پرفشاری خون و عوارض آن در بانوان

به گزارش مهسان بلاگ، محققان پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بهره مندی از اطلاعات مطالعه قند و لیپید تهران، در پژوهشی که اخیرا با استفاده از این داده ها در مرکز تحقیقات اندوکرینولوژی باروری اجرا شده، به آنالیز احتمال وقوع فشارخون در زنانی پرداخته اند که در حین بارداری خود تجربه پره اکلامپسی را داشته اند.

پرفشاری خون و عوارض آن در بانوان

به گزارش خبرنگاران، دکتر فهیمه رمضانی تهرانی، رییس مرکز تحقیقات اندوکرینولوژی باروری و مجری اصلی این طرح، با بیان اینکه پره اکلامپسی یکی از عوارض مهلک بارداری است که با افزایش فشارخون در دوران بارداری خود را نشان داده و به عنوان یک مورد اورژانس در دوران بارداری نیازمند مراقبت جدی و درمان فوری است، اظهار کرد: نتایج حاصل از این تحقیق نشان داد، زنانی که در طول دوران بارداری خود به پره اکلامپسی دچار شده بودند، به احتمال بیشتری در آینده مبتلا به پرفشاری خون خواهند شد.

وی اضافه کرد: همچنین محققان این مرکز در یک پژوهش دیگر که به آنالیز امکان بروز فشارخون در مبتلایان به سندرم تخمدان پلی کیستیک پرداخته بود، دریافتند که اگرچه در سنین باروری خطر نسبی پرفشاری خون در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک در مقایسه با زنان سالم بیشتر است، ولی پس از دوران یائسگی این خطر کاهش یافته و خطر ابتلا به پرفشاری خون در بیماران مبتلا همانند جمعیت عمومی می گردد. به عبارت دیگر بعد از سنین یائسگی به موازات بهبود علایم سندرم تخمدان پلی کیستیک، این بیماری به عنوان یک عامل مستعد کننده مهم برای ابتلا به پرفشاری خون در نظر گرفته نمی گردد.

به گفته استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، این یافته از این جهت اهمیت دارد که بدانیم فشار خون زمینه ساز بسیاری از مسائل دیگر نظیر بیماری های قلبی عروقی و سکته هاست و دانستن این موضوع که چه افرادی استعداد بیشتری برای ابتلا به آن دارند، می تواند در برنامه ریزی برای مراقبت از آن ها چه در برنامه مراقبت از زنان در سیستم بهداشتی و چه بصورت بالینی توسط پزشکان مفید واقع گردد.

وی اضافه کرد: دانستن این واقعیت برای عموم مردم هم لازم است تا هر خانمی با شرایط مشابه مراقبت دقیق تر و بهتری از سلامت خود داشته باشد.

cicagraphic.ir: مجله گرافیک | همه چیز درباره طراحی بصری و گرافیکی

cruisero.ir: کشتی کروز، نمایندگی کشتی کروز ایران، MSC، تور نوروز، بهار، تابستان، پاییز، زمستان کشتی کروز

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 آذر 1400 بروزرسانی: 2 آذر 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 65437

به "پرفشاری خون و عوارض آن در بانوان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرفشاری خون و عوارض آن در بانوان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید