصرف، خوشبختانه تابستان سال گذشته را با حداقل مشکل پشت سر گذاشتیم.

محرابیان به مدیریت مصرف برق در امسال اشاره و توضیح داد: با بهره گیری از تجربیات سال گذشته، 140 اقدام در این زمینه پیش بینی شد؛ شرایط موجود حاکی از رشد مصرف قابل توجه نسبت به سال گذشته را دارد که بعضی مربوط به گرمای زودرس هوا به ویژه در استان های شمالی از جمله گیلان، مازندران و گلستان و نیز استان های جنوبی و مرکزی کشور می گردد.

به گفته وی، بر اساس پیش بینی هواشناسی، تابستان امسال نسبت به شرایط نرمال 1.5 تا 2 درجه گرمای هوا افزایش می یابد که با این شرایط مصارف انرژی نیز افزایش خواهد یافت.

وزیر نیرو در ادامه به مدیریت مصرف برق در بخش اداری کشور اشاره نمود و tj: پیش بینی شده است که در ساعات اوج مصرف 1000 مگاوات در بخش اداری صرفه جویی صورت گیرد؛ در این باره اقدام اول مربوط به تغییر ساعت کار ادارت از ساعت 6 تا 13 می شد که به خوبی اجرایی شد؛ بر این اساس ادارات مکلف هستند در ساعات اداری 30 درصد و بعد از ساعات اداری 60 درصد نسبت به سال 1400 کاهش مصرف برق داشته باشند.

وی بعلاوه درباره کاهش مصرف برق در بخش کشاورزی بیان نمود: پیش بینی شده در بخش کشاورزی در ساعات اوج 2600 مگاوات اندازه مصرف برق کاهش یابد. البته در ساعات غیراوج برق مورد احتیاج این بخش به طور کامل احصا می گردد.

محرابیان به مدیریت مصرف برق در بخش خانگی اشاره نمود و اضافه کرد: در بخش خانگی دو سیاست تشویقی و تنبیهی در دستورکار نهاده شد که 70 درصد مربوط به ابزار تشویقی می گردد و پیش بینی شده است با مدل سازی مالی ما می توانیم تا 10 درصد در منطقه ها گرمسیر و 7 درصد منطقه ها غیرگرمسیر شاهد کاهش مصرف انرژی در بخش خانگی باشیم.

وی در این باره ادامه داد: به رغم رشد اندازه تقاضای انرژی طی 15 روز گذشته در کشور، با صرفه جویی 4 تا 5 درصدی مصرف برق در بخش خانگی در شرایط همسان گذشته روبرو شده ایم.

وزیر نیرو تاکید نمود که چنانچه مصرف برق به وسیله مشترکان خانگی بیش از الگوی مشخص شده باشد، تعرفه برق این دسته از مشترکان به صورت پلکانی و بدون یارانه محاسبه می گردد.

وی با تاکید بر اینکه خاموشی در بخش خانگی، خط قرمز وزارت نیرو است، گفت: عموما خاموشی آن چیزی است که بر اساس برنامه برای کاهش مصرف اعمال می گردد؛ در حالی که در مواقعی خاموشی به علت مسائل فنی شبکه و حوادث از جمله برخورد اجسام، خطای انسانی، عوامل طبیعی و محیطی رخ می دهد.

وزیر نیرو یادآور شد: در جهان شبکه ای نیست که با نقص فنی روبرو نگردد اما اندازه آن مهم است. باید در کنار فعال کردن سامانه اطلاع رسانی به منظور اعلام علل حوادث، این موارد با برنامه ریزی به حداقل برسند.

وی در ادامه به موضوع مدیریت مصرف برق در بخش صنایع کشور پرداخت و اظهارکرد: بر اساس برنامه مشترک وزارت نیرو و وزارت صمت، مشترکان برق صنایع در سه گروه تقسیم و مدیریت می شوند.

محرابیان در این باره توضیح داد: در این اطلاعیه، گروه اول را صنایع کوچک تشکیل می دهند که بالغ بر 580 هزار واحد صنعتی و فراوریی را شامل می گردد؛ به عبارت دیگر برای بیش از 90 درصد صنایع محدودیتی در تامین برق اعمال نمی گردد.

وی ادامه داد: در گروه دوم برق مورد احتیاج واحدهای صنعتی مستقر در شهرک های صنعتی و واحدهای صنعتی خارج از شهرک های صنعتی با دیماند بیش از 500 کیلووات نیز از 20 خرداد تا 17 شهریور در شش و نیم روز هفته به طور کامل تأمین خواهد شد و صرفاً نصف روز در هفته و از ساعت 11 تا 23 در برنامه های مدیریت مصرف مشارکت خواهند کرد. با توجه به برنامه ریزی انجام شده، امکان جبران محدودیت این نصف روز و فراوری حداکثری برای این واحدها در سایر ایام هفته (شش روز و نیم) با جابه جایی ساعات کاری حتی به صورت شبانه روزی فراهم است.

وزیر نیرو توضیح داد: در گروه سوم، برق مورد احتیاج صنایع بزرگ (حدود 300 واحد صنعتی) مطابق برنامه مدیریت مصرف ابلاغی وزارت نیرو و وزارت صمت در دوره مشخص شده تامین می گردد. مشارکت این واحدها به وسیله جابجایی بخشی از بار مصرفی آنها از ساعات اوج به ساعات غیر اوج و نیز مدیریت زمان بهره برداری از تجهیزات وابسته به انرژی در برنامه های مدیریت مصرف بوده و در سایر زمان های دوره تابستان، انرژی مورد احتیاج این واحدها بطور حداکثری تامین می گردد.

محرابیان رعایت دقیق این برنامه را جزو الزمات وزارت نیرو برشمرد و اظهارکرد: به منظور مدیریت دقیق انرژی ضروری است که فراوری و مصرف برق همراستا با برنامه باشد.

وی در ادامه بر افزایش ظرفیت نیروگاه های کوچک مقیاس تاکید و بیان نمود: تا به امروز ظرفیت نیروگاه های کوچک مقیاس برابر با 985 مگاوات اعلام شده است، این در حالی است که این ظرفیت باید به 1300 مگاوات برسد.

وزیر نیرو با انتقاد از حبس فراوری در بعضی از نیروگاه های کشور، اعلام نمود: در بعضی از نیروگاه ها با پدیده حبس فراوری روبرو هستیم و امید است که این بخش ها نیز هرچه سریع تر در مدار فراوری قرار گیرند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 خرداد 1402 بروزرسانی: 20 خرداد 1402 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 109319

به "خبر مهم وزیر نیرو درباره گرمای شدید تابستان سال جاری ، تابستان 1402 قطع برق داریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبر مهم وزیر نیرو درباره گرمای شدید تابستان سال جاری ، تابستان 1402 قطع برق داریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید