واکنش های بین المللی به اعتراضات گسترده اخیر در بلاروس

به گزارش مهسان بلاگ، وزرای خارجه کشورهای شمال اروپا و منطقه بالتیک در بیانیه ای، برخورد مقامات بلاروس با معترضین به نتیجه انتخابات را محکوم کردند، اتحادیه اروپا قصد اعمال تحریم هایی علیه مینسک را داشته و سازمان ملل هم نگران اوضاع بلاروس است.

واکنش های بین المللی به اعتراضات گسترده اخیر در بلاروس

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از خبرگزاری نووستی، وزرای امور خارجه کشورهای فنلاند، دانمارک، ایسلند، سوئد، نروژ، استونی، لتونی و لیتوانی از مقامات دولت بلاروس خواستند تا سریعاً با مخالفان وارد گفت وگوی سیاسی شوند.

در بیانیه مشترک وزرای خارجه این هشت کشور تأکید شده است: ما از مقامات بلاروس می خواهیم تا دست از تعقیب، دستگیری و آزار مخالفان سیاسی بردارند و فوراً همه بازداشت شدگان که ناعادلانه دستگیر شده اند را آزاد نموده و به حقوق و آزادی های انسانی مردم این کشور احترام بگذارند. ما از دولت بلاروس می خواهیم تا برای جلوگیری از ادامه خشونت ها، بلافاصله وارد مذاکرات سیاسی واقعی با نمایندگان مخالفان شده و توجه به خواسته های آنها توجه کند.

وزرای خارجه کشورهای شمال اروپا و منطقه بالتیک تأکید کردند که انتخابات برگزار شده در بلاروس، مطابق با تعهدات بین المللی این جمهوری و معیارهای جهانی دموکراسی و حاکمیت قانون نبوده و عادلانه و آزاد برگزار نشده است.

آنها همچنین نسبت به خشونت بکار گرفته شده علیه تظاهرات نمایندگان که در اعتراض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری به خیابان ها آمده اند، ابراز نگرانی کردند.

در همین رابطه، جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز خاطرنشان کرد که کشورهای عضو اتحادیه اروپا انتخابات برگزار شده در بلاروس را آزاد یا عادلانه نمی دانند و در حال آنالیز امکان اعمال تحریم هایی بر علیه کسانی که مسئول خشونت های پلیس علیه معترضین هستند.

استفان دوجاریک سخنگوی دبیر کل سازمان ملل متحد نیز در کنفرانس مطبوعاتی تاکید نمود که مقامات جمهوری بلاروس باید به خبرنگاران رسانه ها این حق را بدهند تا آزادانه فعالیت نموده و از رویدادهای این کشور گزارش تهیه نمایند. وی بازداشت خبرنگاران توسط پلیس بلاروس در جریان اعتراضات چند روز اخیر را محکوم کرد.

ضمن اینکه، دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل نیز خاطرنشان کرد که نگران شرایط اعتراضات در بلاروس است و از مقامات مینسک انتظار دارد از احترام کامل به حقوق، آزادی بیان و اجتماعات صلح آمیز مردم این کشور اطمینان حاصل نمایند. این دفتر یادآور شد که فرایند تحولات در بلاروس را با دقت زیر نظر دارد و عمیقا نگران مرگ یکی از معترضین و همچنین بازداشت چندین هزار نفر است.

bestcanadatours.com: Best Canada Tours یک سرویس خدماتی جدید و چند منظوره جهت ارائه سرویس تور به کشور کانادا با کیفیت برتر است

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 27 شهریور 1400 بروزرسانی: 27 شهریور 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 57976

به "واکنش های بین المللی به اعتراضات گسترده اخیر در بلاروس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش های بین المللی به اعتراضات گسترده اخیر در بلاروس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید