علت آبگرفتگی های مداوم شهرهای جنوبی ایران، راه حل چیست؟

به گزارش مهسان بلاگ، طی سال های اخیر بسیار شاهد بوده ایم که پس از بارش باران حتی بارش های اندک در برخی از استان های ایران ازجمله استان خوزستان و به ویژه شهر اهواز سیلاب شهری و آبگرفتگی معابر رخ داده است. مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان جنگل ها گفت: این اتفاق رخ می دهد چون شهرهای ما به صورت شهرهایی عایق و نفوذناپذیر ساخته شده اند.

علت آبگرفتگی های مداوم شهرهای جنوبی ایران، راه حل چیست؟

ابوالقاسم حسین پور در گفت و گو با خبرنگاران ضمن اشاره به جاری شدن روان آب در برخی مناطق جنوبی کشور اظهار کرد: میزان بارش باران در برخی نقاط بسیار زیاد گزارش شده است. برای مثال در ماهشهر طی 24 ساعت گذشته حدود 160 میلیمتر بارش رخ داد اما خوشبختانه با این وجود در سطح حوضه های آبخیز سیلاب مخربی نداشتیم. آنچه که در شهرهای مختلف جنوب ایران رخ داد آبگرفتگی شهری بود که مرتبط با اشکالاتی در شهرسازی و سیستم زهکشی شهری است.

وی در ادامه با بیان اینکه متاسفانه سامانه های زهکشی در برخی نقاط کشور از جمله شهرهای جنوبی توان جذب بارش ها و هدایت آن ها از سطح شهر را ندارند، شرح داد: عوامل متعددی در این امر دخیل هستند که ازجمله آن ها می توان به دخل و تصرف در رود دره ها، کانال های زهکشی و بی توجهی به شیب شهر اشاره کرد. از سوی دیگر شهرهای ما به صورت شهرهایی عایق و نفوذناپذیر ایجاد شده اند این درحالیست که ضرورت شهرسازی با مدل های غیرعایق و نفوذپذیر روزبه روز بیشتر می شود.

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری ادامه داد: برای مثال سنگ فرش کردن پیاده روها، موزاییک کردن حیاط خانه ها و برخی اماکن شهری و استفاده از آسفالت های نفوذناپذیر در سطح خیابان ها ازجمله مواردی هستند که شهرها را تبدیل به شهرهای عایق می کنند و سبب می شوند که عرصه های تجمع و نفوذ سیلاب در محیط های شهری از بین فرایند.

به گفته حسین پور درحال حاضر ما با گسترش بیش از حد سطوح عایق شهری روبرو هستیم و اگر می خواهیم که روان آب ها خسارات کمتری به دنبال داشته باشند باید این فرایند را اصلاح کنیم. اگر بارش ها بتوانند جذب زمین شوند، رطوبت خاک حفظ می شود و فضای سبز شهری نیز می تواند از آن آب تغذیه کند.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه ما بیشتر از آنکه به فکر استفاده از ظرفیت بارش ها باشیم به دنبال دفع آن ها از سطح شهرها هستیم و هزینه های زیادی نیز برای این کار صرف می کنیم، گفت: به دلیل اینکه کارها از ابتدا به صورت اصولی انجام نشده است اکنون با مشکلاتی روبرو هستیم و حتی دیده می شود که بارش های اندک در پهنه های شهری سبب وقوع آبگرفتگی و سیلاب می شود.

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری با بیان اینکه پیشنهاد می کنیم که برای مدیریت سیلاب های شهری به سمت ساخت شهرهای نفوذپذیر حرکت کنیم، اظهار کرد: در بالادست شهرها، اجرای پروژه های آبخیزداری و آبخوان داری کمک بسیار زیادی به کنترل شدت سیل خواهد کرد. خوشبختانه پروژه های کنترل سیل در بسکمک از شهرهای جنوبی ما بیش از 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارند.

حسین پور در خاتمه گفت: براساس آخرین گزارش ها طی بارش های اخیر پروژه های آبخیزداری در استان های خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، لرستان، چهارمحال و بختکمک و ایلام بین 50 تا 100 درصد آبگیری شده است.

به گزارش خبرنگاران پس از سیل های شدید اسفند و فروردین سال 98، برخی نقاط جنوبی کشورها بارها و بارها با سیلاب و آبگرفتگی روبرو شده اند.

تورهای دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور لحظه آخری، تور ارزان، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1401 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 70191

به "علت آبگرفتگی های مداوم شهرهای جنوبی ایران، راه حل چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت آبگرفتگی های مداوم شهرهای جنوبی ایران، راه حل چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید