رژیم غذایی مردم کشور کرواسی (قسمت اول)

به گزارش مهسان بلاگ، رژیم غذایی مردم کرواسی مانند هر کشور دیگری متاثیر از میوه ها و سبزیجات بومی و همچنین جغرافیای این سرزمین است. با رژیم غذایی مردم این کشور آشنا شوید.

رژیم غذایی مردم کشور کرواسی (قسمت اول)

جمهوری کرواسی، کشوری واقع در جنوب مرکزی اروپا، با جمعیتی بالغ بر 4 میلیون نفر، وسعتی حدود 56 هزار و 594 کیومترمربع، لقب یکی از کم جمعیت ترین کشورهای واقع در اروپا را از آن خود نموده است. این کشور دارای آب و هوایی مدیترانه ای است که هر ساله، تابستان های گرم و زمستان های سرد را تجربه می نماید. پوشش جنگلی و کوهستانی وسیع در کرواسی باعث ایجاد آب و هوای دلپذیر در فصل بهار می گردد. حضور گیاهان، میوه ها و سبزیجات بومی و منطقه ای به دلیل جغرافیای این سرزمین، از عوامل مهم در رژیم غذایی مردم این کشور محسوب می گردد. با خبرنگاران همراه باشید و در خصوص رژیم و عادات غذایی مردم کشور کرواسی، بیشتر بدانید.

زاگرب پایتخت کشور کرواسی

مردم کشور کرواسی، از رژیم غذایی متمایزی برخودار هستند؛ که در سراسر دنیا به رژیمی متغیر، براساس مناطق مختلف جغرافیایی و آب و هوایی مشهورند. به طوری که مردم هر ناحیه در این کشور، از رژیم غذایی متمایز و مخصوص به خود پیروی می نمایند . این مسئله ریشه در دوران باستان داشته و برگرفته از فرهنگ غذایی پیشینیان مردم کرواسی است. البته تفاوت در انتخاب مواد خوراکی و سبک و سیاق آشپزی در مناطق ساحلی کشور کرواسی، نسبت به سایر مناطق این سرزمین، برجسته تر و نمایان تر است و اینکه تاثیراتی که توسط کشورهای همسایه بر رژیم غذایی، مواد ترکیبی اولیه و روش های آشپزی آن اجرا شده است، از دیگر عوامل موثر در متغیر بودن رژیم های غذایی هر منطقه نسبت به مناطق دیگر به شمار می رود.

مواد اولیه

اغلب موادی که مردم کرواسی، در تهیه غذاهای روزانه استفاده می نمایند و در واقع از دیگر کشورها وارد برنامه غذایی آن ها شده است را موادی همچون فلفل پاپریکا (فلفل دلمه ای)، سیر، فلفل سیاه و شمار دیگری از ادویه ها و چاشنی ها تشکیل می دهد. ولی بعضی از کارشناسان تغذیه در این کشور، معتقدند که سرزمین هایی مانند یونان، رومانی، بومیان ایلیریا، استرالیا، ترکیه، فرانسه و مدیترانه از جمله مناطقی هستند که با وارد کردن فرهنگ غذایی کشورشان، باعث تغییراتی در نحوه ی استفاده مردم کرواسی از مواد و ترکیبات اصلی خوراکی، سبک و روش آشپزی و حتی ذائقه آن ها در انتخاب غذاهای رایج و عمومی شده است. به عنوان مثال می توان به ورود و استفاده موادی همچون روغن زیتون، حبوبات، رزماری، پرتقال، دارچین، آویشن، گلپر، مرزنجوش، میخک و جوز هندی اشاره نمود.

به نظر می رسد رژیم غذایی مورد استفاده توسط مردم روستایی و رعیت نشین کشور کرواسی، بر پایه گونه های مختلفی از چندین ماده اولیه مانند حبوبات، محصولات خشک، گوشت، ماهی و سبزیجات است؛ و دستورالعمل های آشپزی آن ها مانند پخت انواع خوراک، کباب، سرخ شدنی ها و تنوع فوق العاده ای از سوپ نیز بسیار ساده و بدون تشریفات خاص آشپزی صورت می پذیرد. درصورتی که رژیم غذایی طبقه متوسط در این کشور از دستورالعمل پیچیده تری نسبت به طبقه روستایی و رعیت نشین برخوردار بوده و آن ها برای طبخ انواع غذاهای موجود در برنامه غذایی روزانه خود، از مجموعه گسترده تری از حبوبات و چاشنی های متمایز استفاده می نمایند.

یکی دیگر از مشخصه های رژیم غذایی مردم کشور کرواسی، علاقه شدید آن ها به فراورده های پروتئینی همچون سوسیس و کالباس است. به گونه ای که در تمامی مناطق موجود در این کشور، بخش مهمی از کالای فروشگاه ها، غذاهای تهیه شده در رستوران ها و مواد فروشی در مغازه های کشور کرواسی، به این محصولات اختصاص داده شده است. البته نباید نقش پررنگ رژیم غذایی کشور یوگوسلاوی سابق را در بین مردم این کشور نادیده گرفت. غذاهایی که براساس فرهنگ غذایی، مواد اولیه ترکیبی و دستورالعمل های آشپزی مردم کشور یوگوسلاوی، طبخ و حتی امروز نیز به عنوان رایج ترین خوراکی های مصرفی مردم کرواسی شناخته می شوند.

انواع نوشیدنی

Kavana

مردم کشور کرواسی، در مکانی به نام kavana که در واقع همان قهوه فروشی است، از نوشیدن انواع آشامیدنی های موجود در رژیم غذایی کشور خود لذت می برند. این مکان ها معمولا به دو بخش بیرونی و درونی تقسیم بندی می شوند. بخش بیرونی از فضایی بزرگ و بسیار راحت تشکیل شده و محلی راحت برای نشستن و لم دادن مشتریان کرواسی در نظر گرفته شده است. و اما محل درونی از فضایی سرپوشیده و با وسعتی کوچک تر نسبت به فضای بیرونی ساخته شده است. صاحبان kavana معمولا با بستنی و کلوچه، قهوه و بعضی از نوشیدنی های بومی کشورشان از مشتریان خود پذیرایی می نمایند.

Espresso

این مکان ها صبح بسیار زود حدودا ساعت 6:00 صبح، آغاز به فعالیت می نمایند و به عنوان اولین نوشیدنی، اغلب قهوه اسپرسو را به مشتریان خود، پیشنهاد می دهند. اتمام ساعات کاری در kavana نیز اغلب در ساعت 11:00 شب صورت می پذیرد؛ اما در فصل تابستان تا دیروقت و حول و حوش ساعت 2:00 صبح، در حال ارائه سرویس به مردم هستند. یکی از نکات قابل توجه در این مکان ها، ارائه بعضی از غذاهای مغزی و پرطرفدار به مشتریان است. با وجودی که انواع ساندویچ از محبوبیت بسیاری برخوردار است؛ اما در kavana هیچ نوع ساندویچی به مردم پیشنهاد نمی گردد. شعار اول سلامتی بعد سود، به طور کاملا عملی در این مکان ها اجرا می گردد.

قهوه، چای و نوشیدنی های شیرین

انواع قهوه

Makijato

در سراسر دنیا، مردم کشور کرواسی را به عنوان قهوه خورهای حرفه ای می شناسند. به طوری که متوسط سهم هر کروات برای مصرف قهوه، 5 کیلوگرم در سال است. شاید این مسئله به دوران امپراطوری اتریش - مجارستان بازگردد؛ البته نمی توان حکومت امپراطوری عثمانی سابق را در عادت قهوه خوری مردم کرواسی نادیده گرفت. قهوه خانه های سنتی که در این کشور وجود دارند، روزانه پذیرای تجمع زیادی از مردم کروات هستند که علاوه بر نوشیدن انواع قهوه، به بیان مسائل روز اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و ... می پردازند.

Kava Sa Slagom

بخش اعظمی از دستگاه های ساخت قهوه، در رستوران ها و هتل های کشور کرواسی یافت می گردد. در ابتدای ساعات آغاز یک روز خاطره انگیز، یک فنجان قهوه خوش عطر و باکیفیت، از ملزومات یک صبحانه عالی در هتل ها و رستوران های این کشور به شمار می آید. یک فنجان قهوه اسپرسوی غلیظ و داغ، با عطر فوق العاده ای که سراسر فضا را پر نموده است، بسیار مطبوع و خوشایند به نظر می رسد.

Bijela Kava

البته تنوع جالبی از قهوه در کشور کرواسی وجود دارد که هنگام صبحانه میل می گردد؛ مانند kava sa mlijekom یا makijato که با مخلوط قهوه با مقدار کمی از شیر تهیه می گردد. kava sa šlagom که با ترکیب قهوه با خامه غلیظ بدست می آید؛ و bijela kava یا قهوه سفید که بسیار خوش طعم، خوش عطر و اشتهاآور به نظر می رسد؛ از جمله نوشیدنی های پرطرفدار در این کشور به شمار می آید. البته نباید حضور همیشگی قهوه کاپوچینو را فراموش کرد.

چای گیاهی

Caj Sa Limunom

چای گیاهی نیز در بین مردم کشور کرواسی بسیار محبوب و پرمصرف به نظر می رسد. به عنوان نمونه می توان به crni čaj (چای سیاه)، indijski čaj (چای هندی)، Čaj sa limunom (چایی همراه با یک برش از لیمو) و sa mlijekom (ترکیب چای با شیر) اشاره نمود.

نوشیدنی های شیرین

Obična Voda

بخش زیادی از نوشیدنی های شیرین در رژیم غذایی مردم کشور کرواسی را انواع آ ب های شیرین تشکیل می دهند. نوشیدن obična voda پس از یک فنجان قهوه اسپرسو، امری ضروری و از عادات مردم کرواسی به شمار می رود. انواع آب میوه های تازه نیز در بین مردم این کشور، نه تنها از محبوبیت بسیاری برخوردار بوده، بلکه بخشی از نوشیدنی های ضروری روزانه آن ها را تشکیل می دهند. آب معدنی نیز در بطری ها و بسته بندی های مختلف در دسترس مردم کشور کرواسی واقع شده است و با توجه به اندازه آن ها، لغت معینی را برای آن در نظر می گیرند. مثلا برای آب معدنی cl10 از کلمه dec، برای cl20 از کلمه dva deca و برای cl30 از کلمه tri deca استفاده می نمایند.

پاستا

Manistra Ma Mome

پاستا یکی از پرمصرف ترین غذاها در کشور کرواسی به شمار می آید. در رژیم غذایی مردم این کشور، بویژه در ناحیه دالماشیا (ناحیه ای در کرانه دریای آدریاتیک و بخشی از جمهوری کرواسی)، طبخ انواع پاستا در سطح گسترده ای صورت می پذیرد. پاستا با سس گوجه فرنگی از جمله غذاهایی است که همچون میخی به میز غذاخوری مردم این منطقه منگنه شده است، و در زبان محلی به آن manistra na pome می گویند.

البته مردم کشور کرواسی، علاوه بر سس گوجه فرنگی، از سس کرمی که با یاری قارچ تهیه می گردد و همچنین سس بدست آمده از گوشت قیمه قیمه شده نیز استفاده می نمایند که طعمی متفاوت را به ظرف غذای متشکل از پاستا می بخشد. تنوع فوق العاده ای از انواع پاستا در رژیم غذایی مردم کشور کرواسی وجود دارد که در نوع خوب جالب و منحصر بفرد است.

Krpice Sa Zeljem

آشپزهای کروات، با روش هایی شبیه به روش آشپزهای ایتالیایی با اضافه کردن انواع خوراکی های گوشتی به پاستا، غذایی با طعم ایتالیایی را برای میهمانان خود به ارمغان می آورند. به عنوان مثال می توان از کوفته سیب زمینی با پاستا نام برد که ترکیب این دو غذا با یکدیگر بسیار لذیذ و اشتهاآور به نظر می رسد.

Sporki Makaruli

اضافه کردن آلو و کشمش نیز یکی دیگر از ترفندهایی است که آن ها هنگام طبخ پاستا به کار می برند؛ این کار طعمی دلنشین را برای غذای طبخ شده به همراه خواهد داشت. Krpice sa zeljem (پاستای تهیه شده همراه با کلم پخته) و Šporki makaruli (پاستای سنتی کشور کرواسی که با گوشت طعم دار شده توسط سس سیر تهیه می گردد)، از جمله مشهورترین پاستاهای طبخ شده در رژیم غذایی مردم کشور کرواسی محسوب می شوند.

سوپ

سوپ ها در رژیم غذایی مردم کشور کرواسی، به عنوان یک عضو جدایی ناپذیر شناخته شده اند. قطعا در هر وعده غذایی، یک سوپ لذیذ خانگی، پیش غذای جمع خانواده مردم کرواسی خواهد بود. بویژه در یک شنبه های هر هفته، مادر خانواده با تدارک یک سوپ لذیذ و مقوی در کنار غذای اصلی، لذت چشیدن یک وعده غذایی مطبوع و وصف ناشدنی را به اعضای خانواده اش هدیه می نماید. جالب است بدانید که در تهیه سوپ ها نیز انواع پاستا دخیل بوده و این از اهمیت این ماده غذایی در رژیم غذایی مردم این کشور به شمار می آید. آشپزهای کشور کرواسی با اضافه کردن پاستا و سمولینا به سوپ های خود، طعم جالب و دل پسندی را بوجود می آورند که در نوع خود بسیار پرطرفدار و محبوب محسوب می گردد.

Zagorska Juha

همچنین مخلوط دامپلینگ (غذایی تهیه شده بر پایه خمیری نرم که معمولا مابین آن را از انواع گوشت، میوه، سبزیجات و حتی آجیل پر می نمایند) و سوپ، یکی دیگر از غذاهایی است که توسط مردم کشور کرواسی طبخ می گردد. البته نکته مهمی که باید در تهیه سوپ به عنوان پیش غذا رعایت گردد، سبک بودن آن است که مردم با میل کردن سوپ، بدون احساس سیر شدن، بتوانند از غذای اصلی و انواع دسر استفاده نمایند. به هرحال کرم، آرد و روغن از مواد اولیه و اصلی در تهیه سوپ های کرواسی به شمار می آید و با استفاده از این مواد تنوع جالب و بی نظیری از سوپ، در رژیم غذایی سنتی کشور کرواسی تهیه می گردد.

Ajngemahtec

ناحیه دالماشیا، از جمله نواحی است که مردم آن به تهیه انواع سوپ که با تکه های بزرگی از ماهی طبخ می گردد، علاقه شدیدی داشته و با اضافه کردن مقداری هویج و برنج، طعم بی نظیری به سوپ ماهی می دهند. از جمله سوپ هایی که توسط مردم کشور کرواسی تدارک دیده می گردد؛ می توان از Zagorska juha (سوپی تهیه شده با قارچ، گوشت خوک نمک زده و خشک شده و فلفل های شیرین)، Ajngemahtec (سوپی تهیه شده با مرغ و سبزیجات) و سوپ گوشت گوساله دودی شده نام برد.

غذاهای دریایی

Salata Od Hobotnice

در رژیم غذایی مناطق ساحلی کشور کرواسی، خوراکی های خوش طعم و لذیذی وجود دارد که می توان آن ها را گونه های مختلفی از انواع غذاهای دریایی نامید. salata od hobotnice (سالاد اختاپوس)، از خوراکی هایی است که مردم این مناطق از کشور کرواسی از آن به عنوان پیش غذا استفاده می نمایند. salata od jastoga (غذایی به نسبت گران، تهیه شده از گوشت خرچنگ دریایی که با استفاده از روغن زیتون و دیگر ادویه های بومی کشور کرواسی، خوش طعم و مطبوع شده است) نیز یکی دیگر از پیش غذاهایی است که مردم ساکن نواحی ساحلی کشور کرواسی، قبل از میل کردن غذای اصلی، آن را مصرف می نمایند. آن ها ماهی را به سه روش کباب شده، بخارپز و سرخ شده آماده می نمایند.

Salata Od Jastoga

البته کباب کردن ماهی روی آتش، از رایج ترین روش های تهیه این غذای خوش طعم است که در سطح وسیعی، توسط فروشندگان خیابانی تهیه و به مردم عرضه می گردد. ماهی های تازه کبابی که میانگین وزن هرکدام به 300 کیلوگرم تا 400 کیلوگرم می رسد، صحنه ای اشتهاآور و وسوسه انگیز است که هوش از سر هر بیننده یا رهگذر برده و او را مجبور به امتحان طعم و مزه آن می نماید.

در کشور کرواسی، رستوران های زیادی مشغول فروش انواع ماهی های سرخ شده و کبابی به مشتریان خود هستند. به محض ورود به این مکان ها، پیشخدمت با معرفی تنوعی از خوراک های ماهی و اشاره به وزن آن ها، لیستی از غذاهای لذیذ و خوشمزه را مقابل مشتریان قرار می دهند. قطعا انتخاب یک غذا از بین آن همه خوردنی های وسوسه انگیز، بسیار سخت خواهد بود. اما نکته ای که در سرو ماهی های پخته شده در این رستوران ها به چشم می خورد، همراهی کردن مقداری چغندر برگی سوئیسی (یک گیاه بومی در منطقه دالماشیای کشور کرواسی) و سیب زمینی آب پز، به همراه سیر است که بدون استثنا در کنار تمامی ظرف های ماهی، وجود دارد.

Crni Rizot

از جمله ظرف غذای ماهی خوشمزه و لذیذ kovac) John Dory: ماهی طلایی که تن آن بادامی شکل و اندامی پهن دارد و گوشتش خوراکی و لذیذ است)، brancin (ماهی خاردار) و škrpina (ماهی کژدم) و تنوع زیادی از انواع ماهی است که می توان در بین لیست غذاهای ارائه شده به مردم سواحل دریایی کشور کرواسی یافت.

Plava Riba

بعضی از خوراک ماهی ها از قیمت پایین تری نسبت به سایر غذاها برخوردار است که یک مزیت برای مردمی که از درآمد کافی برخوردار نیستند به شمار می آید؛ از این غذاها می توان به plava riba (ماهی روغنی)، girice، lignje na žaru (ماهی مرکب سرخ شده)، crni rižot (ریزوتوی غلیظ که با ترکیبی از ماهی مرکب و چاشنی سیاه رنگی که باعث تیره شدن غذای تهیه شده می گردد) و انواع ماهی های کوچک که به عنوان طعمه دیگر ماهی ها استفاده می شوند، اشاره نمود؛ که با سرخ شدن در ظرفی پر از روغن داغ، به عنوان یکی از ارزان ترین ظرف غذاهای تشکیل شده از ماهی، به مردم فروخته می شوند.

خوراک صدف

اما چندین ظرف غذای دیگر نیز در رژیم غذایی مردم کشور کرواسی وجود دارد، که از قیمتی بسیار گزاف برخوردار است. خوراک خرچنگ، خوراک صدف اویستر و خوراک صدف دو کپه، از جمله ظرف های غذاهایی هستند که هر فرد کروات، توان خرید و تهیه آن ها را نخواهد داشت.

ادامه دارد...

dorezamin.com: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: کجارو / visit-croatia.co.uk
انتشار: 2 آذر 1400 بروزرسانی: 2 آذر 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 35978

به "رژیم غذایی مردم کشور کرواسی (قسمت اول)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رژیم غذایی مردم کشور کرواسی (قسمت اول)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید