صالحی: در هر ساعت 9 گرم اورانیوم 60 درصد فراوری می کنیم

به گزارش مهسان بلاگ، رییس سازمان انرژی اتمی ضمن تایید دستیابی ایران به اورانیوم تا 60 درصد غنی شده گفت: نیمه شب پنجشنبه به اورانیوم 60 درصد رسیدیم و الان حدود 9 گرم از آن را در اختیار داریم.

صالحی: در هر ساعت 9 گرم اورانیوم 60 درصد فراوری می کنیم

به گزارش خبرنگاران، علی اکبر صالحی با اشاره به قانون مجلس شورای اسلامی در سخنانی گفت: به ما گفته بودند که با احتیاط در اجرای این قانون جلو بروید و می خواستند در مذاکرات با حسن نیت جلو رویم اما به هر حال کاری کردند که ما را به این سمت کشاندند.

وی ادامه داد: چهارشنبه دستور راه اندزای غنی سازی 60 درصد را دادیم و پنجشنبه محصول 60 درصد را گرفتیم و الان حدود 9 گرم در ساعت فراوری می کنیم. باید راندمان و چیدمان زنجیره ها را تغییر دهیم و روی آنها کار کنیم که کمی این میزان فراوری کم گردد و به 5 گرم برسد تا همزمان بتوانیم با این دو زنجیره اورانیوم 20 درصد هم فراوری کنیم.

وی ادامه داد: این که همزمان هم اورانیوم 60 درصدی و هم اورانیوم 20 درصدی را فراوری کنیم یک کار عظیم است که همکاران من در سازمان دارند انجام می دهند.

صالحی با اشاره به انتشار خبر غنی سازی 60 درصدی از سوی رییس مجلس شورای اسلامی گفت: ما با آقای قالیباف درباره مسایل مرتبط همیشه در تماس هستیم و امروز هم نزدیک های سحر بود که به اطلاع ایشان این دستاورد را رساندم و ایشان هم آن را اعلام کردند. از ایشان و آقای ذوالنوری رییس کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس هم به خاطر حمایت هایشان به ویژه حمایت های اقتصادی تشکر دارم.

رییس سازمان انرژی اتمی گفت: بعد از حادثه هفته گذشته در سایت نطنز هیچ آلودگی در این سایت ایجاد نشده است، اگر آلودگی بود بازرسانی که بازدید کردند آن را اعلام می کردند و باید بگویم که بعد از این حادثه، یک لحظه هم غنی سازی متوقف نشده است. تنها یک سالن غنی سازی که در آن سانتریفیوژهای IR-1 قرار داشتند از کار افتاده است و در سالن های متعدد دیگر غنی سازی با قوت ادامه دارد.

وی با بیان اینکه فعالیت سانتریفیوژها با برق اضطراری در جریان است اظهار کرد: برق اصلی ظرف یکی دو روز آینده وصل می گردد و الان هم داریم با برق اضطراری ماشین های از کار افتاده را جایگزین می کنیم.

صالحی درخصوص اخباری مبنی بر این که کار در نطنز متوقف شده است، اعلام کرد: الان باید همگان متوجه شده باشند که سایت نطنز هم چنان پا برجاست و با قوت دارد جلو می رود. اساسا یکی از شیوه های بازدارندگی همین آمادگی است که جوانان غیور ما دارند که با هر حادثه ضمن جبران مساله، چند قدم هم جلوتر می فرایند و این برای اولین بار نیست که اتفاق می افتد.

رییس سازمان انرژی اتمی درباره اینکه غنی سازی اورانیوم 60 درصدی به چه منظور است؟ آیا برای سوخت راکتور تهران است؟ گفت: این اورانیوم 60 درصد برای ساختن هدف Target هایی است که این هدف ها را در راکتور تهران می گذاریم و از آنها مولیبدن استخراج می کنیم. از این 60 درصد برای سوخت الان فراوری نمی کنیم. از سویی این بحث که در رسانه ها راه انداختند که ما نمی دانیم داریم چکار می کنیم یا داریم بلوف می زنیم، درست نیست. هدف ها کاربردهای متنوعی دارد و یکی از آنها در فراوری رادیوداروها استفاده می گردد. در فرایند فیژن مولی با 20 درصد داریم تست می کنیم اما وقتی غنا را بالا ببریم راندمان و میزان مولیبدن بالا می رود و زمان فراوریش هم کوتاه تر می گردد و اساسا فرایند آسان تر می گردد، این فرصتی بود که قانون مجلس برای سازمان پیش آورد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 83265

به "صالحی: در هر ساعت 9 گرم اورانیوم 60 درصد فراوری می کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صالحی: در هر ساعت 9 گرم اورانیوم 60 درصد فراوری می کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید